MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Co jest za tą „żelazną kurtyną” (bramą)?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 7:17
Aktualizacja: Wtorek, 24 kwietnia 2018, 8:18
Autor: Stanisław Firszt
Żelazna brama
Fot. Archiwum S. Firszta
Już niebawem ruszą prace związane z budową promenady nad rzeką Kamienną w Cieplicach wzdłuż zabudowań klasztoru pocysterskiego. Ten malowniczy i ciekawy trakt łączył w XIX i na początku XX wieku ul. Piotra Ściegiennego (Klosterstrasse) przy moście św. Jana Nepomucena z ulicą Cieplicką (Hermsdorfer=Strasse) przy żelaznej kładce przez rzekę na ul. Zjednoczenia Narodowego (Voigtsdorfer Strasse) i nosił nazwę An der Klostermauer (dziś bezimienny).

Promenadę tę można oglądać na m.in. na dawnych pocztówkach. Dokładnie nie wiadomo, kiedy zamknięto ten malowniczy zakątek w Cieplicach. Prawdopodobnie stało się to w latach 20. lub 30. XX wieku, kiedy to do zabudowań dawnej prepozytury, a wówczas Biblioteki Majorackiej Schaffgotschów, od strony rzeki, dobudowano kotłownię ze szpecącym cały obiekt kominem, a przy tzw. Czerwonym Domu urządzono place manewrowe i szopy na potrzeby funkcjonującej tam wówczas rozlewni wody „Ludwigsquelle” (nazwa na cześć syna hrabiego Schaffgotscha).

Po wojnie nic się nie zmieniło. Nadal pracowała rozlewnia wody, ale już pod nazwą „Marysieńka” (na cześć polskiej królowej Marii Kazimiery d’Arquien Sobieskiej, która w 1687 roku wraz z córkami i młodszym synem przebywała w Cieplicach na kuracji, odwiedzając przy okazji swojego znajomego i przyjaciela domu Sobieskich, Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, syna księżniczki piastowskiej Barbary Agnieszki); czynna była kotłownia, a przy niej składy węgla i koksu, i dalej rozdzielnia energii elektrycznej zasilająca uzdrowisko. Od strony kładki przy ul. Cieplickiej dawną promenadę zamknięto „żelazną bramą”. Przejście dla osób postronnych zostało zamknięte. Zresztą w tej części Uzdrowiska nie było już wówczas i później co oglądać, ani czym się chwalić.

W ciągu następnych lat, bez remontów, wszystkie budowle na tym terenie ulegały stopniowej degradacji, szczególnie po 1945 roku. Dawny klasztor wyglądał bardzo nieciekawie, jeszcze pod koniec XX i na początku XXI wieku miał odrapane tynki, brudne lub zabite deskami oknami; kopcącą i czarny od pyłów kotłownią oraz eksploatowaną do granic możliwości rozlewnią. Odcinek dawnej promenady od rozdzielni energii elektrycznej do „żelaznej bramy”, w ogóle nie wykorzystywany zaczął zarastać samosiewkami, które latem tworzyły „dżunglę nie do przebycia”. Na całym odcinku „bulwaru” następowały zmiany. Najpierw zlikwidowano rozlewnię wody „Marysieńka” i sprzedano prywatnej osobie Czerwony Dom. W latach 2010-2011 kiedy rozpoczął się remont części prepozytury na siedzibę Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze rozebrano szpecącą kotłownię z kominem. Na placu dawnej rozlewni Uzdrowisko Cieplice urządziło parking. Betonowa, szpecącą wyremontowany już budynek Muzeum, rozdzielnia prądu pozostała. Dodatkowo ten twór architektury technicznej został pomalowany elementami graficznymi przez „domorosłych artystów”.

Czynione przez Miasto od dawna starania o uporządkowanie całego odcinka tego traktu uwieńczone zostały w końcu sukcesem i już niebawem ruszy budowa promenady nadrzecznej, co ma przywrócić blask i dawną funkcję temu miejscu. Tymczasem wszyscy przechodzący obecnie obok „żelaznej bramy” („kurtyny”) zmierzający na kładkę na Kamiennej zastanawiają się co się za nią znajduje , choć i z przodu wygląda ona nieładnie. Za bramą nadal jest tam „dżungla” nie do przebycia, ale nie dla wszystkich, bowiem pozostawione ślady wskazują na wykorzystywanie tego miejsca przez „dzikich tubylców”.

Już niebawem wszystko się zmieni i cały ten ciąg komunikacyjny zostanie przywrócony do życia i do użytku. I może się on stać jednym z najbardziej malowniczych i chętnie odwiedzanych miejsc spacerowych nie tylko przez kuracjuszy, ale też przez turystów i mieszkańców całej Jeleniej Góry.

Aż się prosi, aby promenadę (bulwar) nazwać „Bulwarem Przyklasztornym”, co upamiętniałoby, że ten teren należał kiedyś do klasztoru cystersów i nawiązywało do starej historycznej nazwy. Taka nazwa na planie Jeleniej Góry i Cieplic doskonale wpasowałaby się w istniejący Szlak Cysterski na naszym terenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

O Bibliotece Flotylli

Czytelniczka: drogo i brudno

Odpust na Śnieżce

Komentarze (18) Dodaj komentarz

kazimierzp 23-04-2018 7:53
Nazwę "Klasztorny most" (Klostersteg) nosiło przejście dla pieszych pomiędzy Cieplicką, a Zjednoczenia Narodowego. Przez ten mostek prowadzi najkrótsza droga od parkingu przy Langego do tej planowanej promenady.
~ 23-04-2018 8:21
Pieknie ale z tej promenady bedzie mozna ogladac obdrapane brudne kamienice ul Zjednoczenia .Niech miasto cos z tym zrobi jesli ludzie biedni to dofinansowac remonty bo inaczej to się wszystko rozpadnie a do tego czasu będzie potwornie szpecic a turysci beda "podziwiać ".
~kościelny 23-04-2018 21:02
do: ~ (8:21)
A dlaczego miasto ma dokładać do remontów prywatnych budynków? Lumpy kupiły mieszkania za 1% wartości,to niech się sami martwią o remonty.
~Grześ 23-04-2018 8:31
Ciekaw jestem koncepcji tej rewaloryzacji. Cokolwiek by to nie było, bedzie lepiej niz dotąd, choć Cieplice mają trochę niefart z takimi działaniami ( patrz rewaloryzacja parku ).
~czy? 23-04-2018 8:39
Czy osoba, która nanosi te napisy wie chociaż co one oznaczają? Raczej nie ma czym się popisywać. Może z tych całkiem zgrabnie naniesionych liter namaluje coś ładnego i mądrzejszego!!!!!
~:) 23-04-2018 9:55
do: ~czy? (8:39)
"Sztos – słowo w języku polskim z definicji oznaczające „coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego”, mające jednak także wiele innych znaczeń... " uważam że autorowi głównie chodzi o to konkretne znaczenie :) pozdrawiam
~Ty 23-04-2018 8:57
Może budowniczy się rozpędzą i obiecany remont Tabaki zrobią ?
Michał Kaczałko 23-04-2018 10:43
Sztos
Tomasz Miroszkin 23-04-2018 13:16
Film SZTOS był inspirowany opowieściami jeleniogórskich chłopaków z placu.
~rsz 23-04-2018 12:47
Nie wolno wyburzyć tego komina! Obecnie to jedyny prawdziwy symbol tego "uzdrowiska".
~Wolin 23-04-2018 12:51
Bardzo fajnie napisany artykuł. Czy autor nie pisał również ostatnio o Fabryce Papieru która zniknęła z powierzchni ziemi przy Wiejskiej.
~ 23-04-2018 13:42
Do Grześ rewitalizacja !!!! miało chyba być .
~pikaczu 23-04-2018 14:08
Już mamy promenadę Bobru, normalnie nogi od chodzenia i oczy od patrzenia bolą. :D
~ 23-04-2018 15:18
Rzygać mi się chce jak widzę te niemieckie nazwy.
~jan555 23-04-2018 19:02
A czy wzorem Warszawy będzie można tam "spożywać" alkohol ?
~ 23-04-2018 20:36
Kiedy konkretnie zacznie się ta budowa bulwaru.Czy jest konkretny plan i termin .
~Wszyscy wszystko wiedzą 24-04-2018 0:04
Jelonka.
~s. 29-04-2018 19:49
Mapa jest 1882 roku. Linie tramwajową dorysowano.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Towarzystwa Karkonoskie

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Cieplicka figura św. Jana Nepomucena

John Quincy Adams w Kotlinie Jeleniogórskiej

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%