MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Co dalej z oczyszczalnią?

Wiadomości: Mysłakowice
Piątek, 19 października 2018, 6:16
Aktualizacja: Sobota, 20 października 2018, 6:10
Autor: WAC
Fot. WAC
Na ostatniej w kończącej się kadencji samorządu terytorialnego sesji zebrała się wczoraj (18.10) Rada Gminy Mysłakowice. Było bardzo uroczyście, ale zapadła też jedna bardzo istotna uchwała, w kontekście wielomiesięcznych protestów mieszkańców Mysłakowic przeciwko wybudowaniu w ich wsi instalacji do przerobu osadów z oczyszczalni ścieków na nawóz.

Ostatnia w kadencji sesja mysłakowickiej Rady była okazją do podsumowania czteroletniej pracy rajców. Radni w ramach podziękowań otrzymali dyplomy oraz statuetki. Okolicznościowe statuetki odebrali też sołtysi oraz szefowie gminnych jednostek organizacyjnych.

- Kończąca się kadencja samorządu była z wielu względów szczególna – mówiła podczas sesji przewodnicząca Rady Janina Radomska. - Tylko troje radnych miało wcześniejsze doświadczenie w pracy w radzie, a pozostała dwunastka była debiutantami. Rada przyjęła 420 uchwał, podczas 61 sesji. Czy prawidłowo wypełniła swoją misję w służbie społeczności lokalnej ocenią wyborcy.

We wcześniejszej, roboczej części sesji radni przyjęli kilka uchwał, z tego jedną bardzo istotną z punktu widzenia mieszkańców Mysłakowic. Radni jednogłośnie zdecydowali o wycofaniu zgody na obłożenie hipoteką nieruchomości gminnej, co było zabezpieczeniem kredytów w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska zaciągniętych na rozbudowę należącej do Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Częścią tej modernizacji miało być też wybudowanie instalacji do przerobu osadów na nawóz, przeciwko czemu mocno protestowali mieszkańcy wsi. Obawiali się przykrych zapachów jakie miałyby powstawać podczas procesu technologicznego.

Decyzja Rady blokuje tę inwestycji, gdyż straciła ona źródło finansowania. Czas pokaże, czy oznacza to ostateczną rezygnację z planów modernizacji obiektu, czy też temat powróci, gdy opadnie kurz walki wyborczej. Inne z pytań jakie nasuwa się w tej sytuacji wiążę się z faktem, iż mysłakowicka oczyszczalna jedynie do końca roku ma warunkowe dopuszczenie do eksploatacji. Przez wiele miesięcy ze strony KSWiK podały informacje, że w związku z niedostateczną przepustowością mysłakowickiego obiektu musi być on rozbudowany. Jak zatem będzie wyglądała gospodarka ściekowa w rejonie Mysłakowic i Karpacza po wczorajszej decyzji rady blokującą tą inwestycję?

Chcieliśmy na ten temat porozmawiać z prezes zarządu KSWiK Agnieszką Kryszkowską, jednak ta odmówiła komentarza.

Twoja reakcja na artykuł?

10
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
2
11%
Smuci
3
16%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Real 19-10-2018 7:13
Jaja jak berety, a berety jak spadochrony... Karpacz uzyskuje nagrody w zrównoważonym rozwoju i za ochronę środowiska, miedzy innymi za podłączenie miasta do oczyszczalni, a oczyszczalnia jest za mała i wypuszcza ścieki do rzeki. Sorki, ale czy to ja zwariowałem, czy władze lokalne i przyznające nagrody rżną głupa? Druga sprawa, halooo... haloooo 'Czy leci z nami pilot?' Czy kotlina też należy od Unii Europejskiej? Standardy wylewania ścieków do rzeki dalej są modne w Kałmucji ;)
~Gregory54 19-10-2018 8:25
do: ~Real (7:13)
Mysłakowice mają najdroższą wodę i ścieki wszystko za kadencji Ormana, który nie robi z tym nic ! Brak komunikacji z Jelenią Górą, Wojanów i Dąbrowica praktycznie bez żadnej komunikacji z gminą a co dopiero z miastem. A wójt z kasy gminy tuż przed wyborami wypuszcza gazetkę z jego osiągnięciami ! Kolejny dowód nic od siebie wszystko za Wasze
~Mieszkanka 19-10-2018 7:15
Teraz przed wyborami chcą nabić sobie punkty u wyborców. Przez 4 lata nic a teraz nagle wszystko i wszyscy. Radni jak i wójt do jednego worka. Klika rycerzy Michała O.
~oserwator 19-10-2018 7:47
Byłem tam wczoraj i dalej zauwżyłem mściwość u prewodniczącej Radomskiej Janiny z Wojanowa oraz ALA Wójta ze Ścięgen Michała Ormana bo po ch ku zapomniano o radnym Januszu Płachcie który był radnym przez prawie 3.5roku radnym a pamietano o pani radnej która była radną 3- ce. Przypomne to ten radny który pierwszy wyciągnął ,pokazał wójtowi ,,przewałke ,, z wiatami przystankowymi gdzie wójt do dnia dzisiejszego nie wie który urzędnik brał gotówke do ręki i który wpłacał do banku. Płachta to ten który za darmo dawł piwo radnemu z czerwonego dworku na festynie,a ten za to pózniej dał wnisek aby Płachte pozbawić mandantu.
~Gość 19-10-2018 8:10
Temu wójtowi i tym radnym już dziękujemy,nie sprawdzili się w pracy samorządowej dla dobra mieszkańców natomiast świetnie odnaleźli się w tworzeniu klik i wchodzenie w układy polityczne.
~IGA@MYS 19-10-2018 8:18
To był dobry okres dla gminy mimo że przeciwnicy nadal narzekają, gratuluje radzie i Wójtowi trafnych decyzji, były tez i trudniejsze i sprawy często kontrowersyjne ale to świadczy tylko racjonalności myślenia. Rada poz wyjątkami była dobra, niestety Pan Bogdan K. to nieporozumienie, sądy, prokuratura, donosy, krzykacz i pieniacz. Oby w kolejnej kadencji było spokojnie. Życzę wszystkim kandydatom i Wójtowi powodzenia w nadchodzących wyborach. To ludzie wybiorą to jest demokracja, ...
~Gość 19-10-2018 14:00
do: ~IGA@MYS (8:18)
Pani janina niech powie prawde co zrobiła z naszej gminy. A nie gupoty opowiada wstyt dla takiej radnej na emeryture a nie do koryta.
~Gregory6 19-10-2018 18:05
do: ~IGA@MYS (8:18)
Super kadencja ! Chyba dla tych co byli przy korycie !!! Ludzie ponad 1,5 roku czekali na most w Dąbrowicy - i gdyby coraz to bardziej awanturnicza atmosfera pewnie dalej by nie było, bezpodstawne oskarżenia do dyrektorki w Łomnicy, brak komunikacji, woda droga, brak oświetlenia, brak chodników , brak planów zagospodarowania terenów .Oszczędza na wszystkich i na wszystkim czy o to chodzi ?!
~MIKI345 19-10-2018 9:48
Kampania nienawiści kandydatów na Wójta widoczna powyżej... i wy chcecie rządzić!
~Waldek534 19-10-2018 10:25
do: ~MIKI345 (9:48)
Zastanów się kiedy znów coś napiszesz jakieś bzdury ! Czy jest lepszy kandydat od Ormana ? Nie wiem, ale jest pewne że nic nie inwestuje, nigdzie nie szukaja inwestorów, czekają tylko na środki unijne i tyle. Żyje i robi tylko z dotacji, nie ma dotacji nie ma inwestycji. I chwali się że wyciaga z długów, jakbyś zarabiał i nic nie wydawał też ci konto urośnie. Ale czy o to chodzi ? O wskażniki ! Bo gmina wogóle się nie rozwija , a patrząc na komunikację to się … zwija !
~rRomek z Wojanowa 19-10-2018 9:50
Pan Płachata, Watesza, Pietresza, Kempesza to był niezły układ... bez komentarza.
~oserwator 19-10-2018 10:35
Do igaQmys 8-18 napewno człowiek wójta bo zapomniał że to WÓJT nagrał swoi ch gości i nagranie zawiózł do prokuratury a, sam wójt wytoczył około 10 procesów i to na koszt gminy , wtym koszty adwokatówa osoba o które piszesz wytoczyła procesy radnym którzy naruszyli jego godność tj .randny Andrzej ... , Jadwiga ..., Jolanta ... i wszyscy zostali uznani za winnych a A.... i Sebastian... przed procesami go sami przeprosili
~nie czubek z karpnik 19-10-2018 10:59
do: ~oserwator (10:35)
jesteś idiotą byłeś i tak zostanie do końca twoich dni całe szczęście że mieszkańcy Karpnik sie w porę spostrzegli i cię wyautują co było widać na spotkaniach z mieszkańcami za to co zrobiłeś dobrym ludziom życzę ci zatwardzenia najlepiej z miesiąc a póżniej dużo zdrowia psychicznego
~Gość 19-10-2018 11:07
Podobno to hobby Wójta - sądy i to wszystko za pieniądze podatników, może jakieś wyjaśnienia ile wygenerowało to kosztów dla mieszkańców gminy??? I czy te procesy było uzasadnione czy nie?
~ 19-10-2018 11:36
Mam pytanie co obecny Wójt zrobił w sprawie obwodnicy Kostrzycy, której brak spowodował zrujnowanie mostów, domów w tej miejscowosci? Kto w imieniu mieszkańców ma pukać do odpowiednich instytucji w sprawie obwodnicy? Co zrobił w sprawie wysypiska śmieci, które śmierdzi niemiłosiernie? Odpowiedż jest tylko jedna: nic !!!!!!!!!
~Gregory6 19-10-2018 17:21
do: ~ (11:36)
A kogo interesuje jakiś wygwizdów Kostrzyca ? Może jeszcze autostade na tym pipidówku byście chcieli !
~> 19-10-2018 17:39
do: ~Gregory6 (17:21)
A szkoda bo jest projekt na obwodnicę i powinna powstać odciążymy nasz lokalne drogi...
~emerytka 19-10-2018 11:46
Decyzja Rady blokuje rozbudowę oczyszczalni ścieków gdyż straciła ona źródło finansowania i nieważne że tylko do końca roku ma warunkowe dopuszczenie do eksploatacji przecież idą wybory. A ja pytam czy czasem takiej rady nie należałoby rozpędzić w cztery wiatry. Mieszkańcy Mysłakowic i jeszcze kilku wiosek podpiętych pod tą oczyszczalnię szykujcie się do sr..nia za stodołą od stycznia 2019.
~:) 19-10-2018 11:56
do: ~emerytka (11:46)
Nic dodać nic ująć, cała prawda..:)
~ 19-10-2018 12:17
ABY do poniedziałku !
~ajaj 19-10-2018 13:45
Dotyczy oczyszczalni, ale w JG: kiedy do jasnej cholery zrobicie tam porządne filtry?! Serio, zdarzają się dni, że zaciąga aż na Kiepury! Najdroższe woda i ścieki w Polsce, UE niby pełną gębą, bo przecież dumnie stoi tablica przed wjazdem na oczyszczalnię z informacją o pozyskanych środkach, a smród jaki był taki jest. Ktoś roztrwonił pieniądze?!
~Ewa 19-10-2018 15:33
Radni wycofali zgodę, którą wcześniej dali, ale wycofali tę zgodę dzięki czujnym Mieszkańcom ( brawa dla P. sołtys Mysłakowic i wielu innych zacnych ludzi). Nie ma się czym pochwalić ta Rada i jej Wójt. Rzeczywiście przewodnicząca Rady mogłaby już odpocząć po tak ciężkiej kadencji. Idziemy w niedzielę na wybory, żeby to zmienić.
~> 19-10-2018 17:37
do: ~Ewa (15:33)
Co prawda to prawda...brawo..:)
~ola 19-10-2018 15:39
Czy czekają nas kolejne tym razem 5 lat pt" ja się cały czas uczę"? lub "nie wiedziałem co podpisuje"? Brak konsekwencji wobec zaniedbań pracowników i nieustane odroczenia terminów odpowiedzi na pisma. W niedziele możemy zadecydować o kolejnych latach naszej przyszłości.
~Anonim+ 19-10-2018 18:13
Oczyszczalnia oczyszczalnią, a w starym centrum JG woda w kranach śmierdzi (szczególnie jak się ją podgrzeje) niczym, będąca w obiegu zamkniętym ze wspomnianą oczyszczalnią! Czy naprawdę, tak trudno wyjaśnić przyczynę tego stanu rzeczy?
~Gość 19-10-2018 18:31
To jest klika pan Orman i pani Radomska a w środku nich jest Słyny pan Aborski który na fecbuku głupoty wypisóje . Cztery lata temu za starej władzy opstawiał a teraz panu Ormanowi w d..e wchodz kłamca
~przypadek 19-10-2018 18:45
to nie orman ani inny wójt z tej kadencji [obecnej] nie są winni tylko ich poprzednicy będąc radnym w latach 94/98 doskonale wiem ze inwestycje zaplanowane przez p. zakrzewską były nie trafne chodzi głównie ooczyszczalnie w mysłakowicach ,mówiłem ze najlepszym rozwiazaniem bedzie teren leszny miedzy miłkowem a mysłakowicami lub na dawnej zwirowni ale lepiej pompowac do góry
~Sympatyk 19-10-2018 18:55
Od 4 lat tylko kłótnie i nieustanne zmiany decyzji,jak się pisze o mysłakowicach to tylko o tym, tak nie powinno być
~Kkk 19-10-2018 22:45
Bongo i ty taki fajny kozak siedzisz pod krawatem
~teresa7f4g 19-10-2018 23:06
za dużo się kłócicie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kowary liczą straty po nawałnicy

Leśnicy posprzątali, sprawcy zapłacą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Bobry na Zabobrzu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%