MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Co wolno w Holandii, to tu zakazane

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 kwietnia 2010, 14:50
Aktualizacja: Środa, 21 kwietnia 2010, 8:12
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Czy w Polsce picie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone? Od jakiego wieku można spożywać trunki nie łamiąc prawa? Jak tu jest z narkotykami – to tylko nieliczne pytania gości z Rotterdamu, którzy dziś odwiedzili Komendę Miejską Policji, gdzie poznali problematykę tyczącą przestępczości nieletnich.

Około pięćdziesięcioosobowa grupa Holendrów z Hogeschool z Rotterdamu w Jeleniej Górze przebywa od wczoraj w ramach współpracy ze studentami pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacyjnej Kolegium Karkonoskiego. W południe Holendrów przyjęło szefostwo komendy miejskiej z insp. Zbigniewem Ciosmakiem, komendantem miejskim, oraz podisnp. Zbigniewem Markowskim, jego zastępcą. Liderem grupy jest Han Bakker.

– Młodzi Holendrzy są w szczególny sposób zainteresowani przestępczością nieletnich, środkami stosowanymi wobec małoletnich sprawców czynów karalnych oraz ich resocjalizacją – mówi podinsp. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze. Szczegóły wizyty zostały omówione kilka miesięcy temu.

Dziś Holendrzy, których wizytę w Polsce koordynują pracownicy KK: Kamila Jeleńska, Hanna Szłapka i Mirella Michalewska-Pająk, zapoznali się z prezentacją policyjnych statystyk i metod dotyczących zjawisk patologicznych wśród młodzieży. Mówiła o tym post. Monika Poddębniak. Z problematyką działań policyjnych wobec małoletnich sprawców czynów karalnych i przestępstw mówił Zbigniew Markowski.

Gościom przytoczono kilka przypadków łamania prawa przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Z. Markowski zaznaczył także, jak duży wpływ na przestępczość nieletnich ma rzeczywistość wirtualna i chęć przeniesienia agresywnych postaw w codzienne zachowanie. Mówiono także o przestępczości narkotykowej, która w szczególny sposób interesowała gości z Rotterdamu. Jak bowiem wiadomo, w ich ojczyźnie dozwolone jest posiadanie niektórych narkotyków.

Zbigniew Markowski zaznaczył, że w Polsce posiadanie jakichkolwiek substancji odurzających jest prawnie zakazane. – Jestem urzędnikiem państwowym i stoję na straży tego, aby to prawo było respektowane – odpowiedział Zbigniew Ciosmak zapytany przez jednego z Holendrów, co sądzi o liberalizacji obrotu narkotykami w naszym kraju. Goście chcieli się także dowiedzieć, jakie narkotyki są najbardziej dostępne i popularne w Polsce.

Interesowała ich także relacja młodych do alkoholu. – Od jakiego wieku można u was pić alkohol legalnie? – pytano. Dowiedzieli się, że bariera to 18 lat. W Holandii, natomiast, od lat 16 można spożywać napitki do z zawartością do 18 procent alkoholu, a od lat 18 – mocniejsze.

Goście z Rotterdamu zwiedzili jeszcze policyjną izbę ISPA, gdzie zgromadzono eksponaty większości europejskich i światowych formacji policyjnych. Wręczyli także naszym policjantom pamiątki z Holandii. Komendant Ciosmak zrewanżował się grafiką oraz maskotkami Komisarza Lwa.

Holendrzy przebywają w Jeleniej Górze do czwartku. Zajmują się nimi studenci KK. Goście chcą zapoznać się z polską kulturą, a także przeprowadzić wywiady z mieszkańcami regionu. Dziś w planach jest wizyta w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, a także w Biurze Wystaw Artystycznych. Jutro będą odwiedzać domy polskich kolegów i pracować w podgrupach w Kolegium Karkonoskim. W czwartek w planie pobytu są odwiedziny w Dworze Czarne oraz w warsztatach zajęciowych dla osób niepełnosprawnych. Ostatni dzień pobytu w Polsce goście wykorzystają na wycieczkę do Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Na miejskie inwestycje

MZK i... wrzosy

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~_Łowca byków 20-04-2010 16:39
Ale dorodna młodzież wyrosła na tej żywności modyfikowanej genetycznie.
HankaOdRumcajsa 20-04-2010 18:26
...no i jak im idzie resocjalizacja w tej Holandii? Ciekawa jestem, bo u nas nie idzie wcale.
~taka prawda 20-04-2010 18:40
e tam dwór czarne, zabierzcie ich w nocy na powstańców ślaskich do baraków - poznają co to życie
~wrocławski_student 20-04-2010 19:22
może niech oni zaczną czerpać wzorce od nas a nie odwrotnie - i tak już panuje degeneracja młodzieży a co by było gdyby im zalegalizować co nieco.....
~ 20-04-2010 19:40
już wiem do kogo po zacne palonko moge się zgłosić
~zły 20-04-2010 20:12
trzeba było tych holendrów wypuścić swobodnie na Pekin to zobaczyli by co to są polskie narkotyki, a chłopaki mieli by parę nowych aparatów i komórek...
~` 20-04-2010 20:57
~no 20-04-2010 21:09
.....a oni se żyją i się śmieją a my jak zwykle zgorzkniali i ogolnie do pupy
~hans 20-04-2010 21:44
to byla tylko taka wtyka,ta młodzież z Holandii chciala się dowiedzieć czy warto przyjechać do Polski na kolonie,czy nie będą się u Nas nudzić. No i znowu odstraszyliśmy "obcy kapitał"
~DINO 20-04-2010 21:51
Pryjechali niby światowi ale tak naprawde to nasze prawo i ogulnie młodzież jest lepsza zaradniejsza jedno co można przyjezdnych chwalic to słuchają swojej krajowej muzyki i wogule popierają w dużym stopniu przedewszystkim swoje krajowe wyroby nie tak jak my zachłysneliśmy się zachodem i tylko słuchamy amerykańskiego discopolo nierozumiejąc większości słów prubując spiewac to jeszce porazka normalnie nieraz sie pytam kogos oczym to jest to on niewiem ale podoba mi się porażka
~skun 20-04-2010 22:34
Pewnie mieli ze sobą wór holendra.
rymcycymcy 20-04-2010 22:51
Uśmiechnięci i na luzie ...tfu, tfu ! Jakie to nieprzyzwoite ! :)
~Skunowy 21-04-2010 4:06
No własnie pełen legal by sie przydał :)
~ 21-04-2010 8:28
Do DINO...a ty taki swiatowy jestes a pisac nie umiesz...krytykujesz cos, o czym nie masz pojecia. Naucz sie pisac-i wtedy probuj uprawiac krytyke, bo w ten sposob jestes niewiarygodny.Ja akurat znam mlodziez holenderska i powiem tylko, ze to sa bardzo fajni ludzie.
~CzuczuVelGrucha 21-04-2010 9:52
Pewnie maja poryte berety od tej trawy i ciasteczek i wielkie dziury w banieczkach.Dobrze ze u nas nie można legal palic trawy hehe bo pewnie by tak nie smakowala.
~CzuczuVelGrucha 21-04-2010 10:12
Pewnie maja poryte berety od tej trawy i ciasteczek i wielkie dziury w banieczkach.Dobrze ze u nas nie można legal palic trawy hehe bo pewnie by tak nie smakowala.
~JACK 21-04-2010 11:53
Przyjechali i wypytują czy u nas mogą się czuć bezkarni jak tam u siebie > czyli oficjalnie chlać i ćpać !!! To dla nich najistotniejszy problem!
~Volturya 22-04-2010 1:10
młodzież do pewnego momentu jest taka sama to pewne czynniki, dogodne warunki sprawiają że stają się inni .Kiedyś usłyszałam ze Polska to dziki kraj i niech taki pozostanie na jaką cholerę legalizować prochy na jakie nieszczęście tak łatwo może młodociany kupić broń tak jak to jest w moim stanie,w imię czego ma paradować i obwies...ć się w sposób wyuzdany że kocha się inaczej?Kocham młodzież z Europy!
~wkurzony 23-04-2010 16:17
jak sie komus Polska nie podoba "bo nie wolno " ,to niech zapier....... do Holandii i nie bedzie mial powodu do narzekania tylko tam dopiero sie dowie co wolno a czego nie
~venom 23-04-2010 19:51
Ogladajac zdjecia,az mi dzolk sie przypomnial: "Dnia .... doszlo do napadu na japonski autokar... Policja dysponuje 400 zdjeciami sprawcow":) p.s fajny profil ma czekoladka przed blondynka w binoklach
~paula] 28-04-2010 15:14
patrząc na to wszystko można stwierdzić, że legalizacja nie była by złym wyjściem i tak narkotyki są ogólnodostepne ale zakazane a młodzież lubi to co zakazane bo lepiej smakuje. ale z drugiej strony patrzac to gandzia robi spustoszenie w mózgu a wiem to bo otaczają mnie ludzie palący trawę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Będzie taniej za wodę i ścieki

Trwa "Davos" w Karpaczu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
592
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%