MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co dalej z Basztą Grodzką? Wielka niewiadoma

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 27 października 2010, 9:34
Aktualizacja: Sobota, 30 października 2010, 20:54
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Na wczorajszym posiedzeniu radni uchylili uchwałę, którą przegłosowali na poprzednim posiedzeniu. Dotyczyła ona możliwości dzierżawy Baszty Grodzkiej na czas do 20 lat.

Skąd pomysł na uchylenie już przegłosowanej uchwały? – Przemyślałem sobie sprawę i trafiła do mnie argumentacja, między innymi, radnego Krzysztofa Mroza, że zgoda na długoletnią dzierżawę baszty jest zbyt pochopna – powiedział Hubert Papaj, przewodniczący rady miasta. - Cieszę, że moje argumenty do pana przewodniczącego dotarły, tylko szkoda, że tak późno. To tak jak niewierny Tomasz, że musi najpierw włożyć ręce do boku, a potem uwierzyć – odparł radny Mróz.

Radni przez kilkanaście minut dyskutowali o baszcie. Cezary Wiklik wytknął władzom miasta, że nie ma pomysłu na wieże widokowe, choć, że będą remontowane wiadomo było już od czterech lat. Dodał też, że wieże na terenie miasta są wyjątkowo cennym zabytkiem i trzeba je otoczyć troską. Radny Józef Zabrzański był przekonany, że uchylenie uchwały nie ma sensu, skoro jej przegłosowanie było poprzedzone analizą możlwości wykorzystania zabytku.

Radny Krzysztof Czerkasow podkreślił, że tylko długoletnia dzierżawa jest w stanie wymóc na przyszłym gospodarzu troskę o ten obiekt. Radna Grażyna Malczuk, z kolei, oświadczyła, że nie ma sensu szukać gospodarza wśród obcych podmiotów, bo zarówno Basztą Grodzką jak i pozostałymi wieżami, mogłyby się zająć jeleniogórskie placówki kultury. Ten pomysł z kolei skrytykował Józef Sarzyński.

Zastępca prezydenta Miłosz Sajnog przypomniał, że remonty baszty zamkowej i wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego zostały sfinansowane ze środków unijnych. A to wyklucza przez najbliższe pięć lat wykorzystanie tych obiektów do działalności zarobkowej. Miasto wpadło na pomysł, aby w zamian za zorganizowanie w zabytkach nieodpłatnych atrakcji dla turystów, zaproponować operatorowi korzystanie z Baszty Grodzkiej. – Byłoby to tańsze niż przekazanie wież Fundacji Chudów opiekującej się więżą książęcą w Siedlęcinie, której oferta była dla miasta za droga – dodał M. Sajnog.

Radni ostatecznie uchylili własną uchwałę. Co dalej z Basztą Grodzką, zdecydują radni kolejnej kadencji. Póki co wiadomo, że zapewnienie gospodarzy zarówno remontowanej wieży zamkowej na Podwalu jak i wyremontowanej wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego jest koniecznością. Ta ostatnia jest jedynie otwierana na dzień i zamykana na noc, a sam widok z góry to za mało jak na atrakcję turystyczną. Jeśli nie znajdzie się podmiot chętny do świadczenia innych usług, podobny los czeka basztę zamkową, której remont zakończy się wiosną przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Od niedzieli z nowymi przystankami

Wichura narobiła szkód

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ość portalu 27-10-2010 10:51
A co to jest "działalność zabytkowa" ?
~mieszkaniecJG 27-10-2010 10:53
To jest właśnie pokazanie mizeroty jeleniogórskich radnych obecnej kadencji !!! Brawo przewodniczący p. Hubert Papaj - za refleks - ciut spóźniony, ale jest szansa na pozostawienie Baszty w rękach samorządu !!! Brawo Cezary Wiklik i p. Malczuk - widać, że myślą o mieszkańcach Jeleniej Góry. Pozostałe osoby wypowiadające się na temat Baszt - Wam dziękuję :( teraz wiem, z kim mogę porozmawiać na temat ewentualnego zagospodarowania tych naszych cennych zabytków.
~ja 27-10-2010 12:43
Sprzedać, przyznać dotację na spełnienie wymogów konserwatorskich i cieszyć się zabytkiem przez długie lata. Nowy właściciel zadba o swój majątek. Pomysł z dzierżawą był rzeczywiście poroniony, tak samo jak poronione są pomysły z oddaniem budynków "pod opiekę" organizacji samorządowych. Te popisywały się przez 70 lat - dlatego Jelenia wygląda tak jak wygląda.
Piipi Jelonkowa 27-10-2010 20:00
..może Basztę Grodzką przeznaczyc dla Policji ! .. bo *tam można dokładnie obserwowac NIEgrzecznych kierowców !
~Spiity Gonz. 27-10-2010 20:16
W latach '80 była w baszcie fajna knajpka. O w mordę! Jakiego tam tatara do sety serwowali !!!! KOMUNO WRÓĆ !
~ja 27-10-2010 20:25
Pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych "Baszta"była siedzibą związków twóczych. Można tam było spotkać artstó różnej maści - od aktorów poczynając. Może tak miasto przeznaczy ja znowu w użytkowaie tych, swoją twórczością to miasto promują. I tak wszyscy narzekają, że nie ma gdzie się spotykać ...
Piipi Jelonkowa 27-10-2010 22:11
~SPITY Gonzales .. lepiej nie ! .. bo masz już *starszy żołądek ! .. z troski o Ciebie !*piipi
~wonski111 28-10-2010 0:45
Normalnie niesamowite baszta stoi odłogiem już chyba 2 lata i nic się tam nie dzieje. Niby nic wielkiego. Ale to jest już kolejny rok w którym miasto z naszych pieniążków lekką rączką wydaje tysiące złotych na utrzymanie tej baszty. A na co ? na ochronę baszty bo pilnuje ją prywatna firma ochroniarska jest to koszt paru stówek miesięcznie nic wielkiego. I kolejny już nieco większy wydatek ogrzewanie :) gazowe a zaraz kolejna zima trzeba grzać stare mury. A ogrzewanie pustostanu od paru lat i płacenie za ochronę obiektu to już są TYSIĄCE. Pewnie powiedzą że nie grzeją bo i poco skoro wiatr hula po pomieszczeniach. I znowu ŹLE jak nie grzeją to zaraz wilgoć wylezie i nowy najemca po wejściu do budynku zacznie od remontu generalnego za całkiem spore pieniążki. Swoje prywatne pieniążki dodam tylko i konserwator będzie miał zgryz :) Ehh i tylko mnie szlak trafia że mam niejasne wrażenie że ktoś sobie szykuje ciepłą posadkę nowe lokum. A i gratuluję- mieszkańcowi JG- ta pan Cezary W
~wonski111 28-10-2010 8:58
A i gratuluję- mieszkańcowi JG- ta pan Cezary Wiklik obrońca baszty rewelacja normalnie :)) a jak mi się dobrze wydaje zarządza atrakcją miasta tramwajem pod ratuszem. Ma tam niezły interes na pocztówkach mapach itp. a i 2 automaty z kulkami dla dzieci. Z tego co mi wiadomo czynsz mizerniutki płaci do miasta za metr kwadratowy nawet pewnie nie ma 5 zł :) ale jest radnym i kto mu podskoczy ??? No i sedno skoro wynajmuje ten tramwaj i prowadzi taką a nie inną działalność w nim to skoro jest takim dobrym gospodarzem czemu od 2 lat szyby ma potłuczone i powybijane ????? Czemu nie wstawi nowych przecież powinien o niego dbać jak by nie patrzeć jest to jakaś wizytówka Jeleniej Góry !!!!!!!!! I dzięki decyzji Pana Papaja (normalnie nie wieże) baszta została ocalona i i pan Mróz może spać spokojnie bo jak sprzedadzą w końcu "Dom dziecka " gdzie ma tam siedzibę Pis i inni polityczni i płacą grosze to spokojnie przeniosą się do baszty. Czyli wniosek jest dla mnie taki lepiej nie w
~ 28-10-2010 9:07
Czyli wniosek jest dla mnie taki lepiej nie wynająć baszty normalnemu Kowalskiemu który dzięki umowie długoterminowej zadba jak o swoje. Wymieni okna bo stare rozwalające się, zrobi elewacje, zacznie się tam coś w końcu dziać, będzie płacił czynsz podatek od nieruchomości podatek od gruntu, vat od prowadzonej tam działalności. I moim zdaniem wszystkim dosłownie wszystkim by się to opłaciło !! Ale nasi urzędnicy twierdzą że nie jest to dobry pomysł wręcz nie opłacalny. Tylko komu się to nie opłaca ?!?! Teraz wybory Panowie i Panie zacznie się szopka obiecanek cacanek kto co zrobił a czego to nie zrobi jak dopcha się do źródełka czteroletniego spokojnego pierdzenia w stołek. Za masze pieniądze. A będzie to samo :) nic. Kolejny dramat i marazm Jeleniogórski. Pozdrawiam i mam nadzieje, że baszta znajdzie szybko gospodarza.
~- 28-10-2010 11:18
jestem tylko ciekawy czy ktos policzyl ile pieniedzy rocznie kosztuje utrzymanie baszty i innych wspanialych nieruchomosci miejskich, ktore stoja bez przeznaczenia...i ile bedzie kosztowac przeprowadzenie remontow tych obiektow...jestem ciekawy kiedy "mania posiadania" calkiem zepchnie to miasto do dolka...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

TPD ze św. Mikołajem w kinie LOT

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Wyciąg nie dla szkółek narciarskich?

Ekumenicznie i świątecznie

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
961
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%