MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Co „napędzi” rozwój naszego regionu?

Wiadomości: Region
Środa, 7 marca 2018, 7:26
Aktualizacja: Czwartek, 8 marca 2018, 4:19
Autor: KIO
W wyniku prac środowiska związanego z Karkonoskimi Inicjatywami Obywatelskimi (KIO) i KSON opracowano kluczowe czynniki rozwoju regionu jeleniogórskiego – jako części większego obszaru Sudetów Zachodnich.

Słuszność tez zawartych w opracowaniu została potwierdzona w badaniu ankietowym przeprowadzonym we współpracy z Fundacją Instytut Rewalidacji (FIR) i Fundacji Merkury (w ramach realizacji Inicjatyw Strażniczych) wśród mieszkańców Jeleniej Góry i okolic w IV kwartale ubiegłego roku. Pytania ankietowe i opracowanie ankiety znaleźć można na stronie www.kson.pl. Przekażemy je również wszystkim lokalnym mediom.

Najważniejszymi czynnikami rozwoju regionu, a poprzez to drogą do wzrostu jego znaczenia, rozwoju gospodarczego – co w sumie w bezpośredni sposób prowadzi do wzrostu jakości życia mieszkańców bezspornie są :
1- Infrastruktura komunikacyjna regionu. Szerokie pojęcie należy rozumieć jako dostępność zewnętrzną – dostęp do szlaków drogowych i kolejowych łączących region z krajem (przez Wrocław, Legnicę i Wałbrzych) i zagranicą ( z Niemcami i Czechami) oraz wewnętrzną – wygodna komunikacja wewnątrz regionu pomiędzy poszczególnymi jego ośrodkami, ale także ulice wewnątrz miasta z systemem parkingów i sprawną komunikacją miejską.
Ten aspekt jest ważny nie tylko dla rozwoju gospodarczego regionu ale także ze względów społecznych ograniczających procesy peryferyzacji i prowincjonalizacji całego regionu Sudetów Zachodnich a przez to jest czynnikiem, który może ograniczyć niekorzystne zmiany demograficzne w obrębie Jeleniej Góry i okolic aktywnie włączając ten region do gospodarki województwa dolnośląskiego.
2- Pozyskiwanie inwestorów, którzy zapewnią dostateczną ilość miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry, która będzie miała możliwość samorealizacji i rozwoju na miejscu bez konieczności emigracji do większych środowisk miejskich. Chodzi tutaj przede wszystkim o branżę turystyczną, ale także high tech, informatykę, robotykę, inżynierię a nawet ochronę zdrowia szczególnie w zakresie rehabilitacji.
3- Stworzenie warunków do pracy i życia dla utalentowanej młodzieży poprzez stworzenie odpowiedniej infrastruktury społecznej (mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobki) ale także kanalizujące indywidualne aspiracje na przykład inkubatory przedsiębiorczości, pozyskiwanie większej ilości imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych o zasięgu krajowym i zagranicznym. Do tychże także jest potrzebna infrastruktura techniczna (przemyślana i skoordynowana polityka inwestycyjna miasta z planami zagospodarowania przestrzennego włącznie), niezbyt restrykcyjna polityka podatkowa, zachęty i ułatwienia dla inwestorów itp.
4- Powyższe jest możliwe poprzez inicjowanie i organizowanie współpracy na linii biznes – szkolnictwo wyższe ( średnie zawodowe także). Wszystkie ośrodki akademickie w Jeleniej Górze są otwarte na sugestie dotyczące kształcenia w kierunkach, które będą preferowane przez lokalny biznes, biznes, który da zatrudnienie absolwentom. Obecna sytuacja na rynku pracy jest idealna do wykorzystania w kierunku stworzenia innowacyjnej współpracy szkolnictwa z biznesem i instytucjami miejskimi.

Do realizacji powyższych celów wszyscy starajmy się zjednoczyć siły niezależnie od preferencji politycznych. Zachęcajmy i wymagajmy od naszych reprezentantów we władzach miast, gmin, powiatu, sejmiku i sejmu - działań w kierunku realizacji podstawowych elementów strategii, od których zleży pozycja naszego regionu.
Wszystkie elementy, na które wskazujemy powyżej nie są determinowane politycznie. Wszystkie wskazane organizacje współpracujące przy realizacji opracowania skupiają osoby o różnych poglądach politycznych, niemniej jednak wybraliśmy zadania i kierunki, które nie są sprzeczne z żadną opcją polityczną – uzyskaliśmy szeroki kompromis koncentrując się na sprawach, problemach i konkretach co do których jest zgoda. Chcemy skupiać wszystkie środowiska polityczne i społeczne ażeby jednoczyć działania wokół celów. Dlatego z jeszcze większym zaangażowaniem wymagajmy od naszych przedstawicieli działań w wyżej wymienionym zakresie.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zrozumienie, naszą intencją jest dobro naszego regionu osiągane w zgodzie z realizacją pozostałych celów. Miło jest nam zauważyć, że inicjatywy dotyczące komunikacji drogowej odniosły pierwsze efekty. Na spotkaniu noworocznym w Starostwie Powiatowym w Kamiennej Górze senator RP Krzysztof Mróz i posłanka na sejm RP Marzena Machałek poinformowali, że zabezpieczono środki w budżecie GDDKiA na opracowanie planów dotyczących łącznika Kaczorów – Bolków. Jest to pierwszy, mały ale także i niezbędny krok do realizacji naszego wspólnego i najważniejszego celu. Wcześniej dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego z PKP i władzami miasta Jeleniej Góry poprawiono połączenie kolejowe z Wrocławiem oraz wydłużono trasę przejazdu składu Pendolino, którym możemy pojechać do stolicy. Idziemy w dobrym kierunku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Odkrycia w kościele

Pora inwestycji

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~Widzę 7-03-2018 8:07
Było realizować jak były fundusze Unii. Dziś trwa wojna ze wszystkimi.
~ad 7-03-2018 8:13
przecież obiecana jest skm,nowe lotnisko i wiszące tarasy na bankowej
~ 7-03-2018 14:47
do: ~ad (8:13)
Ooo lotnisko, tak, pamiętny rok 1998?Czyli, jak się nie mylę w tym roku minie 20. rocznica, kiedy pierwszy raz włodarze miasta obiecali modernizację lotniska?!Później też z okazji wyborów samorządowych odgrzewali tego kotleta i zawsze tylko na tych obiecankach się kończyło.SKM też już kilka lat temu miała być?!
~Maryjan 7-03-2018 8:50
Tyko modlitwa i jeszcze raz modlitwa.
~Konio 7-03-2018 9:00
Rozwój mogą napędzić tylko Panie!
~Sarna 7-03-2018 9:03
Utopia
~Tosia 11 7-03-2018 9:19
Na początek posprzątajmy, bo wszechobecny brud to nasza wizytówka. Nie tylko w JG, ale i okolicy
~Kamil Matuszewski 7-03-2018 9:35
Karkonosze integrują biznes. Może warto się do nich dołączyć lub zaprosić je do siebie?
~jeżozwierz1 7-03-2018 9:55
Może zmiany na górze? Wybory za moment.
~fra 7-03-2018 10:06
Dogłębna a...liza.Ciekawe ile kosztowała.
~FAJNOŚCI 7-03-2018 11:19
Zacznijmy zmiany na lepsze od zmiany władz miasta, na bardziej słownych, gospodarnych, pomysłowych, myślących o mieszkańcach.
~Real 7-03-2018 11:35
Trzy rzeczy napędzą, turystyka, turystyka, turystyka. Tylko podobnie jak "pędzenie"( najlepiej na strychu), to "tsza umić" ;)
~toja65 7-03-2018 11:43
jelenia stoi nad przepaścią ..a teraz zrobi krok do przodu......
~Świetlana Przyszłość 7-03-2018 12:12
Cóż tu szukać, wszak krzywousty bankster miał już wszystko dokladnie na slajdach : tylko nanogospodarka z grafenu w elektromobilności finansowane z tego biliona co załatwił prezes wszechczasów!
~z innejbajki 7-03-2018 12:23
To jest piękna, logiczna i realna wizja - ale realna dla ludzi myślących inaczej niż pokolenie 45+ i starszych. Dla nich to frazesy. Mamy lokalny przykład "nowego, młodszego" myślenia i realnych bardzo pozytywnych efektów pracy oraz planów ( właśnie o takim charakterze jak w powyższym opracowaniu) osiągających sukcesy w realizacji - to Janowice Wielkie. Więc można tak myśleć i działać !!!!
~1-2-3 7-03-2018 14:04
Bez przesady z tą "turystyką"! Jelenia Góra to nie Praga czy Paryż, do których przyjeżdżają turyści! Turystyka to akurat jest wokół Jeleniej Góry i najwyższa pora to zrozumieć! A jeżeli chodzi o zmiany to takowe robi się z pozytywnymi, kreatywnymi ludźmi, a takich w Jeleniej Górze niestety nie ma! Zresztą to widać po poziomie większości komentarzy.
~Real 7-03-2018 14:54
do: ~1-2-3 (14:04)
Jak jeszcze raz uważniej przeczytasz choćby tytuł, rzecz jest o regionie, nie o samej JG. Ale muszą przyznać, "bez przesady z tą turystyką" to jest teraz, czyli tak jak widać chce społeczeństwo ;)
~1-2-3 7-03-2018 15:56
do: ~Real (14:54)
Jeszcze raz uważniej czytając tekst pana J. stwierdzam, że "gadające głowy" nijak się mają do napędzania regionu turystyką! W regionie, w którym nie ma lobby turystycznego trwać będzie nadal radosna indywidualna manna faktura :) A wcześniejsze uwagi były do powtarzających się jak mantra pobożnych życzeń o możliwościach turystycznych miasta Jelenia Góra :) Bawcie się dalej panowie, na szczęście nasza przaśność ma spore powodzenie, a ilość turystów jest optymalna na możliwości infrastruktury, zwłaszcza drogowej :)
~Sam spróbuj sił 7-03-2018 18:42
do: ~1-2-3 (14:04)
A twój komentarz to zwykłe ględzenie.
~jamnik 7-03-2018 22:38
do: ~1-2-3 (14:04)
W Jeleniej jest tylko jedna rzecz związana z turystyką: słowo GÓRA w nazwie miasta. Reszta to dym w oczy na brak pomysłów na rozwój miasta. Dla tak dużego miasta turystyka może być tylko dodatkiem.
~1-2-3 7-03-2018 23:00
do: ~jamnik (22:38)
Dodajmy - kulturalnym dodatkiem :)
~ 7-03-2018 15:14
Usiadło 20 "mądrych" osób i wyznaczyli najmłodszego, żeby napisał a...lizę. Ten wziął jakiś podręcznik do geografii dla gimnazjum i znalazł rozdział o czynnikach wpływających na rozwój miast. Wynotował te, które pasują do naszego regionu i sporządził "a...lizę". W międzyczasie pozostali siedzieli i obżerali się przy stole, korzystając z zamówionego cateringu. Na koniec a...lizę zreferowano, podpisano, przystawiono pieczątkę, wszyscy przytulili po kilka tysięcy za ciężką pracę i rozeszli się do domów. a...liza trafiła do szuflady.
~jamnik 7-03-2018 22:33
do: ~ (15:14)
Chciałem to samo napisać. a...liza warta streszczenia podręcznika do geografii.
~ 7-03-2018 16:10
akurat mieszkań to u nas w chol..rę, to na pewno nie jest to, co zapewni powrót młodych do Jeleniej, a z tymi drogami to się opanujcie, niedługo nic nie będzie tylko drogi i parkingi hektarowe - do asfaltu i betonu nikt nie przyjedzie, ale do czystego powietrza pachnącego lasem tak. Zadbajcie raczej o ten syf co sie z kominów wydobywa i edukację ekologiczna mieszkanców.
~ 7-03-2018 18:05
do: ~ (16:10)
Którędy przyjedzie do tego czystego powietrza, jeśli dróg nie będzie?
~Hanka 7-03-2018 16:11
...apropo lotniska.... Przed wojną latały samoloty rejsowe do Drezna i Berlina... Przed wojną można było teraz to abstrakcja. Pociągi to też jakieś widma... raz jeździ raz nie.
~ 7-03-2018 18:06
do: ~Hanka (16:11)
W przedwojennych Niemczech Jelenia Góra miała spore znaczenie. W dzisiejszej Polsce nie ma prawie żadnego.
~piotrr 7-03-2018 16:58
Żeby móc realizować cele długofalowe trzeba zacząć od uratowania (bo własnie umiera na naszych oczach) centrum naszego malowniczego miasteczka. Małe firmy padają jedna po drugiej nawet w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach (ul.Konopnickiej. 1-go Maja itp). Mieszkańcy muszą na nowo powrócić a wraz z nimi turyści do kafejek, restauracji czy sklepików w centrum. W niektórych miastach sie to udało i one zaczęły "żyć" w innych tak jak u nas istnieją tylko galerie handlowe.
~Szybki Julek 7-03-2018 18:00
Wam w tych wyborach podziekujemy. Z nowyni postaramy sie po was najpierw posprzatac, a potem dopiero zaczniemy od nowa, ale bez was.
~Marian z papierni 7-03-2018 18:04
Wy przez 25 lat pokazywaliscie nam gdzie nas macie. A teraz na nas kolej. Wszyscy won.
~Haniebna postawa opozycji 7-03-2018 18:40
Przed wyborami zawsze ujawnia sie parcie przez niewydarzonych polityków na Internet, media, radio, telewizje. Po prawdzie nie ma w naszym mieście kogokolwiek, kto zagroziłby silnej pozycji prezydenta. Gratuluję aktywności pracownikom biur poselskich PiS, radnym : dresiarzom i PiS, którzy dostają wzwodu, jak tylko jest okazja dołożyć miastu. Sami niczego nie mieli pomysłu i zrealizować pomysł. Bierna postawa radnych PiS , DRS i PO szkodziła i to bardzo naszemu miastu. Haniebna uległość części polityków i radnych wobec Wrocławia była i jest źródłem ograniczeń w rozwoju miasta.
Marek Spn 7-03-2018 21:24
Drogi‼️ I to nie połatane tylko konkretne ekspresowki‼️ Tylko to dzisiaj napędza miasta, resztę już mamy i sami sobie z nia poradzimy, władze powinny robić dojazdy.
Maciej Daniel Kazieczko 8-03-2018 8:02
Startuj na tego prezydenta zrobimy rozpierduche
Bartek Kortas 7-03-2018 21:33
Punkt drugi... nic nowego nie wymyślili. Porządna droga by się przydała a nie pendolino. Kapcie mi spadły jak usłyszałem ile kosztuje bilet..
~buuu 7-03-2018 22:11
Należy odsunąć od władzy układ rządzący trzy dekady!
Marek Myszkowski 7-03-2018 22:18
Miejsca praca z zakresu techniki coś bardziej technicznego A nie w wieczne stawianie galerii za mniej niż średnia krajowa...
Marek Spn 7-03-2018 22:58
Może się powtarzam, ale troszkę to rozwinę. Chodzi o drogi nie dlatego abyśmy mogli łatwiej dojechać sobie np do Wrocławia czy innych miast na zakupy czy pobawić się, tylko jak będą odpowiednie drogi to firmy zobaczą nasza jelenia górę jako atrakcyjna lokalizacje, blisko granic, bez rozwiniętej konkurencji, odpowiednie zasoby pracowników, całkiem relatywnie jeszcze tanie tereny przemysłowe itd itd można tutaj same zalety wymieniać. Jak powstaną możliwości to nasi mieszkańcy będą mieli szanse na inna prace, jak powstanie konkurencja to pracownicy będą mieli szanse na podwyżki i awanse, jak pracownicy będą zarabiać to i lepiej będzie im się żyło, automatycznie standard życia wzrasta, tymsamym zaczną wychodzić i będą chciali wydać trochę pieniędzy, wiec i kawiarnie i restauracje i inne miejsca zaczną jeszcze lepiej zarabiać, to wszystko się napędza. Automatycznie miasto odżyje i zrobi się jeszcze bardziej atrakcyjne. Nasi włodarze musza to wreszcie zrozumieć ze należy postawić wszystko na drogi. Reszta sama przyjdzie bo ludzie już sami potrafią się zagospodarować i dostosować, a niestety na drogi nie mamy wpływu... proste jak 2x2
Michal Popczyński 7-03-2018 23:43
Wojna
Damian Ka 8-03-2018 10:18
Haha dokładnie :p tutaj pomoże tylko grubsza artyleria :p
~Franek z ZOO 8-03-2018 6:34
W naszym pieknym miescie aby cokolwiek zmienic trzeba rozpotczac od zmiany wladz. Damy rade.
~Franek z ZOO 8-03-2018 6:40
W Niemieckich firmach zarabiaja i w Niemieckich marketach wydaja. A ty pasozyty nie placa podatkow. Dlatego tak sie swietnie rozwijaja,a nasze miasto tak sie swietnie zwija . Taka prawda.
~Iwona z miasta 8-03-2018 6:46
Niemieckie i francuskie markety dzialaja jak wielkie odkurzacze do pieniedzy. I nasze Nikodemy pozwolily IM na to aby nas oblepily jak stonka. A nam przywalali coraz wieksze podatki, ponoc dla naszego dobra.
~Iwona z miasta 8-03-2018 6:50
Dlatego My, nasze firmy i nasze miasto BANKRUTUJE. A Nikodemy Dyzmy mieli to gdzies
Dorota Charzynska 8-03-2018 9:32
Nowe kierunki w szkołach, więcej wkładu w miasto czyli więcej oświetlenia smietnikow zadbać o otoczenie bo na wioskach maja lepiej
Krystian Degener 8-03-2018 21:02
Wymiana myślenia ala "staruszkowie" na "modern"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Porównaj ceny z Jelonką.com

Roboty na Dworcowej

O bezpieczeństwie

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
216
Tak
40%
Nie
50%
Nie wiem
10%