MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ciesz się Matko Polsko! Święto Konstytucji w bieli śniegu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 3 maja 2011, 13:54
Aktualizacja: Piątek, 27 maja 2011, 17:33
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W takich okolicznościach przyszło nam świętować po raz pierwszy – powiedział Dariusz Maląg rozpoczynając ceremonię obchodów Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Patriotycznym klimatom zamiast wiosennego słońca towarzyszyła zimowa aura: śnieg, chlapa i chłód.

Śnieżna majówka, której zimowa aura jest w ciągu minionych 20 lat ewenementem, zgromadziła w Rynku jeleniogórskim znacznie mniej uczestników. Ci, którzy z poczucia obowiązku dotarli na plac Ratuszowy, przed sypiącym gęstym śniegiem chowali się pod arkadami. Przed godziną dwunastą w okolice ratusza przymaszerowała zziębnięta Orkiestra Dęta Filharmonii Dolnośląskiej. Wraz z Gwardią Parafii Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic muzycy – ubrani w tradycyjne historyczne mundury – wprowadzili na płytę Rynku poczty sztandarowe szkół, policji i różnych organizacji.

Oficjele schronili się pod ustawionymi w Rynku namiotami. Wśród przybyłych: przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, Jerzy Łużniak z zarządu województwa, wicestarosta Andrzej Więckowski, Rafał Mazur, przewodniczący rady powiatu jeleniogórskiego, zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry Zofia Czernow, a także radni z przewodniczącym Jerzym Lenardem i przedstawiciele różnych służb oraz instytucji.

Uroczystość zagaił Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, który – pod nieobecność Marcina Zawiły, szefa miasta, przywitał zgromadzonych w centralnym punkcie miasta gości i przedstawił historyczne tło wydarzeń sprzed 220 lat. Scenariusz obchodów – ze względu na aurę – został skrócony do minimum. Zabrzmiał hejnał Jeleniej Góry i hymn państwowy.

Głos zabrał Jerzy Pokój, który nawiązał do niedzielnej beatyfikacji Ojca Świętego. Mówca przywołał postać Sługi Bożego Jana Pawła II w kontekście dążeń niepodległościowych Polski i Polaków. Jednym z przejawów takich postaw było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, które stanowiło ostatni radosny akcent przed mrokiem czasów zaborów i utraty niezawisłości.

Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego dodał jednak, że Polacy zawsze znajdowali siłę i z opresji wychodzili obronną ręką, między innymi, dzięki takim postaciom jak Ojciec Święty. – Gaude Mater Polonia! Ciesz się Matko Polsko – mówił J. Pokój cytując słynne zdanie wypowiedziane przez papieża Polaka w czerwcu 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój. Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”.

Później uczestnicy manifestacji przemieścili się przed Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Tu – pod pomnikiem Wolność i Niepodległość – wieńce i kwiaty złożyli przedstawiciele województwa, starostwa (ze starostą Jackiem Włodygą, który z powodu opadów śniegu nie mógł dotrzeć wcześniej z Karpacza), miasta, policji, różnych organizacji, w tym weteranów, sybiraków i harcerzy. Mszę Świętą w intencji Ojczyzny sprawował ksiądz biskup Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej.

Zapraszamy na krótką relację filmową:

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Była gala z nagrodami

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ 3-05-2011 14:38
Miałam przyjechać z Karpacza ---szczególnie dla orkiestry dętej, ale nas tu w górach zablokował wielokilometrowy korek
~sqandal 3-05-2011 14:48
a mi nie żal tych społeczników , zawsze pójdż ( mają to we krwi) defilady i sztandary , życze zdrowia
~Szklarska 3-05-2011 15:13
ze szklarskiej do jeleniej góry jechalismy od 10 do 13 miijając auta po drodze za policją czy pługami bo gdyby nie to to z 7 godzin bysmy jechali w szklarskiej jest okolo 30cm sniegu dalej w piechowicach juz jest o niebo lpeiej, ale jak 8 tysiecy aut blokuje nasze miasto to nawet policja nie jezdzi, co mi sie podoba ;d
~echh 3-05-2011 15:34
scenariusz obchodów jest taki sam od czasu, jak wystawiono pomnik pod kościołem...
~skoczek 3-05-2011 16:28
lubie placki. kocham cie basiu!
~xxx 3-05-2011 16:41
4 druzyna harcerska sokolik ;] moja druzyna :D
~:D :D :D 3-05-2011 17:10
4 DH "Sokolik" - mojaa też ; ))
~mm 3-05-2011 17:58
Patriotyzm w dzisiejszych czasach..? To dla mnie MłODZIEŻ i WETERANI i SYBIRACY....zobaczcie, oficjele i obecnie \"najważniejsi\" poukrywali się pod czapkami, parasolami, namiotami...a młodzież z szacunku dla sytuacji i sztandaru nic na głowach. Czy nikt się nie znalazł, aby te dzieciaki oslonić przed śniegiem. I to ich moknięcie i szacunek dla tak ważnej okolicznosci, to też patriotyzm. A oficjele pod namiotem
~FanPan 3-05-2011 18:57
Lekarze jutro będą mieli pełne ręce pracy.
~Patriota 3-05-2011 20:02
Zasypało Cię śniegiem Ojczyzno!!!!!!!! Wszyscy to czujemy ...
~'mrrr' 3-05-2011 20:46
Dziękuję wszytkim za katar i kaszel... Stanie w sztandarze nie jest jedną z najlepszych rzeczy jeszcze w takich warunkach ... I bardzo nie fajnie zachowali się chonorowi goście chowając się pod zadaszeniami, a nas zostawiając na mokrym, wielkie dzięki !
~f-stop 3-05-2011 21:03
@~mrrr: a nasi dziadkowie ginęli za sztandar, więc czym jest katar i kaszel przy tym... a goście faktycznie "honorowi" - n/c
~NiePOkój 3-05-2011 23:42
Nazwanie Jerzego Pokoja mówcą, to duże nadużycie Panie redaktorze...a aura? Cóż, żeby nie mieszać w to Boga można powiedzieć, że siły natury zareagowały na tą farsę wyręczając tych, którzy nie chcą i zastępując tych, którzy nie mogą.
~ 4-05-2011 7:47
A tu się akurat nie zgodzę z przedmówcą.Można oceniać różne nieuczciwości,kolesiostwo i nadużycia wyżej wymienionego,ale okolicznościowe przemówienia miewa zaskakująco interesujące.
~malon 4-05-2011 9:49
Przemówienia Jerzego Pokoja są zawsze świetne. Niektóre to małe arcydzieła okolicznościowej retoryki. Niektóre są znakomitymi mini-esejami. Jerzy Pokój wyrasta na wybitnego polityka, którego znaczenie już dawno wykracza poza nasz region. Wiedzą o tym ci, którzy jeżdżą do Wrocławia i Warszawy. A że tutaj będą tacy, którzy jadem na niego plują? To aż nadto normalne. Nigdzie na świecie bezinteresowna zawiść nie funkcjonuje, bo jest bezsensowna. U nas za to znakomicie.
~Baka 4-05-2011 12:21
Szkoda że to święto wszystkich Polaków przekształciło się w święto kościelne z papieżem, panami w sukienkach i składaniem kwiatów pod kościołem
~NiePOkój 4-05-2011 12:53
Diekuję za te glosy krytyki. :) Okolicznościowe przemówienia wykorzystujące naukę Jana Pawła II, do tego serwowane przez osobę, której (tu cytuję): nieuczciwości, kolesiostwo i naduzycia można różnie oceniać (koniec cytatu) przy okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji same w sobie są nadużyciem. Przykrycie tego przykrego faktu zachwytem nad wykutą a na blachę "erudycją" niczego nie zmieni. Używanie sformułowania "plują jadem" w celu zdezawuowania wypowiedzi adwersarza to przeżytek malon. Sprzedaje się już tylko na prowincji ale co ja tam mogę wiedzieć. W końcu to Ty bywasz we Wrocławiu i Warszawie. Szacun Światowcu. :)
Piipi Jelonkowa 4-05-2011 14:06
~OJEJ ! .. to również *BAŁWANÓW święto !! .. bo mamy śnieg ! ~FAJNE .. jest *takie wspólne święto ..
~ 4-05-2011 15:09
tak piipi, to również Twoje święto.
~ 4-05-2011 19:52
"Nikt nie ma Polski na wyłączną własność; nie jest ona własnością do rozporządzania, lecz wielkim zbiorowym obowiązkiem - mówił prezydent Bronisław Komorowski z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie." Teraz wiem do kogo ta Polska Należy. Dlaczego mnie okradają wielkim zbiorowym obowiązkiem urżeędników administracji państwowych kolesi i kumpelelek.CIAO.Adie,pa,pa, polsko nie Polsko.
Piipi Jelonkowa 4-05-2011 23:14
..do - [~Autora postu z godz.15:09] .. masz rację ! .. to jest również moje Święto,gdyz nie byłam i nie jestem komunistką ..a z wiadomych przyczyn zostało to Święto w roku 1951 oficjalnie zdelegalizowane przez komunistów .. i dopiero ON,chociaz nie był Królem przypomnoiał nam o Naszej Dumie !
~Prorok 5-05-2011 1:05
@ malon - ale to zasługa autora tekstów, zaangażowanego w zarządzie Starostwa Powiatowego. Nawiasem mówiąc fajnego "kolo" (Pozdrawiam). Szkoda tylko, że się tak człek męczy, a dwa Jurki "dukają"
~ 5-05-2011 10:25
To czyje to są teksty?Bo kilku słuchałam i naprawdę mi się podobały:)
~WYBORCA ! 12-05-2011 18:44
A gdzie to był szanowny Pan Prezydent - czyżby za zimno jemu było !! ??
Piipi Jelonkowa 14-05-2011 15:43
..do - [~Wyborca ] .. był na Półwyspie Iberyjskim ! ..a powierzchnia tego półwyspu to 580 tys.km² ..mial co zwiedzac !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Nabór wniosków na wymianę pieców

Chojnik pięknieje

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Koncert Papieski  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%