MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Co w ankiecie o zarządzaniu miastem?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 14 października 2014, 8:53
Aktualizacja: 15:53
Autor: KKOP
Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych po raz kolejny zorganizowała badanie ankietowe na temat opinii jeleniogórzan o jakości zarządzania miastem. Jak poprzednio, pytania były szeroko konsultowane w środowisku, ankieta przygotowana została samodzielnie i tak samo rozdystrybuowana. W wyniku akcji zebrano 271 ankiet.

Dobór ankietowanych był przypadkowy, niezorganizowany, wszyscy chętni zostali poproszeni o wypełnienie i zwrot ankiety. Siłą rzeczy w pierwszej kolejności i największej liczbie ankieterami zostali sympatycy KKOP, chociaż nie było żadnych ograniczeń i chętnie witani byli wszyscy zainteresowani.
Pytania można podzielić na dwa bloki, z których pierwszy to ocena zarządzania miastem i ocena rządzących oraz druga t o preferencje wyborcze pod kątem przedmiotowym i zakres zainteresowania przedmiotowego, który powinien znaleźć się w kręgu zainteresowania w pierwszej kolejności przez władze samorządowe oraz ocena możliwości wpływu wyborców na bieg wydarzeń w Mieście Jelenia Góra.

BLOK I
Odpowiedzi z tego bloku dały złą ocenę zarówno w zakresie kierunku zmian jak też samej pracy samorządu. Dowodem na to wynik – źle ocenia sytuację i kierunek zmian 60% ankietowanych, dobrze 22% oraz nie ma zdania – neutralna ocena 18% ankietowanych. W ocenie „dobrze” ujmujemy sumę odpowiedzi dobrze i bardzo dobrze, analogicznie w obszarze oceny negatywnej. Podobnie kształtują się indywidualne oceny Prezydenta Miasta i poszczególnych radnych. Zdaniem ankietowanych sami najczęściej dbają o swoje interesy, a Prezydent Miasta reprezentuje interesy ankietowanych na podobnym poziomie jak „nikt”.
Ponadto 71% ankietowanych źle ocenia realizacje obietnic wyborczych przez Prezydenta Miasta. Ocena Rady Miasta jako oddzielnych osób radnych jest bardzo zróżnicowana: od 45% pozytywnych wskazań do 40% negatywnych poprzez 60% ocen typu „nie znam – trudno powiedzieć”.

BLOK II
Z tej części dowiadujemy się, co będzie decydowało w przypadku ankietowanych przy podejmowaniu decyzji wyborczych. I tak o wyborze prezydenta-zdaniem ankietowanych zadecyduje sama osoba kandydata w 40%, w dodatku jeszcze 21% zadecyduje na podstawie komitetu, jaki będzie reprezentował kandydat i jeśli dodamy do tego jeszcze partię polityczną z 8% wskazań to okaże się, że osoba z właściwego komitetu wyborczego i z „odpowiedniej” partii politycznej wygra wybory. Rozkład w preferencjach wyborczych Rady jest bardzo zbliżony.

BLOK III
W tym ankietowani twierdzą, że władze miasta podejmują decyzję nie licząc się ze zdaniem mieszkańców (46%), chociaż w niektórych przypadkach starają się przekonać do swoich decyzji po fakcie (38%).
Następnie ankietowani uważają, że niektóre decyzje powinny być konsultowane społecznie. Wśród nich sprawy ochrony zdrowia, budżetu i strategii miasta przede wszystkim. Udział w nich deklaruje 60% ankietowanych.

Więcej na: www.kson.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Niewybuch w Złotoryi

Droga rowerowa w budowie

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Komu to? 14-10-2014 10:38
Kogo reprezentuje owa Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarzadowych? Przypomina ona "niezależnych dziennikarzy". Wtedy pytano: od kogo niezależni?. Kogo reprezentuje KKOP? Z dosyć złośliwego komentarza po ankiecie wynika, że raczej reprezentuje życzenia Papaja i jego ekipy. Jakoś tak dziwnie sie składa, że podobne ankiety docierają, zupełnie przypadkowo oczywiście, zawsze do tych samych członków towarzystw wzajemnej adoracji. I oni tam w pocie czoła wypracowuja odpowiednie odpowiedzi. Oczywiście nie dotyczy to tej ankiety. Z wyników bije po oczach, że jest niezależna, uczciwa, nie robiona na zamównienie. Dużo zdrowia, podobnych pomysłów i cierpliwości życzymy "pozarządowym".
~18 sqandal 14-10-2014 11:16
.... i najważniejsze < jak zostaną wykorzystane te wnioski > z ankiet. Bo ze jest zle to kazdy widzi i nie potrzeba do tego żadnych ankiet, kropka.
~ 14-10-2014 12:04
dlaczego dopiero teraz jest wiadomosc o jakis tam ankietach i kto faktycznie mial do czynienia z ta ankieta - jakies to takie wszystko niejasne i chyba sami swoi sie wypowiadali- gonic te parzadowe bo tez zykja na nasz koszt a nie wiadomo kto to sa ci pozarzadowcy- chyba emewrytowani urzednicy sobie dorabiają
~271 ankiet 14-10-2014 12:29
271 ankiet - na ile rozesłanych /przekazanych do wypełnienia? do jakiego grona osób? w jakim wieku? czy tylko mieszkańców Centrum, a może Zabobrza? ... ???
~Rick 14-10-2014 12:41
KSON = SLD + PO ( opcja Protasiewicza i Obrępalskiego ) czyli jak skopać innych żeby się załapać do ratusza !!!
~wyborca89 14-10-2014 15:43
Racja, przecież Zawiła nie zrealizował żadnej obietnicy wyborczej. Tramwaj miejski, inkubator przedsiębiorczości, centrum technologiczne, Osiedle Centralne - co te chłopina wtedy nawymyślał, a My to kupiliśmy...
~gluś 14-10-2014 17:47
to albo karkonoska koalicja organizacji pozarządowych, tylko pytanie których? albo kson ? kto firmuje te ankietę i z jakimi organizacjami konsultował?
~Tosia11 14-10-2014 22:20
Czy tę ankietę przed zastosowaniem widział jakiś kompetentny socjolog? Jeżeli nie, to szkoda zwracać uwagę na jej wyniki.
~do Tosia11 14-10-2014 23:41
z wyżej zamieszczonej informacji wynika, że w zasadzie uczestnikami tej ankiety byli sympatycy KKOP, a zatem czy zachowano elementarną obiektywność skoro sami opracowywali ankietę, sami ja konsultowali i sami wypełniali we własnym gronie?
~do 12:29 15-10-2014 8:44
miasto prawie 70tys. ankiet 271 czy to aby właściwa próba badawcza do wysnuwania jakichkolwiek wniosków? czy organizatorzy sami nie zamierzali stworzyć komitetu wyborczego a niektórzy z nich nie startują w wyborach np. pan Gluza z Allternatywy? tylko pytam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2203
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%