MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Co zrobić by zatrzymać młodzież w Jeleniej Górze?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 16 listopada 2010, 8:06
Aktualizacja: Środa, 17 listopada 2010, 7:33
Autor: Angela
Fot. Angela
O czym absolwenci szkół zawodowych powinni pamiętać, w jakim kierunku powinni się kształcić i co ich czeka po skończeniu szkoły – na te i wiele innych pytań odpowiadali wczoraj pracodawcy i przedstawiciele urzędu pracy, a także sami uczniowie. Debata "Absolwent szkoły zawodowej wkracza na rynek pracy" odbyła się w ZST Mechanik.

We wspólnej debacie, którą zorganizowano w ramach programu unijnego Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku wzięło udział około 150 uczniów ośmiu jeleniogórskich i dwóch powiatowych szkół zawodowych (z Karpacza i Piechowic). Z każdej z placówek przybyło około 15 uczniów z nauczycielem opiekunem.

Na początek przedstawicielka urzędu pracy przedstawiła obecną sytuację absolwenta na rynku pracy w Jeleniej Górze i w okolicy. Następnie odbyły się trzy panele, w których uczniowie rozmawiali o oczekiwaniach pracodawców, ale i ich samych w odniesieniu do zakładów pracy. Na koniec natomiast wystąpili zaproszeni pracodawcy, którzy mówili o tym, czego oczekują od swoich pracowników.

– Chcemy, by młodzi ludzie zobaczyli potrzebę kształcenia zawodowego, podwyższania swoich kompetencji kluczowych oraz by mogli wyrównać swoje szanse edukacyjne. Dzięki takim spotkaniom absolwenci dowiadują się, na co mają zwrócić uwagę kształcąc się, czego będzie od nich wymagał pracodawca i jakie umiejętności powinni posiadać by znaleźć pracę w przyszłości – mówi Wanda Kozyra, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze.

W ramach projektu planowane są również kursy kierunkowe dla absolwentów. O tym, jak potrzebne są takie działania mówili sami zainteresowani. Większość pytanych przez nas absolwentów uważa, że jeleniogórski rynek pracy jest bardzo mały i ubogi. Uczniowie zauważają, że potrzebne są nowe zakłady pracy i ściąganie do stolicy Karkonoszy, dużych przedsiębiorców.

Jak mówią młodzi ludzi, dopóki obecna sytuacja się nie zmieni, będą musieli z Jelenie Góry wyjechać. Takie plany ma np. Arkadiusz z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, który planuje wyjechać do Łodzi, by tam dostać się do szkoły filmowej. Podobne plany wyjazdu z Jeleniej Góry ma też Beata z Zespołu Szkół Licealno-Usługowych z Jeleniej Góry.

– Moim zdaniem w Jeleniej Górze nie mam czego szukać. Dużo powinno się tu zmienić, nie ma pracy, którą ja chciałabym wykonywać i nie ma możliwości by prowadzić taką działalność, jaką planuję. W przyszłości chcę prowadzić dobrej klasy restaurację w Krakowie. Dlaczego nie w Jeleniej Górze? Ponieważ tu niema warunków. Patrząc na zarobki mieszkańców, niewielu byłoby stać na korzystanie z moich usług – mówi.

Sylwia Grzywacz i Patrycja Chmiel z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych z Jeleniej Góry na razie myślą o wyjechaniu z Jeleniej Góry na studia. Dziewczyny mają nadzieję, że za kilka lat coś się tu zmienić.
- Po studiach chcemy wrócić, mamy nadzieję, że do tego czasu powstaną nowe miejsca pracy. Obecnie sytuacja nie jest tu najlepsza. Ponadto w mieście powinno być więcej szkoleń i badań odnośnie kierunków kształcenia oraz więcej wsparcia dla absolwentów – mówią jeleniogórzanki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Mysłakowice wzbogacą się o nowy plac zabaw  

Komentarze (57) Dodaj komentarz

~Pracodawca 16-11-2010 8:34
Ależ młodzież ma szanse w jeleniej za 950 zł na rękę miesięcznie. Jak to nie ma pracy??? A takie obozy pracy jak drex, plastiki ?? Nic tylko tu zostać i zapier....ć na nowego merca pracodawcy.
~123 16-11-2010 8:40
I nad czym tu debatować, odpowiedź jest prosta jak drut; potrzeba dużej ilości w miare dobrze płatnych miejsc pracy. Oczywiście praca jest jak towar, czym będzie większy popyt na siłę roboczą, tym będzie ona droższa. Wszystko inne czyli dostęp do kultury, rekreacji, sportu wygeneruje rynek dzięki popyt wewnętrznemu. Taka powinna być kolejność działań nie odwrotna, jak próbują nam wmówić kandydaci.
~Jeleniogorza 16-11-2010 8:41
No za 950 zeta do kołchozów które jeszcze pozostały to może i ta niektóra młodzież się dostanie bo to tylko jeden zakład pracy w jeleniej górze ,a reszta to zasili szeregi bezrobotnych bez perspektyw na dalszą przyszłość p. Obrębalski i jego poprzednicy zadbali żeby w tym mieście aktywność zawodowa oparła się tylko i włącznie na marketach i galeriach w których młodzi ludzie dostają pensje głodowe a dorośli pracy tam nie dostaną bo są za starzy ,więc brawa dla naszego Obrębalskiego z PO a teraz to niby bezpartyjny ,jak takie t...ki nami będą rządzić to ja mam czarne myśli
~hgyhgyh 16-11-2010 8:43
Zawiła ma dobry pomysł z tym parkiem Technologicznym. Trzeba iść w tym kierunku. Cudów nie będzie ale kierunek znakomity.
~kljkjlhkjghj 16-11-2010 8:48
Zawiła chociaż coś poroponuje, w przeciwieństwie do Sajnoga i Prystroma którzy potrafią tylko sypać piach w tryby. Potrzebna jest transmisja pomysłów z JG do Wrocławia, ale nie do Wrocławskiego ratusza - Dutkiewicza ale do Sejmiku - Pokój i Łużniak. Kto tego nie rozumie ten kiep.
~;) 16-11-2010 8:55
Proponuję zaapelować do nauczycieli aby niepromowali do wyższych klas, wtedy duża część młodzieży pozostanie w mieście, przynajmniej na następny rok.
~kkkkkkkkkkk 16-11-2010 8:58
Oto propozycje dla jeleniogórskiej młodzieży: Prystrom i Sajnog targowisa Flora lub Rondo, Obrębalski saksy we Wrocławiu - dojazd 2 godz. w jedną stronę. Zawiła zbudować coś na miejscu - jak się uda!! lepiej żeby się udało.
~DINO 16-11-2010 9:29
Prosta sprawa żeby młodzież została pozbyc sie starych dinozaurów z ratusza a dac młodą krew z nowymi perspektywami którzy zupełnie inaczej będą patrzec na problemy jelenij góry niż zza biurka magistratu bo młodzi zupełnie inaczej świat spostrzegają i znają realne potrzeby tego ynku i wychodząc im na przeciw to by pozwoliło sprostac czesciowym wymaganiom mlodzieży np przaca szkoła spedzenie wolnego czasu w sposób aktywny np jazda na rowerze a nie czynne picie piwa z uzbieranej kasy z odprowadzania wózków pod marketem . a myśl nasuwa sie jedna że wybory powinny byc raz w roku to bynajmiej coś by sie starali zrobic zeby po roku ich znowu wybrac a tak to trzy lata bimbania a rok udawanie ze cos sie robi a robi sie tylko dobre wrazenie nic pozatym
~ja 16-11-2010 10:04
Edukować, edukować, edukować. Najlepszych jeleniogórskich biznesmenów zachęcić do prowadzenia praktyk z ............. prowadzenia biznesu dla młodych i chętnych. Zaprzestać koszmarnej praktyki wspomagania bezrobotnych - pomóc tym którzy rejestrują działalność i potrzebują wiedzy i kapitału. Rozwinąć inkubator przedsiębiorczości. 1% miejskich urzędników przeszkolić i skierować wyłącznie do rozwiązywania problemów firm - żadna sprawa nie może leżeć dłużej niż 3 dni. Stworzyć czytelne dla urzędników zasady nagradzania i karania - np 5 uzasadnionych skarg od klientów urzędu i urzędnik staje się klientem pośredniaka. I mógłbym tak jeszcze długo. Generalnie wszystko tylko nie darmowe mieszkania i zasiłki.
~ 16-11-2010 10:15
Jelenia Gora to smutne i slabe miasto. Mlodziez jest bez perspektyw. Koncza studia, a nie maja gdzie pracowac.Corka mojej kuzynki skonczyla socjologie, a sprzedaje kafelki.To na Zachodzie nie do pomyslenia. A po drugie miasto wymiera-takze na weekendy-okolo 20:00. Nie ma gdzie pojsc.Chyba spotkac sie tylko u kogos w domu i chlac wodke.Tez rozwiazanie.
~ 16-11-2010 10:24
"Następnie odbyły się trzy panele, w których uczniowie rozmawiali o oczekiwaniach pracodawców..." Czyżby chodziło o panele podłogowe ? Cóż to za chora nowomowa ? Normalnie Miodek by się uśmiał :-)
~ni wuja 16-11-2010 10:28
Ta, uda się, platformiany trollu. Zobaczy ten twój zawilcowaty krecik rządzenie Jelenią Górą jak świnia gwiazdy. Niech spada do Warszawki i jeszcze żonkę z muzeum zabierze po drodze.
~Mali 16-11-2010 10:36
Jestem absolwentką KK w Jeleniej Górze po kierunku fizjoterapia. Obecnie nie pracuję w zawodzie ponieważ tej pracy najnormalniej w świecie nie ma.. Smutek mnie ogarnia jak widzę miny uśmiechniętych absolwentów fizjoterapii, którzy właśnie obronili swoja prace lic i 3 lata studiów... Zróbcie coś z tym kierunkiem!! Ludzie!! Przecież tu jest masowa produkcja fizjoterapeutów którzy uciekają gdzie sie tylko da bo NIE MA PRACY W TYM ZAWODZIE!! Rocznie z samej jeleniej wychodzi ok 500 fizjoterapeutów, to chyba troche dużo.. I jeszcze o P. kanclerz w Kolegium P. G. Malczuk to jakaś tragedia narodowa. Miałam "przyjemnosć" mieć z Nią wykłady w których nie omieszkała wielokrotnie nazwać nas niebezpośrednio "t...kami" i "nieudacznikami" Zróbcie coś z tą Jelenią!!!! Dajcie prace!!
~... 16-11-2010 10:58
W Tym mieście w ogóle nie ma pracy... Propozycja za 800 zl na ręke, wszystko na czarno albo umowa zlecenia a i tak jest z 10 chetnych na jedno miejsce. Żałosne jest to wszystko, a w urzędzie pracy codziennie 5 nowych ofert i wszystko dla niepełnosprawnych. Najlepiej odciąć sobie rękę wtedy jest praca i wszystko... Ale dobrze otwórzmy nową galerie lub pasaż ze sklepami po 300 zł wszystko... Nawet nie wiem na kogo głosować, pan Zawiła przynajmniej coś mówi o problemie pracy, a pana Obrębalskiego pożegnam, może znajdzie prace w jednej ze swoich galerii :))
~z jeleniej 16-11-2010 11:01
Ale zmartwienia na twarzach nie widać. A dyrekcje jakie rozbawione...
~ 16-11-2010 11:08
Droga absolwentko! przeczytalam twoj post z zainteresowaniem. Sama jestem po tym kierunku-ale ukonczonym w Niemczech. Pracuje tu w tym zawodzie i nie wyobrazam sobie pracowac w innym .Studia trudne, to jest bez sensu, ze ci ludzie nocami siedza, by zdac anatomie, a potem...nie maja pracy. Politycy jeleniogorscy umieja sie ladnie prezentowac w przedwyborczych kampaniach, ale nic konkretnego sie nie dzieje.Obejrzalam sobie zdjecia do tego artykulu: jaka piekna i mila jest polska mlodziez! tylko szkoda, ze bez perspektyw. Wczoraj mnie jeden czytelnik bardzo zaczepnie zapytal "jestes Polka, to po co siedzisz w Niemczech". Chyba wyczerpujaca odpowiedz , co?
~ 16-11-2010 11:08
Prywatne firmy wykorzystują i zwalniają.Konkursy na stanowiska urzędnicze wygrywają protegowani.Na ponad roczne" zastępstwa"zapraszani są znajomi nawet bez wyższego wykształcenia (już bez konkursów).Czasami zdarzają się wyjątki -są to fachowcy którzy zgadzają się pracować za bardzo niskie wynagrodzenie.Niestety prawda jest taka ,że dobry lekarz lub architekt pracuje w zawodzie i dużo zarabia a nie siedzi przy biurku w papierach za 1600.
~ 16-11-2010 11:25
MLODZIEŻ TERAZ JEST PRZEKONANA ZE TYLKO SKONCZA SZKOLE TO PIERWSZA PRACA I NA REKE DOSTANA PO 3.000 ZŁOTY.I SA W BŁEDZIE BO ZEBY ZARABIAC TRZEBA COS UMIEC,A MIEJSC PRACY JEST DUZO TYLKO ZA 1.300 ZŁ, NIKT NIE BEDZIE SOBIE RAK BRUDZIL...I LEPIEJ SIEDZIEC NA GARNKU MAMUSI I TATUSIA. ŻAŁOSNE.
~hovinko 16-11-2010 11:27
No widać Zawiła za wile nie widział na świecie, bo jakby trochę podróżował, to by wiedział, że parki technologiczne powstają przy autostradach i liniach kolejowych (jak wrocławskie Kobierzyce czy krakowski Bussiness Park) żeby można było produkty od razu wywieźć. I wokół ośrodków, gdzie kształci się inżynierów. A że jako poseł na linię kolejową wywalcza takie środki że pociąg pospieszny jedzie tu ponad 3 godziny to powodzenia mu życzę. A jego Platforma Obywatelska załatwiła, że niedługo będą nas omijać wszystkie trasy szybkiego ruchu bo nowa S3 będzie na Lubawkę a nie Jakuszyce... Obiecanki-macanki z tym parkiem, a głupiemu radość!
~Piechowice 16-11-2010 11:33
http://www.youtube.com/watch?v=oZaL7u-3Iss
~pik- pok 16-11-2010 11:45
Ciezki temat. Dac tez pracodawca odetchnac od zus-u, jakies znizki dla zatrudniajacych. Pzeciez podatki zjadaja tez i pracodawcow. Ale nie brakuje tez burakow ktorzy zatrudniaja na czarno, umowe-zlecenie, albo pol etatu a ludzie musza pracowac na caly etat, kaza zakladac wlasne firmy. To jak ktos mlody, ktory chce miec wlasny kat, samochod, zalozyc rodzine ma zyc w takich realiach?
~ja, inż. 16-11-2010 11:48
jestem inżynierem z 10 letnim doświadczeniem i nie mogę znaleźć pracy w JG ........... :-((((((((((((( MASAKRA !!!!!! Nie dziwi mnie więc, że JG się kurczy i niedługo będzie już tylko Jelenią Dziurą !!!
~x 16-11-2010 12:16
Jelenia Dziurą? Czy to jakieś nawiązanie do hasła wyborczego, jednego z kandydatów :P
~haha 16-11-2010 12:44
Zawiła coś proponuje ? zerżnął na żywca program z parkiem technologicznym od Prystroma i zadowolony. Pewnie gdyby go zapytać szczegółowo o ten punkt programu nie wiedziałby co powiedzieć.
~do ~haha 16-11-2010 13:25
taaaa, dla Prystroma nowe technologie to pompy. Jak tak, to czemu sam nie weźmie się za ich produkcję? W przeciwieństwie do niego Zawiła wie o co w tym ładnym haśle chodzi i jak to się robi. Szkoda, że Obreblaski choć ze szkoły menadżerów nigdy nie widział dalej niż czubek własnego (czytaj uczelnianego) nosa.
~Tak prawda 16-11-2010 13:49
Nie wystarczy dyplom żeby mieć prace, było myśleć o pracy jak się wybierało uczelnię a nie teraz, dyplom licencjata z KK i myślą że zasiądą w radzie nadzorczej Jelfy. Jakie wykszatłcenie taka praca, poprostu poza dyplomem nie macie nic do zaoferowania. Jakimś cudem ponad 80% ludzi ma pracę. Do kogoś wyżej. Socjologia - kierunek po ....., studjujcie dalej takie życiowe kierunki jak w/w, filozofia czy wychowanie fizyczne na KK
~,, 16-11-2010 13:51
biedni wlodarze nie wiedza co zrobic aby mlodziez zatrzymac, ale wiedzieli jak rozpieprzyc gospodarke, aby nie bylo miejsc pracy,
~Mugabe 16-11-2010 14:10
Proponuje otworzyć sklep z artykułami dla samobujców - trucizny , sznury , noże - napewno towar będzie schodzić - materiały wybuchowe tylko na wynos! Pozdrawiam Radosny mieszkaniec Sarniego Dołu zwanego nie wiedzieć czemu Jelenią Górą.
~ 16-11-2010 14:23
pracy brak ,więc za tu zyć ? ponoć szfaby się otwierają.... posiedze tu do końca roku i uciekam wieść lepsze życie
~@ 16-11-2010 14:43
A tak nieco poważniej: kiedyś, w zamierzchłych czasach, istniała instytucja stypendiów fundowanych. Jakie z tego korzyści? Skuteczna pomoc dla ucznia czy studenta, zainteresowanie konkretnym zawodem, gwarancja zatrudnienia i płacy na okreslonym poziomie. Na dobrą sprawę na takie stypendium stać każdy zakład pracy czy urząd... Mam o tym pojęcie - do Jelonki trafiłem tym sposobem. I nigdy nie żałowałem! Ale to jak widzć strasznie Zawiła Sprawa...
~prawda na100 16-11-2010 14:46
a a...lityka do lab. ktoś nie potrzebuje ?
~IQ 16-11-2010 15:26
byc moze dlatego ze jest kandydatem na prezydenta a nie przedsiebiorca produkujacym pompy, a skoro ma taki pomysl to byc moze wie co mowi i jest ktos kto chce zainwestowac w tym kierunku. A Zawiła zerżnął pomysł i niestety nie ukryjesz tego. ;]
~Brunner 16-11-2010 15:34
Do absolwentów wszystkich uczelni -niestety na obecną chwilę to nie uczelnie odpowiadją za brak miejsc pracy. Dla ekonomistów, nauczycieli etc. jest praca ale pracodawcy, którzy zatrudniają jedną osobę wymagają aby często tyrała za dwóch. Jak się zmieni ten wyzysk to przybędzie stanowisk pracy. Na obecną chwilę to na pracę i solidne wynagrodzenie mogą liczyć tylko absolwenci KUL.
~ander 16-11-2010 15:59
ludzie wy umiecie tylko płakać i narzekać wasz los w waszych rękach ja skończyłem kk multimedia mam dobrą prace w jeleniej górze zarabiam ponad 2,5 tys i myśle że dużo jest takich jak ja co życie traktują z przyjemnością pozdrawiam
~do ja! 16-11-2010 16:53
ale brednie!!!
~asawfaq 16-11-2010 16:55
nic się nie da zrobić i tak mało kto zostanie...
~ 16-11-2010 17:20
Odpowiedż jest prosta , stworzyć dla młodych ludzi miejsca pracy z godziwym wynagrodzeniem , ale nie dociera to do zapyziałych mord przy korycie.
~ja 16-11-2010 17:30
Odpowiedź jest prosta - stworzyć przedsiębiorcom i ludziom kreatywnym możliwość rozwoju. A Oni Was zatrudnią - przecież ktoś musi sprzątać liście i odgarniać śnieg.
~socjalista 16-11-2010 17:42
Młodzieży nie narzekać trza iść na wybory ipostawić na S.Urbańskiego przecież Go znacie
~ 16-11-2010 17:46
Lepiej nie zatrzymujcie Młodzieży, bo tu nie ma życia, jestem absolwentem uniwersytetu wrocławskiego i chodzę od lat do pośredniaka, tu władza i posady są dla znajomków a człowiek troszkę bardziej bystry jest zagrożeniem. Jak możecie, to szybko uciekajcie z tego ciemnego miasta! Kolegium to żadna uczelnia, no chyba ze chcecie potem skończyc w markecie,albo na robotach publicznych...
~ja 16-11-2010 17:52
Spotkałeś gdzieś bystrego człowieka i był dla Ciebie zagrożeniem? Nie konkurentem, rywalem, współpracownikiem a zagrożeniem? Masz Chłopie problem. Ze sobą.
~:( 16-11-2010 18:24
http://blog.jeleniagora.pl/
~WYBORCA ! 16-11-2010 18:44
Pan Zawiła podebrał pomysł utworzenia Parku Technologicznego P.Prystomowi. Czuje ,że zaraz pójdą do sądu.Marcin Z dał ciała. Chłop znaczy ,że umie czytać i MAŁPOWAC. Nauczył się tego na Wiejskiej . BRAWO !
~jos 16-11-2010 19:06
Za mało mamy hipermarketów,"stonek" i tzw.galerii handlowych.Jak będzie ich więcej to i praca będzie na kasie albo jako"wykładowca"towaru za najniższą krajową,a wtedy młodzież na pewno zostanie w Jeleniej Górze.
~Brunner 16-11-2010 19:07
Do absolwentów wszystkich uczelni -niestety na obecną chwilę to nie uczelnie odpowiadją za brak miejsc pracy. Dla ekonomistów, nauczycieli etc. jest praca ale pracodawcy, którzy zatrudniają jedną osobę wymagają aby często tyrała za dwóch. Jak się zmieni ten wyzysk to przybędzie stanowisk pracy. Na obecną chwilę to na pracę i solidne wynagrodzenie mogą liczyć tylko absolwenci KUL.
~Obywatel 16-11-2010 19:29
"Na początek przedstawicielka urzędu pracy przedstawiła obecną sytuację absolwenta na rynku pracy w Jeleniej Górze i w okolicy." I wszystko jasne.
~e. 16-11-2010 20:01
Niestety tylko w Jeleniej Gorze popularna jest praktyka "Prywatne firmy wykorzystują i zwalniają", dodam, zatrudniajac na najnizsza krajowa. Nie spotkalem sie z tym w zadnym innym miescie. Niestety w tym miescie dominuja wciaz starcy, nieroby i kretacze.
~do Mali 16-11-2010 20:06
"Malczuk to jakaś tragedia narodowa. Miałam "przyjemnosć" mieć z Nią wykłady w których nie omieszkała wielokrotnie nazwać nas niebezpośrednio "t...kami" i "nieudacznikami" Zróbcie coś z tą Jelenią!!!! Dajcie prace!" To, ze Malczuk jest arogancka i tylko na pokaz mowi, ze robi cos dla studentow, a rzeczywistosci zawsze staje im okoniem, to chyba kazdy ze studentow zdazyl sie przekonac. Nie mniej jednak w kwestii waszego wykladu trzeba sobie szczerze powiedziec, ze w przypadku wiekszej czesci sali miala zapewne racje, choc sama w tym przypadku intelektem nie blyszczy.
~maciej67 16-11-2010 21:29
fajne sa niektore wypowiedzi, \"corka skonczyla socjologie a sprzedaje kafelki, to na zachodzie nie do pomyslenia\"... powodzenia zycze autorowi takiej wypowiedzi. Osobiscie znam wiele osob ktore skoczyly studia i pracuja w galeriach handlowych na zachodzie, sprzedaja spodnie a nawet niektorzy sa na \"zmywaku\". Faktem jest, ze w Jeleniej nie ma zbyt wielu miejsc pracy, ale tez nie ma postawy wsrod ludzi zeby cos zrobic, nie ma, jakze waznego tzw. patriotyzmu lokalnego. Jesli pijecie piwo, dlaczego nie lokalne z Lwowka? Zal wam, ze niektorzy sie tam wzbogaca i bedziecie to widzieli, lepiej kupowac wiec produkty spoza regionu. Takich przykladow jest wiele, narzekac wszyscy potrafia, dyskutowac proznie ale cos trzeba samemu zaczac... Nikt nikomu nic nie da za darmo, nawet na zachodzie... Narzekacie tez na drexa, plastiki i inne zaklady, tylko po co tam pracujecie? Notabene koledzy z biura konstrukcyjnego w drexie pracuja we wszystkich znanych markach samochodowych, moj kolega p
~zorro 16-11-2010 21:39
Co zrobić by zatrzymać młodzież w Jeleniej Górze? To proste: wystarczy zmienić nazwę miasta na Wrocław!
~swercru 16-11-2010 22:57
tu nie ma roboty i nie będzie nie zostanę tu długo 5 Jelenio ;]
rymcycymcy 16-11-2010 23:05
Jeśli chodzi o młodzież ...np ja :) ...to zostałem tutaj z lenistwa, bo mi się nie chciało nigdzie jechać. Wniosek ...należy krzewić lenistwo ! :)
~ja 16-11-2010 23:10
i pijaństwo - zapomniałeś o pijaństwie
rymcycymcy 16-11-2010 23:13
...dodam, że pracować też mi się nie chce więc zatrudniam trudną tutejszą mlodzież :) ...innej nie miałem szczęścia napotkać :) Oczywiście płacę relatywnie do poziomu, dlatego płaca nie stanowi jakiegoś szczególnego obciążenia budżetu firmy ;)
~Jariath R. 17-11-2010 0:41
Ciesze sie , ze mlodzi ludzie chca wyjechac a nie uciec z Jeleniej Gory . Szanowna pani Galas -redaktorka www.jelonka.com, mlodzi ludzie nie uciekaja z Jeleniej Gory oni wyjezdzaja za przyslowiowym chlebem i widelcem bo na obiad ich stac . Popieram mlodych , silnych i ambitnych . Pracujcie u tych , ktorzy was szanuja !
~~do Mali 17-11-2010 7:40
i reszty. A to Malczuk prowadzi wykłady? z czego? z finansów czy z czego. Na fizjoterapii? No to rzeczywiście musi poziom, gdy weźmie się pod uwagę ze jest mgr historii. A najbardziej podoba mi się, że wszyscy wiedzą ze jest arogancka dla studentów i co nikt nic z tym nie robi? Zastraszeni? Oj biedni... To samorząd powinien iść na skargę do dziekana lub rektora. Chyba, ze nie ma po co bo ...Ech..
~ 17-11-2010 9:12
Do Macieja z poprzedniej strony. Chyba cos pomyliles. Chyba masz na mysli Polakow, ktorzy w Polsce ukonczyli studia a na Zachodzie sprzedaja jeansy. Mi chodzilo o niemieckich absolwentow. Oni jesli sa po studiach to pracuja w swoich zawodach. Akurat mialam w lecie spotkanie z mojego roku. Wszysty pracuja jako fizjoterapeuci. Bez wyjatku. Wszyscy moi znajomi, ktorzy sa po studiach pracuja w wyuczonych zawodach. Albo mojej wypowiedzi nie zrozumiales, albo nie wiesz, jak jest w innych krajach, przynajmniej w Niemczech, Holandii. To kraje, ktore dobrze znam. Zaden absolwent nie bedzie ciezko pracowal. Na to sa Niemcy-wbrew pozorom-za wygodni i za leniwi. Za wysokie sa swiadczenia socjalne. Na zasilku da sie niezle wyzyc, to po co ma sprzedawac jeansy za 7 Euro na godzine?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Obieżyświat w Lwówku

Odpust Krzeszowski

Klasyki zjechały do Kowar

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
527
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%