MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Co dzisiaj na 32. Festiwalu Teatrów Ulicznych?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 lipca 2014, 7:32
Aktualizacja: Sobota, 12 lipca 2014, 8:07
Autor: Elster
Fot. Archiwum Teatru
Dzisiaj (w piątek, 11 lipca) rozpoczyna się trzydziesta druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze – pierwsza tego typu impreza w kraju, wpisana na stałe w letni kalendarz kulturalny miasta. Pierwszy dzień święta teatrów ulicznych i plenerowych będzie bawił, straszył i czarował ogniem, tańcem, muzyką.

- Teraz w Polsce mamy prawdziwy wysyp festiwali plenerowych. Lecz nie należy zapominać, że to jeleniogórski festiwal pozostaje najstarszym tego typu Festiwalem Teatrów Ulicznych kraju - przekonuje dyrektor festiwalu i Teatru im. Norwida Piotr Jędrzejas.

Wszystko zaczęło się 32 lata temu z inicjatywy Aliny Obidniak. Była to wówczas impreza przygotowywana z dużym rozmachem, odbywająca się pod egidą Teatru im. Norwida. – W Jeleniej Górze przygotowania do festiwalu trwały wtedy cały rok. Dziesiątki rozmów z miejscowymi urzędnikami, lokalnymi animatorami kultury, zakładami pracy, szkołami – wspomina inicjatorka festiwalu Alina Obidniak. - W czasie PRL-owskich kolejek w sklepach zostawiano siatki i torby, a cały tłum włączał się w działania uliczne – dodaje Alina Obidniak.

- Po raz pierwszy do Jeleniej Góry na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych pojechałem jako licealista. Spakowałem po prostu plecak i zamiast jechać w góry, zatrzymałem się właśnie tutaj. Byłem zachwycony tamtą atmosferą, to właśnie wtedy zainteresowałem się bliżej teatrem – opowiada Piotr Jędrzejas.

Pierwsze tegoroczne przedstawienia plenerowe “Traps” można będzie oglądać przy Bramie Wojanowskiej. To najnowsze dzieło hiszpańskiej grupy teatralnej Efímer z Tàrregi, w centralnej Katalonii. Trzy wędrowne gigantyczne smoki o długości czterech i pół metra oraz dwóch i pół metra wysokości, wykonane z tysięcy kawałków kolorowej tkaniny zajmą ulicę Konopnicką i Plac Ratuszowy. Sympatyczne potwory zabiorą przechodniów na bardzo szczególną wycieczkę, do wyimaginowanego świata fantazji z dzieciństwa.

Po zmierzchu ze spektaklem “Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej” wystąpi A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń z Policznej (koło Hajnówki w Puszczy Białowieskiej), doskonale znany jeleniogórskiej publiczności ze świetnego ubiegłorocznego spektaklu plenerowego “Zmysły”.

Autorem i pomysłodawcą przedstawienia jest Dariusz Skibiński (w latach 1989-92 związany z Teatrem im. Norwida), aktualnie (wspólnie z żoną Agatą Rychcik-Skibińską) lider wyznaczający kierunki działań A3Teatru Kolekcjonerzy Wzruszeń. A3 powstał z inspiracji twórczością Tadeusza Kantora, metody Stanisławskiego, malarstwa Jerzego Nowosielskiego i Christiana Boltańskiego oraz ze starych szkiców i rycin, a założyło go trzech aktorów z pierwszego składu legendarnego Teatru Cinema z Michałowic: Jan Kochanowski, Wiktor Malinowski i Dariusz Skibiński.

Z nocnym spektakularnym ulicznym show “The Dance of the Death” (Taniec śmierci) wystąpi hiszpańska grupa Efímer w składzie: Fer Benítez, Laura Barquets, Joel Condal, Marcel Fabregat, Genís Farran, Raul Muñoz i Miquel Setó. - Setki najbardziej zaskakujących efektów, pięciometrowy kościotrup i muzyka grana na żywo! – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Program:
11 LIPCA – PIĄTEK
19:30 – EFIMER (Hiszpania) „Traps” (Brama Wojanowska) – UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
21:00 – A3TEATR KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ (Polska) „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy letniej” – PARADA (Od Bramy Wojanowskiej do Placu Ratuszowego)
22:00 – EFIMER (Hiszpania) „THE DANCE OF THE DEATH” – PARADA (Od Kościoła Garnizonowego do Placu Ratuszowego)

12 LIPCA – SOBOTA
14:00 – Happening „TRAWA – najśmieszniejsze rozwijanie!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
19:00 – CIE LES FÉES RAILLEUSES (Francja) „Les Polyamide Sisters” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
20:00 – CIA LA TAL (Hiszpania) „Carilló” (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – SzaZa (Polska) Projekcja filmów z muzyką na żywo (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 22:00 – THEATER TOL (Belgia) „CORAZÓN DE ANGELES” (Plac Ratuszowy) Odjechane Kuku na Muniu klauna Rufi Rafiego łącznikiem sobotnich wydarzeń!

13 LIPCA – NIEDZIELA
11:00 – BIEG LUDZI TEATRU (Start: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida – Meta: Zdrojowy Teatr Animacji)
16:00 – KLAUN RUFI RAFI (Polska) „Historie domowe" (Plac Ratuszowy)
18:00 – ANNA DE LIRIUM (Austria) „ALIVE! – In Concert” (Plac Ratuszowy – scena) 19:00 – PAS PAR TOUT (Niemcy) „Die Ratten kommen!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 20:30 – Oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom BIEGU LUDZI TEATRU
Wręczenie nagrody za najlepszą sztukę w Konkursie na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – Koncert zespołu SPARE BRICKS - A PINK FLOYD TRIBUTE BAND (Plac Ratuszowy – scena)

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wyjątkowa wystawa

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~... 11-07-2014 11:56
Program wygląda bardzo smutno :( najsłabiej od lat :(
~ 11-07-2014 13:45
To smutne, że przyjadą znane uliczne teatry z Francji, Belgii i Hiszpanii o których w Jeleniej mogliśmy do niedawna tylko pomażyć. Teatry uliczne były za Obidniak, potem dłuuugo nic. To smutne, że ten długi słaby czas ma sznsę się zakończyć. A! Mam nadzieję, że nikt nie poczuł się dotknięty tym wpisem, nikt mi nie płaci, to moje prywatne zdanie .
~... 11-07-2014 16:00
Pamiętam teatry za czasów Pani Obidniak. Niestety w tym roku czytam program i widzę tylko i wyłącznie parady, muzykę i tyle. Dlaczego brakuje teatrów, które zachwycały jelenioghórską publiczność? Brak teatrów ze wschodu - DLACZEGO? Po co ten koncert na końcu? Nie można było wydać pieniędzy an kolejny teatr? Teatry w czasie MŚ, Lata Agatowego - brawo za datę. Obym się mylił, ale wygląda to koszmarnie słabo
~wiesław 11-07-2014 16:01
do poprzednika mojego! Ja się poczułem dotknięty Twoim wpisem, a dokładnie o: "pomażyć" - aż włos jeży się na głowie jak widzę takie błędy :/
~ 11-07-2014 16:08
Dzień 1/ Szczudła, Dzień 2/ Ziajanie ogniem, Dzień 3/ Maski na gębach aktorów ulicznych:) = Jarmarczne teatry uliczników. Dobrze,że nie ma nas w jeleniej:)
~ss 11-07-2014 17:43
faktycznie trochę słabo, pamiętam że kiedyś to nawet 2 teatry równocześnie wystawiały na ratuszu. A koniec festiwalu był zawsze w jakimś klimatycznym miejscu zakończony super przedstawieniem + fajerwerki i ogólnie było spoko :) i chyba to było tak w połowie lipca bliżej 17 hmmm
~pitstop 11-07-2014 17:47
dzień 1/frustracja i jad, dzień 2/ dokopanie leżącemu, dzień 3/ narzekanie na wszystkich i wszystko = codzienność maluczkiego frustrata. Dobrze,że nie ma Was w Jeleniej.....oby jak najmniej takich w Jeleniej
~pitstop 11-07-2014 17:50
jedni zieją ogniem,a inni nienawiścią wokoło
~czytelniczka-1 11-07-2014 20:20
Widzę, że znowu nagonka piesków zatrudnionych w teatrze Norwida na czytelników w charakterystycznym stylu, tzn.: czytelnicy piszą krytycznie, ale merytorycznie, pieski - nie piszą NIC o sztukach i teatrze, a jedynie w niewybredny, personalny sposób atakują forumowiczów za pomocą obelg i wyzwisk. Taki scenariusz powtarza się ostatnio niemal pod każdym artykułem poświęconym teatrowi Norwida. Wstyd dla teatru, że ma takich obrońców! Co do festiwalu, to niestety prawdą jest, że pajace chodzące na szczudłach czy ziejące ogniem już dawno zastąpiły prawdziwy teatr. To nie teatry uliczne tylko tania rozrywka dla najmniej wymagających. Niestety, wpisuje się to w strategię komercjalizacji programu, jaką w ostatnich latach mamy okazję obserwować w Norwidzie, za czym idzie też obniżenie poziomu.
~jack4 11-07-2014 21:00
Przestać narzekać i zacząć sie cieszyć z tego co jest.wam to nigdy nie dogodzisz
~gluś 11-07-2014 22:20
ważne że w ogóle ta tradycja jest kontynuowana :)
~Bambo 11-07-2014 22:32
Dobrze że coś w ogóle się dzieje w tym mieście. Może by Golgotta Picnic?... To oczywiście dla wszystkich malkontentów. I tak by nie poszli. Nie ma to jak narzekanie.
~ 11-07-2014 22:33
Dokładnie chodzić na szczudłach można samemu jak się jest dość sprawnym. Od kiedy przestałem być dzieckiem czy młodzieżą, jakoś teatry uliczne mnie nie pociągają. I nie dlatego,że sączę jad, zwyczajnie kojarzy mi się to z totalną tandetą i kiczem na szczudłach. Zaklęcia organizatorów tego nie zmienią, szczudła i ziajanie ogniem, to nie jest sztuka tylko odpustowe zagrywki. Napiszesz jak to widzisz i obrońcy szczudeł jad wysączą, ale to przecież nie dziwi, każdy broni swojej wizji świata:)
~Anna P. 11-07-2014 23:28
Już po programie widać że beznadzieja. Byłam w zeszłym roku i niestety to co zaprezentowano na festiwalu to było dno. Siedzenie na tym to była strata czasu. Teraz zapowiada się jeszcze gorzej. Szkoda czasu i pieniędzy na to "coś", co nawet trudno nazwać teatrem. Smutne, że władze miasta wydają publiczne pieniądze na dofinansowanie tej imprezy, podczas gdy organizatorzy nie są w stanie zagwarantować w miarę przyzwoitego poziomu. Wstyd i wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto!
~ 11-07-2014 23:33
Najwięcej jadu to ja tu widzę głównie we wpisach obrońców szczudeł, ziajania ogniem i fikołków udających teatr. Głównie obraźliwe, personalne wycieczki pod adresem krytyki. Krytyki słusznej, bo poziom teatrów ulicznych podczas festiwalu od lat systematycznie spada na łeb na szyję. Żenujące są te "optymistyczne" komentarze w stylu: "Przestać narzekać i zacząć sie cieszyć z tego co jest" czy "ważne że w ogóle ta tradycja jest kontynuowana". To chyba faktycznie piszą organizatorzy albo pracownicy teatru, którym zlecono PR na forach, bo wiedzy na temat prezentowanych widowisk nie ma w tych okrągłych sloganach żadnej.
~Emir 12-07-2014 0:29
A ja dzisiaj byłem z rodzinką i wszystkim nam się bardzo podobało, zarówno smoki, Pokski Teatr (mega fajna niemal mantryczna muza) i na koniec Hiszpanie ze swoim werhikułem, świetną muzyką i oryginalnym ogromnym świecącym szkieletem. Jutro też się wybierzemy :)
~jupi! 12-07-2014 7:27
koncert zespołu Boys 20.07.2014 21:30 Mirsk (Dolnośląskie) - Stadion MOSiR
~do 00:29 12-07-2014 17:01
Tyle że tobie zawsze się podoba nawet największy chłam z teatru Norwida, bo ty jesteś znanym na tym portalu spamerem z teatru. A tak na prawdę zawsze g... wiesz o prezentowanych sztukach i nawet na nie nie chodzisz. Siedzisz tylko całymi dniami przed kompem i wklejasz swój spam, mnożąc się pod rozmaitymi nickami. Jutro też się wybierzesz... do biurka z klawiaturą. Taki nędzny spamerek, który dorabia sobie do nędznej teatralnej pensyjki.
~ 12-07-2014 17:48
Po co te nerwy? Naprawdę świetnie bawiliśmy się wczoraj, wszyscy co byli potwierdzą. Doskonała nowoczesna muzyka i rewelacyjnie animujący kościotrupa Hiszpanie. Taka wspólna zabawa jest ideą ulicznych teatrów :) brawo!
~magda. 12-07-2014 20:23
Byłam wczoraj i dzisiaj i niestety tak jak tu napisano - przedstawienia poniżej dna. Właściwie należałoby to nazwać popisami kuglarzy a nie przedstawieniami teatralnymi. To przykre, że tak nisko upadł Festiwal. Strata czasu. Nie polecam nikomu.
~ 13-07-2014 8:35
No to chyba nie byłaś magda, bo wszyscy byli zachwyceni. Dawno takich tłumów na rynku nie było i takiego zachwytu. Anioły o 22 przepiękne!
~ 13-07-2014 20:21
Zachwycony był tylko jeden troll - teatralny spamer, piszący na przemian z kompa (dialog.net.pl (78.8.*.*)) i telefonu (gprs516828.centertel.pl (31.61.*.*)). Dostaje 6 groszy od każdego spamerskiego wpisu, więc musiał być "zachwycony". A jakie są opinie na temat Festiwalu - świadczy dobitnie sąsiedni wątek. Wszystkie opinie druzgocząco krytyczne, za wyjątkiem jednego "dialogu", jak zwykle czuwającego na posterunku.
~anton 13-07-2014 22:05
Byłem na festiwalu i to co było to była porażka. Ludzie byli znudzeni, większośc po kilku minutach odchodziła. Po prostu kicz i chała.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Podgórna zarośnięta!

Kino samochodowe w Kamiennej Górze

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
164
Tak
44%
Nie
42%
Nie wiem
14%