MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Coraz bliżej do pięknych widoków z radomierskiej wieży

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 8 lipca 2011, 7:55
Aktualizacja: Sobota, 9 lipca 2011, 7:50
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj pokościelną wieżę w Radomierzu, która niebawem będzie punktem widokowym, zwieńczono hełmem. Obiekt jest pozostałością kościoła z XIV wieku, gdzie wiernym wskazywano drogę duchową. Za kilka miesięcy w tym miejscu droga, w dosłownym znaczeniu, wskazywana będzie turystom.

Cała operacja wykonana z użyciem specjalistycznego sprzętu zaplanowana została na pół godziny, w trakcie której charakterystyczny hełm trafił na szczyt wieży pozbawionej przez dziesięciolecia zwieńczenia.

Przedsięwzięcie w Radomierzu realizowane jest w ramach szerszego projektu „Zobaczyć Krajobraz – Dotknąć Przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i góry Izerskie”. Partnerami projektu są Świeradów Zdrój, Mirsk, Kowary, Jelenia Góra i Janowice Wielkie.

- Celem projektu jest renowacja dawnych wież, z przeznaczeniem na wieże widokowe. W Radomierzu powstanie pierwszy punkt informacji turystycznej na Ziemi Jeleniogórskiej, na drodze biegnącej od Wrocławia. Dla budowlańców położenie dachu jest symbolicznym znakiem kończenia budowy, więc i my zbliżamy się do końca projektu. Prace wykończeniowe potrwają do końca września i po wyposażeniu obiektu planowane jest otwarcie na początek przyszłego roku - powiedział Miłosz Kamiński, sekretarz Gminy Janowice
Wielkie.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską i obejmuje remont zabytkowej dzwonnicy, dobudowę sali na 60 osób wraz z punktem informacji turystycznej, wyposażenie za ok. 38 tys. zł. Nie obejmuje natomiast przeniesienia części muru, uporządkowania byłego cmentarza i dobudowy parkingu dla autokarów, jednak zadania te zostaną zrealizowane w odrębnych projektach.

- Pierwsze historyczne wzmianki związane z Radomierzem pochodzą z roku 1305. Natomiast z 1312 r. pochodzą pierwsze zapiski mówiące o istniejącym w Radomierzu kościele, niestety nie wiadomo czy był to kościół drewniany, czy też murowany. Na przełomie XV/XVI w. we wsi wzniesiono murowany kościół, który w 1849 r. został rozebrany, zachowała się po nim jedynie barokowa wieża, na której znajdują się trzy dzwony ufundowane być może przez Bernarda von Schaffgotscha. Największy z nich pochodzi z 1612 r. i widnieje na nim napis „Bernard von Schaffgotsch”. Dzwon środkowy datuje się na rok 1576, a mały 1595 r. Po wojnie 30-letniej kościół był używany zarówno przez katolików, jak i przez ewangelików. Na temat samego kościoła wiemy niewiele. Wiadomo, że był on murowany i zorientowany, oraz że zdobiły go nagrobki członków rodu von Schaffgotsch – powiedział archeolog Ryszard Kołomański.

17.12.1615 r. doszło do tragicznego wypadku. Na zamku w Starej Kamienicy zginął właściciel Radomierza Bernhard von Schaffgotsch. W niewyjaśnionych okolicznościach zabił go rapierem jego własny służący, niejaki Wolf Friedrich Röttig, który został w okrutny sposób stracony. Nagrobek Bernharda von Schaffgotscha, pierwotnie umieszczony w kościele w rodzinnym Radomierzu, został po jego rozebraniu w 1849 r. przeniesiony do Cieplic i wmontowany w murze przy kościele. Podczas prac ziemnych natrafiliśmy na zamkniętą kryptę i sądząc po jej konstrukcji i materiału z jakiego została wykonana, czyli renesansowych cegieł, można przypuszczać, że jest to miejsce pochówku jednego z protoplastów rodu Schaffgotschów Niestety otwarcie krypty kolidowało z zakresem wykonywanych prac ziemnych, możliwe, że w przyszłości znajdą się środki na przeprowadzenie badań archeologiczno – antropologicznych – dodał.

W trakcie prac archeologicznych zostało również zlokalizowanych 17 pochówków, z czego dziesięć to groby z czasów istnienia kościoła i siedem z czasów kiedy kościół został rozebrany, w tym jeden duży grób zbiorowy - możliwe, że kryje szczątki kilkudziesięciu osób. Odsłonięte podczas prac ziemnych płyty nagrobne zostaną wyeksponowane przy murze okalającym kościół.

Ogłoszenia

Czytaj również

MPGK przygotowane na zimę

Motocykliści dla Niepodległej

Świętują Niepodległość

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~mm 8-07-2011 10:13
gdzie wiernym wskazywano drogę duchową - jakież wzniosłe określenie kościoła, dzwony ufundowane być może przez Bernarda von Schaffgotscha - a widnieje na nim napis „Bernard von Schaffgotsch, dobre to być może.
~... 8-07-2011 10:21
Ciekawe, ciekawe... o 90% tajemnic to nawet pojęcia nie mamy...
~ina 8-07-2011 11:03
Gratulacje dla mieszkańców Radomierza i jego włodarzy. Wybieram się do Was :) na http://bedzie.jelonka.com/index.php?mod=main&scr=impreza&id=7547
~DiabloJG 8-07-2011 11:08
A szkodą że wiezy widokowej w Maciejowej się nie remontuje tam by dopiero były widoki i mauzoleum w lasku tez warte jest odwiedzenia-jak komnata Diablo z gry:))
~ 8-07-2011 11:08
ale nikt nie pisze ze zbeszczescili cmentarz
~her Flik 8-07-2011 12:02
a ten poniemiecki cmentarz obok to co się z nim stało ZAORANY ? dzięki że są zdjęcia w końcu
Piipi Jelonkowa 8-07-2011 17:58
~FAJNIE ! .. bo na wieży będzie urządzony punkt widokowy,z którego widac będzie .. np.Sokoliki,. to dobry punkt obserwacji dla Panów,gdyż na dole będą *również.. Panie z fajnymi widokami !
Piipi Jelonkowa 8-07-2011 18:03
..do - [~Her Flik] ..ale "..elementy dawnych nagrobków,które odnaleziono podczas budowy,będą ustawione wzdłuż ogrodzenia w formie lapidarium" - /zrd."Gazeta Wrocławska" z dn.07.07.2011.str.05 /
~her Flik 8-07-2011 21:52
do Piipi Jelonkowej/ .. elementy dawnych nagrobków może i tak ALE co z kosteczkami z ziemi ... ???
~Anty-kryzyso 8-07-2011 22:31
Gratulacje i podziekowania za to , ze coś sie dokonuje pożytecznego , ale jednoczesnie jest ważne dla spoeczeństwa informaja do kogo nalezy ta nieruchomośc na ktorą wydano takie niepublikowane kwoty pieniędzy i jak to sie będzie to zwracało ekonomicznie ,bo przeciez zyjemy w ustroju ktory musi gwarantować przyszłośc i rozwój tam gdzie sie inwestuje.. Nie sądzę , że ta nieruchomość będzie należała do kleru a remont i uruchomienie działalności pokryja podatnicy czy wsparcie finansowe z UNII , do której będziemy obowiazkowo zwracali te pozyczki inaczej mówiąc dotacje , przez dwa pokolenia .O tym należy pamiętać i to zapisać w księgach wieczystych.Na wszelki wypadek obciążenia w przyszłości społeczeństwa splatami długów , kleru za ich nieruchomości.
~do piipi 9-07-2011 11:35
schudłaś już? to zapraszamy :) .... PANOWIE
Piipi Jelonkowa 9-07-2011 16:01
.. do - [~Anty-Krysso] ..ale zapomniałeś o jednym.. o podatnikach z UE,którzy również dokładają się do tego / interesu / sumą 07 mln zł restaurując za wspomniane pieniądze: Basztę Zamkową w J.G, Młyn Wodny w Świeradowie i Wiezę Ćiśnien w Mirsku
Piipi Jelonkowa 9-07-2011 16:10
.. do - [~ Her Flik ] ..a to tutaj jest recepta,aby uchronic się przed .. DUCHAMI ! .. i umiescic tablicę pamiątkową takej treści: " Pamięci zmarłych z byłej niemieckiej miejscowości Seiffersdorf którzy zostali na tutejszym cmentarzu pochowani w Śląskiej Ziemi "
Piipi Jelonkowa 9-07-2011 21:36
..długotrwałe przeżywanie wycieczki szkolnej do Oświęcimia jest .. tak ludzkie ! (..patrz.post z godz.11:35 ) ~SMUTNE ..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Wyrostek patriotycznie

Studium na początek

Utrudnienia na żółtym szlaku

Marcin Wyrostek patriotycznie w Jeleniej Górze

Udany Piknik Strzelecki

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
826
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%