MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Co z połączeniem MDK i MOS? Radni zdecydowali

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 28 czerwca 2016, 10:14
Aktualizacja: Piątek, 22 lipca 2016, 13:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Plan utworzenia Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego już od początku ostatniej przed wakacjami (28.06) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry wzbudzał emocje. Przed przyjęciem porządku obrad radny Piotr Iwaniec złożył wniosek o wykreślenie tego punktu, jednak w głosowaniu zabrakło jednego głosu.

Za zdjęciem połączenia Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Młodzieżowego Domu Kultury z planu wtorkowej sesji głosowało 11 rajców: Iwaniec, Jezierski, Kubicki, Łojek, Miedziński, Rypiński, Sikora, Szklarska, Szymański, Wrotniewski i Ziętek. Za pozostawieniem tego punktu byli: Bałkowska, Dziedzic, Kusiak, W. Łużniak, Wachowicz-Makieła, Wójcik.

Do przeforsowania wniosku przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży zabrakło więc jednego głosu, ale warto zaznaczyć, że czwórka radnych była w tym momencie nieobecna: Chadży, Ładziński, Ragiel oraz Kroczak. Ostatni z wymienionych kilka minut później pojawił się na sali obrad.

Gdy przyszedł czas na punkt 5. w sprawie, którą od kilku lat próbują wcielić w życie służby prezydenta Zawiły, przewodniczący komisji stałych Rady Miejskiej: Kultury, Oświaty i Wychowania oraz ds. Młodzieży – poinformowali, że opinie każdego z tych ciał były negatywne. Pod nieobecność Anny Ragiel, stanowisko komisji oświaty przedstawiła Janina Ziętek, która zaznaczyła, że podczas posiedzenia padła inna propozycja rozwiązująca kwestię lokalizacji MDK, którą przybliżył radny Iwaniec. Chodziło o przeniesienie Młodzieżowego Domu Kultury z ul. Skłodowskiej-Curie do budynku należącego do JCK przy ul. 1 Maja 60. W odpowiedzi prezydent podkreślił, że w uchwale nie ma mowy o lokalizacji nowego zespołu placówek (choć oficjalnie proponuje, by był to budynek przy Szkole Podstawowej nr 13), ale opozycyjni radni byli za pozostawieniem autonomiczności MDK, więc nadal nie dali się przekonać.

W głosowaniu za połączeniem MDK i MOS głosowało 8 radnych: Stanisław Dziedzic, Wojciech Łużniak, Danuta Wójcik (klub prezydenta RZJG), a także Krzysztof Kroczak, Bożena Wachowicz-Makieła (klub PO) oraz Robert Obaz, Piotr Paczóski (klub SLD). Od głosu wstrzymali się: Piotr Iwaniec, Konrad Sikora (klub PO) i Anna Bałkowska (klub prezydenta), a przeciwni utworzeniu Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego było 9 radnych: Dawid Jezierski, Oliwer Kubicki, Ireneusz Łojek, Józef Rypiński, Rafał Szymański, Janina Ziętek (wszyscy klub PiS) i radni klubu PO: Leszek Wrotniewski, Piotr Miedziński, Alicja Szklarska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~fdgvsed 28-06-2016 10:25
PiS, Wrotniewski z Dziwiszowa i Miedziński zawodowi blokerzy. Gotowi są zablokować nawet najlepszą decyzję, byleby zrobić na złość. To jest patologia. Wrotniewski z Miedzińskim są bardziej zawzięci niż sam PiS.
~gluś 28-06-2016 12:13
pan radny Szymański podobno ekonomista? ekonomia jest zatem brutalna, jak nas na coś nie stać to trzeba podjąć odpowiednie decyzje, by ograniczać koszty a wspomnienia z dzieciństwa i czasów harcerstwa to niestety czasy PRL , teraz jest gospodarka rynkowa (cokolwiek to znaczy)
~kreator przestrzeni 28-06-2016 12:32
Mysle ze to dobry pomysl stworzenia ,, super osrodka wychowawczo- kulturalno-sportowego, ,w czasach gdy tworzy sie ,,super panstwo europejskie, ,po Brexit, a co my jeleniogorzanie gorsi niz inni i wlasnych planow nie mamy:
~ 28-06-2016 12:37
Jedyny dobry pomysł na tej sesji. Zdjąć i wreszcie wziąć pod uwagę przeniesienie do innego budynku proponowane przez kilku radnych!
~ 28-06-2016 12:40
Jelenia Gora wydaje najwieksza kwote na kulture na 1 mieszkanca w calej Polsce czy to jest odczuwalne dla przecietnego mieszkanca miasta, nie dla tego trzeba zreformowac kulture w miescie .
~rabit 28-06-2016 13:53
To akurat jest słusznym kierunkiem nowej władzy
~Ja 28-06-2016 14:30
Ale dlaszego, dlaszeeego !
~JACK 28-06-2016 14:32
No to sobie Zawiła koalicję zbudował hahahahahah znów niczego nie przeforsował
~sarna 28-06-2016 14:36
A dawna szkoła nr 7 na Okrzei to też dobre miejsce na MDK
~ 28-06-2016 14:43
Budynek JCK przy 1 Maja jest jak grobowiec. Kiedyś za MOKU tetnil życiem teraz jakieś tartaki na zapleczu i garaże. Naprzeciw park przy kościele, blisko do centrum miasta, nie może być JCK tylko na Bankowej? Oszczędność i ze strony kultury i budynek dla dzieci jak znalazł. Niech mają taki obiekt i przywrócić mu świetność
~oo 28-06-2016 14:54
Czyżby ktoś z rady miał chrapkę na stołeczek w MDK?
~antyzawilec 28-06-2016 14:54
...no complex , coś znów nie wyszło- ale uszy do góry!!! Razem Zniszczycie Jelenią Górę RZJG ,,,póki co jest kilku kulturalnych radnych .więc z tym niszczeniem musicie poczekać bo O N I wam nie pozwolą,, 8 radnym bezradnym proponuję kulturę w baraku obok S.P 13 połączoną z moczeniem nóg w pobliskim ścieku. w
~Ja 28-06-2016 14:57
Ja zaś polecam kulturę podziemną w Jeleniej. Muzyka grana w piwnicach i garażach; bity tworzone do tekstów przez zupełnie nieznanych ludzi. Po 2-3 jointy dla każdego radnego i mamy Inkubator Kultury !
~ 28-06-2016 15:45
A co w tym takiego słusznego? Rabit czy jesteś jakimś pupilem jaśnie panującego prezydenta, bo jakoś szczególnie się uaktywnia przy sprawie Mdk. Kultury nigdy nie za dużo, a jeżeli dodamy jeszcze do tego sztukę, to może ratusz poszuka oszczędności w swoim przybytku. Dajcie już spokój i znajdzcie naprawdę dobre miejsce dla dzieciaków na ich działania artystyczne. A swoją drogą kto tak bardzo jest zainteresowany budynkiem na Skłodowskiej...
~kokoloko 28-06-2016 16:13
Pieknie i powaznie wygladał p. Wrotniewski jak przewracał gałami kiedy miał głos radny Dziedzic. wstyd
~antypisior 28-06-2016 17:34
No i co te listy płac mają za znaczenie? Ani słowa na temat: CO TO DA, KOMU TO POTTRZEBNE, JAKIE SA TEGO KOSZTY I KTO NA TYM STRACI. Dopiero wtedy można się zastanowić. A te radne to taka bezradna grupa patałachów. Totalny bełkot i brak konkretów. Można tylko wnioskować, że skoro za zdjęciem tematu głosował Szymański (też radny tyle, że pisiorny), to oznacza, że PiS straciłby na tym. A to samo z siebie już jest pozytywne. Tylko dlaczego przeciętny zjadacz odpadków z kościelnego stołu (czyli tzw. obywatel),musi się aż do takich skomplikowanych ewolucji umysłowych uciekać, żeby dowiedzieć się,kto chce go okraść i oszukać pod pozorem dobrej zmiany dla niego.NIBY DOBREJ ZMIANY należy dodać.Bo jaki syf z tego wychodzi - widzimy wszyscy.Ale niektórzy tego pragną i kochają.No to kij im w ryj.
~ 28-06-2016 17:34
JCK powstalo z dwoch instytucji MOK i Regionalnego Centrum Kultury ,jesli w tych budynkach przy 1 go Maja i Bankowej miescily sie kiedys 2 instytucje to teraz tez sie zmieszcza.
~ 28-06-2016 17:59
Abstrah...jąc od werdyktu i kto był za czym. Jak się to wpisuje w misję skoro jest to zaprzeszłe i powiela rzeczy, które można robić na świetlicy w szkole? Problemem jest, to ,że w jeleniej górze pokutuje model domu kultury z okresu byłego systemu i broni się tego jak przybytku świątynnego. I to nie chodzi już o sam MDK, ale i o JCK, ODK Muflon itd. Wszystko, to są rzeczy bardzo archaiczne nieprzystające do potrzeb, a że ludzie z braku innych rozwiązań ślą tam dzieci czy ida na spotkanie klubu seniora, to co tu się dziwić. Radni głosują oczywiście za lub przeciw, ale co się zmienia w materii NIC!!! rzecz głosowana dotyczy ile tych dinozaurów ma byc w mieście i to jest postęp?
~ 28-06-2016 18:04
Powinno być jedno Centrum kultury np karkonoskie centrum kultury i filie w dzielnicach, nie z dyrektorami, a jedynie z podległymi kierownikami, a tak każdy panem czy panią dyrektor realizuje oddzielny projekt i jest jak jest zero wizji a życie kaowca. I główny nacisk skoro Karkonoskie Centrum Kultury, na to co dookoła czyli turystyka, i aktywności w rejonie. Z młodymi dziećmi artystami dajcie spokój, bo robicie im krzywdę, artyści w Polsce, to jedna z najmniej opłacalnych profesji, to już pisał o tym Pilch, że ktos przyjechał do jakiejś szkoły ,jakiś aktor i głupot nagadał i młodzi ludzie zamiast wybrać się na konkretne studia poszli do szkoły aktorskiej zostać nikim! Pragmatyzm, a nie fantazje na temat...
~do powyżej 28-06-2016 18:19
I co da twój pomysł? Oszczędności??? Jak myślisz... Ile zarabia dyrektor muflona a ile musiałby zarabiać kierownik , żeby był sensowny??? Oczywiście nie mówimy o radnych którzy nic w życiu nie zrobili poza ładnymi zdjęciami na placówce. (Bo tacy mama wrażenie każde g.... łykną dla sławy i paru groszy). Likwidacja MDK to był niezły pomysł. Ale lobby nauczycielskie jest mocne. Zresztą najwięksi obrońcy z rady mają chyba tutaj swój lub kolegów interes.
Dzidek 28-06-2016 20:23
28-06-2016 16:13 | ~kokoloko | - gdzie Ty to widziałeś. Na filmie Strimeo nie ma wcale fragmentu z tej części sesji?
~ 28-06-2016 20:40
Do zmian sa potrzebni nowi ludzie ktorzy beda wiedzieli jak te instytucje w 21wieku powinny funkcjonowac.
~mama2 28-06-2016 21:59
Ale tej zawile zrobili koło pióra.może go gabi pocieszy.
~Ewelina 28-06-2016 22:25
No właśnie dwa budynki JCK-u czy to nie przesada w utrzymaniu ?.Połączyć razem i miejsce dla MDK "Jelonek" znakomite i po sprawie Panie Zawiła . Wilk syty i owca cała problem rozwiązany tylko trochę dobrej woli.
~Do Dzidek 29-06-2016 0:35
Jest radny Dziedzic mówi ze swojego miejsca a przewodniczący w tym czasie przewraca galami,
~hej pismaki 29-06-2016 1:59
jaj gotować im i byki hodować na emeryturze, a Pan Zawiła odda Marysieńkę do Cieplic?...ponoć Pan ma honor i z Cieplic jest? na Bankową wszystko przenieście i resztę sprzedajcie. Obłowicie się tak jak na Parku w Cieplicach? parzy kasa? nie? no to zobaczymy jak wejdzie CBA ! Ludzi za idiotów facet ma?
~Panie Boże 29-06-2016 2:05
paczysz i nie grzmisz?
~do kogo jeszcze? 29-06-2016 2:07
.......wpisać i czekać, aż przyjdą po ciebie...
~marzeniaaa 29-06-2016 7:40
Oj widać jeleniogórskim lumpom marzy się CBA i Ziobro w Ratuszu. Ludzie ulicy i frustraci.
~fngidunh 29-06-2016 7:44
do powyższych wpisów od 2:01 do 2:07 - ta lista to SATRAPA. ATRAPA I FAJTŁAPA: brakuje tylko SATRAPY czyli NADPREMIERA, który za nic nie odpowiada, tylko czochra koty. Bożyszcze jeleniogórskich frustratów.
oskarl 29-06-2016 8:03
http://rykowisko.jelonka.com/woda-bedzie-tansza-63731.html
~Wodę olali 29-06-2016 8:08
Przykładowy tekst ślubowania radnego, wypaczony przez „układziki” polityczne: „Ślubuję obowiązki radnego sprawować mając na względzie interes doraźnych układów politycznych (zawieranych nawet z organem, który z mocy art. 18 a ustawy o samorządzie gminnym ma obowiązek kontrolować) – za zachęty z jego strony, obietnice, czy może zwykłe mnie kupowanie. Tak mi dopomóż Bóg
~do Dzidek 29-06-2016 9:17
zacznij oglądać sesję na Strimeo od 1 godz. 16 min - przewodniczący po 4 sekundach zaczyna
~ 29-06-2016 9:46
Przenieść MDK do budynku JCK na 1-go Maja 60 i tyle. Dobry pomysł.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Słoneczny Trakt dla rowerzystów

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Minka na sobotni wieczór

Skalne ławki pod Szrenicą

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
248
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%