MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Collegium Musicum śpiewa. Masz głos? Dołącz do zespołu!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 września 2012, 7:32
Aktualizacja: 7:34
Autor: JS
Fot. Archiwum Zespołu
Od kilku miesięcy Franciszek Kosch, wychowanek osławionego Stefana Stuligrosza po 20 latach przerwy – znowu kształci chórzystów w Jeleniej Górze. Tworzą oni zespól śpiewaczy pod nazwą Collegium Musicum – Jelenia Góra, który odbywa próby w sali „Nowa” Jeleniogórskiego Centrum Kultury (w poniedziałki od godz. 19.00), a ostatnio również w filharmonii (w czwartki od godz. 18.00).

W repertuarze mają zarówno kompozycje a’capella z dawnych epok, jak też przeboje od Mozarta i Schuberta - po Chopina, Beethovena i Rachmaninowa.
Niedawno zespół poszerzył ten program o znane kompozycje Moniuszki i Kurpińskiego, z towarzyszeniem fortepianu.

Reaktywowany po latach społecznie - nowy chór Franciszka Koscha, ciągle liczy na powrót kolejnych swoich śpiewaków z Jeleniogórskiego Chóru Chłopięco Męskiego i Kameralnego, a także na nowych, mających wykształcenie muzyczne bądź doświadczenie śpiewacze. Jak w innych chórach tego typu - szczególnie brakuje dobrych głosów męskich.

Franciszek Kosch nie jest sam, bo jego partnerami są asystenci-chórzyści: Mariusz Mieszkowski, Zenon Siegeńczuk i Eugeniusz Wysoczański.
Życzliwa przedsięwzięciu Filharmonia Dolnośląska, już zaplanowała ich występ m.in. - podczas Dni Muzyki Pasyjnej, czyli w marcu przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie plac zabaw

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Podpisali umowę na nowe pociągi

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Kowarzanin 20-09-2012 12:15
Cieszę się, że chór działa na nowo, chętnie posłuchamy a może i kiedys zaśpiewamy wspólnie. Jednocześnie chciałem poinformować, że działający chór czterogłosowy "QUO VADIS" z Kowar poszukuje dyrygenta od października ! Chór posiada ok 20os. chcących śpiewać jednakże od października nie będzie miał dyrygenta ! Chętne osoby do prowadzenia chóru mogą zgłaszać się do oo.Franciszkanów w Kowarach.
~bu-ba 20-09-2012 19:49
Do redaktorów Jelonki ! Używajcie słów zgodnie z ich znaczeniem. Podaje definicje słowikową słowa "osławiony":Wbrew temu, co myślą niektórzy użytkownicy języka polskiego, przymiotnik ten nie jest synonimem słów sławny, znany, popularny. To określenie pejoratywne:. ten, kto cieszy się złą sławą, o kim krążą złe opinie: Właściwemu rozumieniu przymiotnika osławiony przeszkadza zapewne inne słowo pochodne od sława, zawierające już w sobie negację – zniesławiony. I choć nie jest to synonim wyrazu osławiony (zniesławiony to in. oczerniony; pozbawiony przez kogoś dobrego imienia, niekoniecznie słusznie) większości użytkowników języka polskiego, którzy nie zastanawiają się nad etymologią słów, wydaje się jedynym pejoratywnym określeniem związanym z rzeczownikiem
~chórzystka 20-09-2012 19:55
wspaniale!!! jaka szkoda, ze nie mam juz czasu, zeby wrocic i spiewac...ale bardzo kibicuje i ciesze sie:D
~ika 20-09-2012 19:57
ale ...po dwudziestu latach? chyba mniej jednak...
~Neron 20-09-2012 23:15
Ej...a dlaczego nic nie piszecie o koncercie Inauguracyjnym w Filharmonii?
~ada 21-09-2012 9:56
Do: bu-ba. Twój wpis to szukanie "dziury w całym", bo m.in. słownik synonimów podaje co innego. Zajrzyj więc: http://synonim.net/synonim/oslawiony Czy po to jest ta rubryka - aby tylko krytykować Redakcję ???
~do Ada 21-09-2012 10:26
Cytuję za Poradnią językową Osławiony o znaczeniu ‘mający głośną, ale nie najlepszą reputację; okrzyczany, mający złą sławę’ to imiesłów utworzony od czasownika osławiać (osławić), który od dawna oznaczał ‘obmawiać, szkalować kogo, zniesławiać’. Istniał niegdyś również rzeczownik odczasownikowy osława o znaczeniu ‘zła opinia; niesława, hańba, wstyd’. Jeśli rzeczywiście współcześnie wyraz osławiony bywa używany w znaczeniu ‘sławny’, to należałoby takie użycia uznać za błędne, co czyni m.in. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego. Warto jednak pamiętać, że język i jego elementy zmieniają się, niektóre formy czy znaczenia ewoluują i zmieniać się także mogą w wyniku błędów popełnianych przez jego użytkowników. Być może dzisiejsze – błędne chwilowo użycia –
~do Ada - cd 21-09-2012 10:30
będą w przyszłości postrzegane za kolejny etap rozwoju znaczeniowego imiesłowu osławiony?" Tak samo błędne jest określenie np. ”w okolicach czwartej”. To jak wobec tego mamy powiedzieć „około Jeleniej Góry?” Coraz więcej takich nowotworów językowych tworzą niedouczeni dziennikarze, zwłaszcza pogodynki TVN. Zbyt łatwo przechodzimy do porządku dziennego nad błędami językowymi, a już od dziennikarzy -zdecydowanie poiwinnismy wymagać więcej ...
~Były ch. 22-09-2012 9:34
Cieszę się, że zespół się odnawia. Jeśli uda mi się , wrócę i będę ponownie śpiewał. Na marginesie- jest to okazja na dysertacje na tematy językowe. Świetnie !!!
~*2012 22-09-2012 20:23
Dołączam się do głosów aprobujących działania Redakcji.Sądzę,że występujecie w słusznej sprawie - propagowanie wszelkich działań w za kresie jeleniogórskiej kultury. Przekaz WASZ jest dla czytelników jasny i zrozumiały. Cel został osiągnięty,a o to przecież chodziło. Idąc więc za słowami klasyka "... róbmy swoje". Pozostając z poważaniem *2012.
polo1963 24-09-2012 22:08
ciesze się na przyszłe koncerty ............. POWODZENIA !!!
polo1963 24-09-2012 22:10
ciesze się na przyszłe koncerty ............. POWODZENIA !!!
~chórzystka 25-09-2012 17:45
Cieszę się, że trafiłam do tego zespołu. Świetna atmosfera pracy. Chyba się dużo nauczę. Zapraszam nowe chórzystki . Chodźcie i pracujcie razem z nami. WARTO!!!
~byłachórzyst 28-09-2012 12:00
FANTASTYCZNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Teraz tylko czekamy na informacje, kiedy i gdzie można będzie posłuchać chóru. Zabierajmy rodziny, dzieci, przyjaciół i sąsiadów i chodźmy na takie koncerty. Warto spędzić trochę czasu na słuchaniu dobrej muzyki. Wiem, że Pan Kosch nie pozwoli na słaby poziom chóru. Można iść na ich koncert w ciemno. Ja, moja rodzina i przyjaciele będziemy na pewno!!!! Trzymam kciuki i powodzenia.
~meloman 28-09-2012 19:26
Będziemy !!! Już zwieramy szeregi . "... czem prędzej się wybierajcie..." czekamy również na koncerty kolęd. Do spotkania z muzyką !!!
~chórzystka 12-10-2012 8:54
Cieszymy się, że nowe osoby próbują "zdawać" egzamin wstępny do naszego zespołu. Jest to konieczny warunek, by zespole tym zaistnieć. Pocieszającym jest również fakt, że zdeterminowanym osobom udaje się pokonać tę przeszkodę. GRATULUJEMY !!!
~Chórzystka 7-12-2012 10:21
Na obecnym etapie rozwoju chóru zapraszamy do współpracy ,pięknie brzmiące - soprany i głosy męskie. Niezbędna znajomość solfeżu.ZAPRASZAMY!!!
~chórzystka 7-02-2013 8:48
Cieszy nas chórzystów fakt, że zgłaszają się do naszego chóru, coraz to nowi śpiewacy. Wśród nowych kandydatów ,są cenne głosy żeńskie i męskie.Cieszymy się, że rozrasta się NASZ ZESPÓŁ.
~chórzysta 13-04-2013 14:59
Otóż stoimy przed kolejnym wyzwaniem chóralnym, a jest nim - drugi koncert " Musica Sacra ". Koncert odbędzie się w Kościele "Jana Ewangelisty"-na II Zabobrzu dnia 21 kwietnia o godz. 19 oo. Serdecznie zapraszamy!!!.
~Chórzysta 3-08-2013 9:42
Stojąc u progu nowego sezonu artystycznego ogłaszamy kolejny nabór śpiewaków do naszego zespołu. Tym razem chodzi nam o głosy tenorowe mogące w przyszłości sprostać wyzwaniom solistycznym. Mamy na myśli realizację tenorowych partii chóralnych jak i solowych w większych formach wokalno-instrumentalnych.
~Chórzysta 18-09-2013 9:11
Z początkiem nowego sezonu artystycznego - zapraszamy do nas nowe głosy ,szczególnie tenorowe,posiadające dobre warunki głosowe wraz z umiejętnością czytania nut. Nowi członkowie winni posiadać umiejętność realizowania partii chóralnych ,jak i solowych , w większych formach wokalno-instrumentalnych. W związku z poszerzaniem formuły wykonawczej zapraszamy do współpracy instrumentalistów chcących uczestniczyć w wykonawstwie większych form oratoryjno-kantatowych.ZAPRASZAMY!!!
~ 25-11-2019 18:30
Mój ulubiony nauczyciel

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Kiedy zniknie ten wykop?

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Ćwierć wieku Teatru Maska

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
353
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%