MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Co PKP Cargo zrobi z lokomotywą?

Wiadomości: Region
Wtorek, 2 czerwca 2020, 11:08
Aktualizacja: Środa, 3 czerwca 2020, 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Grzegorz Prutis
W miniony piątek (29.05) z Jeleniej Góry wywieziono lokomotywę parową TKt–48. Miłośnicy kolei żałują, że nie została wyremontowana i pozostawiona w stolicy Karkonoszy. Dowiedzieliśmy się jakie plany wobec niej ma PKP Cargo. Jest też reakcja prezydenta Jeleniej Góry.

Jeleniogórscy miłośnicy kolei są zaniepokojeni losem lokomotywy parowej z 1951 roku, która w stolicy Karkonoszy służyła do 1988 roku.

W odpowiedzi na pytanie dot. parowozu TKT48-58 uprzejmie informuję, że został on przewieziony do Legnicy, gdzie zostanie odrestaurowany przez pracowników PKP CARGO, a następnie wyeksponowany na bocznicy w pobliżu dworca kolejowego. Zakończenie remontu przewidziane jest w na listopad bieżącego roku przed Dniem Kolejarza - powiedział Mirosław Szymański z Biura Rozwoju, Relacji Inwestorskich i Marketingu PKP Cargo. - Dalszy pobyt zabytku w Jeleniej Górze groził całkowitą dewastacją - dodał M. Szymański.
Zabiegałem i będę zabiegał o tę lokomotywę, choćby przez pamięć o tym, że przy naszym dworcu kolejowym była pracownia modeli kolejnictwa, była swoista izba muzealna, że w naszym regionie powstawały tak fantastyczne linie, jak Kolej Izerska, Kolej Doliny Bobru, itp. - zapewnia Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Ze względu na „rozczłonkowanie decyzyjne” w PKP prosta i rozstrzygnięta – zdawałoby się – sprawa, gmatwa się bardzo i jej rozwiązywanie trwa latami. Z upływem czasu niektóre sprawy wręcz się komplikują, zamiast rozwiązywać. Niestety – cierpią na tym samorządy, w których proces decyzyjny jest szybszy i transparentny. Przykładem tego jest m.in. sprawa pozyskania przez Miasto Jelenia Góra lokomotywy manewrowej TKL 48-58, którą chcielibyśmy wyeksponować na fragmencie torowiska kolejowego nieopodal ulicy Krakowskiej, tworząc – we współpracy z zainteresowaną grupą kolejarzy – jedną z ciekawostek, tj. prezentację zabytku techniki w najbardziej stosownym miejscu, bo przy dworcu powstałym w II połowie XIX w. - kontynuuje J. Łużniak.
Jeszcze w październiku 2015 r. po uzyskaniu informacji, że ta lokomotywa (stojąca w parowozowni Jelenia Góra) może być zezłomowana Prezydent Miasta wystąpił do PKP Cargo z informacją, że Miasto jest zainteresowane jej przejęciem i wyremontowaniem dla potrzeb ekspozycji. Ta inicjatywa świetnie wpisuje się w planowany wówczas remont ulicy Krakowskiej. Prezydent zaproponował podjęcie rozmów, by ustalić warunki przejęcia lokomotywy. Dopiero po trzech latach (w lipcu 2018) przedstawiciel PKP Cargo oddział w Krakowie zwrócił się z pytaniem, czy Miasto nadal jest tym zainteresowane. W dniu 12 lipca 2018 pismo podtrzymujące wstępną decyzję zainteresowania zostało przesłane do Krakowa. - Otrzymaliśmy wówczas informację, że przejęcie nie jest możliwe, ale użyczenie – owszem. Wystąpiliśmy więc o użyczenie tego sprzętu – tłumaczy Jerzy Łużniak, – Wtedy, już z Cargo Warszawa, otrzymaliśmy wykaz dokumentów niezbędnych do podpisania umowy. Po ich skompletowaniu zostały wysłane do Warszawy.
Miasto uzyskało wówczas zapewnienie, że reszta procedury to "czysta formalność". Na podstawie tej informacji wystąpiono w sierpniu 2018 r. do PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami z prośbą o użyczenie fragmentu torów (bocznicy manewrowej), gdzie po remoncie byłaby eksponowana lokomotywa. Sprawa tymczasem jest zawieszona i nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia. Dokonaliśmy szacunku kosztów rocznych takiej ekspozycji, okazało się, że jest to ok. 2.7 tys. zł, więc relatywnie niewiele – informuje J. Łużniak. - Wprawdzie remont przez wyeksponowaniem lokomotywy wyszacowano (w zależności od skali prac od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tys. zł), to ustalono w wyniku precyzyjnego wyliczenia kosztów, że zamknie się kwotą ok. 96 tys. i rozpoczęto wstępne przygotowania do podjęcia prac - zapewnia prezydent.
Ze względu na brak dalszych działań ze strony spółek PKP - Miasto wystosowało 9 października 2019 r. pismo z prośbą o podjęcie ostatecznej decyzji, podkreślając, że jesteśmy zainteresowani przejęciem i remontem sprzętu, tym bardziej, że widoczne są skutki rozkradania lokomotywy, co podniesie koszt jej rewitalizacji. Na to pismo nie ma odpowiedzi do dziś. Wobec powyższego kolejnym pismem z 10 marca 2020 r. Miasto wystąpiło o zgodę na dzierżawę lokomotywy, ale… Oficjalna odpowiedź nie nadeszła, a nieoficjalnie przekazano informację, że lokomotywa będzie przekazana najpierw do Wrocławia do remontu, a potem do Legnicy, bo tamtejsze związki zawodowe kolejarzy o nią właśnie wystąpiły. W odpowiedzi na tę informację Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP, Komisja Rejonowa ZZDR przy ZLK w Wałbrzychu, z siedzibą w Jeleniej Górze wystąpiły do zarządu Cargo SA w Warszawie, kierując swoje pismo do członka zarządu Cargo, Zenona Kozendry o to, by powrócono do ustaleń sprzed pięciu lat. Tymczasem nie ma w tej sprawie żadnej reakcji - dodają władze miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

8
7%
Cieszy
7
6%
Hahaha
2
2%
Nudzi
24
20%
Smuci
18
15%
Złości
59
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkali się z Beatą Kempą

Zameczek do powtórki

Komentarze (84) Dodaj komentarz

~ 2-06-2020 11:24
"Dalszy pobyt zabytku w Jeleniej Górze groził całkowitą dewastacją". No i to jest całe sedno sprawy. Strach naszemu miastu cokolwiek zostawić, bo rozkradną, zniszczą, a prezydent będzie siedział i patrzył. Łużniak oczywiście zwala winę na PKP, żeby wyjść z twarzą. Prawda jest jednak taka, że nie zabiegał jakoś szczególnie o ten zabytek, a Legnica dostała go do siebie na prośbę bez większego problemu. U nas się wszystkiego żałuje i o wszystkim myśli dopiero wtedy, gdy już nie ma odwrotu.
~Wrocław to wiocha 2-06-2020 11:33
do: ~ (11:24)
Opowiadasz bzdury. Nienawiść do prezydenta Łużniaka padła ci na rozum. Przestałeś racjonalnie myśleć. Podejrzewam, że jesteś z Wrocławia. Ale to ciebie akurat usprawiedliwia. Około 48,3% mieszkańców/wg badań z 1960 roku/ Wrocławia ma korzenie wiejskie.
~ 2-06-2020 12:04
do: ~Wrocław to wiocha (11:33)
Nie jestem z Wrocławia tylko z JG. Gdybym był z Wrocławia, to miałbym w d... co się u nas dzieje. A tak to mnie roznosi, że prezydent nieudacznik pozwala na demontaż wszystkiego w tym mieście. Jak dba o zabytki techniki wystarczy zobaczyć, jadąc na zajezdnię MZK. Co się stało z tramwajem, który miał być pomnikiem i ozdobą? Stoi i rdzewieje. Gdyby jakieś muzeum z Polski o tym wiedziało, to pewnie też by go od nas wywieźli. Taki to prezydent. Tylko potrafi udawać, że rapuje, a tekst oczywiście polityczny i antyrządowy.
~Adam Tyczyński 2-06-2020 12:55
do: ~ (12:04)
Widzę, że już przylazłeś wrocławski trollu. Zajmijcie się trolle z Wrocławia swoją koleją zamiast hejtować wszystko co się dzieje w naszym regionie. Miejscowi rozkradają remontowaną linię do Sobótki, której nikt nie chce. Jak tak zależy wam na kolei to zróbcie coś produktywnego zamiast hejtować kolej gdzie indziej. I jeszcze jedno: ja podpisuję się imieniem i nazwiskiem a ty nawet jednego nicka nie masz.
~wer 2-06-2020 13:06
do: ~Adam Tyczyński (12:55)
Panie Adamie. Czas płynie. Pojawiły się telewizory, telefony, amfetamina... I niech się pan pogodzi z tym, że kolej do nich nie pasuje. Jest to relikt przeszłości i tylko ludzie niezwykle skąpo obdarzeni rozumem, mogą z niej w dzisiejszych czasach korzystać...
~J23 2-06-2020 13:09
do: ~wer (13:06)
Znowu zmieniłeś konto, wrocławski trollu. Dlatego należy zlikwidować kolej do Sobótki i Trzebnicy. Dość już kolei dla much na Dolnym Śląsku (muchowozy do Pragi, teraz takie same muchowozy będą do Sobótki), czas na kolej dla mieszkańców, czyli np. reaktywację przepięknej linii kolejowej do Lwówka Śląskiego albo kolei do Karpacza o dużym znaczeniu dla turystów.
~Człowiek Koń 2-06-2020 22:21
do: ~J23 (13:09)
Niech żyje prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łózniak tylko on przywróci świetność koleji
~No, tak 2-06-2020 22:24
do: ~Człowiek Koń (22:21)
Na pewno większa szansa że on to zrobi niż ty. Ty nawet wozu z sianem nie uciągniesz, cieniasie.
~Łukasz Wieczorek. 2-06-2020 19:40
do: ~wer (13:06)
Tylko ludzie skąpo obdarzeni rozumem nie korzystają z kolei. Jestem zmotoryzowany, jeśli o to Panu chodzi, mam komputer, smartfon, internet, ale z kolei też chętnie korzystam. Pozdrawiam.
~Tt 3-06-2020 17:38
do: ~Łukasz Wieczorek. (19:40)
Ludzie którzy piszą że kolej to relikt i trzeba ją zaorać to na pewno Ci sami ekolodzy co zabraniali wycinania puszczy przed kornikiem gu...Wiedza a się wypowiadają a kolej elektryczna to ekologia i zamiast sadzać d..e w auto i smrodzić pojęć pociągiem
~ 2-06-2020 13:26
do: ~Adam Tyczyński (12:55)
Chyba cię ostro pogrzało i wszędzie widzisz trolle. Piszę ciągle z jednego IP. Nie jestem z Wrocławia. Jeśli masz problem z tym, że ktoś może nie pochwalać działań prezydenta, to się może zastanów. Tylko w krajach typu Kuba wszyscy są jednego zdania.
~ 2-06-2020 13:41
do: ~ (13:26)
Zmień konto i IP jeszcze 100 razy, dzbanie. Nie masz co robić w domu i zaśmiecasz spamem i wyzwiskami wszystkie portale. Nawet wstydzisz się skąd jesteś. Nie dziwię się, bo przyznanie się że jest się z Wrocławia to już dla każdego siara.
~Myslalowice 2-06-2020 14:12
do: ~ (13:26)
Najpierw pojedź na Kubę a potem komentuj jak byś był to byś wiedział jak jest światowcu
~Łomnica 2-06-2020 14:58
do: ~Myslalowice (14:12)
Zanim napiszesz trzeci raz o Kubie, sprawdź czy piszesz z tego samego nicka i IP. Twój trolling widać jak na dłoni, internetowa szczekaczko.
~Mieszkaniec 2-06-2020 18:57
do: ~Wrocław to wiocha (11:33)
Proponuję Panie prezydencie stworzyć kolejną spółkę miejską o nazwie Lokomotywa JG, której prezesem zostałby pan Stolarc*** który za kierowanie nieczynnym basenem pobiera kilkanaście tysięcy miesięcznie...
~Mieszkaniec 2-06-2020 18:56
do: ~ (11:24)
Proponuję Panie prezydencie stworzyć kolejną spółkę miejską o nazwie Lokomotywa JG, której prezesem zostałby pan Stolarc*** który za kierowanie nieczynnym basenem pobiera kilkanaście tysięcy miesięcznie.
~starylu-bieżnik 2-06-2020 11:43
teraz można zabiegać... - trzeba było działac stanowczo wcześniej. TKT tu już nie wróci.
~ 2-06-2020 12:05
do: ~starylu-bieżnik (11:43)
I może dobrze, bo przynajmniej ją uratują. Z chęcią bym ją widział u nas, ale gdybym miał wybierać dalsze rdzewienie w Jeleniej lub kapitalny remont i ekspozycję w Legnicy, to chyba lepiej dla tej lokomotywy, żeby poszła tam. A u nas ostatni zgasi światło.
~Jga 2-06-2020 12:07
Może jest drugie dno tej sprawy,PKP Cargo rządzi namiestnik PIS wraz z kolejami dolnośląskimi PiS się po prostu dogadali między soba,a że Pan Lużniak jest z opozycji to zagrali mu na nosie
~ 2-06-2020 13:41
do: ~Jga (12:07)
Ta kupa złomu obchodzi co najwyżej mikoli. Skoro tak im zależało na tym parowozie to trzeba było wziąć szczotkę drucianą, szmatę, farbę i odnowić ten parowóz. Zamiast tego wolą teraz jęczeć na forach, bo w końcu zabrano ten złom który tylko zawadzał. Koleje Dolnośląskie polikwidowały pociągi do Lwówka, teraz nie ma jak się dostać do Szklarskiej Poręby, Zgorzelca, ale to tych pseudo "miłośników kolei" nie obchodzi. Ich obchodzi jedynie jakiś zardzewiały parowóz który nigdy już żadnych wagonów nie pociągnie.
~Jga 2-06-2020 14:20
do: ~ (13:41)
Zanim napiszesz tak bezsensowny komentarz puknij się główka z dwa razy o ścianę
~Gość 2-06-2020 14:54
do: ~Jga (14:20)
Aleś popisał się inteligencją, pusty dzbanie. Jego komentarz jest sensowny, czego nie można powiedzieć o twoich.
~Jga 2-06-2020 15:24
do: ~Gość (14:54)
Bardzo sensowny jego komentarz.Gdyby nie PKP PLK które zaniedbało linie to pewnie by jeździły szynobusy KD.a co ma wspólnego KD z tą linią?zarządca jest PKP PLK a KD przewoźnikiem.Do Szklarskiej nie można dojechać?No chyba że mieszkasz we Lwówku....
~Piotr Cieślicki 2-06-2020 16:20
do: ~Jga (15:24)
Piszesz bzdury, wrocławski trollu. To Urząd Marszałkowski NIE CHCE wyremontować linii kolejowej do Lwówka Śląskiego. Napisałem "nie chce" bo osobiście zbadałem grunt wysyłając pisma do przeróżnych instytucji w tym także do Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Marszałkowskiego. Drugi z Urzędów wielokrotnie utrzymywał że dąży do wyremontowania linii, jednak Ministerstwo Infrastruktury w piśmie z przed dwóch miesięcy kategorycznie zaprzeczyło jakoby takie plany były intencją UMWD we Wrocławiu. W piśmie jakie otrzymałem z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 07.10.2016 czytamy: "Ze względu na fakt, że linia kolejowa nr 283 ma charakter regionalny, prace inwestycyjne mogą być finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, np. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 (dalej: „RPO WD”). Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotowa linia nie została zarekomendowana przez Urząd Marszałkowski do wsparcia ze środków dostępnych w ramach RPO WD, a także nie została uwzględniona w liście intencyjnym zawartym 26.06.2015r. pomiędzy Województwem Dolnośląskim a PKP PLK SA w sprawie przygotowania i zrealizowania priorytetowych liniowych projektów inwestycyjnych." Chwilę wcześniej (05.08.2016) Urząd Marszałkowski w odpowiedzi na zapytanie dot. Przedmiotowej linii odpisał. "Równolegle nadal trwa analiza projektów kolejowych, możliwych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Dolnego Śląska. Jednym z rozważanych projektów jest rewitalizacja linii z Jeleniej Góry do Lԝóԝka Śl.
~Piotr Cieślicki 2-06-2020 16:22
do: ~Piotr Cieślicki (16:20)
Cd. Należy jednak podkreślić, że rewitalizacja taka była by możliwa w ramach RPO pod warunkiem efektywnego wykorzystania przez Polskie Linie Kolejowe SA dostępnych w alokacji środków dla realizacji innych projektów." Jak widać wrocławski magistrat postanowił sprytnie umyć ręce od sprawy stanu technicznego linii 283 uzależniając przyznanie dotacji od alkokacji środków PKP PLK i jednocześnie nie rekomendując remontu tej linii w MIiB w Warszawie.
~Jga 2-06-2020 16:39
do: ~Piotr Cieślicki (16:20)
Co nie zmienia faktu że linię zaniedbało PKP PLK a nie urząd Marszałkowski czy KD...
~ 2-06-2020 17:07
do: ~Jga (16:39)
De facto odpowiedzialność za stan linii i brak pociągów ponoszą Koleje Dolnośląskie (z czasów gdy prezesem był Rachwalski) i Urząd Marszałkowski.
~Zdzіch 2-06-2020 17:14
do: ~ (17:07)
Tak masz całkowitą rację. Niestety, linia do Lwówka jest bardzo niewygodna dla Kolei Dolnośląskich i władz Dolnego Śląska, bo: 1. Obnaża brak zainteresowania u władz województwa lokalnymi liniami kolejowymi (wbrew propagandzie, jaką głoszą, że chciałyby już-teraz wyremontować wszystkie linie kolejowe w województwie, podczas gdy faktycznie obecna ekipa nie reaktywowała ANI JEDNEJ linii kolejowej na Dolnym Śląsku), 2. Nieudolność w dbaniu o lokalną infrastrukturę i transport publiczny (w tym brak umiejętności w zdobyciu funduszy unijnych, które właśnie służą takim celom), 3. Arogancję Kolei Dolnośląskich wobec mieszkańców dalszych części Dolnego Śląska, których zwyczajnie mają gdzieś rozsiewając tylko kłamliwą propagandę jak świetnie funkcjonuje kolej na Dolnym Śląsku na podstawie jedynie wrocławskiej kolejki aglomeracyjnej. Dlatego trolle z Kolei Dolnośląskich i magistratu obszczekują, a nawet wulgarnie obrażają wszystkich, którzy krytycznie piszą o kolei na Dolnym Śląsku podając konkretne przykłady i robią szambo pod artykułami na tematy kolejowe, próbując sprowadzić niewygodną dla władz dyskusję do poziomu rynsztoka. Taki poziom kultury dyskusji jest w UMWD i KD. Zresztą gdy nie mają argumentów, a pijar dla władz jest bardzo ważny, to co innego mogą zrobić?
~HJj 2-06-2020 17:34
do: ~Piotr Cieślicki (16:22)
Zapomniałeś że zmieniłeś IP i kontynuujesz wpis jako ta sama "osoba". Słaby troll z ciebie
~abcdef 2-06-2020 18:19
do: ~HJj (17:34)
I znowu zmieniłeś nicka z Jga na HJj. Ktoś ci płaci za to spamowanie portali, wrocławski trollu?
~jga 2-06-2020 20:09
do: ~ (17:07)
Jak za stan linii może ponosić odpowiedzalność przewoźnik?Ludzie co wy piszecie za bzdury!
~Tomo 1976 2-06-2020 20:44
do: ~jga (20:09)
A kto zlikwidował pociągi jak nie przewoźnik? Krasnoludki? Nie masz pojęcia o meritum a ujadasz jak wściekły kundel.
~Jga 2-06-2020 21:02
do: ~Tomo 1976 (20:44)
Kończę nie ma z kim merytorycznie pisać do widzenia
~No, tak 2-06-2020 22:25
do: ~Jga (21:02)
Najpierw zacznij pisać pod jednym nickiem, wrocławski trollu.
~opona-kalosz 4-06-2020 16:04
odpowiedź na usunięty komentarz
Której ty nigdy nie miałeś, nieszczęśniku z probówki.
~V 2-06-2020 12:09
Była 15.10 do Jumy, a zostało ostatnie tango w Jeleniej Górze. A kto polikwidował połączenia PKP z J. Góry do Szczecina itp.?Ano towarzysze z dawnej PZPR pod dowództwem byłego lektora KC PZPR tow. L.Balcerowicza i rządów post komunistycznych SLD-ZSL, Unii Wolności tow. Kwacha i ubeckiego kapusia "Bolka". Zatem towarzyszu prezydencie-nawet stara ciuchcia nie pomoże wam wygrać wyborów prezydenckich w Polsce. No to jak, mówi wam to coś?
~To wina byłego AWS 3-06-2020 10:04
do: ~V (12:09)
Nie rób z siebie pajaca. Podyskutuj poważnie frustracie. Sprawa linii kolejowych w regionie jeleniogórskim to poważne zaniedbania polityków, to brak polityki gospodarczej. Zamiast tego improwizacja, układy i głupota.
~Srutututu 2-06-2020 12:40
Za dworcem nie ma już modelarni kolejowej, malutkiej lokomotywki, dalej tej lokomotywy o której piszecie, ale za to jest s.., kiła i mogiła z dawnym hotelem na czele. Na teatrze nie ma masztów (a miały być , ale są samosiewki na dachu. Przy MZK niema tramwaju, a miał być. Kto z kogo robi idiotów ? Jak w piosence -taka gmina. Wszędzie kit , kłamstwo , bród i ugory pozostawione przez poprzednika. Giganci !
~ping-pong 2-06-2020 22:59
do: ~Srutututu (12:40)
[...]...była swoista izba muzealna, że w naszym regionie powstawały tak fantastyczne linie, jak Kolej Izerska, Kolej Doliny Bobru, itp. - zapewnia Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.[...] no i co nam z tego pozostało? Ch..., d..a i kamieni kupa. Bo od lat w mieście rządzi jedna szajka...
~do rozpuku 2-06-2020 12:41
Parole, parole , parole !!!!! Zniszczyliście kolej w Jeleniej Górze i okolicach. Parowozownia, warsztaty mechaniczne, elektryczne, Technikum kolejowe i ZSZ przy PKP, cała infrastruktura. Kto zniszczył ???? kolejni włodarze miasta i państwa z opcji bliskich obecnemu panu prezydentowi !!! A gdzie jest Cargo i Koleje Dolnośląskie ???? w Legnicy a nie w tym grajdole !!!!
~ 2-06-2020 13:03
do: ~do rozpuku (12:41)
Koleje Dolnośląskie najpierw zlikwidowały kolej do Lԝówka Śląskiego, teraz zabierają naszą lokomotywę do Legnicy. Jeszcze podwyższyły dwukrotnie cenę biletu ZVON bo za dużo ludzi z niego korzystało. Czekam aż ktoś w końcu zlikwiduje tę dziаdowską spółkę.
~Jga 2-06-2020 15:25
do: ~ (13:03)
Kolej do Lwówka zlikwidowało PKP PLK
~Piotr Cieślicki 2-06-2020 16:23
do: ~Jga (15:25)
Nie powtarzaj w kółko tych samych bzdur, wrocławski trollu. Kolej do Lwówka zlikwidowały Koleje Dolnośląskie i Urząd Marszałkowski.
~Jga 2-06-2020 16:47
do: ~Piotr Cieślicki (16:23)
A ty nie powtarzaj swoich teorii co ma KD do tego że nie remontowano tej lini i nie mogło już jeździć.moe pamiętasz jak jeszcze ok 5 lat temu szynonbus tłukł się 20 km/h a później PKP PLK zmniejszyło prędkość szlakowa do 10 km/h .
~ 2-06-2020 17:08
do: ~Jga (16:47)
Jeśli Urząd Marszałkowski nie remontował linii to trudno się dziwić, że szynobus tłukł się 20 km/h. A pociągi zlikwidowały KD za czasów Rachwalskiego. Doucz się odnośnie faktów i nie powtarzaj w kółko tych samych bzdur.
~jga 2-06-2020 20:15
do: ~ (17:08)
A dlaczego urząd marszałowski miał ją remontować skoro linia nie była jego?
~Tomo 1976 2-06-2020 20:44
do: ~jga (20:15)
Dlatego, że ma na to środki finansowe i obowiązek zapewnienia komunikacji mieszkańcom.
~do Jga 4-06-2020 12:30
do: ~jga (20:15)
Dlatego, że tak wynika z Ustawy. Linie o znaczeniu regionalnym dofinansowuje samorząd województwa.
~do Jga 4-06-2020 12:26
do: ~Jga (15:25)
Rozumiem że jesteś mikolem-starym kawalerem wpatrzonym w bzdety jednego byłego prezesa ale nie masz racji . W ramach RPO przyznanych przez marszałka PKP PLK było gotowe remontować tą linie
~wer 2-06-2020 17:11
do: ~ (13:03)
Moim zdaniem kolej pasażerska zmierza w jedynym słusznym kierunku. Ku samounicestwieniu!
~Iza 2-06-2020 13:12
do: ~do rozpuku (12:41)
Dokładnie, została mi tylko legitymacja PKP, po dziadku. Smutno, był maszynista, wyszkolił tyłu pomocników parowozu i maszynistów. Ach, szkoda słów.
~ 2-06-2020 13:24
do: ~do rozpuku (12:41)
Chciałem iść do pracy do PKP na maszynistę. Mam wykształcenie techniczne o profilu elektrycznym, na dodatek wyższe. Niestety, lokomotywownia jest w Legnicy, szkolenia też są w Legnicy i nie zamierzam codziennie rano jechać do Legnicy, żeby tam zaczynać pracę. Po pierwsze szkoda czasu i paliwa, a po drugie dojazd od nas do Legnicy jest wybitnie beznadziejny. Niestety plany pracy na kolei poszły w odstawkę.
~` 2-06-2020 13:49
do: ~ (13:24)
No do tego jeszcze trzeba mieć zdrowie jak kosmonauta.
~koci 2-06-2020 13:12
podobna sytuacja miala miejsce z tramwajem slad zaginal to samo bylo by z lokomotywa
użytkownik facebook 2-06-2020 14:16
No cóż te Cargo mogło pozytywnego odpowiedzieć ,
~ot i nadejszli pomagiery 2-06-2020 14:30
Już wiadomo po kiego jest tylu urzędników w ratuszu.Jak trzeba zagłosować po "linii" to wszyscy biorą się do roboty. PO...ne miasto !
użytkownik facebook 2-06-2020 15:22
Pamiętam jak ta lokomotywa stała przy ulicy Krakowskiej i paliły się w niej światła wieczorem. Fajny był tam klimat, teraz gdy Krakowska jest w trakcie remontu fajne by było oddnowic te mini muzeum które tam było.... Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry walczmy o swoje. Trzymamy kciuki 😍
~jegomosc. 2-06-2020 15:31
Pierw jest tak! PKP Cargo szoruje ostro po ziemi .Jest bankrutem.Kilkaset " baniek w plecy" Szkoda ze polacy nie interesuja sie ekonomia! Ci z PKP maja inne zmartwienia niz jakas stara lokomotywa. W normalnym kraju bylby to zabytek techniczny, ale w naszym? Nalezalo by go zachowac a teraz?Kto wylozy kase na utrzymanie tego zabytku?Ty? mozeTy? albo inny Ty? Mysle albo te lokomotywe zakonserwowac na lepsze czasy a potem remontowac , albo zezlomowac! Zawsze przed ludzkimi dzialaniami ida pieniadze, a jak ich niema ? A nie beliberowac!
~Piotr Cieślicki 2-06-2020 16:23
do: ~jegomosc. (15:31)
To nie PKP Cargo tylko Koleje Dolnośląskie ukradły ten parowóz do Legnicy.
~ 2-06-2020 16:02
kowary dworezc glowny pkp peron
Zdzich 2-06-2020 16:24
Dobrze że lokomotywa ocaleje,szkoda że w Legnicy.Powinna zostać w Jeleniej.PKP to beton w czystej postaci.Kiedy kilka lat temu przyjechała ekipa do likwidacji lokomotywowni zniszczono wiele cennych pamiątek.PKP zachowało się jak armia czerwona.Tylko patrzeć jak rozbiorą lokomotywownię.Część dachu i tak już się zawaliła.Tego "sztosa" co poniszczył tyle rzeczy w Jeleniej powinno się zagonić do naprawy na jego koszt,tak społecznie,dla przykładu.
~Anonimx 2-06-2020 17:46
huuuu huuuuu!!!! ppppuczuczuuuu... pppuczuczuuu... ppuczuczuu... puczuczu... huuuu... huuuuuuuj!!!!!
~To trudny przypadek 3-06-2020 10:06
do: ~Anonimx (17:46)
Ale ci odbiło!
~KrolJelonki 2-06-2020 17:51
W ciągu poprzedniego tygodnia w szpitalu przy ul. Koszarowej zmarło siedem osób zakażonych koronawirusem, o których śmierci wciąż nie poinformowało ministerstwo zdrowia. W poniedziałek przy Koszarowej koronawirus pokonał dwie kolejne osoby. Od początku epidemii koronawirus na Dolnym Śląsku zabił już 119 osób, zachorowało - 2,6 tysiąca.
~KrolJelonki 2-06-2020 17:53
W ciągu poprzedniego tygodnia w szpitalu przy ul. Koszarowej zmarło siedem osób zakażonych koronawirusem, o których śmierci wciąż nie poinformowało ministerstwo zdrowia. W poniedziałek przy Koszarowej koronawirus pokonał dwie kolejne osoby. Od początku epidemii koronawirus na Dolnym Śląsku zabił już 119 osób, zachorowało - 2,6 tysiąca.
~KrolJelonki 2-06-2020 18:12
18 osób umarło. Tak PiS.bolszewik Szumowina wypłaszcza. PAMIĘTAJ! 140 milionów dla brata i żony Szumowiny!
użytkownik facebook 2-06-2020 18:18
Miałem okazję w latach 60 tych jechac parę razy do Karpacza TKT48 bo mój ojciec był maszynista dawałem sygnał gwizdkiem za każdym razem jak ojciec dawał znak że już trzeba nie zapomniane chwilę i ten żar który buchał z pieca podczas dorzucania węgla aż sy łezka w oku kręci
~xxx 2-06-2020 18:22
lokomotywa stała i niszczała od wielu lat i niewiele osób obchodziła. Pisma prezydenta średnio jedno na rok, naprawdę nie są oznaką wielkiego zainteresowania tematem. Nawiasem mówiąc pierwsze pismo wysłano jeszcze za rządów PO i też zostało olanie ciepłym moczem. Więc snucie teorii spiskowych jak to PiS się uwziął jest równie śmieszne jak teraz rozdzieranie szat, jakby od tej lokomotywy zależała przyszłość miasta. Właściciel wreszcie zdecydował o swojej własności i ją zabrał. A że szkoda... no szkoda, ale tutaj dalej by niszczała. A dlaczego... bo tu wszystko niszczeje i podupada, a aktywność władz miasta w tym względzie jest żadna, bo dumne opowieści jak prezydent bardzo "zabiegał i zabiega" pisząc raz w roku jedno pismo... to wstyd i żenada. Stan miasta jest najlepszym efektem takiego "zabiegania". Legnica nawet nie zabiegała (zrobiły to związki kolejowe) a będzie mieć tą lokomotywę... no ale Legnica skutecznie zabiega większe rzeczy o obwodnicę ze środków państwowych, rozszerzenie Strefy Ekonomicznej na teren lotniska, ma już autostradę A4 i drogę ekspresowa S3., wyremontowane torowiska i międznarodowe połączenia kolejowe. Dla ułatwienia dodam, że tam prezydent jak raz też nie jest z PiSu... ale może po prostu częściej pisze pisma. Ten skansen kolejnictwa, w którym owa lokomotywa, będzie pewnie tylko jednym z wielu eksponatów, tak naprawdę nikogo tam nie interesuje. Dlatego tak żałosny i groteskowy jest cały ten zgiełk wokół tej jednej lokomotywy, dowodzi tylko w czarnej d... jesteśmy, ale zatrzymanie jej tutaj w niczym tutaj nie pomoże.
~Zepsują wszystko 2-06-2020 23:02
do: ~xxx (18:22)
Widac, ze jestes osoba, ktora ma nieco wiecej oleju w glowie niz ci wszyscy tutejsi ujadacze. Jak to mowia, ze madrego to i warto posluchac. Pozdrawiam.
~ 2-06-2020 19:31
Skąd pieniądze ma KD na remont lokomotywy może z ustawy kowidowej ?
~Tomo 1976 2-06-2020 20:44
do: ~ (19:31)
Z cięcia pociągów. Do Szklarskiej prawie nic nie jeździ a kasę od marszałka (czyt. z naszych podatków) bierze.
marek15440 2-06-2020 19:35
To wszystko wina Tuska!
~Maryjan 2-06-2020 19:46
Przeczytałem ogłoszenie.że sprzedaje ktoś lokomotywę...
~KrolJelonki 2-06-2020 20:47
Gebel.SS.jada w dzienniku telewizyjnym tv.PiS właśnie wychwalają pomysł państwowych sklepów spożywczych. Który jest nie tylko kretyński rynkowo, ale jest też potencjalnym megaprzekrętem.
~Cieplik 2-06-2020 22:13
A ilu z was będzie podróżować tymi liniami ,zadyma i wymadrzanie to tylko bicie piany ,nic więcej znawcy tematów .
~No, tak 2-06-2020 22:26
do: ~Cieplik (22:13)
Może najpierw dowiedz się jak wygląda pociąg a dopiero później wypisuj swoje "mondrości", dzbanie.
~Ludzie 3majcie mnie! 2-06-2020 22:47
Ta lokomotywa powinna byc odrestaurowana i wozic ludzi do karpacza i kowar, obslugiwac trasy widokowe. A ten caly pozal sie boze prezydencina nie pomyślał o tym, ze sa w tym miescie ludzie, ktorzy pasjonuja sie kolejnictwem, mechaniką i oni charytatywnie mogli by remontowac ten parowoz. Ja z checia po godzinach moglbym to robic. Lepiej oddac na zlom i w d.u.pie miec. Najlepiej miec ciepłą posadje 7000 kola co miesiac, a miasto....a s.rał pies miasto i mieszkancow. A teraz czekam na fale jednolitego g.ówna od plebsu. Jedyne co wam odpowiem to... nie z.e.s.r.a.j.c.i.e sie!
~ 3-06-2020 9:53
kowary dworezc glowny niedzyny torwsakia peron mosty mosty
~Ciuchcianazlom 3-06-2020 19:37
Na złom z tym czajnikiem!!! A jak nie to niech się PKP cargo martwi co ty zrobić. Panie Prezydencie. Zajmij się Pan miastem, służbą zdrowia i szkołami, a nie trać czasu a bzdurne ciuchcie. Broń Boże żeby jeszcze pieniądze podatników na to wydawać. Już dość jest Polsce tych reliktów, a muzea kolejowe o pieniądze żebrają bo ludzi to w ogóle nie interesuje.
~Bibi 3-06-2020 20:36
Taki piekno jeszcze jstnieje
~T 3-06-2020 23:05
Ktoś z Cargo dostał fajnie w łapę i lokomotywa odjechała.
~kRZYSZTOW 4-06-2020 6:30
Widzę na swoim telefonie jakieś wiadomości a na fotografi spalinowa lokomotywa, klikam wlazłem i na dzień dobry w c**j reklam i banery, cuda wianki, rodo a tu kupa żelastwa, co do huty by zawieźli indyjskiej i zrobili czajniki, co za różnica i tak para by buchała.
~sceptykkk 4-06-2020 12:39
Nie dziwcie się, że nie mogą się dogadać. Jak mają spółki państwowe rozmawiać z przedstawicielami "czerwonej kotliny" otwarcie plującej na rząd ? I tak mają za dobrze, że PKP PLK tyle wybudowała pomimo władz JG. A co do PKP Cargo to kto z nimi rozmawiał ? Nie mowie o głupim pomyśle pisania do centrali tylko o rozmowach z zakładem Dolnośląskim.
~sceptykkk 4-06-2020 13:05
do: ~sceptykkk (12:39)
Widać służby miejskie działają :) w ciągu niecałej minuty 12 łapek w dół. Podobnie się dzieje w innych komentarzach z tym, że łapka w górę jest wtedy gdy pisze ktoś o tym "po co nam ta lokomotywa". Kombinujcie chłopcy, w końcu za to wam płacą :) Prawda jest i tak taka jak napisałem. Pozdrowienia dla całej Sudeckiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Kowary liczą straty po nawałnicy

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Spór o imprezy sportowe w Karkonoszach na terenie KPN

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1543
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%