MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Coraz kosztowniejsze to MZK

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 12 grudnia 2012, 6:46
Aktualizacja: Czwartek, 13 grudnia 2012, 7:55
Autor: Angela
Fot. Angela
– Przed przekształceniem Miejskiego Zakładu komunikacyjnego w spółkę, Miasto dopłacałodo jego funkcjonowania 6 mln zł rocznie, po stworzeniu spółki, która miała się sama finansować, dokłada... około 12 mln zł – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Miłosz Sajnog, który uważa, że w tej sprawie potrzebne są natychmiastowe stanowcze rozwiązania. Prezes spółki przyznaje, że obecna rekompensata jest wyższa, ale zaprzecza by stanowiła aż taką różnicę. – Co roku ubywa nam około milion pasażerów, a koszty cały czas rosną – tłumaczy Marek Woźniak, prezes spółki MZK.

Problem dofinansowywania z budżetu miasta Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego występuje od zawsze. Stąd jednym z pomysłów obniżenia kosztów jego utrzymania miało być przekształcenie w spółkę, która miałaby możliwość pozyskiwania funduszy zewnętrznych, prowadzenia działalności komercyjnej, pozyskiwania inwestorów itp. Takie przekształcenie nastąpiło z dniem 1 października 2009 roku. Jak jednak podkreśla radny Miłosz Sajnog, dla Miasta wcale nie oznacza to zmniejszenia kosztów, a wręcz przeciwnie.

- Przed przekształceniem MZK w spółkę, miasto dopłacało 6 mln zł, po stworzeniu spółki, która miała się sama finansować, dokłada do niej około 12 mln zł rocznie, więc jak to jest, że pozwalamy na to, by co roku uciekały z budżetu takie pieniądze? – pytał podczas sesji Miłosz Sajnog.

Prezes Marek Woźniak przyznaje, że obecnie miasto dokłada więce,j niż przed przekształceniem, ale tłumaczy, że należało się tego spodziewać. - Jeśli ktoś myślał, że po przekształceniu zakładu w spółkę koszty utrzymania MZK zmniejszą się jak za dotknięciem magicznej różdżczki, to kompletnie nie zna się na rzeczy – mówi prezes Marek Woźniak. Przecież koszty nie znikają. Dziwne byłoby, że kiedy wszystko wokoło drożeje, jedna spółka MZK ma niższe koszty i zaczyna przynosić zyski – dodaje prezes podając statystyki:

W 2008 roku z MZK osobno rozliczała się Jelenia Góra, osobno gminy ościenne. Wówczas z budżetu naszego Miasta dotacja wynosiła 7,7 mln zł, a łącznie z gminami było to 9,3 mln zł. Po przekształceniu MZK w spółkę wszystkie gminy rozliczane są łącznie (razem z Jelenią Górą) i w 2011 roku rekompensata wyniosła 13,8 mln zł, z czego koszty Jeleniej Góry stanowią ok. 80 procent tej kwoty, więc ok. 11 mln zł.

- Trzeba pamiętać o tym, że to Miasto samo ustala, ile chce co roku przeznaczać na rekompensatę dla MZK. Jeśli rosną koszty, a miasto nie podnosi cen biletów, to tym samym zgadza się na większą rekompensatę wypłacaną z budżetu – mówi prezes Marek Woźniak.

Trudno jednak zgodzić się z tymi słowami w obliczu innych statystyk – upływu pasażerów. Okazuje się bowiem, że od 2002 roku (16,4 mln pasażerów) systematycznie ubywa około 0,5 miliona pasażerów rocznie: 2010 r. – 11,4 mln pasażerów, 2011r. - 10,9 mln pasażerów, 2012 r. – 10,3 mln pasażerów.

- Kiedyś jeździłem autobusami miejskimi i większość moich znajomych również, ale teraz kiedy ceny biletów są tak wysokie, lepiej opłaca się skrzyknąć w kilka osób i jechać samochodem. Jest wygodniej i praktyczniej – mówi pan Dariusz z Jeleniej Góry.

- I tu można dostrzec początek błędnego koła – mówi Miłosz Sajnog, który podkreśla, że obecnie Miasto swoimi decyzjami stara się nadążyć za trudną sytuacją MZK, a nie wyprzedzić ją i stworzyć wieloletnią strategię jej naprawy.

- W tej sprawie trzeba zrobić trzy rzeczy – mówi Miłosz Sajnog. - Po pierwsze, należy zrobić badania oczekiwań pasażerów, przeliczyć ludzi korzystających z MZK i stworzyć nową siatkę połączeń. Po drugie - trzeba poszukać inwestora, który partycypowałby w kosztach, wniósłby nowe autobusy. Takim partnerem mógłby być PKS Jelenia Góra, który obecnie dubluje wiele linii swoimi kursami. Takie rozwiązania zastosowano np. w Lubinie i Głogowie i tam się to sprawdziło. Po trzecie - należałoby znaleźć sponsora finansowego. Wiem, że na Politechnice Wrocławskiej prowadzone są podobne badania dotyczące takich rozwiązań. Miasto nie musi znać się na wszystkim, może to zlecić specjalistom. Podnoszenie cen biletów, które będzie miało miejsce jeszcze w grudniu problemu nie rozwiąże, a może go tylko pogłębić – dodaje Miłosz Sajnog.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Zamienili przejście w parking

Powstanie przedszkole

Komentarze (81) Dodaj komentarz

~ 12-12-2012 9:05
Tak wygląda firma chroniona przez budżet. Normalna firma gdy zmniejsza się rynek najpierw pomyśli co zrobić aby nie tracić rynku i jednocześnie podejmie kroki kroki naprawcze, oszczędnościowe, a jak potrzeba to przeprowadzi restrukturyzację aby dostosować się do zmieniającego się rynku i wyjść przynajmniej za zero. Lokalny dziwoląg MZK woli wyciągnąć pieniądze z z budżetu bo to jest łatwiej i bezstresowo. Miasto jako właściciel za pośrednictwem Rady Nadzorczej winno przede wszystkim wyegzekwować plan naprawczy i zapewnić jego realizację. Zarząd jak nie realizuje planu należy rozpędzić na trzy wiatry ale w przypadku MZK jest to też niemożliwe bo przecież w poważnym stopniu jest z rozdania politycznego. Tak to jest w takich firmach. Stach
~17sqandal 12-12-2012 9:10
kazda komunikacja miejska i to wszędzie jest dotowana z budżetu miasta , jaki gupek uwierzył ze jak przeksztalcimy ją w spólke to zarobi na siebie . Oto przykład jak róznego rodzaju spółki wyciągają rączki po nasze pieniądze a jeszcze niech podrożeją bilety będziecie powietrze wozić , no i tyle
~amen 12-12-2012 9:14
całą ta Jelenia to szkoda gadać. Prace może fuksem wyszarpiesz za śmieciówkę i jeszcze będziesz z buta walić bo na MZK nie stać. PARANOJA! I dziwicie się, że ludzie stąd wieją? Bo ja NIE!
~:-) 12-12-2012 9:16
Oj, oj Angela od kiedy pan pan Dariusz jest kobietą? Znowu wtopa...
~ 12-12-2012 9:37
AUTOBUSY SĄ FAJNE, TAKIE ZIMNE W ŚRODKU A PRĘDKOŚĆ JAKĄ SIĘ ROZPĘDZAJĄ TO PEWNIE PIERWSZA KOSMICZNA ??? ALE CENA ZA BILET ZAPOROWA NIE JADĘ !!!
~Marcin1984 12-12-2012 9:42
hahaha - nie dość, że podwójna dopłata, to jeszcze chcą bilety podnosić. Pan Marek powinien poważnie się zastanowić nad ekipą zarządzającą spółką (radą nadzorczą) - bo to jest śmiech na sali. Jakoś PKS, przekształcający się w spółkę może wręcz przynosić zyski, kupować nowy tabor autobusowy i wcale nie robić tak często podwyżek. Wiem, co piszę, bo pisałem pracę mgr o transporcie w naszym regionie i niestety jako przykład nieudolnego zarządzania firmą podałem nasze MZK Jelenia Góra
~we 12-12-2012 9:49
ja tam wole jezdzic tuskobusem
~betiblu 12-12-2012 9:49
"co roku ubywa nam ok. milion pasażerów" - ??? o co kaman? To jakieś Chiny? czy może Jelenia doznała jakiegoś kosmicznego przyrostu naturalnego?
~teoria 12-12-2012 9:49
Do komunikacji miejskiej na całym świecie się dopłaca, bo wpływy za bilety nigdy nie zrównoważą kosztów. Komunikacja miejska to zadanie własne gminy, a nie zarobek gminy.Jest to branża kapitałochłonna, więc z uwagi na odpisy amortyzacyjne należy utworzyć spółkę prawa handlowego, a inwestycjami lepiej zarządza zarząd spółki niż rada gminy. Trzeba po prostu wykonać porządną strategię spółki i sprywatyzować, a nie trzymać spółkę po to, by w zarządzie i obligatoryjnej radzie nadzorczej umies...ć kolegów partyjnych. Nie jestem z Jeleniej, teoretyzuję.
~M. Kaflik 12-12-2012 9:54
Prywatni przewoźnicy błyskawicznie i bez żadnych dopłat zagospodarują wszystkie rentowne linie. W tym mieście każdy kolejny absurd bije poprzednie na głowę. Nie wiem kim z wykształcenia jest prezes MZK - ale za tekst "pasażerów ubywa więc miasto musi więcej dopłacić" powinien zostać człowiekiem roku JG a następnie dożywotnim honorowym prezydentem JG. W tym jedym zdaniu zawarl kwintesencję Czerwonej Kotliny. Pozdrawiam - Marcin Kaflik z Cieplic
~Anonim2 12-12-2012 10:09
- Jeśli ktoś myślał, że po przekształceniu zakładu w spółkę koszty utrzymania MZK zmniejszą się jak za dotknięciem magicznej różdżczki, to kompletnie nie zna się na rzeczy – ten "ktoś" chyba nie jest anonimowy, podać do publicznej wiadomości nazwisko genialnego "ktosia", niech Go jeleniogórzanie poznają. Zapewne został sowicie wynagrodzony za ten pomysł!
~**chipo 12-12-2012 10:09
niestety Sajnog ma rację co do MZK, aż dziw bierze, że miasto które posiada dwie szkoły wyższe - jedna o profilu ekonomicznym i druga o technicznym, nie ma specjalistów, którzy podołaliby jednemu spójnemu projektowi komunikacji publicznej w powiecie jeleniogórskim, pod kątem organizacyjnym oraz źródeł finansowania takiego rozwiązania. Jeśli jednak faktycznie specjalistów nie mamy takich, to niech powiat w porozumieniu z gminami, ogłosi otwarty konkurs na takie systemowe rozwiązanie tego zagadnienia.
~**chipo 12-12-2012 10:26
@~M. Kaflik zagospodarowanie rentownych połączeń przez prywatne firmy sprawiłoby, że komunikacja publiczna w regionie całkiem padłaby na pysk, ujmując to obrazowo - to po pierwsze, po drugie zmniejszająca się populacja mieszkańców miasta i okolic sprawia, że wpływy z biletów stają się mniejsze, nawet przy zachowaniu tych samych kosztów, różnica pomiędzy przychodami a kosztami zwiększa się, ktoś tą różnicę pokryć musi - a to leży w gestii gminy. Nie da się wysłać w miasto połowy autobusu z połową kierowcy tylko dlatego, że liczba podróżujących pasażerów zmniejszyła się o połowę... proszę pomyśleć trochę, to nie boli.
~ad 12-12-2012 10:26
trochę to przypomina polską firmę LOT,zarząd - jest zaj...cie,kupiliśmy dreamlinera,..........a teraz niech państwo da nam 1 mld pomocy,
~pirzmak 12-12-2012 10:26
pozdrowienia dla kierowcy 785 łysego i szczerbatego który kopci fajki w autobusie a klimy która jest nie włącza i robi z ludzi d...li że klima nie działa jego zmiennik w okularach jest nie lepszy pozdro chłopaki od waszych wdzięcznych pasażerów
~hahaha 12-12-2012 10:27
Sajgon specjalista od autobusów buahahahaha! Brednie i głupoty. Jak on śmie się wypowiadać na temat którego nie zna. Jak był prezydentem to akoś nic nie zrobił dla naszej firmy. Żadnych inwestorów nie załatwił i wogóle się nie zajął MZK. Dzisiaj jego gadanie to ordynarna agitka. My nie jesteśmy głupcami. Sajgon a może tak zająbyś się czymś pożytecznym, a nie judził na naszego prezesa.
~Teresa 12-12-2012 10:33
Może pan prezes MZK zamieszka w centrum Cieplic to zobaczy co to jest sieć połączeń. Na Podwale i Dworzec PKS albo 23 albo 7 /ale nie oba z jednego przystanku/, na Zabobrze albo 6 albo 7 /ale też nie oba razem/. Za to na Dworzec PKP czyli Widmo PKP jeżdżą 4, 9, 14,15. O godzinach kursowania nie wspomnę, bo kto przegapi godz. 10 to z kurortu do 11 nie wyjedzie /ale potem ma na raz kilka kursów do wyboru/. Może by tak odebrać prezesowi MZK samochód i zobowiązać w kontrakcie do jeżdżenia własnym taborem? Szczególnie późną wiosną /nadal włączone ogrzewanie/, latem /wściekły zaduch i zamknięte okna/ oraz jesienią /jeszcze nie włączone ogrzewanie/. I niech MZK kupuje tylko te autobusy prawie bez siedzeń /MAN?/ bo po co pasażer ma się rozsiadać? Niech jeździ taksówkami jak mu źle.
~ja 12-12-2012 10:53
Pasażerów ubywa - no może nie milion rocznie:) - między innymi dlatego, że likwidowane są połączenia w godzinach największego zapotrzebowania i pasażerowie z konieczności dojeżdżaja do pracy samochodami. Przykład osiedle Czarne. Autobusy przed 6 i przed 7 jeżdżą o takiej porze, że nie ma szans złapać połaczenia do Cieplic, Sobieszowa itd i zdążyć do pracy. A brakuje zwykle kilka minut, by nie było konieczności jazdy własnym samochodem.
~Miłośnik KM 12-12-2012 11:03
Ci ludzie pracujący w MZK i cała ta spółka są sami winni takiej sytuacji że tracą pasażerów a dalsze podwyższanie ceny biletów da im dalsze straty które będą jeszcze większe... I nic dziwnego skoro z Jeżowa żeby się dostać do pracy na Wincentego Pola w dwie strony i niestety z przesiadką potrzeba wydać na autobus bagatela 14 zł za tylko ok. 7 km. w dwie strony... DALEJ DALEJ PODWYŻSZCIE TE BILETY ZŁODZIEJE!!!! Niech zapłacę 20 zł. za przejechanie się 7 km do pracy i do domu.. Problem tkwi w was że jesteście LENIE I nic z tym nie robicie by poprawić budżet MZK po przez dogodne tanie połączenie z przesiadką do pracy jak i szkół. Jelenia Góra jest rozciągnięta i żeby nie było strat muszą być bilety czasowe z możliwością bezpośredniej przesiadki tym sposobem będzie przybywać pasażerów
~olo 12-12-2012 11:10
...a może trzeba zmienić Prezesa?!
~ 12-12-2012 11:13
więcej autobusów na spółdzielczą bo te 2 zwiedzające całe miasto to nic dobrego bo nikt nie ma ochoty w ścisku wracać z pracy 10 godzin a po za tym trolejbusy to o wiele lepsze rozwiązanie by było prąd jest o wiele tańszy już nie mówiąc tym że ekologiczniej
~jelgor 12-12-2012 11:20
Jeżeli było wiadomo,że przekształcenie MZK w sp-kę nie poprawi sytuacji to poco robiono te przekształcenie?Interesuje mnie czy i o ile wzrosły po- bory zarządu i administracji po powstaniu spółki?
~do 11:10 12-12-2012 11:22
nie może tylko na pewno bo ten to chyba "po znajomości" jest zatrudniony i jeszcze po znajomości zatrudnił 100 pracowników biurowych którzy najniższej krajowej na pewno nie dostają,,,,ROZGONIĆ REPUBLIKĘ KOLESI ......... KTÓRZY NIE SZANUJĄ PIENIĘDZY PODATNIKÓW I ZATRUDNIAĆ ZA ZDOLNOŚCI A NIE ZNAJOMOŚCI
~Anka1987 12-12-2012 11:29
Przez wiele lat jeleniogórscy rajcy nie podnosili cen biletów, bo politycznie nie mogli się dogadać, bo akurat było przed wybotami itd. Dzisiaj fundują nam 30% podwyżkę biletów ( w grudniu ubiegłego roku również), a stan autobusów jest jaki jest. Gminy przy takiej dopłacie do wozokilometra będą nadal rezygnowały z kursów kosztem swoich mieszkańców. Może trzeba znaleźć prywatnych przewoźników. Panie Marcinie brawo za wypowiedź.
~Iza 12-12-2012 11:36
Przekształcenie MPK w spółkę miało szansę, ale pod jednym warunkiem - sprawnego, energicznego zarządu, który faktycznie wykorzystałby możliwości spółki z o.o. Czy istniejący zarząd był sprawny i energiczny? Nie. Czy zmieniono zarząd spółki, podlegającej w końcu miastu? Nie. Czy można się dziwić, że te możliwości nie są wykorzystywane? Nie. Czy jest normalną sprawą, że spółka źle zarządzana traci klientów, aż w końcu bankrutuje? Tak. Dziękuję za uwagę. P.S. Tylko szkoda, że na to idą moje pieniądze z podatków, a nie pieniądze prywatnego właściciela...
~ 12-12-2012 11:36
ble,ble,ble...to wszystko to tylko słowa,robią nas w ciula w tej dziurze,żyją z naszych podatków,obradują,debatują i co???,każdy widzi co się dzieje i nikt z tym bałaganem nic nie chce zrobic...już lepiej nie będzie,przykre ale to w dalszym ciągu czerwona dolina,trzeba stąd uciekac!!!
~Miłośnik KM 12-12-2012 11:41
Nie do pomyślenia jest to żeby na raz w przeciągu zaledwie 7 minut jechały z Cieplic na Dworzec PKP trzy autobusy a potem przez godzinę nic a potem by dalej ta sytuacja się powtarzała co godzinę i tak niemal cały dzień. Ta sama sytuacja z Małej Poczty na Zabobrze i to w godzinach szczytu na raz co minutę jadą 4-5 autobusy a potem przez 20 minut nic. To się pytam do MZK co to ma BYĆ??? Jednego jesteśmy pewni wyrzucanie na paliwo w błoto.. Nie jednemu by korona z głowy spadła gdyby z Piechowic Podgórzyna itd. by się raz przesiadł na główną linię jadącą dalej do Centrum a w zamian te autobusy zamiast jechać puste szeregowo do Jeleniej by Jechały z powrotem do miejscowości ościennych i przybyło by więcej połączeń i ludzi korzystających z nich pod warunkiem taniego połączenia.
~qaz 12-12-2012 11:55
no koszty rosną, jest spółka to musi być zarząd, rada nadzorcza, która przecież za darmo nie pracuje. kiedyś był zakład budżetowy i bez tych wszystkich organów autobusy też jeździły i do tego taniej
~aya 12-12-2012 11:57
do 10:27. Widać Sajnog ma racje jak tak w oczy szczypie. Czytajac ten wpis jestem pewien ze w MZK stoi Barejowska szafa łubu dubu. Bo ludzie to wilki:))). A tak na marginesie podobaja mi sie ostatnio wypowiedzi Sajnoga bo piany nie bije a komentuje na faktach i liczbach. A kontrargumenty Prezesa Woźniaka to istny kabaret:))
~aya 12-12-2012 11:59
do 10:27. Widać Sajnog ma racje jak tak w oczy szczypie. Czytajac ten wpis jestem pewien ze w MZK stoi Barejowska szafa łubu dubu. Bo ludzie to wilki:))). A tak na marginesie podobaja mi sie ostatnio wypowiedzi Sajnoga bo piany nie bije a komentuje na faktach i liczbach. A kontrargumenty Prezesa Woźniaka to istny kabaret:))
~ander 12-12-2012 12:00
ograniczyć komunikacje miejską do minimum tak zrobiono w Niemczech Francji czy innych krajach europejskich po 18 autobus co godzinę na głównych liniach koszty spadną a nie dopłacanie pieniędzy z Naszych podatków
~da ander 12-12-2012 12:06
z główką wszystko w porządku??
~Miłośnik KM 12-12-2012 12:09
Powinny powstać trzy główne linie kursujące co ok. 10 minut w godzinach szczytu Z Sobieszowa i Cieplic do Centrum Jeleniej i na Zabobrze Kiepury kursujące różnymi trasami ale w miarę często a pod te linie (nie wszystkie) powinno się podczepić linie kursujące rzadziej na i z obrzeża miasta i poszczególnych miejscowości i z takim rozkładem możliwością bezpośredniej przesiadki. Ale też nie powinny jechać tą samą trasą co główne linie i by się nie dublowały i woziły powietrze. Bilety czasowe dla przykładu. 15 minut 2 zł. 40 minut 2.60 zł 60 minut 3.00 zł.
~Anka 1987 12-12-2012 12:09
Ograniczyć o można o 1 godzinę ( jak pisze Ander), a nie o 3, na liniach gminnych przerwa między jednym, a drugim autobusem wynosi 3 godziny. Świetnie prawda?. Szkoda, że rajcy miasta nie jeżdżą autobusami, mogliby tyłki ruszyć i raz w miesiącu sprawdzić komunikację, na pewno jest przecież Komisja, która ma to w swoich kompetencjach.
~grwe 12-12-2012 12:13
jeżdżę MZK raz na pół roku, m.in. wczoraj. czekałem na autobus, byłem 7 minut przed czasem. autobus nie przyjechał. w ogóle
~Urban-ista 12-12-2012 12:18
Padną jak MPK Wałbrzych. Jakie bowiem kwalifikacje mają członkowie rady nadzorczej naszego MZK? Ano mają egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych MF. Tyle i tylko tyle. Panie Sajnog - powiada Pan, że trzeba znaleźć sponsora??? Dla MZK, tak? Panie, co to za brednie !!! I nie porównuj Pan PKS Lubin albo Intertrans Głogów do naszych warunków. Tam za plecami jest kombinat. Jeżeli te spółki nie zarobią na obsłudze liniowej, KGHM zawsze zapewni im przewozy pracownicze. A u nas? Fuzja PKS-u i MZK to ich nieuchronna agonia. Ale pewnie nasz vce znajdzie rozwiązanie. Wszak tyle podyplomówek pokończył ;-)
~Prendotek 12-12-2012 12:28
Najgłupszą głupotą jest to (dla przykładu os. Sudeckie, Wzgórze Wandy) że niektórzy mieszkańcy osiedli nie mają nawet jak się dostać do pracy bo pierwszy autobus jest dopiero po 7:00 rano i tak maszerują z buta a co ciekawe brak dobrego połączenia z Czarnego do Cieplic i tak można wymieniać bez końca. A bilety z miejscowości ościennych są takie drogie że głowa mała. Ludzie z Jeżowa rano i wieczorem hurtowo chodzą na pieszo pod miasto tylko dlatego że ktoś wymyślił by oni płacili podwójnie za przejechanie 3 km. To jakiś ABSURD....Czy nie można inaczej??? Skoro jest bardzo źle w MZK to można pana prezesa wymienić na kogoś kompetentnego??? Niestety NIE bo tam rączka rączkę myje i dalej będziemy mieć burdel w urzędach....
Nοstradamus 12-12-2012 12:30
MZK Jelenia Góra to PRZECHOWALNIA KOLESI, zresztą wszystkie te spółeczki miasta to takie przechowalnie dla kolesi którzy żadnej FUCHY nie dostali a przecież WIERNI JAK PSY BYLI. MZK ma problem z samym ułożeniem rozkładów, a co dopiero z gruntowną restrukturyzacją przedsiębiorstwa. Ta cała masa autobusów podążających na Dworzec PKP, to przecież faktycznie bzdura, Dworca już nie ma! Tam knajpa jest od kilku lat. Pociągi chyba już wcale nie jeżdżą, a jeżeli już to puste. JELENIA GÓRA to fenomen na skalę Świata! Pracownicy MZK, MPGK czy Wodnika zarabiają 3-4 razy więcej niż pracownicy PRYWATNYCH PRZEDSIĘBIORSTW, takich jaj to nie ma nawet w Argentynie.
~sonia39 12-12-2012 12:53
premie kosmiczne, nagrody za wysługę wielkosci używanego auta średniej klasy, talony świateczne jak moja miesięczna pensja- prywatny przewoxnik tego nie zrobi i jemu bedzie się opłacało
~ 12-12-2012 13:07
przestańcie domagać się "prywaty" bo im właśnie o to chodzi wystarzy rozgonić republikę kolesi i na kierowniczych stanowiskach zatrudniać za umiejętności nie zdolności
~ 12-12-2012 13:09
nie za znajomości znaczy się
~ad 12-12-2012 13:15
nie zapomnijmy że nasz historyk Comlex ma asa w rękawie -SKM z pięknymi przystankami kolejowymi :)
~pasazer 12-12-2012 13:23
pozdrawiam bardzo aroganckiego kierowce autobusu 793 jest pan bardzo niemily dziwie sie ze MZK trzyma takich niewychowanych kierowcow przez nieuprzejmosc takich kierowcow MZK traci pasazerow tylko bez nerwow bo czasami moga te ciemne okularki zaparowac i wypadek gotowy
~ 12-12-2012 13:23
O czym gada ten Sajnog. To populista i teoretyk. Jak taki mądrala to niech otworzy własną firmę i wtedy zobaczy i poczuje co to jest kapitalizm.Do roboty teoretyku Sajnog.
~@ pasyźer13 12-12-2012 13:57
To ty ostatnio naplułeś na siedzenie mam cie nagranego...
~jg ja 12-12-2012 14:33
wymiana niektórych kierowców na kulturalnych też by wiele pomogła... czasami słysząc odzywki i widząc zachowanie tych kierowców, wydaje mi się, że do jakiejś speluny rynsztokowej trafiłem... przykładem jest ich zachowanie wobec osób niepełnosprawnych.. nie pomagają wsiąść takim osobom do autobusu (bo to może nie w ich zakresie), a nawet o obniżenie w autobusach niskopodłogowych trzeba ich prosić, bo sami na to nie wpadną widząc, że ktoś ma problem z wejściem.. nie tyczy to mnie, ale świadkiem wielu takich i podobnych sytuacji byłem. Zacznijcie więc może od pozbycia się chamowatych, niewychowanych kierowców, to wtedy i ceny by tak nie odstraszały...
~DJ. 12-12-2012 15:31
A co to za słowo "różdżczki"?
~wert 12-12-2012 16:10
Wszystko fajnie, ale co by było jakby restrukturyzację i obniżanie kosztów zacząć od wycofania darmowych przejazdów? To jest jedyna firma, która oferuje darmowy transport tabunom emerytów, rencistom i jeszcze więcej. Od rana do noce pełne autobusy darmochy, a na kasownikach pajęczyna. Czy tak wychwalany prywatny zgodziłby się na to?
~tei8888888 12-12-2012 16:22
kierowcy pala fajki w autobusie,nie patrzac na nic,czesto jezdze 2 i widze jak w czasie jazdy odpalaja paierosy,zenada,buraczarnia i kolesiostwo,a jeszcze bilety maja zdrozec...paranoja..za co mamy placic?za ten smrod papierosowy w autobusie?
~s. 12-12-2012 17:04
Panie Sajnog, nikt się nie zna wszystkim. To jest normalne. To, że MZK jest spółką, raczej dziwną, to jest nienormalne. Dotacje do transportu publicznego są normalne. Fakt, że jest ta firma nieudolnie zarządzana i miasto czyli właściciel firmy to toleruje to również nienormalne. Kiedyś by przyjechała kontrola z ministerstwa i migiem zrobili by porządek. Teraz jest jak jest. Przechowalnia nieudaczników z czasów głębokiej komuny. Trzeba nowego spojrzenia na transport w mieście.
~...piotr 12-12-2012 17:19
Wywalić wszystkich spadochroniarzy z ratusza i kacyków partyjnych to MZK stanie na nogi w biurach pracuje więcej ludzi niż kierowców i mechaników skończmy w końcu z tą farsą niech w tym pos...ym kraju każdy zacznie zarabiać na siebie i swoją rodzinę a nie 1 osoba wytwarzająca dobra i usługi utrzymuje 3 inne nieproduktywne rozumiem dzieci ,emeryci ,lekarze ,policja ,wojsko ale nie ponad milion urzędasów i partyjniaków przyspawanych do stołków i ich rodziny mało tego te mendy są coraz bardziej butne i pazerne i wymyślają różne idiotyzmy by tylko dowalić tym którym powinni służyć
~Sajnog 12-12-2012 17:43
dziękuję za wszystkie komentarze pod moim osobistym adresem. Jestem teoretykiem, to fak - mam nawet doktorat z teoretyzowania. Trochę jednak znam się na finansach samorządu. Co do zapisu rozmowy ze mną nie będę się wypowiadał, inwestora zamieniono na sponsora - w sumie podobnie, choć nie tak samo. Moja wypowiedź dla "Jelonki" jest spowodowana nadchodzącą sesją i nową taryfą - 3,00 pln za bilet normalny. Wiem, że transport publiczny jest deficytowo i że trzeba do niego dopłacić. Jednak w nadchodzącym roku, Jelenia Góra i okoliczne gminy zapłacą za to ponad 12 mln złotych. Według mnie, jest to zbyt dużo. Jednocześnie poziom usług jest taki jaki jest. Ale to do Państwa należy decyzja, ile i za co zapłacimy jeżeli chodzi o transport publiczny. Pozdrawiam komentujących. Miłosz Sajnog
~Anonim2 12-12-2012 17:58
Być może tym wpisem narażam się wielu starszym ludziom, ale jest prawdą, że w godzinach pracy autobusy są zatłoczone w większości ludźmi w podeszłym wieku. Frekwencja tych pasażerów wynika z racji darmowego przejazdu, a nie z potrzeby załatwienia jakiś spraw. Wprowadzenie przynajmiej ułamkowej części opłaty za przejazd dla tych pasażerów ograniczałoby tłok i dało dodatkowy zysk. W jeleniogórskim MZK obowiązuje zbyt dużo "przywilejów", stąd obok złej gospodarkii wynika konieczność podwyżki opłat za przejazd.
~smiech 12-12-2012 18:11
miłoszku a co mamusia zrobiła swojemu 40 letniemu synkowi na obiad?
~mamusia 12-12-2012 18:44
miłoszek nie jadł obiadu- lata po mieście, czasami jada kolacje, ale robi je sam
~ 12-12-2012 19:08
bilety po 50 gr. Inaczej MZK padnie w końcu na pysk ...!!!
~Marcin1984 12-12-2012 19:33
Panie Miłoszu - teraz 3zł za bilet i 12 mln dziury, a za rok bilet za 4zł i 20 mln dziury - czy taka jest perspektywa przyszłości MZK? bo widzę, że w takim kierunku to wszystko idzie
~Z-B 12-12-2012 19:57
Coś mi się wydaje że duża ilość pasażerów ma tak zwane ulgi ustawowe narzucone przez państwo i za tych pasażerów chyba gmina nie ponosi kosztów.Tylko jak ich policzyć? Są też ulgi lokalne i też kłopot ile osób je ma.A może by tak te osoby zaopatrzyć w odpowiednie karty które przy wejściu do autobusu odczytywał i rejestrował by czytnik.Wiadomo by było ile osób i z jakimi uprawnieniami jechało i kto za to powinien zapłacić.Pasażer to pasażer,jeden płaci sam a za innego powinien płacić ustawodawca.Wtedy może okazało by się że Państwo i Gmina są dużo więcej winne firmie MZK niż teraz płacą.Dzisiaj się to nazywa dotacja.Jaka dotacja?? To są pieniądze które się należą za wykonaną usługę.Ot tak sobie teoretyzuję choć nie mam doktoratu.
~stały pasaże 12-12-2012 19:58
Panie Sajnog - glosował Pan za przekształceniem, więc winien Pan znać realia działania spółek z wyłącznym kapitałem miasta. Znane były również jakie dodatkowe koszty spółka będzie musiała ponosić( np. amortyzację środków trwałych której w budżetówce nie było). Rozkłady jazdy autobusów, przebieg lini autobusowych, ustala PRACOWNIK ZATRUDNIONY W URZĘDZIE MIASTA a nie MZK. Ceny biletow ustala RADA MIASTA której Pan jest radnym od kilku lat a nie MZK. To co Pan proponuje było badane. Czas się zastanowić gdzie leżą błędy decydentów miasta i to właśnie powinien zrobić radny. Kompetencje i skład rady nadzorczej MZK to oddzielny problem i tym się Pan zainteresuj. Pytam przy okazji CO PAN OSOBIŚCIE W DZIAŁALNOSCI GOSPODARCZEJ OSIĄGNĄŁ?
~smiech 12-12-2012 20:06
ten człowiek Nic nie osiągnie pasożyty są wśród nas ale do czasu..............
~Fokol 12-12-2012 20:08
Prosze posdac ile kosztuje administracja MZK i ile biora członkowie rady tej spółki.
~pasazer.. 12-12-2012 20:16
jeździcie po MZK..jak po łysej kobyle,..najlepiej jakby pod dom podjechało..A kto niszczy siedziska?,rysuje po szybach,ścianach wewnętrznych...a gdybyście mili pasażerowie się jeszcze myli...Tak myli,bo smrodek od co niektórych już z rana jest wręcz okrutny..a taki kierowca jeszcze się meczy z tym,kiedy, wy już pol dniówki odwalicie w pracy...
~tys 12-12-2012 20:42
Nie ma ludzi nie zastąpionych , szczególnie tych nie kompetentnych .
~kmam 12-12-2012 21:01
A dlaczego jest coraz mniej pasażerów, bo pazerna spółka zawyża ceny biletów. Droższe bilety = mniej pasażerów. Mniej pasażerów = droższe bilety. Droższe bilety = mniej pasażerów. I tak to się kręci. Finałem będzie podróż prezesa razem z (bez)radnymi Jelonki ostatnim autobusem MZK. I to już koniec, nie ma już nic....
~beee 12-12-2012 21:16
~chipo, prywatna komunikacja np w wałbrzyszku udowadnia,że potrafi zagospodarować każdą uczęszczaną linię, w przeciwieństwie do MZK im się sprzęt nie psuje( nie widać tego aby się psuł,upały nie przeszkadzają ani zimowe mrozy czy zawieruchy...)Bilety deczko tańsze, a w niektorych nyskach,nawet nie. I biznes kwitnie i tylko MZK pada na pysk bo dyrechtory czy pryzusy na kształt historycznego steropiana pinia kasę uratowali,historia pokaże przed kim
~ 12-12-2012 21:16
Kto pamięta jak mocnym przedsiębiorstwem było WPK? Samych 9 było osiem. Co 20 minut jechał przegubowy Ikarus. Zawsze pełny.
~beee 12-12-2012 21:17
styrropiana *
~beee 12-12-2012 21:18
styropian,przez 1 r
~xd 12-12-2012 21:51
A największe chamidło w MZK jeździ autobusem #786!
~Ti 12-12-2012 22:06
Ubywa milion pasażerów? Nie wiedziałem, że nasze miasto ma aż tylu "pasażerów".
~wiewiek 12-12-2012 22:09
co za ... zliczył milion pasazerów???? tzn że jeśli ja kupiłem jako jeden pasazer bilet miesięczny i korzystam z niego 3 razy dziennie to sobie wyliczył ze korzysta 3 pasazerów buhaha a teraz wystarczy razy 30 dni i bachhh mamy ... milionyyyy .... łot woxniak kreatywny księgowym...
~... 12-12-2012 22:31
Jeśli te barany podwyższą ceny biletów, ja, jak i wielu moich znajomych przestaniemy korzystać z usług MZK!. Powodzenia...
~jan 12-12-2012 23:03
Kurcze ludzie,co wy oglądacie kto prowadzi autobus?,ja tam patrze aby dojechać do tyrki,i szczęśliwie wrocic..A wy jakies anty fanklub zakładacie.,tego lubie tego nie...Jak dzieci,jak dzieci...I jeszcze jacys nawiedzeni dopasowują kolesia do autobusu.No,mohery...a wy co w tej tyrce robicie?frustraty jedne,najlepiej anonimowo ,skarżyć....Ale co mi tam .Mozecie sobie nawet hulajnoga jezdzic...będzie więcej miejsc dla innych..
~peacemaker 12-12-2012 23:27
a ja mam takie pytanie: co zrobiono przez te 3 lata od przekształcenia aby poprawić rentowność firmy ? ale tak konkretnie Panie Woźniak, nie pitu pitu tylko konkretnie....
~ 12-12-2012 23:40
te zawilec a gdzie te tramwaje ??????????????????????
~Gość 12-12-2012 23:42
zaorać całe to MZK i nasiać kisiel ,będzie po problemie ,a Zawiłe wykopać z ratusza w p.....u
~Stasiek 13-12-2012 0:41
Od conajmniej 5 lat pisze tutaj , ze Wozniak otacza sie kolesiami i wydaje wasze , podatnikow pieniadze na wszystko tylko nie utrzymanie MZK . A wy swoje bo na wiecej was nie stac , potraficie koscioly remontowac za miejscie pieniadze . Tfu
~gość II 13-12-2012 2:06
Gdzie jest SKM?
~ponik 13-12-2012 8:20
jak będzie tak że za przejechanie z Jerzowa do Jeleniej Góry trza płacić podwójnie to będzie tak dalej jak teraz... 30-40 osób dziennie na pieswzo chodzi pod dawne koszary by nie płacić podwójnie a autobus jedzie niemal pusty.. Widać że tam pracują ludzie myślący czterema słowami......
~rumcajjs54 13-12-2012 8:49
Do Teresy: święta racja: zimno (szczególnie w MANACH), kierowcy w fufajkach, ale to nie załatwia sprawy. Ponadto, siedząc w tylnej części autobusu na zakrętach można spaść z siedzenia (wąsko, brak możliwości oparcia stóp, itp). I po jaką cholerę z Sobieszowa o 6.22 odjeżdża i 7 i 9 ? Od niedawna jeżdżę stamtąd i już raz dwa autobusy odjechały mi sprzed nosa, bo - o dziwo - były b. punktualne, a ja po nieodśnieżonym chodniku nie zdążyłem... Następna jazda w dniu powszednim 6.52, 6.58 !
~Pasazer 13-12-2012 22:29
pozdrawiam bardzo aroganckiego kierowce autobusu 793 jest pan bardzo niemily dziwie sie ze MZK trzyma takich niewychowanych kierowcow przez nieuprzejmosc takich kierowcow MZK traci pasazerow tylko bez nerwow bo czasami moga te ciemne okularki zaparowac i wypadek gotowy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Wkrótce karkonoski

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
472
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%