MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Coraz ciemniej: załóż odblask!

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 25 września 2008, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów i prowadzących motorowery, aby uczynili się bardziej widocznymi na drogach. Zmrok zapada coraz wcześniej, a do tego jest fatalna pogoda. O wypadek nietrudno zwłaszcza tam, gdzie nie świecą miejskie latarnie.

Aby uświadomić wagę problemu, jutro (piątek) policja przeprowadzi akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. – Oni uczestnicząc w zdarzeniu drogowym nie mają szans na taką ochronę na jaką mogą liczyć kierowcy pojazdów. Pozbawieni są pasów, poduszek powietrznych. Są całkowicie odsłonięci i narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała lub nawet na śmierć – informują policjanci.

Nie pomoże tu nawet przestrzeganie przepisów przez z motoryzowanych. Przy potrąceniu autem jadącym pięćdziesiątką, pieszy ma tylko 50 procent szans na przeżycie. Im pojazd jedzie szybciej, tym prawdopodobieństwo ocalenia jest mniejsze.

Dlatego policjanci proszą wszystkich „niechronionych” o zakładanie odblasków. W przypadku jednośladów konieczne jest zamontowanie reflektorów. Stróże prawa odradzają też zakładanie szarych i niewidocznych po zmroku strojów. Szczególną uwagę powinni zwrócić dorośli na dzieci, które nie tylko w drodze do szkoły powinny mieć elementy odblaskowe.

Wielu najmłodszych ma specjalne kamizelki, ale ich nie nosi twierdząc, że są „obciachowe”. Tymczasem taki strój, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, może pozwolić na uniknięcie tragedii.

W przypadku stwierdzenia braku oświetlenia roweru lub innego jednośladu, policjanci nie zawahają się i wlepią jego posiadaczowi mandat. Lepiej te pieniądze wydać na zakup reflektorka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podgórna zarośnięta!

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~_ojdiridirachciach___ 25-09-2008 10:11
Rowerzyści "...pozbawieni są pasów, poduszek powietrznych" ...i najczęściej pozbawieni również mózgów. Nie spotyka się rowerzysty poprawnie oświetlonego, to niezwykła rzadkość. Trzeba jednak myśleć pozytywnie. Kierowco, rozjeżdżając rowerzystę wspomagasz ewolucję !!! ;)
~Łowca byków 25-09-2008 10:16
No dobrze, czy rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego nie musi mieć włączonego reflektorka przez cały dzień? Czy jego nie obowiązuje przepis "włączonych świateł"? No i te kamizelki, a przynajmniej jaskrawy strój. Rowerzyści!!! Apeluję do Was - JEŚLI WAM ZDROWIE I ZYCIE MIŁE, NIE UBIERAJCIE SIĘ W KOLORZE ASFALTU!!! Was w takim stroju naprawdę nie widać - przejrzyjcie Jelonkę lub internet, ile jest tam opisanych wypadków i zdarzeń drogowych z Waszym udziałem. Czy warto tak ryzykować????
piipi 25-09-2008 10:19
~Normalne..auto ma wszystko,co dotyczy oswietlenia.Rowerzysci ..tego normalnego oswietlenia NIE maja i tutaj PRZYPOMNIENIE,a szczegolnie do nich-rowerzystow.~PIESI,..a szczegolnie starsza generacja Jelonki powinna zaopatrzyc sie..w odblaski.
~Łowca byków 25-09-2008 11:26
No dobrze, czy rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego nie musi mieć włączonego reflektorka przez cały dzień? Czy jego nie obowiązuje przepis "włączonych świateł"? No i te kamizelki, a przynajmniej jaskrawy strój. Rowerzyści!!! Apeluję do Was - JEŚLI WAM ZDROWIE I ZYCIE MIŁE, NIE UBIERAJCIE SIĘ W KOLORZE ASFALTU!!! Was w takim stroju naprawdę nie widać - przejrzyjcie Jelonkę lub internet, ile jest tam opisanych wypadków i zdarzeń drogowych z Waszym udziałem. Czy warto tak ryzykować????
~pieszmen 25-09-2008 12:43
Można pisać do us.. ósmej godziny lecz większość rowerzystów ma za nic te apele. Jedno słowo krytyki i zaraz rowerzyści drą japę , że są dyskryminowani i są takimi samymi użytkownikami jezdni na równych prawach. Niech się najpierw oświetlą , założą kamizelki odblaskowe i ubezpieczą . Wtedy niech się wydzierają , że im źle. A na razie - ROWERZYŚCI DO ROWU !!!
~do ojdiridirachciach 25-09-2008 13:57
"Mądry" to ty jesteś, ale pewnie tylko w gębie!!! Nic więcej o tobie nie napisze bo i tak nie nadaje sie to do publikacji, więc tylko myśle jakim jesteś.......................................................
~do pieszmen 25-09-2008 13:58
NUDNY jESTEŚ "człowieku"
piipi 25-09-2008 20:49
..do - [~Ojdiridirachciach..]...masz racje.~Widzialam !!.
~do ~_ojdiridirachciach___ 25-09-2008 21:26
Widać, że znasz się na ewolucji jak mucha na estetyce. Tak jak ty myslano w latach 20. ub. wieku i doprowadziło to do eugeniki a później faszyzmu. Zamiast po raz kolejny wypisywać bzdury, siądź sobie w fotelu i przeczytaj jakąś książkę popularnonaukową z biologii albo psychologii. Inteligencja nie jest zdeterminowana wyłącznie biologią, ale mniej więcej w tym samym stopniu wychowaniem, tak więc lepszym sposobem "wspomagania ewolucji" rowerzystów, jak piszesz, jest ich edukacja, a nie eliminacja. W przeciwieństwie do nich, ty chyba nie jesteś w stanie niczego się juz nauczyć, tak więc gdyby chcieć selekcjonować dobre geny, należałoby zacząć od wyeliminowania ciebie.
~Sabath 25-09-2008 21:54
tak i powiesić na siebie światełka albo świeczki żeby wyglądać jak choinka
piipi 25-09-2008 22:17
..do - [~Sabath..]..MASZ cudowne pomysly.~Moze Jelonkowi.. beda nosic ubranka-REKLAMY..odblaskowe.~To jest tak pozyteczne,bo mozna tutaj pieniazki zarobic.
~Sabath 26-09-2008 22:23
oczywiście że bardzo pożyteczne i jestem za tym i dziękuję ci bardzo ocieszę się bardzo że napisałaś że mam cudowne pomysły piipi
~Sabath 26-09-2008 22:24
ty to masz piipi najcudowniejsze pomysły

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tak nie wolno parkować!

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
186
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
15%