MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Co dalej z parkiem na Wzgórzu Kościuszki?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 sierpnia 2015, 7:41
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2015, 12:54
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Czytelnicy
Od ponad 200 lat to oaza zieleni w samym centrum Jeleniej Góry. Spragnieni kontaktu z przyrodą, szukający ciszy, spokoju i wytchnienia mieszkańcy znajdują je na popularnym wzgórzu. Niecałe trzy lata temu park przeszedł rewitalizację, co sprawiło, że przebywanie w tym miejscu stało się jeszcze przyjemniejsze. Jednak nie do końca…

W ramach projektu „Rozbudowa i doposażenie ścieżki przyrodniczej w Parku Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze” w 2012 roku została gruntownie zrewitalizowana jedna część parku. W efekcie trwającego kilka miesięcy remontu, pojawiły się prawie dwa kilometry asfaltowych ścieżek, postawiono 30 ławek, wykonano nowe oświetlenie. Zadbano również o edukacyjny wymiar tego miejsca, w związku z czym postawiono jedenaście nowych tablic informacyjnych, z których można się dowiedzieć o historii tego miejsca i występującej tu faunie i florze. Na ścieżce dydaktycznej pojawiły się też dwa nowe przystanki tj. Aleja Modrzewiowa i Pnącza Leśne. Ponadto wyremontowano zniszczone schody, a także odrestaurowano ruiny Wzgórza Szubienicznego. Park zyskał także bogato wyposażony plac zabaw oraz profesjonalną, zewnętrzną siłownię. Steper, twister, wyciskacz górny, dolny, rowerek i jeździec pozwalają na poprawę formy na świeżym powietrzu i w pięknym otoczeniu.

Chyba nikt nie zaprzeczy, że przebywanie w tym miejscu jest dużo przyjemniejsze niż przed remontem. Chyba nikt, bo odmienne zdanie mogą mieć ci, którzy aby dostać się do zrewitalizowanej części parku, muszą przejść przez tę drugą, niewyremontowaną. Jedną z takich osób jest Czytelnik, który zwrócił naszą uwagę na tę sprawę.

Największy jeleniogórski park jest wyjątkowy z kilku powodów. To miejsce, w którym stykają się dwa światy. Piękne, zadbane wzgórze, alejki, siłownia kontrastują z zaniedbanymi ścieżkami, nieskoszoną trawą, starymi ławkami i sypiącymi się schodami po drugiej stronie wzgórza.

Remont objął tylko jedną z części parku. Druga pozostała zapomniana. Całość remontu to koszt około 2 milionów złotych, z czego prawie 1,7 miliona sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w latach 2007-2013. Resztę pokryto z budżetu miasta. Mieszkańcy pytają kiedy także druga część odzyska swój dawny blask i razem z zrewitalizowanym już obszarem stworzą nie tylko największy, ale i najpiękniejszy jeleniogórski park.

O dalszych losach „zapomnianej” części parku poinformował nas rzecznik Urzędu Miasta Cezary Wiklik. Zapewnił nas, że niewyremontowana część wcale nie jest zapomniana, a prace związane z utrzymaniem parku podejmowane są na bieżąco. Podkreślał też, że wiele szkód powodują warunki pogodowe, zwłaszcza krótkie, ale bardzo intensywne deszcze, które rozmywają żwirową nawierzchnię. – Chcemy, aby park zachował swój charakter i naturalność, dlatego staramy się unikać dywaników asfaltowych, a budować i odbudowywać - gdzie to możliwe - nawierzchnię żwirową – mówi rzecznik.

- Systematycznie wykonujemy drobne prace konserwatorskie i dbamy o wygląd , nie tylko tego parku ale i wszystkich pozostałych. Odpowiedź dotycząca dalszego remontu Parku Kościuszki może pojawić się dopiero za jakiś czas. Wykonane prace rewitalizacyjne wykonane z pieniędzy mających swoje źródło w programach unijnych. Przez najbliższych kilka miesięcy aplikacje do tych programów są zawieszone, bo jedna perspektywa się skończyła, a nabór wniosków do kolejnej jeszcze nie został rozpoczęty. Projekt budżetu miasta na rok 2016 dopiero się tworzy, we wrześniu przewidziany jest spływ wniosków od radnych, dyskusje w komisjach, itp. – poinformował nas rzecznik.

Wygląd otaczających nas miejsc jest ważny dla nas wszystkich. Ważne, aby tworzyć takie, które będą nie tylko piękne, ale i użyteczne. Jeśli ktoś z Państwa ma jakiś ciekawe pomysły i kreatywne propozycje na wykorzystanie i zaaranżowanie zieleni miejskiej, w tym także niewyremontowanej części Parku Kościuszki, zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi pomysłami, które być może zainspirują władze miasta. Cztery najciekawsze propozycje nagrodzimy płytą CD o rewitalizacji Parku Wzgórze Kościuszki. Propozycje można wysyłać na adres: redakcja@jelonka.com w temacie wpisując ”Pomysł na zieleń miejską”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Politycy komentują wynik wyborów

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~ 5-08-2015 8:23
I tak jelonka została działem przygotowania inwestycji UM.
~` 5-08-2015 8:55
Te piękne żwirowe ścieżki spłukane przez deszcz te dziury i koleiny na których można sobie połamać nogi ten żwir zbierający się kupami na samym dole schodów jakie to wspaniałe a kto to taki mądry wymyślił pewnie jakiś doktor habilitowany z Jeleniej Góry najmądrzejszy na świecie.
~sendomir12 5-08-2015 9:23
Żwir rzeczywiście jest ładny i praktyczny ale na płaskich powierzchniach. Niestety na Wzgórzu Kościuszki, podkreślam wzgórzu! woda wymyła w alejkach wąwozy i doliny, piękne meandry a u ujścia tych epizodycznych rzek utworzyły się rozległe delty! Może o to chodziło? Ścieżka przyrodnicza "Szlakiem doliny rzecznej"?
~::: 5-08-2015 9:31
Zaniedbana część parku... sprzedać za bezcen pod działki budowlane dla "czołowych" obywateli JG i po problemie. Oni już o "swoją" własność starannie zadbają!
~qwe 5-08-2015 9:46
"Czołowych obywateli'' tego miasta to ja mam tam ,gdzie mi się plecy kończą .....
~x 5-08-2015 10:53
sprzedać ten cały "park" ludziom na działki bud. przynajmniej będzie pożytek bo póki co to mroczne krzaczory z ruinami,I tak nikt tam nie chodzi poza menelami i wysrywaczami psów.
~:( 5-08-2015 10:55
Ta pseudo rewitalizacja, a tak naprawdę dewastacja za 2-a miliony złotych powinna być prześwietlona przez NIK. A Wy mieszkańcy powinniście zapisać się do okulisty jeżeli nie widzicie tego syfu w parku i kretyńskich pomysłów. A ten tekstem powyżej jak również zdjęciami to możecie mydlić oczy tym którzy dali na to kasę bo ten artykuł i fotki dalece odbiegają od stanu rzeczywistego w tym... (i co tu napisać parku na pewno nie, lesie, dżungli?) Mielonka Tube i wszystko jasne.
~mamma 5-08-2015 10:56
Może ktoś zajmie się placem zabaw i monitoringiem na nim. Nagminnie rozkradane są tam huśtawki.
~ 5-08-2015 10:58
Jeszcze czego! Sprzedać?A potem będziesz pyszczyć, że dobro narodowe poszło w prywatne ręce jakiegoś oligarchy!
~ 5-08-2015 11:04
Pozwolić na zrobienie parku linowego dla dzieci i dorosłych, na jazdę kokardami, odbudować boiska do gry w siatkówkę, zrobić boiska do gry w kosza i piłkę nożną, No i zainwestować w toy-toye bo piękny-ale obsr.. park przez dzieci bawiace się na placu zabaw to już nie jest cud natury...
~em 5-08-2015 12:23
Może zrobić tam parking lub postawić następny dyskont....W razie czego i tak usłyszymy starą śpiewkę "urzędników"-takie mamy procedury. Przykładem jest zamek Chojnik.
~Ktosza 5-08-2015 13:02
Za komuny były ławki, oświetlenie a my się tym chwalimy, co kiedyś było a je sami zniszczyliśmy. Kiedyś w parku puszczona była woda, co przepływała przez cały park....dodatkowo można zadbać bardziej o stawik
~nic nie jest wieczne 5-08-2015 13:31
Może czas pomyśleć nad innym zagospodarowaniem zaniedbanej części tego terenu.Ten park czasy świetności miał przed wojną, dziś nie ma racji bytu z uwagi na położenie.W okolicy nie ma ani dużego osiedla jak np.Zabobrze ani uzdrowiska jak np. Cieplice.Więc nie ma komu tam spacerować poza garstką mieszkańców i okolicznymi menelami amatorami trunków.
~xxx 5-08-2015 13:35
Jaki to nowy plac zabaw? Zapraszamy panią Katarzynę żeby najpierw oglądała to o czym pisze.Po prawej stronie Huśtawki pamiętają komunę ślizgawka pordzewiała tylko czekać jak któreś z dzieciaków się pokaleczy.Dookoła odchody ludzkie i zwierzęce oto stan placu zabaw
~Mieszkaniec 5-08-2015 13:37
Mieszkam obok parku i w weekendy przy pięknej pogodzie jest tu mnòstwo osòb, w tygodniu także z parku korzysta sporo ludzi. Piękne miejsce
~ 5-08-2015 13:58
dlaczego w tym parku nie ma TOI TOI- gdzie ma dziecko sie zalatwic - w krzakach ne wspomne o opiekunach , babciach i dziadkach- XXI wiek a ze s...em i sikaniem stary problem nie do przeskoczenia dla wladz miasta
~Pytek 5-08-2015 15:06
A jak się będzie przyjemnie odpoczywać gdy tuż obok wybudują pseudoobwodnicę, i to już niedługo podobno. Z tunelem, którego koszty utrzymania przerosną budżet JG. No chyba, że zwiększymy podatki.
~Ciamciaramcia 5-08-2015 15:42
Sprzedac park, wybudowac na jego miejscu galerie.
~why 5-08-2015 16:15
eee-tam róbcie co chcecie z tym parkiem możecie przerobić na poligon :)
~Wzgorze 5-08-2015 16:53
Małpi gaj - nie było by to głupie
~Parkrunner 5-08-2015 18:34
Rozpisać konkurs na to jak zagospodarować park. Taka przestrzeń latami zaniedbana musi się doczekać lepszych czasów. Alejki mogą być wykonane tak by były trwałe i estetyczne bez asfaltu. Toalety jak najbardziej, plac zabaw i monitoring też. Na świecie jest wiele ciekawych rozwiązań i pomysłów niekoniecznie za miliony. Biegam co sobotę i coraz więcej ludzi z kraju i nie tylko jest zachwyconych parkiem. Trzeba tylko doprowadzić sprawę do końca i zadbać o tą część, która graniczy z terenem MOS, odnowić plac zabaw i poprawić niektóre aleje.
~Rodzic 5-08-2015 18:59
Trzeba koniecznie poruszyć temat zdemontowanych zjeżdżalni i huśtawek. Usunięto kilka drewnianych obiektów i placyk zabaw strasznie opustoszał. W zasadzie został tylko jeden zameczek dla mniejszych dzieci. Wszystko co było nowe zgnije a komunistyczne huśtawki itp. pozostaną.
~SylwiaK. 5-08-2015 20:47
Do wiecznie niezadowolonych: pojedźcie np. do Wałbrzycha, a może choć trochę bardziej zacznie Wam się w Jeleniej podobać. Choć domyślam się, że "Wam" nic nie dogodzi i zawsze wszytko będzie źle.
~bek 5-08-2015 21:08
Mieszkam obok parku i nie moge powiedziec, ze nic sie nie zmienilo. brygada ktora kosi regularnie trawe dziala na 5, pewnie mogli by zrobic wiecej gdyby Urzad Miejski zechcial im za to zaplacic. W porownaniu natomiast do parku w Cieplicach, to sporo nam tutaj jeszcze brakuje. Na marginiesie jak poczytacie wczesniejszy reportaz jelonki, kiedy oddawali park po "rewitalizacji" wszystko bylo przemyslane i piekne. Jak widac obrazy sa inne. Nadal jak sie porozgladacie idac wzdluz glownej aleii w kierunku hotelu, na poboczu nadal widac pozostalosci po "rewitalizacji" stare krawezniki, tluczen. Ludzie ktorzy podpisywali sie wtedy pod odbiorem prac "rewitalizacyjnych", powinni zostac skierowani na badania ze szczegolnym uwzglednieniem ewentualnych wad wzroku oraz kurs zagospodarowania przestrzeni!
~x 5-08-2015 21:47
Ten park jest zbyt wielki jak na dzielnice w której się znajduje,często nie ma tam żywej duszy mimo że blisko centrum.Mogliby jakoś lepiej to zalesione i zapuszczone miejsce wykorzystać,np.wybudować kryty basen.
~wydojony przez obecną władzę 6-08-2015 4:05
Alejki można wyłożyć gliną a na wierzch wcisnąć żwirek. Gruba warstwa gliny obecna na naszym terenie nie zostanie tak szybko zmyta.Na glinie przecież bardzo dobrze zna się "doniczkarz" czyli Jerzy Łużniak. Nie potrzeba dużo miedzi(pieniędzy) jak się na glinie (nie mylić z policjantem)siedzi.P.s. patrz górskie drogi polne np. w Piechowicach. Może powiększycie cmentarz stary z zachowaniem zabytkowego drzewostany.Dla większej liczebności ludności w podeszłym wieku to byłaby rewelacja.
~brak słów 6-08-2015 9:44
i tak już powoli sprzęty z placu zabaw wywozicie, podobnie na placu przy Wojska polskiego, czerwona zaraza...
~ 6-08-2015 13:54
Jak Bóg da, niebawem przeprowadzę się na Zabobrze III. Tam oprócz ogródków działkowych i zielonych placów parku nie ma. Są place zabaw i sprzęt do ćwiczeń na Wiłkomirskiego. Wie ktoś z Was, czy jest szansa na to, że powstanie tam jakiś park? Dotychczas jedyne parki w Jeleniej to norweski, zdrojowy, wzgórze Kościuszki i Żiżki oraz skwery.
~asdf 7-08-2015 0:27
Z zabobrza 3 masz rzut kamieniem do lasu
~ 10-08-2015 18:33
asdf, park to nie las i nie każdy chce iść do lasu, bo tam nie wypocznie w tym sensie, że znajdzie ławeczkę i sobie posiedzi. Wystarczy przyjrzeć się Zabobrzu III. Widziałam starsze osoby taszczące siatki z zakupami. Oprócz wiat przystankowych i placów zabaw, nigdzie nie widać ławek. Wielka szkoda, że nikt o tym nie pomyślał. Brakuje kawałek zieleni. Nie mówię o zielonych placach, jak np. tuż obok sortowni Poczty Polskiej, bo to nie to samo, ale o małym założeniu parkowym.
~ 14-08-2015 11:56
Myślę ,ze warto byłoby stworzyć w drugiej części parku coś na wzór inwestycji jaka wykonało miasto w Nowej Soli Powstał tam PARK KRASNALA - Wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi.Już teraz mieszkańcy chętnie korzystaja z części rekreacyjnej parku,a gdyby połączyc to z funkcja parku rodzinnego ,maluchy ,,zaciągna '' tam rodziców i moze w końcu wycieczka do supermarketu przestanie byc jedyna rozrywka dla dzieci z naszego miasta
~Noo 7 30-09-2015 21:17
Tu tylko Galeria nic innego poproszę ! W Jeleniej nie ma Galerii w parku ,więc musi powstać jak ''Feliks'' z popiołów imieniem Feliksa Dzierżyńskiego znanego pianisty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Stalowe rumaki w Karpaczu

Kolejni zasłużeni dla Jeleniej Góry

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
769
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%