MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co usłyszał minister Jarosław Duda podczas pobytu w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 20 listopada 2012, 8:17
Aktualizacja: 8:25
Autor: UM
Fot. UM
Jarosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych przybył do Jeleniej Góry na zaproszenie Marcina Zawiły, prezydenta Jeleniej Góry i posłanki Zofii Czernow. Spotkał się wczoraj (19. 11.) przed południem z przedstawicielami organizacji pozarządowych, a wczesnym popołudniem – z wójtami i burmistrzami gmin oraz szefami służb pomocy społecznej samorządów, które organizują się w ramach „aglomeracji jeleniogórskiej”. Na spotkanie, zorganizowane w Ratuszu przybyło blisko 40 osób, także spoza tymczasem planowanych granic aglomeracji, bo również m.in. ze Starostwa Powiatu Jaworskiego i samego Jawora.

- Zapraszając samorządy do integracji w strukturę „aglomeracji jeleniogórskiej” – powiedział Marcin Zawiła – deklarowałem i deklaruję, że w mojej wizji tego stowarzyszenia ma być to możliwie silny zespół samorządów, tworzący skuteczne lobby w sprawach lokalnych. Chciałbym też, byśmy mieli wspólną szansę spotykania się z przedstawicielami kierownictwa różnych resortów, zasięgania informacji o sprawach najistotniejszych dla samorządów, a jednocześnie wypowiadali się w kwestiach projektowanych centralnie aktów prawnych, tak jak miało to miejsce właśnie dziś. Myślę, że łatwiej nam będzie też pozyskiwać środki zewnętrzne na kosztowne, ale ważne dla wszystkich projekty infrastrukturalne, m.in. w dziedzinie komunikacji.

W dyskusji zabierali głos m.in. przedstawiciele wspomnianego Jawora, Kowar, Gryfowa Śląskiego, Powiatu Lwóweckiego, Szklarskiej Poręby, i in. Mówiono o konieczności utrzymania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych, o potrzebie szerszego finansowania ośrodków pomocy społecznej, nowych projektach dofinansowywania przez Państwo programu powstawania żłobków i przedszkoli.

– Ale to nie jest jeszcze dość skuteczne w powstrzymaniu regresu w demografii – powiedział starosta lwówecki, Stanisław Mrówka. – Dziś już nie wystarczy przedszkole. Nasze partnerskie miejscowości we Francji organizują opiekę nad dziećmi inaczej, tworząc coś w rodzaju „dziecięcych domów dziennego pobytu” czynnych dłużej, niż przedszkola, co umożliwia młodym rodzicom pracę. I tam, po ośmiu wprawdzie latach od wdrożenia tego projektu wskaźnik dzietności Francuzek zwiększył się z 1,4 do 2,08. A my jesteśmy na podobnym etapie – u nas ten wskaźnik sięga 1,34… Tego problemu nie rozwiążą samorządy, to sprawa rozstzygnięć ustawowych.

Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa, zabiegał o uruchomienie deklarowanej pomocy gminom szczególnie dotkniętym powodzią, Grzegorz Sokoliński ze Szklarskiej Poręby wskazywał na problemy w utrzymaniu Domów Pomocy Społecznej. Minister J. Duda odpowiadał na niektóre szczegółowe pytania. Zadeklarował, iż wyjaśni pisemnie te wątpliwości, które musi przekonsultować w swoim resorcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowa posada dla radnej

Egzaminy gimnazjalne w mieście (mimo strajku) trwają

Wsparcie strajkujących

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~!!!! 20-11-2012 9:14
A czego żądał "czerwony sweterek?
~Jak... 20-11-2012 9:36
to czego? kawy, fajek...
Nοstradamus 20-11-2012 10:00
Dzietność 1,34 powoduje utratę ilości mieszkańców o połowę w ciągu 30 lat. Później spadek nabierze jeszcze większego tempa. Proszę spojrzeć na dowolny wykres liczby urodzeń i zgonów w Polsce: http://s3.egospodarka.pl/grafika2/demografia/Rozwoj-demograficzny-Polski-2011-86462-640x640.jpg Widać wyraźny ostry wzrost za czasów rządów Kaczyńskich, po objęciu władzy przez PO wskaźnik już nie rósł lecz utrzymywał się przez kilka lat, obecnie DRASTYCZNIE SPADA w całej POlsce. Można fałszować SONDAŻE PRZEDWYBORCZE, wskaźnika urodzin i śmierci fałszować się nie da i po nim dokładnie widać do czego nadają się ludzie z PO tacy jak Complex, Patataj i cała reszta.
Nοstradamus 20-11-2012 10:08
Trzeba sobie uświadomić że systemy emerytalne WE WSZYSTKICH krajach, również w Polsce nie opierają się na gromadzeniu funduszy przez pracujących. Obecni emeryci są utrzymywani z pracy swoich dzieci. Każdy człowiek który nie WYCHOWA DZIECI jest zwyczajnym darmozjadem, jest jednostką BARDZO SZKODLIWĄ dla społeczeństwa, jest zwyczajnym pasożytem.
~ 20-11-2012 10:30
SEKRETARZ STANU .brzmi porażająco
~Gość 20-11-2012 11:53
PO pili kawkę herbatkę zjedli PO ciastu i tyle Zośka się nagadała razem z tym Marcinkiem ,a miasto to emeryci i renciści ,bo młodzież to już tylko tu szkoły pokończy i do widzenia z tego zadupia i stagnacii rozwojowej .
~no i 20-11-2012 12:46
beczka smrodu z Gryfowa.
~łubudubutoja 20-11-2012 13:50
A nasz szpital? http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slaskie/katowice/news/tajemnica-pewnego-kontraktu,1865126,3321 ....czy tak samo działa?
CН.W.D.P. 20-11-2012 14:30
Majordomus, ALE ŻEŚ PIĘKNIE POSZEDŁ Z CZŁONKAMI SPOŁECZEŃSTWA!!!! MASZ ODE MNIE "LAJKA"!!
~gość II 20-11-2012 14:58
Oczywiście wiceminister spotkał się tylko z działaczami i urzędnikami, do zwykłych ludzi nie wyszedł, bo pewnie usłyszałby dużo gorzkich uwag i popsuł sobie humor na cały dzień. A przecież dobrostan rządzących jest na wagę złota.
~obywatel 20-11-2012 15:05
Jak w starożytnym Rzymie. Plebejusze głodni, ledwie zipią dobijani przez pomysły rządzących a patrycjusze z PO opowiadają jak to pięknie będzie byle tylko plebs głosowował i popierał. Dobra lekcja demokracji nie trzeba rozwiązywać problemów tylko przedstawiać wizje ich rozwiązania.
~witek-53 20-11-2012 16:42
czy pan prezydent wraz z panią poseł zaprosili pana ministra po to aby pokazac jak wspaniale niszczą nasze piękne miasto nie dopuszczenie społeczenstwa do debaty z panem ministrem swiadczy tylko oarogancji władzy PO wobec mieszkanców ------PO CO MOWIC PRAWDE LEPIEJ NIECH PLEPS MILCZY WYBORCO WYBRAŁES TERAZ MILCZ DO NOWYCH WYBORÓW i dalej daj się oszukiwac
~ja on 20-11-2012 21:39
a ten znowy w tym czerwonym pulowerku bez krawata- jak ... normalnie - Zosia równiez

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Długi weekend: zmiany w pracy magistratu

Kurs na asystenta turystycznego niepełnosprawnych

Co mówią herby miast

Uliczny taniec... do Tancbudy

Letnie szlaki są wciąż zamknięte

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
354
Tak
68%
Nie
30%
Nie wiem
2%