MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Co w budżecie obywatelskim Jeleniej Góry? (komunikat)

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 maja 2014, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: UM Jelenia Góra
Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, powołał komisję, która poddała analizie wszystkie wnioski mieszkańców złożone do tzw. budżetu obywatelskiego. Na czele komisji stanął Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta, a w jej skład weszli: Mirosława Dzika, zastępca prezydenta oraz dwaj radni Rady Miejskiej – Andrzej Grochala i Wiesław Tomera.

- Pierwszą edycję „budżetu obywatelskiego” traktujemy bardzo poważnie merytorycznie,
ale też jako próbę organizacyjnych rozstrzygnięć w tej sprawie, która powinna wyjaśnić wiele wątpliwości, jakie pojawiają się w kwestii kwot, systemowych rozwiązań, itp. – powiedział Marcin Zawiła.

- Nigdy wcześniej nie podejmowaliśmy takich inicjatyw, więc musimy znaleźć najlepsze mechanizmy służące optymalnemu wydatkowaniu środków i zachęcenia mieszkańców do prezentowania wniosków, które najlepiej pasują do takiej koncepcji dystrybucji pieniędzy samorządowych - dodał.

Pierwotnie przeznaczono na to kwotę 150 tys. zł, niemniej wpłynęło sporo (20) wniosków o łącznej wartości niemal 5,7 mln zł. Faktem jest, iż szacunkowe kwoty na zgłaszane przez siebie zadania podawali sami mieszkańcy, nie zawsze w oparciu o pełną wiedzę kosztorysową.

Komisja zakwalifikowała do realizacji w ramach „budżetu obywatelskiego” trzy projekty, jednocześnie wnosząc do Prezydenta Miasta o zwiększenie kwoty „budżetu” do wysokości 300 tys. zł. Są to:

1. modernizacja wraz ze zmianą organizacji ruchu parkingu przy SP nr 11
2. remont nawierzchni i oświetlenia odcinka ulicy Cieplickiej
3. zagospodarowanie terenu rekreacyjno-sportowego w Jagniątkowie

Jednocześnie Komisja wniosła o przyjęcie do realizacji w ramach wydatków bieżących i /lub zadań remontowych czterech innych wniosków, kierowanych przez mieszkańców do „budżetu obywatelskiego”, a Prezydent zaakceptował ten wniosek. Są to:

1. ustawienie barierek wzdłuż ul. Mieszka I, zabezpieczających przed wpadnięciem do rzeki Kamienna oraz zmiana organizacji ruchu w tym rejonie
2. remont odcinka ul. Poznańskiej
3. remont holu ZSO nr 2
4. remont chodnika przy ul. Wiosennej

- Wszystkie zadania wskazane przez Komisję będą zrealizowane – powiedział M. Zawiła. – Wymaga to m.in. przesunięcia środków, ale także zlecenia wykonania projektów, więc pierwsze kwoty na sfinansowanie projektów będą uruchomione możliwie szybko, żeby można było przeprowadzić te prace (po przetargach) jeszcze w tym roku.

- Jednocześnie – dodał – ogłosimy w najbliższym czasie nabór kolejnych wniosków do budżetu obywatelskiego, już na rok 2015. Chciałbym, by wnioski Mieszkańców wpłynęły w takim samym terminie, jak wnioski radnych do budżetu (to znaczy do 5 września). Oznaczałoby to w praktyce, że zakres zadań objętych zainteresowaniem zgłaszających mógłby być większy, niż w tym roku, bo należy się spodziewać, że niektóre z nich będą tożsame z wnioskami radnych i wydziałów UM i całość będzie można rozpatrywać wspólnie. To wszystko stworzy dobre przesłanki do sukcesywnego uspołeczniania procesu kreacji budżetu, na czym nam wszystkim zależy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Obieżyświat w Lwówku

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 21-05-2014 15:21
Czas na to ,prosze opublikowac oświadczenia majatkowe np. Prezydenta i jego zastępców ,tak jak to zrobiły inne samorządy.
~hm.... 21-05-2014 20:41
To był zamach! To wina zamachu! ...ja chcę do domu!!!
~Ciekawska 21-05-2014 20:49
"remont nawierzchni i oświetlenia odcinka ulicy Cieplickiej" a Cieplicka jest baaaaaarrrrdzoooo długa to który odcinek idzie ? może zdecydują później uzależniając od tego gdzie będzie bliżej władzy
~mkamiński 21-05-2014 21:20
Wreszcie po długim czasie odpowiedź, ale dalej nie wiadomo: Jakie były kandydatury? Ile w pln była warta każda z nich? Dlaczego w komisji zabrakło organizacji społecznych? Jakimi kryteriami kierowała się komisja? Jaką wartość punktową miały propozycje? Dlaczego hol w jednej szkole czy skwer na granicy miasta są ważniejsze niż np. ustawienie świateł na mocno uczęszczanym skrzyżowaniu koło ZUS, gdzie notorycznie dochodzi do wypadków i kolizji, przez które ludzie trafiają do szpitala (na szczęście dotąd nikt nie trafił na cmentarz). Same wyniki pracy komisji bez uzasadnienia wydają się arbitralne, co jest sprzeczne z duchem budżetu part. Uczestnicy całej tej akcji nawet nie mogą zorientować się o losie ich własnych projektów, co jest organizacyjnie chybione. Pozdrawiam Miłosz Kamiński
~gluś 22-05-2014 16:51
podpisuje się pod poprzednim wpisem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Powstanie przedszkole

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%