Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5510
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co dalej z wieżą w Maciejowej?

Niedziela, 3 września 2017, 7:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 września 2017, 5:50
Autor: TAB
Jelenia Góra: Co dalej z wieżą w Maciejowej?
Fot. TAB
Wczorajszego ranka (2 września) nad wieżą widokową w Maciejowej załopotała flaga zatknięta na maszt. To znak, że kończy się pierwszy etap prac zabezpieczających ten zabytek.

O zabytkowym parku w podmiejskiej Maciejowej i jego budowlach Jelonka.com pisała już wielokrotnie. Przypomnijmy, że w parku prócz zabytkowej kaplicy – mauzoleum znajduje się coraz bardziej widoczna z ulicy Wrocławskiej wieża widokowa, wybudowana pod koniec XIX wieku przez Emila Beckera, bogatego berlińczyka, który upodobał sobie te okolice. Wczoraj na wieży zatknięto sześciometrowy aluminiowy maszt złocący się z daleka mosiężną kulką i zawieszono biało-czerwoną flagę.

Wspinając się na wysokie wzniesienie, na którym stoi wieża, już z daleka słyszę pracę pilarzy. Na placu pod budowlą spotykam pracujących tych co zwykle mężczyzn: Jurka Bajora, Piotrka i Darka. Z powodów rodzinnych nie ma z nimi Piotra Dziedzińskiego, najbardziej zaangażowanego w odbudowę zabytków i rekultywację parku. W pobliżu buszuje biały kot, nazywany Kici-Kici, towarzyszący pracującym. Tego dnia rządzi tu Jurek. Już na wstępie zapowiada, że dach jest zrobiony „na gotowo”, co oznacza, że został pokryty papą. – Właśnie mamy zakończenie prac – od rana montowaliśmy maszt, zawiesiliśmy flagę i sprzątamy teren – mówi Jurek Bajor i uzupełnia – a wczoraj zamontowaliśmy piorunochron. Na dach założyliśmy właz, który został zamknięty. Jeszcze rozbierzemy rusztowania i usuniemy drabiny, po których dostawaliśmy się na górę – dodaje.

Docelowo na maszcie zawiśnie inna flaga – z herbem Maciejowej. Trwają jego poszukiwania. Być może chodzi o herb widniejący niegdyś na murze nieistniejącego pałacu.

O przyszłości wieży rozmawiam również z właścicielem parku, Adamem Filipskim, który potwierdza zakończenie pewnego etapu prac. – Zabezpieczyliśmy obiekt poprzez pokrycie dachu wieży, wykonanie podestów na poszczególnych piętrach budowli, założenie odgromnika. Tak, jak mówi o tym prawo zapisane w Ustawie o ochronie zabytków.

– Wszystkie zabezpieczenia wykonaliśmy z własnych środków – mówi Adam Filipski. – Teraz chciałbym bardzo, aby konserwator zabytków przeznaczył fundusze na dalsze konieczne remonty okien, schodów, drzwi, wewnętrznej obróbki obiektu. Pod wieżą przydałoby się również wykonać jakiś niewielki plac, być może z kostki – dodaje.

Jeszcze tylko byłoby wskazane usunięcie pozostałych na wzgórzu świerków, które zasłaniają widok. Zarówno pracujący tu mężczyźni jak i właściciel parku podkreślają, że wielokrotnie widzieli chmary korników, które pustoszą las. – Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wszystkie świerki na wzgórzu, i te małe, i wielkie, są zarażone – dodaje pan Filipski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
497
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group