MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co ze zniżkami dla emerytów na przejazdy autobusami MZK?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 11 lutego 2014, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: Mea
– Kontrolerzy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego wypisują w autobusach mandaty emerytom, gdy ci zamiast dokumentu potwierdzającego przyznanie emerytury pokazują legitymację emeryta – alarmuje Czytelnik. – To są jednoznaczne dokumenty – informuje Jerzy Wrona, wiceprezes MZK.

- Według regulaminu MZK, do zniżki uprawnieni są emeryci na podstawie dokumentu tożsamości okazywanego wraz z dokumentem potwierdzającym przyznanie emerytury. Jednak mało który emeryt wozi ze sobą decyzję o przyznaniu emerytury, każdy ma jednak legitymację emeryta. Tutaj pojawia się problem ponieważ niektórzy kontrolerzy nie honorują legitymacji i wystawiają mandaty – napisał do redakcji Czytelnik emeryt.

Jerzy Wrona tłumaczy, że legitymacja emeryta, na której jest literka E oznaczająca faktycznie osobę, która ma przyznaną emeryturę jest dokumentem potwierdzającym przyznanie emerytury. Do tego zawsze trzeba mieć dokument tożsamości. Kontroler nie ma podstawy wtedy do wystawienia mandatu.

- Niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma jeden wzór legitymacji, na której jest napisane rencista-emeryt w stosunku zarówno do osób, które mają tylko emeryturę, jak i tylko rentę. Dlatego kontroler powinien zwrócić uwagę na to, czy pod spodem jest napisana litera E oznaczająca emeryta, czy R oznaczająca rencistę. Renciści, jeśli mają zniżkę na przejazdy, muszą mieć przy sobie dodatkowo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Nie każdemu bowiem renciście przysługują zniżki na przejazdy lokalne – wyjaśnia Jerzy Wrona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koperty życia już w Mysłakowicach

O rozpadających się górach

Studium na początek

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~18 sqandal 11-02-2014 8:37
.... panie Wrona kiedys i pan będzie emerytem z literką < R > albo i < E >i panu wystawią mandat za nie posiadanie decyzji , glupie to zreszta pan będzie mial darmowe przejazdy ( jak jaki decydent tego nie zmieni ) Polsko obudz się z tych durnych przepisów bo albo się nalezy żniżka albo i nie a nie jakies dodatkowe obwarowania . Wstydz sie pan !!
~Abcd 11-02-2014 8:48
Legitymacja rencisty jest jednoznacznym dokumentem uprawniającym do przejazdów ulgowych, ale nie u nas w Jeleniej Górze, jak to orzekła Rada Miejska...
~korek 11-02-2014 8:53
Po prostu - banda bałwanów!
~dragon38 11-02-2014 9:30
ludzie nieplaccie tym .....szybko te madaty ulegaja przedawnieniu
~Wies 11-02-2014 10:38
Ja na legitymacji mam czerwona plame,czy mam znizke?
~ 11-02-2014 10:48
Chciałem pojaśnić że ZUS za wyjątkiem rent socjalnych przyznaje tylko i wyłącznie renty stwierdzające niepełnosprawność. Zus już wam w zeszłym roku nadesłał odpowiednie pismo a wy w dalszym ciągu swoje. Czy w końcu to ma się oprzeć o prokuraturę i sąd ?
~Anonim2 11-02-2014 11:17
Jeżeli jest to prawdą, że radni uchwalili takie "prawo" karania mandatami za brak decyzji ZUSu, w przypadku posiadania ulgowego biletu i legitymacji, to rządał bym zwrotu należności za zapłacony mandat od wszystkich - tych - radnychm z odsetkami i kosztami! Czas najważszy stanowić prawo zgodne z prawem zwyczajowym, a nie jakimś "wydumanym".
~Fundator ulg 11-02-2014 11:18
Ulgi, ulgi, ulgi... Emerytom to się w d poprzewracało. Za komuny bumelowali, a teraz to im się przywileje marzą. Jak im tak źle, to niech zostawią swoje mieszkania nabyte za bezcen i emerytury nie gorsze od niejednej pensji, i wezmą sobie na utrzymanie z 2-3 osoby i do tego wezmą kredyt hipoteczny. Wtedy może się przymkną, jak im w życiu niedobrze!
~Fundator ulg 11-02-2014 11:32
Ulgi, ulgi, ulgi... Emerytom to się w d poprzewracało. Za komuny bumelowali, a teraz to im się przywileje marzą. Jak im tak źle, to niech zostawią swoje mieszkania nabyte za bezcen i emerytury nie gorsze od niejednej pensji, i wezmą sobie na utrzymanie z 2-3 osoby i do tego wezmą kredyt hipoteczny. Wtedy może się przymkną, jak im w życiu niedobrze!
~do Fundator 11-02-2014 11:57
Jak chciałeś mieć luksusy to wziąłeś kredyt. Trzeba było mieszkać jak kiedyś w małym mieszkanku z dziadkami i rodzicami. A na mieszkanie czekać z 15 lat. Teraz nie psiocz na emerytów. Żadnemu się nie przelewa, chyba że są z resortu, ale oni nie jeżdżą autobusami i nie potrzebują zniżek. Pozdrawiam
~ 11-02-2014 12:00
pamietajcie beda w tym roku wybory
~APSIK 11-02-2014 12:51
~~fundator ulg~~~~~~ Ty .... z Ciemnogrodu zastanów się co myślisz i piszesz . Trochu kultury i szacunku dla starszych ludzi.
~kk 11-02-2014 13:48
w całej Polsce- nawet w Warszawie ,renciści mają zniżkę.....tylko nie w Jeleniej Górze....wstyd....
~ 11-02-2014 14:14
W innych miastach (Wrocław, Warszawa, Poznan, Polkowice, itd) honorowi krwiodawcy mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej- w Jeleniej oczywiście nie.
~do 10.48 11-02-2014 14:15
puknij się w łeb i sprawdź jeszcze raz jakie są renty
~ 11-02-2014 14:42
Chore i tyle... Mieć śmiesznie "wysoką" rentę i nie mieć zniżki na przejazd miejskim autobusem. Miałem okazję takowymi jeździć m.in. w Legnicy,Bolesławcu czy Wałbrzychu i wszędzie zniżka była na zwykłą legitymację rencisty. MZK nie zbiednieje na zniżce i to chociaż w niewielkiej wysokości na osobach, których dochód nie powala (czyli emerytach i rencistach).
~ja 11-02-2014 15:04
Ci co pisza niektore bzdety tez beda niedlugo Emerytami lub Rencistami nikt nie jest wiecznie mlody ...
~kizior 11-02-2014 17:55
OK emeryt to jest człowiek który pracował całe życie,płacił podatki itp i na starość takim ludziom się należy spokój i przywileje,ale dlaczego banda nierobów zwanych rencistami (z małymi wyjątkami) mają mieć jakiekolwiek przywileje? Oni już mają przywilej,życia z podatków ludzi ciężko pracujących.
~@kizior 11-02-2014 18:20
A Tobie się wydaje, że rencista to nie pracował, zanim mu zdrowie wysiadło??? Najczęściej mu wysiadło właśnie z powodu ciężkiej pracy... Nieroby, też coś!!! A jak chcesz mieć moją ulgę, to proszę bardzo - ale z moją niepełnosprawnością w pakiecie...
~BVL. 11-02-2014 18:59
To co się dzieje w Jeleniej,to jest mistrzostwo świata Banda złodziei i ignorantów. Ile jeszcze zaświadczeń potrzeba żeby spokojnie jechać autobusem? Ja niedawno miałem niemiłą przygodę odnośnie orzeczenia i musiałem 12zł opłaty manipulacyjnej zapłacić BRAWA DLA RADY MIASTA.
~Fundator ulg 11-02-2014 19:19
Hahaha. Emeryci ciężko pracowali? Tak ciężko, że PRL się zawalił, a spożyciem alkoholu biliśmy cały świat oprócz Ruskich... A może tak wam było ciężko, bo bezrobocia się wtedy baliście? Albo eksmisji na bruk? Ze też będę emerytem? Ano, dziś już wiadomo, że co najwyżej honorowo - wszak przeżarliście już swoje składki, I filar moich, a teraz Tusk robi wam prezent z reszty... A co do szacunku do starzyzny: straciłem go, kiedy moja żona została zaatakowana przez starego rupiecia w autobusie, aby zwolniła "jego miejsce"! W sytuacji, gdy była w zaawansowanej ciąży i ze starszą córką u boku!
~ 11-02-2014 20:02
Fundatorze! A kto Ci internet funduje? Czyż nie Unia Europejska? Wielki fundator a internet ma darmowy dzięki UE.
~Fundator ulg 11-02-2014 21:36
Jak mi połowę pensji zabiera zrzuta na emerytów, to i sam szukam okazji. Widzisz problem? Ja chętnie wezmę swoje składki ZUS do portfela, a ty weź moje łącze. Że emeryci padną z głodu.... Sami tego chcą, czego przeginają, jak im źle już teraz?
~kazekk 11-02-2014 22:23
Emeryci wojskowi maja legitymacje wystawione nie przez ZUS a np WBE. Co w takich przypadkach powie MZK ?
~Jel... 11-02-2014 23:54
te Fundator ulg pocałuj emerytów w ... i to jak Ci pozwolą,Za komunę to się zap.......ło w mrozie nie było czasu na posiłek (teraz jest) a teraz ma się g...o a nie emeryturę więc wypad ......Ty nawet emerytem nie będziesz
pawel332 12-02-2014 9:35
kazekk a widziałeś ty biednego emeryta wojskowego?
~emeryt 13-02-2014 18:21
Do Fundator.Analfabeto-zacznij zgłębiać historię PRL-u a dowiesz się gdzie szły pieniądze ówczesnych EMERYTÓW.
~jeleniogórza 13-02-2014 18:36
Do MZK.Proszę,podszkolcie analfabetów zbieranych z ulicy którzy nie potrafią odróżnić literki E od R.Z poważaniem emeryt.
~pensylwania 17-02-2014 17:12
MPK we Wrocławiu faktycznie żąda okazania orzeczenia w przypadku calkowicie bezpłatnego przejazdu osoby niepełnosprawnej. W przypadku przejazdów ulgowych wystarczy legitymacja ZUS. Jeleniogórskie MZK chyba kompleksy zżerają, skoro chcą być lepsi od Wrocławia. To sie nadaje do Rzecznika Osób Niepełnosprawnych
~pensylwania 17-02-2014 17:17
Tak jeszcze dodając to pani z firmy URBAN skasowała niepełnospraną kobietę, ale pijakowi, co jechał bez biletu i jeszcze zaczął się rzucać nie zrobiła NIC. Brawo!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Teraz lepiej widać

Koniec remontu drogi w Zachełmiu

Zamknięty szlak przez Kocioł Łomniczki

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Warsztaty modelarskie

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
97
Tak
65%
Nie
34%
Nie wiem
1%