MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Cuda natury za miedzą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 lipca 2009, 7:27
Aktualizacja: 10:08
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dziewicze krajobrazy, kolorowe jeziorka, rzadkie rośliny i zwierzęta – to wszystko nie w dalekich krajach, ale blisko Jeleniej Góry: w Rudawskim Parku Krajobrazowym. O pięknych zakątkach tego obszaru mówiła w poniedziałek podczas prelekcji w Książnicy Karkonoskiej Olga Chorążyczewska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Okazuje się, że statystyczny turysta zna jedynie kilka sztandarowych miejsc na obszarze RPK: Sokolika i Krzyżną Górę, kolorowe jeziorka w Wieściszowicach i ruiny zamków Bolczów. Olga Chorążyczewska z drugim z cyklu wykładów zorganizowanych przez Książnicę Karkonoską i Dolnośląski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udowodniła, że tereny Rudaw Janowickich oraz częściowo Gór Kaczawskich są znacznie bardziej bogate w cuda natury.

– W Górach Lisich zachowały się dziewicze lasy bukowe – mówiła O. Chorążyczewska. Wspomniała też o odradzającej się naturze. – Po wieloletnich zaniedbaniach coraz piękniejsze i bogate w roślinność są łąki. Rolnicy dostają pieniądze z Unii Europejskiej na ich wykaszanie. Nie są już zarośnięte jak jeszcze nie tak dawno temu – podkreśliła prelegentka. Długo mówiła o kwiatach, jakie można spotkać podczas wędrówki szlakami. Mnóstwo tu gatunków storczyków: jeden z nich zwany kukułką bzową, przepięknie pachnie.

Są też storczyki fuchsa, podkolany białe oraz kukułki szerokolistne. Zebrani w KK ujrzeli potężne stanowiska czosnku niedźwiedziego będącego pod ścisłą ochroną, a mimo to używanego w kilku regionach kraju jako… przyprawa w kuchni i składnik sałatek. W Rudawskim Parku Krajobrazowym są też wielkie połacie rosiczki, jedynej drapieżnej rośliny występującej w tym regionie. Rośnie ona jednak na torfowiskach, które – ze względu na obecność wód podskórnych – są bardzo zdradliwe dla piechurów i lepiej takie tereny omijać.

Prelegentka wspomniała też o faunie RPK: salamandrze plamistej. trzmielojadach oraz nietoperzach. Te jedyne latające ssaki są pod ścisłą ochroną: zimują w licznych jaskiniach i sztolniach. – Wybudzenie nietoperza ze snu zimowego może dla niego oznaczać śmierć, bo w całości eksploatuje zgromadzoną w organizmie nietoperza energię na przetrwanie zimy – powiedziała O. Chorążyczewska.

Do tych atrakcji przyrodniczych dochodzą skarby dziedzictwa kulturowego: zabytkowe pałace. Jedne lśniące blaskiem po renowacji, inne zaniedbane, wciąż czekające na powrót do dawnego piękna. Pani Olga przypomniała też o obiektach, które nadgryzł ząb czasu i zapomnienia: schronisku na Wielkiej Kopie i wieży widokowej, z której zachowały się ledwie resztki. Przez 1945 rokiem było to jedno z licznie odwiedzanych miejsc na obszarze dzisiejszego Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Zdradziła też plany utworzenia kolejnych obszarów krajobrazowych objętych programem Natura 2000: powstaną one na terenie mokradeł w Trzcińsku oraz na obszarze stawów w Karpnikach, będących siedliskiem rzadkich ptaków. Pani Olgi wysłuchało spore grono zainteresowanych wykładem, w tym Barbara Różycka-Jaskólska, szefowa informacji turystycznej, Jacek Jakubiec, prezes Fundacji Kultury Ekologicznej oraz Stanisław Dąbrowski, znany jeleniogórski obieżyświat i przewodnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Chcieli wwieźć nielegalnie odpady

Dużo drożej za śmieci

PiS apeluje do mieszkańców

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~galla 28-07-2009 9:04
a czy pani OLga wspomniala kto okradl palacyk w Wojanowie z dachowek i innych atrakcyjnych elementow, bo to o czym tu czytam to zadne odkrycie ameryki o tych i innych cudach pisal Pan Stec,w swoich przewodnikach
~bee...ee 28-07-2009 10:42
cudze chwalicie swojego nie znacie/stare ale prawdziwe
~ 28-07-2009 10:47
palacyk juz dawno wyremontowany,
~do 10,47 28-07-2009 19:52
Ale jeszcze nie ten .,,Ten" dalej czeka ??? na swoją kolej...
Cień 29-07-2009 1:23
Jedno z tych jeziorek, to nawet do stawu nie powinno się kwalifikować. Ale to niebieskie, to jest fajne, chętnie bym tam popływał, ale chyba nie można.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Biuro na medal!

Drakońskie podwyżki za odpady komunalne?!

Dyplomy wręczone

Poznali wyniki rekrutacji

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
146
Tak
25%
Nie
73%
Nie mam zdania
1%