MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Cofnięte wizy za nielegalny pobyt

Wiadomości: Region
Środa, 24 października 2018, 6:27
Aktualizacja: Czwartek, 25 października 2018, 7:00
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Użyczone / SG - zdjęcie poglądowe
Troje nielegalnie przebywających w Polsce obywateli Ukrainy musi opuścić nasz kraj. Podczas poniedziałkowej kontroli (22.10) zostali oni zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Jeleniej Górze. Jeden z cudzoziemców był wcześniej karany.

Pierwszą z zatrzymanych była 23-letnia Ukrainka, która przyjechała do Polski do pracy.

- Kobieta przyjechała do Polski na podstawie paszportu i polskiej wizy krajowej uprawniającej do pracy – informuje mjr SG Joanna Konieczniak, p.o. rzecznika prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - W trakcie kontroli legalności pobytu jako dokument uzupełniający kobieta przedstawiła oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie na jedną z firm znajdujących się w Głogowie. Cudzoziemka nie podjęła tam pracy. Dodatkowo oświadczyła, że pracuje gdzie indziej, jednak jak się okazało, niezgodnie z prawem. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że cel i warunki pobytu cudzoziemki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z deklarowanymi, cudzoziemka została zatrzymana i doprowadzona do placówki celem przeprowadzenia dalszych czynności. Na miejscu Komendant PSG w Jeleniej Górze podjął decyzję o cofnięciu wizy krajowej oraz wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu w terminie 15 dni, z jednoczesnym zakazem wjazdu do państw Schengen na okres 6 miesięcy – dodaje rzeczniczka SG.

Kolejnym zatrzymanym był 20-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna do Polski przyjechał na podstawie paszportu i polskiej wizy krajowej, która utraciła ważność 05. października br. Ponadto mężczyzna był wcześniej karany.

- W trakcie kontroli ustalono, że cudzoziemiec złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy u wojewody wielkopolskiego w trakcie swojego legalnego pobytu. Jego dane figurują jednak w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany. Został bowiem skazany prawomocnym wyrokiem przez Sąd Rejonowy w Poznaniu za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna został zatrzymany i zostanie zobowiązany do powrotu na Ukrainę – informuje mjr SG Joanna Konieczniak.

Trzeciego obywatela Ukrainy funkcjonariusze skontrolowali w autobusie relacji Praga - Kamieniec Podolski.

- 44-letni obywatel Ukrainy przedstawił paszport biometryczny z zamieszczoną w nim polską wizą krajową D05. Aby uwiarygodnić swój pobyt w Polsce mężczyzna przedstawił dokumenty uzupełniające do posiadanej wizy w postaci oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy zarejestrowane w PUP w Częstochowie na podstawie wniosku firmy znajdującej się w powiecie częstochowskim. W trakcie dodatkowych ustaleń stwierdzono, że cudzoziemiec nie podjął pracy w firmie, na którą miał oświadczenie. Nie kontaktował się również z jej właścicielem. Cudzoziemiec wyjaśnił, że pracuje w Czechach a polskie oświadczenie miało mu pomóc wjechać na terytorium Polski – relacjonuje mjr SG Joanna Konieczniak.

Mężczyzna został zatrzymany i musi wyjechać z Polski w ciągu 15 dni.

Twoja reakcja na artykuł?

21
68%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
2
6%
Złości
6
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Budowa łącznika rozpoczęta

Zaśpiewali powstańcom

Wkrótce karkonoski

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 24-10-2018 8:00
Dobra zmiana na kolana
~ 24-10-2018 8:54
"Cofnięte wizy za nielegalny pobyt" - czyli za nielegalny pobyt dostaje się wizy, które potem można cofnąć? Podpowiedź na przyszłość: "wizy cofnięte za nielegalny pobyt".
~Gregory81 24-10-2018 20:10
do: ~ (8:54)
Ejjj, Ale oni nadal mają ten sam tytuł ! Honor najważniejszy !
~Niezależny 24-10-2018 21:03
Ukrainiec na budowie = partacz, krętacz i pierwszy w kolejce po wypłatę
~wolny 24-10-2018 21:51
Brawo straż Graniczna więcej kontroli w hotelach i restauracjach przeciwko zatrudnianym nielegalnie bo to jest plaga.Ukraincy śmieją się w twarz Polakom a kierownictwo na to pozwala.zgroza.
~ 25-10-2018 6:06
DLA CZEGO nic się z tym nie robi jak maja podrabiane prawa jazdy i inne kursy .Jeśli by Polak jeździł na prawku z bazaru to pewnie na więzieniu by się skończyło!!!!
~ 25-10-2018 6:12
W dużych zakładach pracy na naszym terenie i innych zakładach są lepiej traktowani jak Polacy.
~Ja 25-10-2018 20:55
Zgadzam sie. Cofnac ich wszystkich . POLSKA DLA POLAKOW !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ławki do remontu

Jest kapliczka św. Anny

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
962
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%