MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

CKU ma nową pracownię i centrum egzaminacyjne

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 lutego 2015, 13:33
Aktualizacja: Piątek, 13 lutego 2015, 13:51
Autor: Angela
Fot. Angela
W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze uruchomiony został nowy ośrodek. To zarówno pracownia kształcenia praktycznego w zawodzie opiekun osoby starszej, jak i centrum egzaminacyjne dla osób kończących ten kierunek, nie tylko w Jeleniej Górze, ale też szkołach w całym regionie. – To ważny moment dla naszej placówki – mówi Anna Skibińska, dyrektor szkoły.

Obecnie w zawodzie opiekun osoby starszej w CKU kształci się około 30 osób. Jeden oddział kończy dwuletni kurs w czerwcu br. i egzamin będzie zdawał już w nowym ośrodku. Drugi oddział rozpoczął właśnie naukę, ale cały czas wolne miejsca czekają na kolejnych chętnych, którzy dokumenty w naborze zimowym mogą dostarczyć do końca lutego br. - Ci, którzy się spóźnią będą mieli szansę podjęcia nauki w kolejnych naborach, bo mamy w planach kontynuowanie tego kursu w przyszłości – informuje Anna Skibińska.

Jak się okazuje, opiekun osoby starszej to zawód przyszłościowy. – Nie ma co ukrywać, że społeczeństwo nam się starzeje i coraz więcej potrzebnych będzie takich wykwalifikowanych opiekunów – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – W Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” mamy około 90. pensjonariuszy, a kolejnych około 100 osób czeka na wolne miejsce. Na dofinansowanie pobytu starszych jeleniogórzan w placówkach na terenie całej Polski, Miasto wydaje rocznie około dwa miliony złotych, a to przecież tylko część naszych działań – dodaje prezydent i żartuje: a w związku z tym, że za 10 lat sam odejdę na emeryturę, to osobiście jestem zainteresowany rozwojem tego kierunku i profesjonalnym kształceniem w tym zawodzie.

By rozpocząć kurs trzeba mieć ukończone 18 lat, ale nie jest wymagane średnie wykształcenie. – Podczas kursu można zapisać się do liceum ogólnokształcącego i kończąc kurs zrobić maturę jednocześnie zdobywając zawód – mówi Anna Skibińska.

Opiekun osoby starszej zatrudnienie znajdzie nie tylko w domach seniorów. – Coraz więcej osób starszych i samotnych chce spędzać „jesień życia” w swoim miejscu zamieszkania i wówczas taki opiekun jest często niezbędny – dodaje Anna Skibińska.

Co ważne, słuchacze na tym kierunku mają zajęcia praktyczne w Ośrodku Pomocy „Pogodna Jesień” w Jeleniej Górze, a niebawem placówka podpisze również porozumienie z „Przedwiośniem” w Kowarach.
Dopełnieniem praktycznej nauki zawodu będzie oczywiście nowo otwarta sala z profesjonalnym wyposażeniem, zgodnym ze standardami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Posiada ona m.in. specjalistyczne łóżka, fantomy, sprzęt do higieny osobistej osób starszych czy sprzęt rehabilitacyjny.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Interpelacja w sprawie płynów do dezynfekcji

Eksperymentuj z Kubusiem Puchatkiem

Senator o "tarczy antykryzysowej"

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~` 12-02-2015 15:46
W zawodzie gastarbaiter. W sumie dobrze. My się opiekować Niemcami będziemy ( bo jest ich coraz mniej ) a jak na nas przyjdzie pora to przyjadą Ukraincy.
~asdfghjkl 12-02-2015 16:10
to nie do pomyślenia żeby Polak / Polka potomek ofiar nazizmu opiekowali się ss-manami w podeszłym wieku, tymi samymi którzy zabijali nasze matki i naszych ojców, do tego doprowadili nasi politycy ???
~18sqandal 12-02-2015 17:04
... a uczą tam też niemieckiego języka bo jak kompleksowo to język potrzebny , oj smutny do zawód.
~molly 12-02-2015 18:18
Zawód z przyszłością? Śmiechu warte. Kształcą personel do pracy w Niemczech bo kto w Polsce będzie pracował za 1100 zł, a praca do lekkich nie należy.
~awna 12-02-2015 18:26
Kształcą do pracy przy osobach starszych Polacy też się starzeją, piękna inicjatywa popieram, super zajęcia.
~reu 12-02-2015 19:15
Starzy Niemcy juz się cieszą
~piechowiczan 12-02-2015 19:42
Mam honor !!!!!!!!!!! Nie będę szwabom tyłków podcierać.
~ad 12-02-2015 22:07
najpierw po rząd zlikwidował polski przemysł,a teraz organizuje szkolenia do opieki dla chłopców z wermachtu,by żyło sie lepiej
~Blądimać 12-02-2015 22:08
~awna - mylisz się to, że u nas ludzie się starzeją nie znaczy, że ta wyuczona kadra będzie się nimi zajmować. Kogo na to stać jak zasiłek pielęgnacyjny wynosi 200 zł. U Niemców coś około 1500 ojro i to jest kwota, za którą dzieci i wnuki SS-manów mogą sobie nająć do opieki dzieci i wnuki ofiar faszyzmu. Wszystko w temacie os....go niemieckiego tyłka.
~Blądimać 12-02-2015 22:18
Chyba jednak ta babcia zmarła, bo wszyscy z MZ na czele mają dziwne miny.
~Daro74 13-02-2015 15:18
Jak czytam wasze komentarze to żal się robi. Nie widzicie że w Polsce działają domy pogodniej jesieni np Grześ w Karpaczu. Czy nie lepiej że kształcą ludzi do pracy w takich miejscach???? Gdzie wasz optymizm życiowy najlepiej narzekać i marudzić a jak ktoś ma dobrą inicjatywę i pomysł to tylko potępić.
robg3 13-02-2015 16:34
Ludzie jesteście stworzeni do uprawiania krytykanctwa - i to jest naprawdę smutne :-( Żebyście sami kiedyś nie potrzebowali pomocy takiego opiekuna. Uważam, że pomysł bardzo dobry, ponieważ zawiera też aspekty praktycznej nauki, a nie tylko teoretycznej - a to rzadkość w naszej oświacie. Brawo pomysłodawcy! Mam nadzieję, że będzie więcej takich inicjatyw.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pracownicy pogotowia dziękują za duże wsparcie  

Jest chętny na dzierżawę "Grzybka" [PRIMA APRILIS]

Senator odpowiada prezydentowi

Organizacja ruchu podczas remontu ulicy Drzymały

Wybory 2020: Prezydent Jeleniej Góry nie będzie narażać mieszkańców

Sonda

Czy wyznaczone godziny zakupów dla seniorów to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
425
Tak
51%
Nie
44%
Nie wiem
5%