MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Coraz mniej azbestu na Dolnym Śląsku

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 20 listopada 2017, 7:19
Aktualizacja: 8:58
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosiły wyniki tegorocznej akcji usuwania azbestu na Dolnym Śląsku. Liczby robią wrażenie.

W akcji wzięło udział 111 samorządów z województwa dolnośląskiego. Usunięto około 6 tysięcy ton rakotwórczego azbestu. Niebezpieczny materiał, dzięki wsparciu WFOŚiGW z Wrocławia, usunięty został z wielu budynków i trafił na specjalne składowiska. To doskonała informacja, ponieważ wdychanie włókien z uszkodzonych płyt może być powodem groźnych chorób: pylicy czy nowotworów. Akcja jest wspierana finansowo przez wojewódzki fundusz już od 7 lat. Łączna wartość dotacji przeznaczona na ten cel przekroczyła 2,3 miliony złotych. Za te pieniądze demontowano, zbierano, transportowano i unieszkodliwiano wyroby zawierające azbest.

- Do tej pory zdiagnozowany jest problem w skali 138 tysięcy ton azbestu, który jest do usunięcia. Jak na razie zabezpieczone zostało tylko 21 tysięcy ton. Tak więc jeszcze długa droga przed nami – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Liderem wśród gmin wiejskich na Dolnym Śląsku w usuwaniu azbestu jest obecnie Bolesławiec. Jak dotąd zostało zebranych tam około 460 ton. Dla porównania druga w zestawieniu gmina ma na swoim koncie trzy razy mniej zgromadzonego rakotwórczego materiału.

Według założeń rządu, wszystkie wyroby zawierające azbest zostaną usunięte do końca 2032 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~znafffca 20-11-2017 12:43
Azbest to temat zastępczy,taki wilk z bajki.Szczególnie, że praktycznie występuje tylko jako wypełniacz w płytach cemento-azbestowych - eternicie. Azbest w postaci eternitu nie ma rakotwórczych własności azbestu, czyli tworzenia pyłu włókienek atakujących płuca. Bo to jest właśnie jego zła strona, gdyż sam azbest jest minerałem, z punktu widzenia człowieka -chemicznie obojętnym. Zakłady produkujące wyroby azbestowe koło Gryfowa latami działały i jakoś żadnych kataklizmów nie powodowały. Pomylono więc skutki poprzez zamianę nazwy. To co jest masowo usuwane, jest azbestem przerobionym, bardzo trwałym mechanicznie i chemicznie ETERNITEM. Twierdzę, że jest dużo więcej szkodliwych spraw, wymagających likwidacji. Ot choćby spalanie śmieci., Od lat słyszę pieprzenie o kontrolach, karaniu, itp. Goowno z tego wychodzi, głównie dlatego, że nasze prawo nie zezwala na wejście kontrolerów do domu i sprawdzenie w piecu co się pali. A domniemania to ... Wiadomo co. Ludzie mają totalnie w doopie przepisy i prawo. Każdy cham-sobie pan. Śmieci do lasu, ścieki do rzeki, byle od siebie. Jedno porządne nawdychanie się dymu z akroleiną (przy spalaniu plastiku), jest gorsze jak tysiąc ton eternitu. No ale w Polsce d...li tak wiele, że każdy idiotyzm łykną i jeszcze potwierdzą. Podobnie ze spalinami. Złomy diesel które jak zgasną nie chcą zapalić, stoją pod marketem waląc dymem po kilkanaście minut. Cała okolica zasmrodzona, a d...l na zwróconą uwagę nawet do bicia się szarpie. Ot poważne problemy, a nie wieczne i namiętne srraanie się eternitem
~max 20-11-2017 22:16
Ten cyrk z maskami na fotkach wygląda super. Trochę jakby to był materiał promieniotwórczy. Bohaterowie !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bike Maraton 2020  

Finał na lawecie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa budowa punktu widokowego

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2161
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%