MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co usłyszał minister Jarosław Duda podczas pobytu w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 20 listopada 2012, 8:17
Aktualizacja: 8:25
Autor: UM
Fot. UM
Jarosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych przybył do Jeleniej Góry na zaproszenie Marcina Zawiły, prezydenta Jeleniej Góry i posłanki Zofii Czernow. Spotkał się wczoraj (19. 11.) przed południem z przedstawicielami organizacji pozarządowych, a wczesnym popołudniem – z wójtami i burmistrzami gmin oraz szefami służb pomocy społecznej samorządów, które organizują się w ramach „aglomeracji jeleniogórskiej”. Na spotkanie, zorganizowane w Ratuszu przybyło blisko 40 osób, także spoza tymczasem planowanych granic aglomeracji, bo również m.in. ze Starostwa Powiatu Jaworskiego i samego Jawora.

- Zapraszając samorządy do integracji w strukturę „aglomeracji jeleniogórskiej” – powiedział Marcin Zawiła – deklarowałem i deklaruję, że w mojej wizji tego stowarzyszenia ma być to możliwie silny zespół samorządów, tworzący skuteczne lobby w sprawach lokalnych. Chciałbym też, byśmy mieli wspólną szansę spotykania się z przedstawicielami kierownictwa różnych resortów, zasięgania informacji o sprawach najistotniejszych dla samorządów, a jednocześnie wypowiadali się w kwestiach projektowanych centralnie aktów prawnych, tak jak miało to miejsce właśnie dziś. Myślę, że łatwiej nam będzie też pozyskiwać środki zewnętrzne na kosztowne, ale ważne dla wszystkich projekty infrastrukturalne, m.in. w dziedzinie komunikacji.

W dyskusji zabierali głos m.in. przedstawiciele wspomnianego Jawora, Kowar, Gryfowa Śląskiego, Powiatu Lwóweckiego, Szklarskiej Poręby, i in. Mówiono o konieczności utrzymania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych, o potrzebie szerszego finansowania ośrodków pomocy społecznej, nowych projektach dofinansowywania przez Państwo programu powstawania żłobków i przedszkoli.

– Ale to nie jest jeszcze dość skuteczne w powstrzymaniu regresu w demografii – powiedział starosta lwówecki, Stanisław Mrówka. – Dziś już nie wystarczy przedszkole. Nasze partnerskie miejscowości we Francji organizują opiekę nad dziećmi inaczej, tworząc coś w rodzaju „dziecięcych domów dziennego pobytu” czynnych dłużej, niż przedszkola, co umożliwia młodym rodzicom pracę. I tam, po ośmiu wprawdzie latach od wdrożenia tego projektu wskaźnik dzietności Francuzek zwiększył się z 1,4 do 2,08. A my jesteśmy na podobnym etapie – u nas ten wskaźnik sięga 1,34… Tego problemu nie rozwiążą samorządy, to sprawa rozstzygnięć ustawowych.

Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa, zabiegał o uruchomienie deklarowanej pomocy gminom szczególnie dotkniętym powodzią, Grzegorz Sokoliński ze Szklarskiej Poręby wskazywał na problemy w utrzymaniu Domów Pomocy Społecznej. Minister J. Duda odpowiadał na niektóre szczegółowe pytania. Zadeklarował, iż wyjaśni pisemnie te wątpliwości, które musi przekonsultować w swoim resorcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Rusza remont dachu GOK–u

Spór o edukację seksualną

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~!!!! 20-11-2012 9:14
A czego żądał "czerwony sweterek?
~Jak... 20-11-2012 9:36
to czego? kawy, fajek...
Nοstradamus 20-11-2012 10:00
Dzietność 1,34 powoduje utratę ilości mieszkańców o połowę w ciągu 30 lat. Później spadek nabierze jeszcze większego tempa. Proszę spojrzeć na dowolny wykres liczby urodzeń i zgonów w Polsce: http://s3.egospodarka.pl/grafika2/demografia/Rozwoj-demograficzny-Polski-2011-86462-640x640.jpg Widać wyraźny ostry wzrost za czasów rządów Kaczyńskich, po objęciu władzy przez PO wskaźnik już nie rósł lecz utrzymywał się przez kilka lat, obecnie DRASTYCZNIE SPADA w całej POlsce. Można fałszować SONDAŻE PRZEDWYBORCZE, wskaźnika urodzin i śmierci fałszować się nie da i po nim dokładnie widać do czego nadają się ludzie z PO tacy jak Complex, Patataj i cała reszta.
Nοstradamus 20-11-2012 10:08
Trzeba sobie uświadomić że systemy emerytalne WE WSZYSTKICH krajach, również w Polsce nie opierają się na gromadzeniu funduszy przez pracujących. Obecni emeryci są utrzymywani z pracy swoich dzieci. Każdy człowiek który nie WYCHOWA DZIECI jest zwyczajnym darmozjadem, jest jednostką BARDZO SZKODLIWĄ dla społeczeństwa, jest zwyczajnym pasożytem.
~ 20-11-2012 10:30
SEKRETARZ STANU .brzmi porażająco
~Gość 20-11-2012 11:53
PO pili kawkę herbatkę zjedli PO ciastu i tyle Zośka się nagadała razem z tym Marcinkiem ,a miasto to emeryci i renciści ,bo młodzież to już tylko tu szkoły pokończy i do widzenia z tego zadupia i stagnacii rozwojowej .
~no i 20-11-2012 12:46
beczka smrodu z Gryfowa.
~łubudubutoja 20-11-2012 13:50
A nasz szpital? http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slaskie/katowice/news/tajemnica-pewnego-kontraktu,1865126,3321 ....czy tak samo działa?
CН.W.D.P. 20-11-2012 14:30
Majordomus, ALE ŻEŚ PIĘKNIE POSZEDŁ Z CZŁONKAMI SPOŁECZEŃSTWA!!!! MASZ ODE MNIE "LAJKA"!!
~gość II 20-11-2012 14:58
Oczywiście wiceminister spotkał się tylko z działaczami i urzędnikami, do zwykłych ludzi nie wyszedł, bo pewnie usłyszałby dużo gorzkich uwag i popsuł sobie humor na cały dzień. A przecież dobrostan rządzących jest na wagę złota.
~obywatel 20-11-2012 15:05
Jak w starożytnym Rzymie. Plebejusze głodni, ledwie zipią dobijani przez pomysły rządzących a patrycjusze z PO opowiadają jak to pięknie będzie byle tylko plebs głosowował i popierał. Dobra lekcja demokracji nie trzeba rozwiązywać problemów tylko przedstawiać wizje ich rozwiązania.
~witek-53 20-11-2012 16:42
czy pan prezydent wraz z panią poseł zaprosili pana ministra po to aby pokazac jak wspaniale niszczą nasze piękne miasto nie dopuszczenie społeczenstwa do debaty z panem ministrem swiadczy tylko oarogancji władzy PO wobec mieszkanców ------PO CO MOWIC PRAWDE LEPIEJ NIECH PLEPS MILCZY WYBORCO WYBRAŁES TERAZ MILCZ DO NOWYCH WYBORÓW i dalej daj się oszukiwac
~ja on 20-11-2012 21:39
a ten znowy w tym czerwonym pulowerku bez krawata- jak ... normalnie - Zosia równiez

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Złoty Krokus dla...

Wracają cietrzewie

Filia biblioteki w Wojkowie

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
253
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%