MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Co się (nie) udało przez 20 lat

Wiadomości: REGION
Środa, 26 maja 2010, 9:26
Aktualizacja: 9:29
Autor: Ania
Jutro mija dwudziesta rocznica pierwszych w powojennej Polsce wyborów samorządowych. Z tej okazji Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów zachęcają do refleksji dotyczącej działalności gmin.

Przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Masz głos, masz wybór”. Działacze zachęcają mieszkańców do zorganizowania debaty na temat przyszłości gmin, konkursów na temat samorządów w szkołach i uczelniach.

Osoby, które chciałaby zaangażować się w tego typu działania, powinny wejść na stronę masz glos.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Mogą liczyć na pomoc w przeprowadzeniu akcji. Otrzymają plakaty, gadżety i materiały pomocowe, dzięki którym dowiedzą się jak zorganizować udane przedsięwzięcia.

Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów od 2006 roku prowadzą działania, mające na celu przełamanie dystansu pomiędzy władzami samorządowymi i mieszkańcami – informuje Marek Solon-Lipiński. -- W akcji „Masz głos, masz wybór” uczestniczyło przez te lata prawie tysiąc organizacji pozarządowych, mediów, szkół, innych instytucji i grup.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~mim 26-05-2010 21:35
Reforma samorządowa, to wielki sukces całego naszego narodu. My Polacy pokazliśmy ,że potrafimy rozwijać demokrację lokalną i z niej korzystać.. Choć różnie bywa w samorządach ,to na ogół mechanizmy demokratyczne dobrze się sprawdzają. Nie ma nic doskonałego ,a cwaniacy z różnych partii ,bądź własnych komitetów zawsze będą mieć gęby pełne frazesów o działaniu na rzecz wyborców,o wartościach chrześcijańskich- nawet organizowac pielgrzymki samorządowe- a głównie załatwiać swoje sprawy. Pokusa zwłaszcza w Sejmiku jest duża a honor odwrotnie proporcjonalny do usyskanych korzyści.Czas pomyślec zatem o zmianach w ordynacji wyborczej do gmin; każdy mieszkaniec mógłby głosować na kandydata do rady gminy/miasta bez okręgów wyborczych. Radni z największą liczbą głosów w skali gminy/miasta uzyskiwaliby mandat. Bowiem radny nie reprezentuje tylko swojego okręgu, lecz całą gminę/ miasto Do rady powiatu i sejmiku powinna być układana kolejność na liście w kolejności alfabetycznej- wokół lokalnych szefów struktur spadnie ilość lizusów i wazeliniarzy. I własnie o to chodzi w demokracji !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Magistrat do remontu

Przebudowa ul. Papieża Jana Pawła II

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
628
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%