MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Co z zameczkiem? W tym roku remont dachu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 lipca 2014, 7:28
Aktualizacja: Wtorek, 22 lipca 2014, 7:41
Autor: Angela
Fot. Angela
Przejęty w 2011 roku przez Miasto od Politechniki Wrocławskiej tzw. zameczek na Zabobrzu w Jeleniej Górze zyska w tym roku nowy dach. W zmianach budżetu zatwierdzonych, na ostatniej sesji (08.07.), zabezpieczono na ten cel 500 tys. zł, a obecnie już ogłoszono przetarg na to zadanie. Zanim jednak przyznano zameczkowi pieniądze, odbyła się gorąca dyskusja radnych, którzy zarzucali władzom miasta brak wizji zagospodarowania tego zabytkowego obiektu.

Zameczek wraz z parkiem powstał jako rezydencja przemysłowca z Raszyc Maxa Erfurta, a po 1945 roku pełnił różne funkcje (ostatnio mieścił się tu Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej oraz biblioteka). Miasto przejęło go z zamysłem przeniesienia tu Osiedlowego Domu Kultury działającego obecnie w tzw. blaszaku przy ul. Komedy-Trzcińskiego. Ten obiekt jest już bowiem w coraz gorszym stanie. Zdaniem samorządowców przeprowadzka dałaby ODK szansę na lepszą realizację oferty dla mieszkańców. Park przy willi miał być z kolei miejscem spotkań jeleniogórzan, a także areną imprez plenerowych.

- To, co miało być korzystne dla miasta, stało się obciążeniem, bo tylko generuje koszty – mówił radny Wojciech Chadży (SLD).

Radny Miłosz Sajnog z Klubu Radnych Razem dla Jeleniej Góry wytykał, że czas płynie, a Miasto nadal nie zdobyło pieniędzy na remont tego zabytkowego obiektu i nie wiadomo czy w ogóle to nastąpi.

- 500 tys. zł na zabezpieczenie dachu niczego nie daje, a za te pieniądze można mieć program partnerstwa publiczno-prywatnego i wybudować dom kultury z prawdziwego zdarzenia - twierdził Miłosz Sajnog.

Brak wizji zagospodarowania zameczku zarzucał władzom miasta radny Józef Sarzyński (SLD).
Wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak tłumaczył: Wyjścia są dwa. Albo będziemy patrzeć jak ten zabytkowy obiekt niszczeje, albo wydamy 500 tys. zł na zabezpieczenie dachu. Te pieniądze zostaną zaliczone jako nasz wkład własny, gdy zdobędziemy dofinansowanie. W przyszłym roku ruszają nowe projekty, może uda nam się zdobyć pieniądze na remont „zameczku” - podkreślał.

Ostatecznie zmiany w budżecie przegłosowano większością głosów. To oznacza, że mimo sprzeciwu niektórych radnych, dach zameczku będzie remontowany. W ramach prac przewidziano wymianę pokrycia dachu i czapek kominowych na dachówkę ceramiczną, częściową wymianę oraz wzmocnienie więźby dachowej, wykonanie ocieplenia części dachu wełną mineralną, montaż sześciu okien w połaci dachowej i inne drobniejsze roboty. Inwestycja - zgodnie z przetargiem - ma być zakończona do 5. grudnia br. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym wyznaczono na 28.lipca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Tort w dowód wdzięczności

Parking na... przejściu

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~luk 21-07-2014 7:57
Proszę o szczegółowy kosztorys,Ile pójdzie na remont dachu,a ile trzeba włożyć do kopert przetargowych i dla komisji przetargowej ???W cywilizowanej Polsce jest to zwyczajowe 10%..ale w Jeleniej Górze już nie koniecznie..........
~adaśś 21-07-2014 8:43
Czy do tej pory nie można było uporządkować terenu ogrodu czy też parku....wstyd Panie Prezydencie !!!!!!!
~hek 21-07-2014 8:44
To płotu już nie wymieniamy....
~Rico 21-07-2014 8:58
Szanowni Państwo! proponuję to jak najszybciej sprzedać w dobre ręce , aby nie było za późno,aby nie podzieliło losu pałaców w Dziwiszowie,Bobrowie itp.
~Katarzyna 21-07-2014 10:39
Do Rico: I to nastąpi, tylko najpierw trzeba zachęcić nowego właściciela nowym dachem. Potem udzielić mu zniżki, opustów, obniżek i redukcji. Potem wzbogacimy się o kolejnego pałacowego "arystokratę" układowego i "za frico". A na końcu zamkniemy zarząd miasta w areszcie /też prawie pałac/ i puścimy w skarpetkach, żeby było za co odzyskać Zameczek dla ludzi. Bo on jest nasz - miasta i jego mieszkańców. A nie tych .../tu zadziałała cenzura własna autorki/ z Ratusza.
~jelgor 21-07-2014 10:44
Uważam,że zameczek należy wyremontować i przeznaczyć go na ODK tak jak było w planie.Jest to obiekt zabytkowy i nie można dopuścić do jego zniszczenia.
~kokospoko 21-07-2014 11:07
Powinni jeszcze przejac pałac s\Schaffgotschów w Cieplicach i zrobić tam uzdrowisko. Szkoda takiej atrakcji dla bumelantow, Tym bardziej ze jest ich tam coraz mniej.
~... 21-07-2014 12:46
Czytając niektóre posty to widać ilu jest w Jeleniej Górze nieudaczników którzy potrafia oceniać innych tylko według siebie. Na całe szczęście "psy szczekają, a karawana idzie dalej!"
~ 21-07-2014 13:45
No ale dobre ręce to w żadnym razie ODK i ci ludzie, którzy tam pracują z panią dyrektor na czele. ODK był i jest jak skansen, no to czego oczekiwać w przyszłości?? Zawiła z drugiej strony to tylko rzuca słowa na wiatr, fajnie byłoby jakby tam ktoś prywatny coś zrobił, a nie instytucje rodem z komuny
~ 21-07-2014 13:47
Sam jesteś nieudacznikiem na krzywy ryj ....Ja pracuje na swoje utrzymanie.. a Ci tak zwani udacznicy jak ty ciągną tylko publiczną kasę
~anonim777 21-07-2014 13:47
1246 > twoja wypowiedź tyczy się rządzących tym miastem ,nie ma inwestycji aby nie była sp...na!
~ 21-07-2014 13:54
Zerwijcie dach z ratusza lub z blaszaka i na zameczek...
~gluś 21-07-2014 15:22
taki obiekt zabytkowy będzie wymagał bardzo dużych nakładów, dodatkowo jak go przystosować dla niepełnosprawnych i seniorów? może lepiej wybudować ODK od podstaw będzie taniej
~mmm 21-07-2014 20:46
pewnie czekają Niemca który to kupi... jak wszystko w okolicy.
~Gosc 21-07-2014 22:23
Ten zamaeczek to pewnie Zawila szykuje dal siebie jak przegra wybory ,nie dziwi juz nic w tym kraju politykow PO pospulstwa i ich rodzn ,wreszcie ktos musi wylozyc kawe na lawe ,korupcja w miescie kwitnie cala geba ,gdzie nie pojdziesz musisz dac w lape urzedasowi ,sanepoid czeka na pake z towarami jak mala to nie bierze ,WOSK tez nie gardzi ,nawet lekarze w szpitalu wezma co sie da ,szok jak to pansto funkcjonuje
~sobieszowianin 21-07-2014 23:24
Najłatwiej byłoby oddać ten pałacyk komuś za symboliczną złotówkę i problem byłby z głowy. Zawiła to przecież ekspert od trwonienia majątku miasta. Już jeden pałac oddał w ten sposób KPN-owi - w Sobieszowie. Na jakieś nudne muzeum historii lasów. a tymczasem rośnie tam teraz na tym terenie barszcz Sosnowskiego, bo KPN jak to KPN - bierze się za 1000 rzeczy na raz, a niczego nie potrafią dobrze zrobić. Wszędzie zostawiają tylko syf i śmietnik. I w ten sposób straciliśmy wspaniałe potencjalnie miejsce na centrum hotelowo-konferencyjne, wręcz idealnie położone pod Chojnikiem, blisko Karkonoszy i centrum miasta, bez problemu z dojazdem. Czekamy na kolejne równie "trafione" decyzje naszego prezydenta.
~soc-lib 22-07-2014 7:00
Moi przedmówcy > teraz wam się oczka otworzyły? Piszę o tym od paru lat ale cały czas jestem minusowany! Raczkuje tzw. budżet obywatelski> może iść dalej stworzyć INSPEKCJE OBYWATELSKĄ kontrolującą wydatki .Najwyższy Czas na zmiany.
~ 22-07-2014 16:20
Nazwa "Raszyce" to wymysł komuny, w dodatku funkcjonujący jedynie przez rok po wojnie- miejscowość nazywała się tak,jak obecnie dzielnica, czyli Strupice (niem. Straupitz), nazwa pochodzenia słowiańskiego, zmieniająca od XIII w. jedynie końcówki. A Max Erfurt siłą rzeczy był przemysłowcem ze Straupitz. PS. Plany remontowe na kilometr pachną utylitarną dewastacją, a nie renowacją zabytkowego pałacyku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Wkrótce karkonoski

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%