MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Coraz dłuższe kolejki po nowe dowody

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 5 listopada 2007, 17:52
Aktualizacja: 22:02
Autor: TEJO
W poniedziałek w oczekiwaniu na złożenie wniosku o nowy dowód.
Fot. Jelonka.com
Tłumów jeszcze nie ma, ale urzędnicy przewidują, że szturm ratusza dopiero nastąpi. Chodzi o wymianę starych dokumentów tożsamości na nowe. Ważność tych pierwszych upływa w marcu przyszłego roku.

– Pracujemy po 12 godzin. Ruch się zwiększa z dnia na dzień – powiedziała nam jedna z pań, które przyjmują wnioski o nowe dowody osobiste. O ile we wrześniu, kiedy zdecydowano o przedłużeniu ważności dawnych dokumentów, w wydziale spraw obywatelskich kolejek nie było, o tyle teraz chętnych przybywa.

W poniedziałek po godz. 15 w korytarzu czekało kilka osób. Średnio jedną urzędnik obsługuje około piętnastu minut. – Czasami trzeba poprawić źle wypełniony wniosek. Często starsi ludzie i młodsi ludzie o czymś zapominają. Dlatego to może się przedłużyć – usłyszeliśmy.

Urząd na razie nie wraca do możliwości telefonicznego umówienia się na złożenie dokumentów, ale – jeśli coraz więcej spóźnialskich jeleniogórzan zacznie placówkę odwiedzać – powrót do tej praktyki nie jest wykluczony. – Nie ma co zwlekać, bo grudniu na pewno będą potężne kolejki – mówią pracownicy obawiając się nawału pracy. Na jej brak już teraz nie narzekają. – Po 12 godzinach mamy prawo czuć się zmęczeni – mówią pracownicy.

Mieszkańcy nie są zachwyceni nowymi blankietami. Zwłaszcza starsze osoby. – Miałam dowód przez 27 lat, aż mi go ukradli – mówi z uśmiechem jedna z petentek. – A nowy blankiet jest malutki, łatwo go zgubić. No i za 10 lat znów trzeba wymienić – wtórują jej oczekujący.

Osoby, które jeszcze dowodu nie wymieniły, muszą pamiętać o czytelnym wypełnieniu wniosku, dołączeniu dwóch zdjęć i dowodu wpłaty 30 złotych w kasie urzędu oraz okazaniu starego dokumentu i kopii świadectwa urodzenia.

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego można składać w poniedziałek od 8.00 do 18.00, a od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 18.00 w pokoju nr 6 na placu Ratuszowym 58 – przybudówka parter. Telefon 075/7546167.
Na nowy dowód trzeba poczekać co najmniej sześć tygodni. Zarówno składanie wniosków, jak i odbiór nowych dowodów jest możliwe tylko osobiście.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odkrycia w kościele w Wojanowie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Porządki na cmentarzu

Komentarze (6) Dodaj komentarz

MALKONTENT 5-11-2007 20:13
NIE CHCIAłO SIę RUSZYć CZTERECH LITER WCZEśNIEJ TO I Są TEGO WIDOCZNE EFEKTY!!! A BYłO NA TO KILKA LAT CZASU
~szuster 5-11-2007 20:29
jak zwykle wszystko na "za piec dwunasta" - bo przeciez nikt wczesniej nie wiedzial o wymianie dowodow - dobrze! stojcie teraz :P
~HETERA 6-11-2007 3:51
a co maja zrobic obywatele zamieszkujacy poza Polska?
PrYk 6-11-2007 8:14
nie chcialo sie ruszyc... bo myslalo sie, ze do konca marca mozna skladac wnioski a niestety nie... Wnioski trzeba zlozyc do konca grudnia :) Ale wielu bylo madrych po przedluzeniu waznosci starych dowodow a urzad swiecil pustkami ! Sam bylem to widzialem... zero kolejek...
~ehh 6-11-2007 10:04
a ja musze wymienic dowód bo mi sie popsuł nawet tam nie ide bo niemam czasu na stanie po 4 godziny ....
zloty666 6-11-2007 19:57
Porażką jest, że wszyscy muszą zmieścić się z podpisem w okienku. Starsi ludzie i niepełnosprawni mają z tym spore problemy. Panie obsługujące są nieugięte a potem i tak zmniejszają (po zeskanowaniu cały dokument) podpis komputerowo. Co do zapominalskich - obudzą się po 1 stycznia 2008r z ręką w nocniku i zaczną się awanturować jak nie będą mogli nic załatwić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przebudowa w centrum

Polsko–czeski Poranek Rodzinny w niedzielę

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Powstają pola nadziei

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1007
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%