MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co daje ratyfikacja przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 18 października 2012, 8:37
Aktualizacja: 8:39
Autor: KSON
Fot. KSON
Pod takim tytułem odbyło się w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych seminarium. W debacie wzięło udział ponad 40 przedstawicieli inwalidzkich organizacji pozarządowych. Przybyli też radni miejscy: Wojciech Chadży, Miłosz Sajnog, Józef Sarzyński, Rafał Szymański i Leszek Wrotniewski. Prezydenta Miasta reprezentowali Zygmunt Korzeniewski naczelnik wydziału Dialogu Społecznego i Lucyna Kornobys.

Wstępem do obrad była syntetyczna analiza zakresu regulacji prawnej wynikającej z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych. Opracowanie to przygotowane przez prawnika, Bartosza Nowaka w praktyce przybliżyło najistotniejsze szczegóły tego dokumentu, który zobowiązuje Polskę do respektowania zasad równości, podmiotowości, wolności i sprawiedliwości we wszystkich dziedzinach i okresach życia osób niepełnosprawnych. Omówiono cele, zasady i przedmiot Konwencji oraz warunki realizacji Konwencji przez władze i społeczeństwo.

Druga grupa tematów dotyczyła problemów osób niepełnosprawnych i barier oraz ich rozwiązywania w regionie jeleniogórskim. Ewa Kazimierczak-Wojtasiewicz zaprezentowała problematykę edukacyjno-wychowawczą niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w świetle działań Forum Rodziców przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Problemy osób niepełnosprawnych w Kotlinie Jeleniogórskiej, na przykładzie doświadczeń Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zaprezentowała Monika Żak. O problemach niepełnosprawnych na rynku pracy mówiła Janina Frys z Agencji Pośrednictwa Pracy KSON.

W trakcie burzliwej dyskusji moderowanej przez dr Jerzego Prudzienicę i Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Ziemi Jeleniogórskiej Stanisława Schuberta wskazano na potrzebę wypracowania konkretnych narzędzi ułatwiających osobom niepełnosprawnym wykorzystywanie Konwencji do rozwiązywania ich problemów. Szczególną uwagę skoncentrowano na problemach edukacji niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. O tych bolesnych sprawach mówili ich rodzice oraz niepełnosprawni absolwenci wyższych uczelni.

Do spraw podniesionych w czasie seminarium odniósł się naczelnik Korzeniewski, pozytywnie oceniając samą inicjatywę jego zwołania. Zapowiedział też wsparcie dla kontynuacji tych działań przy pełnym zaangażowaniu Urzędu Miasta.

Organizatorami seminarium były Stowarzyszenie Niedosłyszących „Lira”, Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku oraz Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Zainicjowano pracę zespołu, który zajmie się przygotowaniem spotkań obejmujących bardziej szczegółowe zagadnienia, wynikające z Konwencji, w tym szczególnie edukacją, zdrowiem, rehabilitacją, zatrudnieniem, jakością życia, a także bezbarierowością w dostępie do dóbr i usług oraz praw obywatelskich.

Następne spotkanie zostanie zorganizowane z udziałem rodziców niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Zainteresowani tą tematyką znajdą więcej informacji na www.kson.pl, gdzie opublikowano wystąpienia referentów seminarium. Można też osobiście kontaktować sie z KSON od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00 lub zadzwonić pod bezpłatny numer 800 700 025.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kandydaci PO

Zabawa w Goduszynie

Będą nowe szatnie na stadionie

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~socjalista 18-10-2012 9:20
A ja jestem ciekawy czy w osławionych "termach" będzie stanowisko ,podnośnik do opuszczania niepełnosprawnych do wody. A może wyznaczyć jakąś godzinę w tygodniu w czasie martwym ,w czasie przeglądu technicznego dla polepszenia samopoczucia tym ludziom. Bierzcie przyklad i innych krajów,!
~ 18-10-2012 21:10
DOLNOŚLĄZAK. Aktywność organizatorów seminarium godna podziwu. Domyślam się, ze inspiratorem i głównym organizatorem debaty był Pan Staszek - Szef KSON. Od zawsze epatował chęcią wspomagania ludzi potrzebujących. Nigdy nie wyrzekł się swojej lewicowości. Za to go cenię. Wydarzenie należy uznać za ważne. Świadczy o tym obecność radnych, w tym aż 2 radnych z SLD. Nie bez znaczenia jest też obecność magistrackich urzędników. Należy mieć nadzieję, ze ich udział w seminarium umożliwi ratuszowym wykazać większą wrażliwość dla problemów nurtujących niepełnosprawnych. Staszkowi życzę dużo zdrowia i wytrwałości w realizacji słusznych celów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

Pojadą kolarze – utrudnienia w ruchu

Termy zapraszają na coś pysznego...  

Mniej barier dla niepełnosprawnych

MZK nie dla rowerzystów?

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
23
Tak
61%
Nie
13%
Nie wiem
26%