MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Coraz mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych w powiecie jeleniogórskim

Wiadomości: Powiat
Czwartek, 4 kwietnia 2013, 7:29
Aktualizacja: Piątek, 5 kwietnia 2013, 7:50
Autor: Mea
Fot. Mea
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał ponad 603 tys. zł na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych w naszym powiecie. – To dużo mniej, niż w ubiegłym roku, kiedy kwota ta wynosiła ok. 1 mln zł – powiedziała Jolanta Bagińska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych przeznaczono 200 tys. zł. – W ramach tej kwoty planujemy dwóm osobom niepełnosprawnym przyznać dotację na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości 40 tys. zł oraz utworzyć trzy miejsca pracy u pracodawców w ramach refundacji stanowisk pracy – powiedziała Urszula Filipczuk, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze.

Na rehabilitację społeczną przewidziano ponad 253 tys. zł, z czego na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych 85 tys. zł, na dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki ponad 22 tys. zł oraz na dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ponad 146 tys. zł .

- Podział pełnej kwoty nie był łatwy, bo środki przeznaczone na rehabilitację w tym roku są dużo niższe, niż w 2012 r. kiedy kwota wynosiła 700 tys. zł. Niestety, na razie nie stać nas na dofinansowanie przełamywania barier architektonicznych. Za to mamy zamiar dofinansować turnusy rehabilitacyjne, ale w ograniczonym zakresie, bo jedynie dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży uczącej się do 25 roku życia oraz 15 dorosłych niepełnosprawnych wraz z ich opiekunami – powiedziała Jolanta Bagińska.

- Problematyczną sprawą było dofinansowanie imprez kulturalnych i sportowych, którymi zajmują się organizacje pozarządowe. Złożono wiele wniosków o dofinansowanie imprez z wieloletnimi tradycjami, a mamy jedynie ponad 40 tys. zł. Dofinansowane będzie więc m.in. Spotkanie Opłatkowe w Mysłakowicach, Bal Osób Niepełnosprawnych, czy też Dzień Białej Laski. Nie jesteśmy w stanie dofinansować wycieczek krajowych organizowanych przez organizacje pozarządowe – dodała.

Natomiast na dofinansowanie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej tworzonego w Kowarach w ramach realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami II”, w okresie od września do grudnia 2013 r. przeznaczonych będzie 150 tys. zł. Warsztat jest tworzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze. – Warsztaty przeznaczone są dla mieszkańców powiatu jeleniogórskiego m.in. z Kowar, Mysłakowice, czy Podgórzyna – mówiła Jolanta Bagińska.

Czytaj również

Głosy za strajkiem?

Ekodopłaty pod Szrenicą

Mali szachiści przed Pucharem Polski

Przybywa pasażerów

Karty tak, kolory nie

Kończy się referendum strajkowe

Inspektor złamał prawo?

Damian Drobyk zameldował się w Belen

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
1027
Tak
38%
Nie
54%
Nie mam zdania
8%