MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Co z dawną siedzibą Schaffgotschów?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 sierpnia 2014, 7:52
Aktualizacja: Sobota, 9 sierpnia 2014, 7:37
Autor: Angela
Fot. AP
Od kilku miesięcy nasi Czytelnicy pytają o losy zespołu pałacowo–folwarcznego Schaffgotchów w Sobieszowie. Miasto przeniosło stąd szkołę na ul. Leśną i w kwietniu minionego roku przekazało kompleks Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu. – Nowy właściciel obiecał zająć się zabytkiem, ale do tej pory nic się tam nie dzieje – piszą nasi Czytelnicy. Dyrektor KPN–u Andrzej Raj odpowiada, że dzisiaj (8.08) mija termin składania prac konkursowych na zagospodarowanie tych obiektów, a drobne prace prowadzone są tam cały czas.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-rewitalizacyjnej tzw. Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów, nowy właściciel ogłosił rok po przejęciu obiektów, w kwietniu tego roku. Dzisiaj mija termin składania prac konkursowych.

- Zapoznanie się ze wszystkimi pracami potrwa około dwa tygodnie – mówi Andrzej Raj. – Wyniki ogłosimy do 22 sierpnia br. Po wyłonieniu najlepszej pracy, zaprosimy jej autorów do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, obejmującej wykonanie zestawu projektów architektoniczno-budowlanych i projektów wykonawczych dla budynków wraz z projektem zagospodarowania terenu, z uzyskaniem wymaganych przepisami prawa uzgodnień i decyzji, ze specyfikacjami wykonania robót, przedmiarami robót i kosztorysami oraz pełnieniem nadzoru autorskiego. Roboty w rozpoczną się w przyszłym roku - dodaje.

W ocenie prac mają być brane pod uwagę cztery kryteria: jakość architektoniczna koncepcji, (30 proc.), walory rozwiązań funkcjonalnych (30 proc.), innowacyjny charakter projektu (20 proc.) oraz wartość wykonania dokumentacji projektowej dla całego założenia z podziałem na koszty na poszczególne elementy zespołu pałacowego (20 proc.).

KPN planuje stworzyć do 2016 roku w dawnym zespole pałacowo-folwarcznym Schaffgotchów Centrum Edukacyjne, które ma być nową atrakcją Sobieszowa. Ma tu powstać Muzeum Historii Gospodarowania w Lasach Karkonoskich od XVII w. do czasów współczesnych, ośrodek edukacji ekologicznej (trzeci taki obiekt KPN po Szklarskiej Porębie i Karpaczu), a także centrum konferencyjno- warsztatowe z salami, które będą wykorzystywane również do organizacji imprez kulturalnych i społecznych oraz na pracownie: plastyczną, metalurgiczną i inne.

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj uzupełnia, że Pałac Schaffgotschów przekazany został na mocy aktu notarialnego Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu przez Miasto Jelenia Góra dnia 14 sierpnia 2013 roku. W pierwszym etapie dnia 11 września 2013 roku Miasto Jelenia Góra przekazało protokolarnie na rzecz Parku: budynek główny byłej szkoły, salę gimnastyczną wraz z łącznikiem, zespół garaży oraz magazyn zbożowy. Pozostałe budynki znajdujące się na terenie kompleksu pałacowego nie zostały przejęte przez Karkonoski Park Narodowy i administrowane są nadal przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze. Ze względu na prowadzone prace oraz stan techniczny poszczególnych obiektów teren został częściowo ogrodzony i oznakowany odpowiednimi tablicami.

Karkonoski Park Narodowy w związku z brakiem dokumentacji dotyczącej przekazanych obiektów, zlecił inwentaryzację wraz z kwerendą archiwalną wszystkich obiektów znajdujących się na terenie kompleksu, w celu pozyskania informacji dotyczących ich wielkości oraz stanu technicznego, a także dokumentów i rycin, które pozwolą na odtworzenie stanu historycznego. Wykonana została również inwentaryzacja zieleni całej działki na podstawie której prowadzone są prace porządkowe. W porozumieniu Z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków przeprowadzono prace archeologiczne oraz wykonano wstępne odkrywki w celu odnalezienia ewentualnych polichromii w zabytkowych salach pałacu. Wykonanie wszystkich niezbędnych inwentaryzacji oraz ekspertyz pozwoliło na uzyskanie wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będących podstawą do wykonania koncepcji architektoniczno-rewitalizacyjnej. Konkurs na jej wykonanie ogłoszony został 14 kwietnia 2014 roku.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem działalnością Karkonoskiego Parku Narodowego zapraszamy wszystkich na Konferencję: Prawdy i mity o Karkonoskim Parku Narodowym, która odbędzie się 19 września 2014 roku w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, na której szczegółowo przedstawione zostaną założenia i harmonogram zadań dotyczący planowanej działalności na terenie kompleksu pałacowego w Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Ruszyła procedura w sprawie referendum

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~AD966 8-08-2014 8:25
Zaprosić Czechów do konkursy ,Oni wiedzą jak dbać o zabytki.
~jawamtu 8-08-2014 8:42
przepraszam kto bedzie ocenial te projekty moze wlodarze KPN . Raj Kuś Biesek
~piechow 8-08-2014 8:44
W czasie deszczu widać niesprawne rynny na budynku pałacu. Woda zalewa ściany! Myślę, że drobne prace zabezpieczające należy wykonać natychmiast.
~......... 8-08-2014 10:02
Znamy to znamy, już dawno wiadomo kto projekt wygrał... żenada!!!!
~ 8-08-2014 10:14
No jak to co ? Zrujnują i po problemie.
~PZN 8-08-2014 10:17
Niestety, ale doktor nie ma tzw. "ręki" gospodarza. Choć człek porządny jednak tego typu tematów nie ogarnia. Podobnie jak jego świta. Szkoda, że w jego otoczniu nie ma nikogo z tego typu werwą - przydałby się.
~oko 8-08-2014 11:50
dobrze powiedziane,zaprosić Czechów !!! .Jeżeli sami nie umiemy dbać ,niech inni pokażą,Ci umiejący!!
~jagniat 8-08-2014 13:26
Teraz tam bedzie siedziba Rajgotschow...
~ 8-08-2014 14:14
Dac to KPN, to jakaś kpina była
~do 14:14 8-08-2014 15:24
Fajnie jest narzekać, a przecież było taka możliwość kupić to i samemu remontować. Zazdrość i tyle. A KPN nie jest instytucją prywatną pana Raja, tylko państwową ale tego faktu nikt już nie zauważa.Brawo, niech w końcu te ruiny w środku Sobieszowa przestaną straszyć.
~s. 8-08-2014 16:03
Oddać tym do których należało kiedyś.
~ 8-08-2014 17:42
Jak to co? Założyć kostką brukową i zrobić piramidę z napisem RAj - KPN, a w środku sprzedawać jakaś tandetę np. klapki do wchodzenia na Chojnik:) i rozpisać wniosek o dotacje z UE aby dała kasę na te poronioną inwestycję...
~... 8-08-2014 18:19
Jak to było? Psy szczekają a karawana idzie dalej! Oby do celu.
~lansik 8-08-2014 18:34
To moze poznajmy ta cala gromadke : https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/310543_189742307780879_419076749_n.jpg?oh=a922117840c334ad2718c24885c673fa&oe=54665056
~ 8-08-2014 19:02
klient.box3 - znowu piesek z KPN ujada. Masz rację, KPN nie jest instytucją prywatną (pomimo że wszelkie działania dyrektora parku wskazują, jakby był) tylko państwową, finansowaną z pieniędzy podatników. W związku z tym dyrektor powinien czuwać nad właściwym wydawaniem publicznych pieniędzy. A co mamy? Nietrafione decyzje, wywalania pieniędzy na brukowanie ceprostrad w górach oraz trasy narciarskie, na których nigdy nie ma ściegu i ściganie Bogu ducha winnych autorów zdjęć. Panie Ministrze, ten dyrektor musi odejść !!
~liczyrzepka 8-08-2014 19:09
Kolejna fuszerka w wykonaniu KPN. aż strach patrzeć jak wszystko obraca się w ruinę, a cały teren porasta barszcz Sosnowskiego, straszący mieszkańców. Czy na wycięcie rozrastających się krzaków i trawy wyłażącej pomiędzy płytkami na drodze dyrektor też musi mieć specjalną ekspertyzę? Zdjęcia dobitnie pokazują, jakim gospodarzem jest pan Raj. Olbrzymim błędem było oddanie pałacu przez miasto, którego lokalizacja jest idealna pod jakieś centrum hotelowo-konferencyjne. Tymczasem będziemy mieli kolejne centrum edukacji ekologicznej i jakieś nudne muzeum historii lasów. W najlepszym wypadku, bo jak na razie wszystko wygląda jak Czarnobyl 20 lat po awarii reaktora. Ten dyrektor lubi łapać 10 srok za ogon, a wyraźnie widać, że nie radzi sobie z gospodarowaniem na powierzonych włościach.
~aron 8-08-2014 19:25
Karkonoski Park Narodowy - największy pasożyt w regionie. jedyne co im dobrze wychodzi to jeżdżenie na imprezki samorządowe z udziałem różnych kacyków. a co na to Konserwator Zabytków?? Cały obiekt jest chyba wpisany na listę obiektów zabytkowych. KPN prędzej doprowadzi pałac do ruiny niż cokolwiek w nim zrobi. nawet zadbać o to co mają nie potrafią (patrz: mnóstwo śmieci na chojniku) a biora się za kolejne. Skandal !!!
~budowlaniec 8-08-2014 19:37
To nie jest kwestia braku ekspertyz, koncepcji czy konieczności inwentaryzacji, tylko zwyczajne niechlujstwo KPN-u. Zanim dyrektor doczeka się "koncepcji", już nic nie zostanie z pałacu. Już widać, że mury rozsadzają krzaki, pomiędzy betonowymi płytkami na drogach i placach wychodzi trawa, cały teren zarasta krzaczorami. Daję głowę, że tam nikt ani razu nawet nie przejechał kosiarką. Prostych rzeczy nie są w stanie zrobić na swoich terenach ale do uczestnictwa w samorządowych imprezkach (nawet zupełnie nie związanych z KPN-em, jak otwarcie wystawy zdjęć z Gór Izerskich w Sejmie) to pierwsi się pchają. Pomysleć, że z naszych pieniędzy opłacamy tych obiboków.
~ 8-08-2014 20:20
tak
~JG 8-08-2014 21:02
Dajcie prostakowi pałac to... zrobi z niego chlew. Brawo KPN ! Kolejny przykład gospodarności tej instytucji. Swoją drogą, trzeba być skończonym f...rem żeby oddać pałac w TAKIEJ lokalizacji i to jeszcze za darmo. Tuż pod Chojnikiem, blisko Karkonoszy i zarazem centrum miasta, w pobliżu węzła drogowego, dobrze skomunikowany z centrum. Podziękujcie Zawile, który zrobił prezent swojemu staremu kumplowi Rajowi i zarazem w łatwy sposób pozbył się niewygodnego problemu. Tak łatwo można oddać pałac za symboliczną złotówkę ? A gdzie przetargi, konkursy ? Ktoś tu powinien nieźle beknąć za sprzeniewierzenie majątku miasta.
~Och... 8-08-2014 21:53
Kurcze, ale ten Raj niektórym zaszedł za skórę. Na jego miejscu niektórych tu piszących, zatrudniłbym jako ekspertów, a tak marnują się chłopiny :)
~TPL/TPD 8-08-2014 22:06
Ponoć po likwidacji Technikum Przemysłu Drzewnego w 1995 roku, całe jego bogate archiwum (sztandar, księgi pamiątkowe, prace egzaminacyjne uczniów, tableau wielu roczników, puchary sportowe, etc.) - zostały ulokowane w gmachu, o którym mowa w artykule. Co się stało z tą spuścizną po TPL-u/TPD? Może Pan Janusz Wojtas (obecny radny), ostatni dyrektor tej wspaniałej i z tradycjami szkoły, mógłby coś wyjaśnić na tym forum?
~TPL/TPD 8-08-2014 22:08
Poprawka: likwidacja TPD oczywiście w 2005 roku (przepraszam)!
~Ach... 8-08-2014 22:13
klient.box3, trollu z KPN, marnujesz się chłopino na tym forum, idź lepiej pozbieraj śmieci na Chojniku.
~do 22:06 8-08-2014 22:56
Na logikę... jeśli szkoła przejęła uczniów i kierunki, to przeniosła to dalej z sobą. Dziś szkoła znajduję się w Cieplicach na ul. Leśnej.
~ 9-08-2014 13:30
Beda dwie ruiny w sobieszowie choinik i pałac shamogoczów
~ 9-08-2014 17:06
Miała być Krokusowa Łąka, wyszła tylko Łąka Barszczu Sosnowskiego. Brawo KPN ! Kolejny sukces. Co by tu jeszcze sp... panowie ?
~do 13:30 10-08-2014 13:05
Kłania się słownik ;)
~do "klient" 10-08-2014 15:52
Zbieraj śmieci na Chojniku i nie trolluj, kpn-iarska szczekaczko.
~stranger 10-08-2014 16:19
podziękowac panu Wojtasowi on zniszczył sobieszów i teraz proszę "Pan Radny"
~do 15:52 11-08-2014 15:00
Proponuję, aby na otwarcie po remoncie tego obiektu w 2016 roku, zaprosić Szanownych panów, którzy tak na okrągło na forum jadą pana Dyrektora i KPN za tą inwestycję. Jako gości honorowych do przecięcia wstęg:). Też mi wiele rzeczy się nie podoba, tak długo przekazywanie folwarku przez urzędników. Ale trzeba myśleć pozytywnie. Jeśli zdrowie pozwoli, stawiam wam szampana !
~Do 15:00 11-08-2014 16:48
klient.box3 - kolejny głupi wpis bez żadnego sensu. To myśl sobie pozytywnie, a reszcie pozwól myśleć realistycznie. Ja z kolei tobie proponuję, żebyś wziął kosę i wyciął barszcz Sosnowskiego bujnie porastający teren pałacu. Możesz nawet zostać tam stałym dozorcą, bo zdaje się KPN ma problemy z pozbyciem się tego chwasta. Idealna robota dla ciebie, przynajmniej byłby z ciebie jakiś pożytek zamiast spamowania forów. No ale nie od dzisiaj wiadomo, że dla obecnego dyrektora parku liczy się przede wszystkim pijar, a nie robota.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Nadbrzeżna gotowa

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Krakowska w budowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2052
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%