MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co z zameczkiem? W tym roku remont dachu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 lipca 2014, 7:28
Aktualizacja: Wtorek, 22 lipca 2014, 7:41
Autor: Angela
Fot. Angela
Przejęty w 2011 roku przez Miasto od Politechniki Wrocławskiej tzw. zameczek na Zabobrzu w Jeleniej Górze zyska w tym roku nowy dach. W zmianach budżetu zatwierdzonych, na ostatniej sesji (08.07.), zabezpieczono na ten cel 500 tys. zł, a obecnie już ogłoszono przetarg na to zadanie. Zanim jednak przyznano zameczkowi pieniądze, odbyła się gorąca dyskusja radnych, którzy zarzucali władzom miasta brak wizji zagospodarowania tego zabytkowego obiektu.

Zameczek wraz z parkiem powstał jako rezydencja przemysłowca z Raszyc Maxa Erfurta, a po 1945 roku pełnił różne funkcje (ostatnio mieścił się tu Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej oraz biblioteka). Miasto przejęło go z zamysłem przeniesienia tu Osiedlowego Domu Kultury działającego obecnie w tzw. blaszaku przy ul. Komedy-Trzcińskiego. Ten obiekt jest już bowiem w coraz gorszym stanie. Zdaniem samorządowców przeprowadzka dałaby ODK szansę na lepszą realizację oferty dla mieszkańców. Park przy willi miał być z kolei miejscem spotkań jeleniogórzan, a także areną imprez plenerowych.

- To, co miało być korzystne dla miasta, stało się obciążeniem, bo tylko generuje koszty – mówił radny Wojciech Chadży (SLD).

Radny Miłosz Sajnog z Klubu Radnych Razem dla Jeleniej Góry wytykał, że czas płynie, a Miasto nadal nie zdobyło pieniędzy na remont tego zabytkowego obiektu i nie wiadomo czy w ogóle to nastąpi.

- 500 tys. zł na zabezpieczenie dachu niczego nie daje, a za te pieniądze można mieć program partnerstwa publiczno-prywatnego i wybudować dom kultury z prawdziwego zdarzenia - twierdził Miłosz Sajnog.

Brak wizji zagospodarowania zameczku zarzucał władzom miasta radny Józef Sarzyński (SLD).
Wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak tłumaczył: Wyjścia są dwa. Albo będziemy patrzeć jak ten zabytkowy obiekt niszczeje, albo wydamy 500 tys. zł na zabezpieczenie dachu. Te pieniądze zostaną zaliczone jako nasz wkład własny, gdy zdobędziemy dofinansowanie. W przyszłym roku ruszają nowe projekty, może uda nam się zdobyć pieniądze na remont „zameczku” - podkreślał.

Ostatecznie zmiany w budżecie przegłosowano większością głosów. To oznacza, że mimo sprzeciwu niektórych radnych, dach zameczku będzie remontowany. W ramach prac przewidziano wymianę pokrycia dachu i czapek kominowych na dachówkę ceramiczną, częściową wymianę oraz wzmocnienie więźby dachowej, wykonanie ocieplenia części dachu wełną mineralną, montaż sześciu okien w połaci dachowej i inne drobniejsze roboty. Inwestycja - zgodnie z przetargiem - ma być zakończona do 5. grudnia br. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym wyznaczono na 28.lipca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Kotlina przymknięta!

Protest oświaty

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~luk 21-07-2014 7:57
Proszę o szczegółowy kosztorys,Ile pójdzie na remont dachu,a ile trzeba włożyć do kopert przetargowych i dla komisji przetargowej ???W cywilizowanej Polsce jest to zwyczajowe 10%..ale w Jeleniej Górze już nie koniecznie..........
~adaśś 21-07-2014 8:43
Czy do tej pory nie można było uporządkować terenu ogrodu czy też parku....wstyd Panie Prezydencie !!!!!!!
~hek 21-07-2014 8:44
To płotu już nie wymieniamy....
~Rico 21-07-2014 8:58
Szanowni Państwo! proponuję to jak najszybciej sprzedać w dobre ręce , aby nie było za późno,aby nie podzieliło losu pałaców w Dziwiszowie,Bobrowie itp.
~Katarzyna 21-07-2014 10:39
Do Rico: I to nastąpi, tylko najpierw trzeba zachęcić nowego właściciela nowym dachem. Potem udzielić mu zniżki, opustów, obniżek i redukcji. Potem wzbogacimy się o kolejnego pałacowego "arystokratę" układowego i "za frico". A na końcu zamkniemy zarząd miasta w areszcie /też prawie pałac/ i puścimy w skarpetkach, żeby było za co odzyskać Zameczek dla ludzi. Bo on jest nasz - miasta i jego mieszkańców. A nie tych .../tu zadziałała cenzura własna autorki/ z Ratusza.
~jelgor 21-07-2014 10:44
Uważam,że zameczek należy wyremontować i przeznaczyć go na ODK tak jak było w planie.Jest to obiekt zabytkowy i nie można dopuścić do jego zniszczenia.
~kokospoko 21-07-2014 11:07
Powinni jeszcze przejac pałac s\Schaffgotschów w Cieplicach i zrobić tam uzdrowisko. Szkoda takiej atrakcji dla bumelantow, Tym bardziej ze jest ich tam coraz mniej.
~... 21-07-2014 12:46
Czytając niektóre posty to widać ilu jest w Jeleniej Górze nieudaczników którzy potrafia oceniać innych tylko według siebie. Na całe szczęście "psy szczekają, a karawana idzie dalej!"
~ 21-07-2014 13:45
No ale dobre ręce to w żadnym razie ODK i ci ludzie, którzy tam pracują z panią dyrektor na czele. ODK był i jest jak skansen, no to czego oczekiwać w przyszłości?? Zawiła z drugiej strony to tylko rzuca słowa na wiatr, fajnie byłoby jakby tam ktoś prywatny coś zrobił, a nie instytucje rodem z komuny
~ 21-07-2014 13:47
Sam jesteś nieudacznikiem na krzywy ryj ....Ja pracuje na swoje utrzymanie.. a Ci tak zwani udacznicy jak ty ciągną tylko publiczną kasę
~anonim777 21-07-2014 13:47
1246 > twoja wypowiedź tyczy się rządzących tym miastem ,nie ma inwestycji aby nie była spieprzona!
~ 21-07-2014 13:54
Zerwijcie dach z ratusza lub z blaszaka i na zameczek...
~gluś 21-07-2014 15:22
taki obiekt zabytkowy będzie wymagał bardzo dużych nakładów, dodatkowo jak go przystosować dla niepełnosprawnych i seniorów? może lepiej wybudować ODK od podstaw będzie taniej
~mmm 21-07-2014 20:46
pewnie czekają Niemca który to kupi... jak wszystko w okolicy.
~Gosc 21-07-2014 22:23
Ten zamaeczek to pewnie Zawila szykuje dal siebie jak przegra wybory ,nie dziwi juz nic w tym kraju politykow PO pospulstwa i ich rodzn ,wreszcie ktos musi wylozyc kawe na lawe ,korupcja w miescie kwitnie cala geba ,gdzie nie pojdziesz musisz dac w lape urzedasowi ,sanepoid czeka na pake z towarami jak mala to nie bierze ,WOSK tez nie gardzi ,nawet lekarze w szpitalu wezma co sie da ,szok jak to pansto funkcjonuje
~sobieszowianin 21-07-2014 23:24
Najłatwiej byłoby oddać ten pałacyk komuś za symboliczną złotówkę i problem byłby z głowy. Zawiła to przecież ekspert od trwonienia majątku miasta. Już jeden pałac oddał w ten sposób KPN-owi - w Sobieszowie. Na jakieś nudne muzeum historii lasów. a tymczasem rośnie tam teraz na tym terenie barszcz Sosnowskiego, bo KPN jak to KPN - bierze się za 1000 rzeczy na raz, a niczego nie potrafią dobrze zrobić. Wszędzie zostawiają tylko syf i śmietnik. I w ten sposób straciliśmy wspaniałe potencjalnie miejsce na centrum hotelowo-konferencyjne, wręcz idealnie położone pod Chojnikiem, blisko Karkonoszy i centrum miasta, bez problemu z dojazdem. Czekamy na kolejne równie "trafione" decyzje naszego prezydenta.
~soc-lib 22-07-2014 7:00
Moi przedmówcy > teraz wam się oczka otworzyły? Piszę o tym od paru lat ale cały czas jestem minusowany! Raczkuje tzw. budżet obywatelski> może iść dalej stworzyć INSPEKCJE OBYWATELSKĄ kontrolującą wydatki .Najwyższy Czas na zmiany.
~ 22-07-2014 16:20
Nazwa "Raszyce" to wymysł komuny, w dodatku funkcjonujący jedynie przez rok po wojnie- miejscowość nazywała się tak,jak obecnie dzielnica, czyli Strupice (niem. Straupitz), nazwa pochodzenia słowiańskiego, zmieniająca od XIII w. jedynie końcówki. A Max Erfurt siłą rzeczy był przemysłowcem ze Straupitz. PS. Plany remontowe na kilometr pachną utylitarną dewastacją, a nie renowacją zabytkowego pałacyku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Egzaminy gimnazjalne w mieście (mimo strajku) trwają

Święcenie pokarmów

Konkurs wielkanocny rozstrzygnięty

Uliczny taniec... do Tancbudy

Wsparcie na projekty dla niepełnosprawnych

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
245
Tak
68%
Nie
29%
Nie wiem
3%