MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Co z tymi zwolnieniami?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 19 stycznia 2019, 6:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 stycznia 2019, 6:15
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Zgodnie z zapowiedziami, od 1 stycznia br. zwolnienia lekarskie miały być wystawiane przez lekarzy tylko w wersji elektronicznej. Tymczasem mamy informację od Czytelników z Jeleniej Góry, że niektórzy lekarze w dalszym ciągu wystawiają zwolnienia papierowe, bo nie mają komputerów czy nie potrafią obsłużyć systemu zwolnień. Jak zatem wygląda sytuacja w tym zakresie na terenie Jeleniej Góry, ale i całego kraju?

Mimo skarg naszych Czytelników o wystawianiu przez lekarzy papierowej wersji zwolnień lekarskich, dolnośląski rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że papierowa wersja na dobre odeszła już do lamusa.

W skali całego kraju nie notujemy wpływu zwolnień wystawionych na innych, niż obowiązujące druki – informuje Iwona Kowalska – Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. - Jedyne „papierowe" to te, które lekarz wystawił elektronicznie i na prośbę pacjenta wydrukował lub system pokazał, że pracodawca nie ma swojego konta na naszej platformie internetowej, więc niemożliwym jest przesłanie e-ZLA w sieci (do ZUS takie zwolnienie jest oczywiście wysyłane) – dodaje rzecznik ZUS.

Iwona Kowalska – Matis przypomina, że obowiązek posiadania konta na platformie PUE ZUS mają firmy, zatrudniające powyżej pięciu pracowników. Dla małych firm jest to zalecane, ale nie wymagane.

Wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest przekazywany ubezpieczonemu, gdy z informacji udostępnionych na profilu lekarza na PUE ZUS wynika, że płatnik składek (np. pracodawca) nie posiada profilu na PUE ZUS oraz na żądanie ubezpieczonego nawet, jeżeli płatnik składek ma profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS – wyjaśnia rzecznik ZUS.

Rzecznik ZUS dodaje też, że w razie problemu z dostępem do Internetu, lekarz może wystawić pacjentowi zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu, opatrzonym podpisem i swoją pieczątką. Takie papierowe zwolnienie pacjent jednak musi dostarczyć pracodawcy albo do ZUS. Natomiast na lekarzu ciąży obowiązek wprowadzenia tego zwolnienia do systemu w ciągu trzech dni.

Lekarz wręczy nam też wersję papierową, jeśli nasz pracodawca nie będzie miał profilu na PUE.

Wówczas nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA i to pracownik będzie musiał dostarczyć zwolnienie w formie wydruku swojemu pracodawcy - wyjaśnia Iwona Kowalska – Matis.

O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi (lub asystentowi medycznemu) system, który wyświetli komunikat. Jest to także oczywiste dla pracownika. Płatnicy, którzy nie mają profilu na PUE musieli bowiem poinformować (w formie pisemnej) swoich ubezpieczonych o obowiązku dostarczania im wydruków e-ZLA. Czas na to mieli do końca grudnia 2015 r.

Natomiast nowych ubezpieczonych (np. pracowników) płatnik składek (np. pracodawca), nieposiadający profilu na PUE ZUS, musi poinformować o obowiązku dostarczania przez nich wydruku e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu., w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

A jeśli pracodawca, który mimo braku obowiązku posiadania profilu na PUE ZUS, założy taki profil, powinien w terminie 7 dni od dnia jego utworzenia poinformować ubezpieczonego (w formie pisemnej) o ustaniu ciążącego na nim obowiązku dostarczania mu wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu – dodaje rzecznik ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

4
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
19%
Złości
8
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiany na Ogińskiego

Zygzakiem po ulicy

Wandale kontra naukowcy

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~r 19-01-2019 8:07
co wy za bzdury piszecie??????? Nawet po wystawieniu e-zwolnienia po 33 dniach płacenia przez pracodawce pacjent który nie ma konta na PUE w zusie musi iść do zusu będąc na zwolnieniu aby wypisać wniosek o to że chce mieć przez zus zapłacone za l4. To dopiero śmiechu warte!!!!! Tak właśnie jest.
Holender40 19-01-2019 8:20
Super, bo przecież te ręcznie pisane ZLA były nie do rozszyfrowania. Kolejnym etapem to cyfrowe recepty i historie choroby.
~Sarna 19-01-2019 10:24
Kiedyś na dostarczenie piankowy zwolnienia było 7 dni, teraz jeśli nie ma on konta w zus , pracownik ma to zrobić w tym samym dniu. Nieźle.
~lk 19-01-2019 10:25
A co to za roznica czy papierowe czy elektroniczne zwolnienie,,,uważam ze papierowe jest lepsze bo zawsze sobie robiłam ksero nim zanioslam do firmy,,a takie elektroniczne to czy wiadomo ze zostanie wyslane tak jak należy bardzo w to watpie,,tylko sama problemy
~Boss 19-01-2019 11:07
Przez piętnaście lat prowadzenia działalności gospodarczej nie byłem ani razu na zwolnieniu lekarskim ,pracowałem nawet ze złamaną ręką po dwóch dniach od urazu ,jak patrze na sąsiada który pracuje w budżetówce i co chwila jest na zwolnieniu bo grypa ,bo katar bo plecy go bolą od siedzenia przy biurku to stwierdzam że cały system ubezpieczeń społecznych w Polsce dostosowany jest pod biurokrację i budżetówkę ,jak nie pracuję to nie zarabiam nikogo nie obchodzi że nie mam na składki jestem bez środków do życia w w budżetówce możesz iść 100-200 dni na zwolnienie i masz płacone pieniądze jesteś ubezpieczony żyć nie umierać
~r 19-01-2019 14:24
do: ~Boss (11:07)
tyraj z dwiema połamanymi rękoma. właśnie przez takich d...liprywaciarze do maximum wykorzystują pracowników. Nigdy nie pojme jak można być tak mądrym i pracować podczas choroby. brawo ty!!!!!!!!!
~gość 20-01-2019 8:46
do: ~r (14:24)
Nie morzesz pojąć bo nie potrafisz czytać nie każda działalność to firma z biurem i prezesem jest ogrom firm jednoosobowych głównie w usługach gdzie człowiek musi pracować bez względu na stan zdrowia bo zostaje bez środków do życia nikt nie wypłaca mu chorobowego dostajesz 50 zł za dzień w szpitalu jak cię leczą jak cię diagnozują nie dostajesz nic a spóźnienie ze składką nawet o jeden dzień oznacza utratę świaczeń ,Ty nawet nie wiesz w jakim kraju żyjesz masz myślenie typowego komucha czy się stoi czy się leży kasa się należy to jest dalej kraj darmozjadów i pasożytów żyjących na koszt innych głównie w budżetówce
~ 19-01-2019 12:33
"nie potrafią obsłużyć systemu zwolnień" ? lekarz powinien mieć elastyczny i bardzo wydajny umysł choćby dlatego że studia medyczne to nie przelewki a także potem w czasie pracy cały czas musi się dużo uczyć, więc taki system to powinna być pestka
użytkownik facebook 19-01-2019 13:51
Bo to Polska właśnie
użytkownik facebook 19-01-2019 16:26
Było dostatecznie dużo czasu na przygotowanie się i dostosowanie. Dla mnie jest to zwykłe niechciejstwo
~I hope 19-01-2019 16:44
Lekarz który nie potrafi obsłużyć systemu zwolnień to jest ofiara losu.Od takich lekarzy jak najdalej,bo to są lekarze od siedmiu boleści.
~No, tak 19-01-2019 19:09
do: ~I hope (16:44)
Właśnie "dzięki" tej zakichanej biurokracji, lekarze zamiast leczyć, "klepią" w komputer mnóstwo rzeczy i odprawiają pacjenta w kilka minut i... następny proszę.
użytkownik facebook 19-01-2019 21:31
robili szkoły we wczesnym PRL
~ 20-01-2019 8:55
Niestety pani rzecznik jest niedoinformowana albo celowo wprowadza w błąd, w styczniu zdarzyło mi się dostać zwolnienie jeszcze na starym druku ( zielonym) i O/ ZUS w Jeleniej Górze został o tym poinformowany.
użytkownik facebook 20-01-2019 9:47
Jak zwykle u nas w kraju tak jest ktoś wziął pieniądze za system komputerowy ale zapomnieli o wdrożeniu i przeszkoleniu a tym bardziej o komputerze
~ 20-01-2019 12:29
Na naukę nigdy za póżno
~jg 20-01-2019 14:26
Zajac się zielonym jeepem który notorycznie niszczy Lake nad Bobrem!!!
użytkownik facebook 20-01-2019 21:49
Mają komputery i potrafią obsługiwać system, ale podobno komputery się " zawieszaja " więc jest po staremu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Trwa "Davos" w Karpaczu

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Na miejskie inwestycje

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
565
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%