MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co na Wigilię Bożego Narodzenia

Wiadomości: Polska
Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 7:01
Aktualizacja: Wtorek, 19 grudnia 2017, 7:47
Autor: Stanisław Firszt
Świąteczna choinka
Fot. Archiwum S. Firszta
Zbliża się Wigilia Bożego Narodzenia i wiele pań domu zastanawia się, co podać na wigilijną kolację. Tradycyjnie na stołach królować będą: barszcz czerwony z uszkami, albo postne kapuśniaki z grzybami, krokiety, nieodzowny karp smażony, ryby pod każdą postacią, kluski z makiem, często kutia, pierogi z grzybami, kompot z suszu i oczywiście różnego rodzaju ciasta. Tylko część z tych potraw jest przygotowywana przez panią domu w całości.

Dzisiaj najczęściej barszcz i uszka kupujemy w sklepach, krokiety, sałatki z ryb i ciasta pochodzą z tego samego źródła. Gospodyni ogranicza się tylko do przyprawienia, ozdobienia i odpowiedniego podania tych potraw. Już tylko w niewielu domach kultywuje się tradycję, że potraw musi być dwanaście, a przy stole zostawia się jedno puste nakrycie nie mówiąc już o wspólnym śpiewaniu kolęd. Wszystko robi się szybko i bez zbytniego ceremoniału.

Ale przed laty wyglądało to zupełnie inaczej. Przygotowania do Wigilii trwały na długo przed uroczystą kolacją. Zgromadzenie produktów niezbędnych do przygotowania świątecznych dań, ich przygotowanie i często ozdabianie zajmowało sporo czasu. Szczególnie kiedy rodzina była duża, pozwalały na to finanse, a w domu była służba.

Nieśmiertelna w dziedzinie kuchni Lucyna Ćwierczakiewiczowa w 1891 roku pisała o tym tak: „Uważam za właściwe dodać, że świeżość i wybór dobrego prowiantu jest pierwszym warunkiem dobrej kuchni, bo ze złych rzeczy nic dobrego wytworzyć nie można (…) żonom zawsze powtarzam, że smacznie przyrządzony posiłek jest podstawą szczęścia domowego i dobrego humoru męża”.

Co zatem do wyboru na wigilijny stół proponowała mistrzyni polskiej kuchni? Były to np.: sago na winie, barszcz czysty z uszkami z grzybków, zupa migdałowa lub zupa grzybowa, paszteciki z ryb we francuskim cieście, paszteciki z grzybków w kruchym cieście, szczupak duszony z jarzynami, szczupak w pieczarkowym sosie, sandacz z jajami, karasie ze śmietaną, kaszka na grzybowym sosie, jarmuż z kasztanami, leszcz na szaro z rodzynkami, kluski ze śliwkami i gruszkami, lin smażony z kapustą, łazanki z makiem, rosół z makaronem, paszteciki w konchach, indyk nadziewany z kompotem ze śliwek, barszcz czysty z uszkami, zając z melonem w occie, bulion z pasztecików we francuskim cieście, sztufada z kapustą, budyń z szodonem, prażucha ze słoniną, kwiczoły, rosół z pulpetami, marchew z kotlecikami w moździku, kapłon z sałatą z selerów i z rydzów, makaron opiekany z pomarańczową skórką, barszcz czysty z kiełbasą i uszkami, flaki z parmezanem, jarząbki z kompotem mieszanym.

Już czytając ten zestaw leci ślinka. A jeśli dodamy do tego pyszne ciasta to oczekiwanie na wigilijną kolację staje się autentyczne. Wigilijny stół łączył, był i jest pokazem umiejętności kulinarnych pań domu. Wspaniałe zapachy, piękne nakrycie i boskie smaki zapowiadają coś wyjątkowego i podniosłego – Boże Narodzenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Skrócone (przez upały) godziny pracy Urzędu Miasta

Co mówią herby miast

To jest już koniec...

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 18-12-2017 20:37
Sentymenty. Trudne czasy, jak w nich znaleźć radość Adwentu i Świąt? Cała "armia" ludzi pracuje aby zohydzić chrześcijańskie święta... wracamy więc do korzeni... prześladowani czują się mocniejsi... czego życzę prześladowanym... radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
~Q 19-12-2017 9:25
do: ~ (20:37)
Aby wrócić do korzeni należy wrócić do Szczodrych Godów.
~Zaniepokojony 18-12-2017 22:58
Egipskie ciemności w Cieplicach na święta nas czekają.....A tak było jasno po wymianie latarni na nowe.
~Widzę 18-12-2017 23:39
Obserwując wózki z zakupami to te święta będą "pijane" .Następnie skłócone politycznie . Taki mamy klimat.
~ 19-12-2017 7:41
Chemiczne jedzenie z Marketów. Smacznego :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Hojny festyn

„Iwana” mógł przyćmić „Walter”

Parkingi: ważne plany

Boże Ciało 2019

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1058
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%