MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Coraz bliżej do pięknych widoków z radomierskiej wieży

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 8 lipca 2011, 7:55
Aktualizacja: Sobota, 9 lipca 2011, 7:50
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj pokościelną wieżę w Radomierzu, która niebawem będzie punktem widokowym, zwieńczono hełmem. Obiekt jest pozostałością kościoła z XIV wieku, gdzie wiernym wskazywano drogę duchową. Za kilka miesięcy w tym miejscu droga, w dosłownym znaczeniu, wskazywana będzie turystom.

Cała operacja wykonana z użyciem specjalistycznego sprzętu zaplanowana została na pół godziny, w trakcie której charakterystyczny hełm trafił na szczyt wieży pozbawionej przez dziesięciolecia zwieńczenia.

Przedsięwzięcie w Radomierzu realizowane jest w ramach szerszego projektu „Zobaczyć Krajobraz – Dotknąć Przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i góry Izerskie”. Partnerami projektu są Świeradów Zdrój, Mirsk, Kowary, Jelenia Góra i Janowice Wielkie.

- Celem projektu jest renowacja dawnych wież, z przeznaczeniem na wieże widokowe. W Radomierzu powstanie pierwszy punkt informacji turystycznej na Ziemi Jeleniogórskiej, na drodze biegnącej od Wrocławia. Dla budowlańców położenie dachu jest symbolicznym znakiem kończenia budowy, więc i my zbliżamy się do końca projektu. Prace wykończeniowe potrwają do końca września i po wyposażeniu obiektu planowane jest otwarcie na początek przyszłego roku - powiedział Miłosz Kamiński, sekretarz Gminy Janowice
Wielkie.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską i obejmuje remont zabytkowej dzwonnicy, dobudowę sali na 60 osób wraz z punktem informacji turystycznej, wyposażenie za ok. 38 tys. zł. Nie obejmuje natomiast przeniesienia części muru, uporządkowania byłego cmentarza i dobudowy parkingu dla autokarów, jednak zadania te zostaną zrealizowane w odrębnych projektach.

- Pierwsze historyczne wzmianki związane z Radomierzem pochodzą z roku 1305. Natomiast z 1312 r. pochodzą pierwsze zapiski mówiące o istniejącym w Radomierzu kościele, niestety nie wiadomo czy był to kościół drewniany, czy też murowany. Na przełomie XV/XVI w. we wsi wzniesiono murowany kościół, który w 1849 r. został rozebrany, zachowała się po nim jedynie barokowa wieża, na której znajdują się trzy dzwony ufundowane być może przez Bernarda von Schaffgotscha. Największy z nich pochodzi z 1612 r. i widnieje na nim napis „Bernard von Schaffgotsch”. Dzwon środkowy datuje się na rok 1576, a mały 1595 r. Po wojnie 30-letniej kościół był używany zarówno przez katolików, jak i przez ewangelików. Na temat samego kościoła wiemy niewiele. Wiadomo, że był on murowany i zorientowany, oraz że zdobiły go nagrobki członków rodu von Schaffgotsch – powiedział archeolog Ryszard Kołomański.

17.12.1615 r. doszło do tragicznego wypadku. Na zamku w Starej Kamienicy zginął właściciel Radomierza Bernhard von Schaffgotsch. W niewyjaśnionych okolicznościach zabił go rapierem jego własny służący, niejaki Wolf Friedrich Röttig, który został w okrutny sposób stracony. Nagrobek Bernharda von Schaffgotscha, pierwotnie umieszczony w kościele w rodzinnym Radomierzu, został po jego rozebraniu w 1849 r. przeniesiony do Cieplic i wmontowany w murze przy kościele. Podczas prac ziemnych natrafiliśmy na zamkniętą kryptę i sądząc po jej konstrukcji i materiału z jakiego została wykonana, czyli renesansowych cegieł, można przypuszczać, że jest to miejsce pochówku jednego z protoplastów rodu Schaffgotschów Niestety otwarcie krypty kolidowało z zakresem wykonywanych prac ziemnych, możliwe, że w przyszłości znajdą się środki na przeprowadzenie badań archeologiczno – antropologicznych – dodał.

W trakcie prac archeologicznych zostało również zlokalizowanych 17 pochówków, z czego dziesięć to groby z czasów istnienia kościoła i siedem z czasów kiedy kościół został rozebrany, w tym jeden duży grób zbiorowy - możliwe, że kryje szczątki kilkudziesięciu osób. Odsłonięte podczas prac ziemnych płyty nagrobne zostaną wyeksponowane przy murze okalającym kościół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~mm 8-07-2011 10:13
gdzie wiernym wskazywano drogę duchową - jakież wzniosłe określenie kościoła, dzwony ufundowane być może przez Bernarda von Schaffgotscha - a widnieje na nim napis „Bernard von Schaffgotsch, dobre to być może.
~... 8-07-2011 10:21
Ciekawe, ciekawe... o 90% tajemnic to nawet pojęcia nie mamy...
~ina 8-07-2011 11:03
Gratulacje dla mieszkańców Radomierza i jego włodarzy. Wybieram się do Was :) na http://bedzie.jelonka.com/index.php?mod=main&scr=impreza&id=7547
~ 8-07-2011 11:08
ale nikt nie pisze ze zbeszczescili cmentarz
~DiabloJG 8-07-2011 11:08
A szkodą że wiezy widokowej w Maciejowej się nie remontuje tam by dopiero były widoki i mauzoleum w lasku tez warte jest odwiedzenia-jak komnata Diablo z gry:))
~her Flik 8-07-2011 12:02
a ten poniemiecki cmentarz obok to co się z nim stało ZAORANY ? dzięki że są zdjęcia w końcu
Piipi Jelonkowa 8-07-2011 17:58
~FAJNIE ! .. bo na wieży będzie urządzony punkt widokowy,z którego widac będzie .. np.Sokoliki,. to dobry punkt obserwacji dla Panów,gdyż na dole będą *również.. Panie z fajnymi widokami !
Piipi Jelonkowa 8-07-2011 18:03
..do - [~Her Flik] ..ale "..elementy dawnych nagrobków,które odnaleziono podczas budowy,będą ustawione wzdłuż ogrodzenia w formie lapidarium" - /zrd."Gazeta Wrocławska" z dn.07.07.2011.str.05 /
~her Flik 8-07-2011 21:52
do Piipi Jelonkowej/ .. elementy dawnych nagrobków może i tak ALE co z kosteczkami z ziemi ... ???
~Anty-kryzyso 8-07-2011 22:31
Gratulacje i podziekowania za to , ze coś sie dokonuje pożytecznego , ale jednoczesnie jest ważne dla spoeczeństwa informaja do kogo nalezy ta nieruchomośc na ktorą wydano takie niepublikowane kwoty pieniędzy i jak to sie będzie to zwracało ekonomicznie ,bo przeciez zyjemy w ustroju ktory musi gwarantować przyszłośc i rozwój tam gdzie sie inwestuje.. Nie sądzę , że ta nieruchomość będzie należała do kleru a remont i uruchomienie działalności pokryja podatnicy czy wsparcie finansowe z UNII , do której będziemy obowiazkowo zwracali te pozyczki inaczej mówiąc dotacje , przez dwa pokolenia .O tym należy pamiętać i to zapisać w księgach wieczystych.Na wszelki wypadek obciążenia w przyszłości społeczeństwa splatami długów , kleru za ich nieruchomości.
~do piipi 9-07-2011 11:35
schudłaś już? to zapraszamy :) .... PANOWIE
Piipi Jelonkowa 9-07-2011 16:01
.. do - [~Anty-Krysso] ..ale zapomniałeś o jednym.. o podatnikach z UE,którzy również dokładają się do tego / interesu / sumą 07 mln zł restaurując za wspomniane pieniądze: Basztę Zamkową w J.G, Młyn Wodny w Świeradowie i Wiezę Ćiśnien w Mirsku
Piipi Jelonkowa 9-07-2011 16:10
.. do - [~ Her Flik ] ..a to tutaj jest recepta,aby uchronic się przed .. DUCHAMI ! .. i umiescic tablicę pamiątkową takej treści: " Pamięci zmarłych z byłej niemieckiej miejscowości Seiffersdorf którzy zostali na tutejszym cmentarzu pochowani w Śląskiej Ziemi "
Piipi Jelonkowa 9-07-2011 21:36
..długotrwałe przeżywanie wycieczki szkolnej do Oświęcimia jest .. tak ludzkie ! (..patrz.post z godz.11:35 ) ~SMUTNE ..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Czytelniczka: drogo i brudno

Tort w dowód wdzięczności

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
283
Tak
39%
Nie
57%
Nie wiem
5%