MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Co dalej z wieżą w Maciejowej?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 września 2017, 7:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 września 2017, 5:50
Autor: TAB
Fot. TAB
Wczorajszego ranka (2 września) nad wieżą widokową w Maciejowej załopotała flaga zatknięta na maszt. To znak, że kończy się pierwszy etap prac zabezpieczających ten zabytek.

O zabytkowym parku w podmiejskiej Maciejowej i jego budowlach Jelonka.com pisała już wielokrotnie. Przypomnijmy, że w parku prócz zabytkowej kaplicy – mauzoleum znajduje się coraz bardziej widoczna z ulicy Wrocławskiej wieża widokowa, wybudowana pod koniec XIX wieku przez Emila Beckera, bogatego berlińczyka, który upodobał sobie te okolice. Wczoraj na wieży zatknięto sześciometrowy aluminiowy maszt złocący się z daleka mosiężną kulką i zawieszono biało-czerwoną flagę.

Wspinając się na wysokie wzniesienie, na którym stoi wieża, już z daleka słyszę pracę pilarzy. Na placu pod budowlą spotykam pracujących tych co zwykle mężczyzn: Jurka Bajora, Piotrka i Darka. Z powodów rodzinnych nie ma z nimi Piotra Dziedzińskiego, najbardziej zaangażowanego w odbudowę zabytków i rekultywację parku. W pobliżu buszuje biały kot, nazywany Kici-Kici, towarzyszący pracującym. Tego dnia rządzi tu Jurek. Już na wstępie zapowiada, że dach jest zrobiony „na gotowo”, co oznacza, że został pokryty papą. – Właśnie mamy zakończenie prac – od rana montowaliśmy maszt, zawiesiliśmy flagę i sprzątamy teren – mówi Jurek Bajor i uzupełnia – a wczoraj zamontowaliśmy piorunochron. Na dach założyliśmy właz, który został zamknięty. Jeszcze rozbierzemy rusztowania i usuniemy drabiny, po których dostawaliśmy się na górę – dodaje.

Docelowo na maszcie zawiśnie inna flaga – z herbem Maciejowej. Trwają jego poszukiwania. Być może chodzi o herb widniejący niegdyś na murze nieistniejącego pałacu.

O przyszłości wieży rozmawiam również z właścicielem parku, Adamem Filipskim, który potwierdza zakończenie pewnego etapu prac. – Zabezpieczyliśmy obiekt poprzez pokrycie dachu wieży, wykonanie podestów na poszczególnych piętrach budowli, założenie odgromnika. Tak, jak mówi o tym prawo zapisane w Ustawie o ochronie zabytków.

– Wszystkie zabezpieczenia wykonaliśmy z własnych środków – mówi Adam Filipski. – Teraz chciałbym bardzo, aby konserwator zabytków przeznaczył fundusze na dalsze konieczne remonty okien, schodów, drzwi, wewnętrznej obróbki obiektu. Pod wieżą przydałoby się również wykonać jakiś niewielki plac, być może z kostki – dodaje.

Jeszcze tylko byłoby wskazane usunięcie pozostałych na wzgórzu świerków, które zasłaniają widok. Zarówno pracujący tu mężczyźni jak i właściciel parku podkreślają, że wielokrotnie widzieli chmary korników, które pustoszą las. – Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wszystkie świerki na wzgórzu, i te małe, i wielkie, są zarażone – dodaje pan Filipski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przystań w śmieciach

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~zaboberek 3-09-2017 9:47
Może Niemcy,byli mieszkańcy Maciejowej,mogliby być pomocni w sprawie herbu?Może ktoś ma z nimi kontakt?
~18 sqandal 3-09-2017 10:03
...... samą wieza to nie zainteresują turystó bo i po co tam się wdrapywać na tą górke jak tam tylko < kawałek > wieży a co z innymi atrakcjami ?
~maiwaldau 3-09-2017 10:53
O aluminiowym maszcie z mosiężną kulą lepiej nie piszcie, bo specjaliści od pozyskiwania metali korowych tylko czekają na takie fanty;)
~DIABLOJG 3-09-2017 17:10
Wspaniała inicjatywa i naprawdę magiczne miejsce.Zastanawiam się kiedy otwarcie, z chęcią rzucę okiem na widoki, tyle lat była nieczynna. Wraca do dawnej świetności!!! Oby więcej takich inicjatyw ukłony panowie jesteście wielcy!!!
~gsrgzgzgh 3-09-2017 21:13
bedą tam turysci skręcac w drodze, brawo panowie !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W KSON–ie dzieje się

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Skatepark za frekwencję?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
200
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%