MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Co z rewitalizacją kamienic przy alei Wojska Polskiego?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 12 sierpnia 2011, 8:40
Aktualizacja: 8:41
Autor: Angela
Fot. RED
Mieszkańcy al. Wojska Polskiego zastanawiają się, czy doczekają remontów zabytkowych kamienic, które z roku na rok są w coraz gorszym stanie. Nie wierzą w obietnice, ale samorządowcy tłumaczą, że podjęli stosowne działania.

Zatwierdzony został plan remontu budynków przy al. Wojska Polskiego, które są zapisane w rejestrze zabytków. – W materiałach planistycznych na przyszły rok na ten cel prezydent Jeleniej Góry określił 400 tys. zł. Tymczasem szukamy rozwiązań na rewitalizację całej al. Wojska Polskiego, wstępne materiały czyli diagnoza sytuacji oraz ocena stanu tych budynków i ich wieku została opracowana w poprzedniej kadencji, ale nie doszło do kontynuacji tego programu. Dlatego szukamy takich rozwiązań, by w końcu doprowadzić do rewitalizacji al. Wojska Polskiego budynków, które wymagają ochrony konserwatorskiej – mówi Zofia Czernow, wiceszefowa miasta.

Jednak mieszkańcy al. Wojska Polskiego obawiają się, że niebawem ich ulica całkowicie straci swój charakter. Jak mówią, wiele się tu w ciągu ostatnich lat zmieniło na niekorzyść. – Zamknięte zostały stacja paliw naprzeciwko teatru i kiosk naprzeciwko sądu. Teraz wycinane będą drzewa. W miejscu baraków po zespole adwokackim ma stanąć budynek. Początkowo planowano pięć kondygnacji, jednak po protestach mieszkańców, będą tylko trzy piętra. Podobnie jest z planowaną budową naprzeciwko urzędu miasta, gdzie miał stanąć nowoczesny obiekt. Liczymy na to, że nowe budynki będą miały podobną budowę, jak zabytkowe kamienice. Inaczej oszpecą ten piękny, mimo że zaniedbany zakątek śródmieścia – mówią członkowie Stowarzyszenia Miłośników Alei Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Strategia rozwoju

Ćwierć wieku Teatru Maska

Kiedy zniknie ten wykop?

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~kbk 12-08-2011 8:57
faktycznie tragedia. Na miejscu baraków stanie budynek. Miłośnikom Al. WP tak się te baraki podobały... Nie rozumiem dlaczego w XXI w. trzeba w Jelonce budować kamienice z XIX w. Jelenia ma przecież 900 lat. Zbudujmy drewnianą osadę z XII w.
~ 12-08-2011 9:10
Dziwni co mieszkańcy ulicy Wojska Polskiego. Chcą wycięcia drzew, bo im przeszkadzają, nie podoba im się zamknięcie stacji paliw, choć wjeżdżające na nią samochody zostawiają spaliny na i tak zasmrodzonej przez nie ich ulicy, a protestują przeciwko dwóm piętrom więcej w nowo budowanym budynku. O co im chodzi z tymi piętrami? Przecież na ich ulicy są budynki wielopiętrowe. Nie może być jeszcze jeden? A może są spokrewnieni z konserwatorem zabytków, któremu zawsze przeszkadzały za wysokie budynki, np. jedno piętro więcej w galerii na pijarskiej, przez co nie będziemy mieli multikina?
~Pek 12-08-2011 9:25
Ostatnio miałem gości z Holandii, którzy nie mogli się nadziwić, że u nas budynki w centrum miasta wyglądają jakby dopiero co po wojnie. Pytali się czy to slamsy i czy w ogóle ludzie w nich mieszkają, a ja powiedziałem, że to u nas normalne budynki i my na to nie zwracamy uwagi, chyba że spadnie coś na głowę. Goście pojechali dalej, zwiedzać Kraków - tam na pewno ładniej.
~jelonka1 12-08-2011 9:27
Kiedy będzie ten remont???!!! Dłużej już czekać po prostu nie można!!!
~galla 12-08-2011 9:47
taki mamy wlasnie wynik ochrony konserwatorskiej , pochylania sie rady miasta nad tematem od tylu lat , kazda nastepna obiecuje ze ze tez sie pochyli, i tak sobie mysle sie ze od tego ciaglego pochylania sie skrzywil sie co niektorym kregoslup/mo...lny/
~ość portalu 12-08-2011 10:48
Skandal ! Sztaby urzędasów serfują po fejsbuku za publiczne pieniądze, konserwator zabytków walczy z wiatrakami, prezydent miasta zmienia nazwę kolei na tramwaje, a reprezentacyjna ulica miasta popada w ruinę.
~ddd 12-08-2011 10:58
a gdzie jest konserwator? Chcą zlikwidować kiosk z połowy XXw. utrzymany w stylu wczesnogierkowskim i nikt się tym oprócz "miłośników" nie interesuje. Nowo budowane budynki powinny być odrapane, szare a nad chodnikami siatki zabezpieczające przed spadającymi z tych budynków aniołami.
~ 12-08-2011 11:46
Bylo nasrane i bedzie nasrane jeszcze dlugo.
~lukasuka 12-08-2011 11:59
posrane bylo i bedzie nasrane tak ciagle
~asd 12-08-2011 12:02
SZOK!!! jak długo się ciągnie temat rewitalizacji ul. Wojska Polskiego. Pan Prezydent Józef Kusiak rozpoczął ten proces i widać jak jego następcy podchodzą do tematu jednej z piękniejszych a najbardziej zaniedbanej ulicy w mieście. Nie umieją dokończyć rozpoczętej inwestycji... Brak słów. Kogo my wybieraliśmy przez ostatnie lata...
ebee 12-08-2011 13:23
Faktycznie działania są podjęte. Jako pierwsze idą zaniedbane i niepielęgnowane od lat drzewa. Oczywiście do wycinki, bo tak najtaniej i najprościej. W sprawę "zaangażował sie" też Konserwator Zabytkow "chwilowo" , bo od 3 lat zaangażowany blokowaniem inwestycji Gołębiewskiego, choć ten nowy obiekt zabytkiem nie jest. No, ale cóż. Tak się już utarło, że " Tam służby bywają, gdzie kasa ( na własne wynagrodzenia) bywa". A przecież mieszkańcy ul. Wojska Polskiego, głównie lokatorzy komunalni premii za aktywność i przychylność Konserwatorowi nie zapłacą. Pozdrawiam, EBEE
~dziad 12-08-2011 14:47
teraz jest moda na wycinanie drzew bo nowobogadzcy musza miec kominki w domach i drewko potrzebne i tansze.na domy mieli ,a na opale oszczedzaja.
~Filip87 12-08-2011 15:38
Ciekawe jaki procent tych zniecierpliwionych mieszkańców płaci czynsz, że chce remontu...
~zaproszenie 12-08-2011 21:16
Zapraszamy do ankiety w spr. Alei Woj. Polskiego http://www.jelonka.com/wyniki,ankiety,init,idAnkiety,295#sonda
~Sir Galahad 13-08-2011 22:18
Niektóre refleksje miłośników Alei WP faktycznie są tak koszmarnie kuriozalne, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać... Zwłaszcza ten fragment o barakach i walka z dwoma piętrami (multikina Kapłaczyńskiemu też nie wybaczę). To jakaś nerwica natręctw ubrana w pseudourbanistyczną narrację. Przecież pięć pięter to nie drapacz chmur i nie będzie to nawet dominująca bryła... Te baraki to były obrzydliwe. I jest w JG setki lepszych miejsc na stację paliw niż al. WP. A saloniki prasowe i kioski są pięć minut spacerem od al. WP.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

70 drzewek na jubileusz

Centrum po remoncie

27. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
354
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%