MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Cieplickie inwestycje i mały ruch w uzdrowisku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 31 sierpnia 2011, 8:31
Aktualizacja: Czwartek, 1 września 2011, 7:30
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Przedłużające się prace przy rewitalizacji Parku Zdrojowego mają spory wpływ na zainteresowanie turystów i kuracjuszy pobytem w uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Jak się dowiedzieliśmy, już drugi sezon z rzędu do Cieplic przyjeżdża mniej kuracjuszy z Niemiec. Mniej jest także wycieczek, na co narzekają gestorzy bazy hotelarskiej i gastronomicznej. Tym bardziej, że koniec wakacji nie oznacza zakończenia sezonu uzdrowiskowego. Z reguły jesień to okres, kiedy do wód przyjeżdżało sporo gości, głównie w celach leczniczych.

Powód to trwająca rewitalizacja Parku Zdrojowego, która miała zakończyć się jesienią tego roku, ale – jak wiadomo – na niektórych obszarach prace zostaną przedłużone do wiosny 2012 roku. W Cieplicach mają nadzieję, że po oddaniu do użytku parkowych alejek, którym zostanie przywrócona dawna świetność, zainteresowanie Cieplicami wśród kuracjuszy i turystów wzrośnie. Magnesem ma być także aquapark, którego budowa trwa w uzdrowiskowej części miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Dary Lasu

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~xyzII 31-08-2011 8:54
To że nie ma turystów i kuracjuszy to zasługa brudu ,bylejakości usług gastronomicznych ,drożyzna.
~niska 31-08-2011 9:20
na co może liczyć kuracjusz lub turysta w trakcie pobytu w Cieplicach poza bardzo dobrą bazą leczniczą : na kilkanaście ławek na placu Piastowskim , na cztery ogródki piwne , bibliotekę miejską . Niestety to jest wszystko - porównując do ofert innych uzdrowisk Cieplice to prowincja .
~Ciepliczak 31-08-2011 9:23
Niewielu interesuje sie tym parkiem ,bo to juz musztarda po obiedzie ,wywalono miliony na tzw.rewitalizację ,a jak będzie otwarty park to ma byc zamykany prawdopodobnie o godz.19 - przecież do tego parku od zawsze chodziło sie na randki wieczorem - wówczas ławeczki były zajęte , kochankowie trzymali sie za czułe miejsca - a teraz bedzie wszystkich parkowiczów wypędzał wykidajło miejski o określonej godzinie przed dobranocką. Tyle wymyslili nasi radni ,chociaż na ich operatywnośc i poziom z tym "aqwa" w Fampie - to i tak sukces. O zamykaniu parku wczoraj zakomunikowała w miejscowej TV - żelazna Zocha , ktora jest nie do wypchania.- dokladnej godziny zamykania nie podała.
~sqandal 31-08-2011 9:31
no cóż Czechy i Słowacja zabiorą nam wszystkich turystów a tu u nas marazm , przepychanki zle trafione inwestycje a już Aquwaparku to poprostu cios dla Cieplic ( lokalizacja tego obiektu) tu powinien wejść prokurator. A park , zwykły nieład , no i zakazy to ma wplyw ze turyści za te same pieniądze albo i mniejsze znajdą kurorty u naszych południowych somsiadów, a Wy ( władze w ratuszu ) dalej uprawiajcie ten < busz > buszmeni , pozdrawiam
~Tymian 31-08-2011 9:38
Aby Cieplice kokurowały w obecnej dobie z inymi uzdrowiskami to musza być zadbane i przygotowane do spacerów jak rejon Jagielońskiej k/klubowej połączony z Sobieszowska i terenami spacerowo-widokowymi tam gdzie miasto powinno budować aqwa park , zagospodarowana dawna ul Zjednoczenia wzdłuż rzeki z mostami i scieżkami po obu stronach rzeki ,ąż do rynku - przecież to sa stare urokliwe miejsca a dzisiaj tak zasyfione ,łacznie z rzeką że kuracjusze po wchłonięciu powietrza i obecnych widoków musza wyjechać na rehabilitację do Kołobrzegu po pobycie w Cieplicach .Czy ten sajgon rynek nie mozna przenieśc na teren dawnego ogrodnictwa za pocztą ? a ten teren po rynku zagospodarować na miarę czasu.! obecnie targowisko to wstyd i smród tam ponujący - zarazi uzdrowisko epdemią a widoki ?
~hala 31-08-2011 9:38
Park ma być zamykany o 22.
~Zbigniew L. 31-08-2011 9:41
- porażka PROJEKTOWA - zamiana z równej betonowej kostki - wygodnej dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim na kostkę granitową - SUPER SPRAWA - polecam Pani PROJEKTANT przejazd wózkiem inwalidzkim po ulicy Konopnickiej i 1 Maja
~Gość 31-08-2011 9:48
Ta żelazna Zocha to tylko psuje i niszczy to miasto no ale mieszkańcy te babe wybrali i teraz sie pan0oszy wszedzie znawca od rozpieprzania wszystkiego za co się weźmie
~jood 31-08-2011 9:50
Problemem w Cieplicach jest przede wszystkim syf w sezonie grzewczym. To wielki obciach, że w centrum uzdrowiska zimą dymią piece kaflowe, opalane byle czym, chyba głównie śmieciami. Władze powinny administracyjnie zakazać używania pieców na paliwo stałe, a za ich używanie ładować takie grzywny, żeby się śmierdziele od śmiechu nie utrzymali. Całe Cieplice powinny przejść na gaz, ewentualnie na nowoczesne kotły na miał albo ekogroszek, ale z ostrymi kontrolami emisji.
~wyborca1 31-08-2011 10:08
W Cieplicach nic się nie dzieje , a jak już coś ruszy to okazuje się ( po szumnych zapowiedziach ) że to bylejakość i brak efektu. CZy ktoś wie coś więcej o budowie akwaparku - ostatnie doniesienia są niepokojące - czy on wogółe będzie dokończony ? Czy w tym "Uzdrowisku" będzie kiedyś pijalnia z prawidziwego zdarzenia ??. Co z Marysieńką .... itd.
~Marcin73 31-08-2011 10:18
Chciałbym mieć taką moc: pstryk palcami i aquapark stoi, pstryk - park wyremontowany, pstryk - piękny bulwar nad rzeką. Remonty i budowy mają to do siebie że trwają, a Cieplice dzięki pracy Prezydentów Kusiaka, Obrębalskiego i Zawiły, Dyrektorów Nauki i Firszta, oraz naszej - "Miłośników Cieplic" za rok będą dużo piękniejsze niż dekadę temu, a za kilka lat staną się prawdziwą uzdrowiskową perełką. Przy okazji apeluję do mieszkańców - nie niszczcie parku i elewacji kamienic, sprzątajcie po swoich psach, korzystajcie z koszy na śmieci. Pozdrawiam. Marcin Kaflik - "Miłośnicy Cieplic"
~galla 31-08-2011 10:32
cieplicach bylo kiedys nawet kino Marysienka, Cieplice sprzedawaly wode mineralna Marysienka, ...ale to juz bylo, i nie wroci wiecej
~wyborca1 31-08-2011 10:52
W Cieplicach było kino PIAST ! Wiem bo wszystkie dzieci ( i ja też) chodziły tam 2 razy w tygodniu i czasami na poranki w niedziele. Kiedyś było tęż kino ( nie pamiętam nazwy)- mieściło się przy ul. Zamojskiego w którymś domu FWP ( chyba). Byłam tam raz na Krzesiwe.
~Ish 31-08-2011 10:56
Na razie szacują,że prace przeciągną się do wiosny 2012, później termin ten przesunie się do wiosny 2030, po co brać się za coś i podawać termin końcowy skoro wiadome jest, że nie będzie gotowe na czas.
~xxx 31-08-2011 11:25
Szkoda ze tylko glówna alejka bedzie wybrukowana( pomijajac juz fakt jaki to bruk...) a pozostale alejki wysypane zwirem...... parodia !!!
~Andrew 31-08-2011 11:35
Potencjalnie, ze względu an lokalizacje i walory termalne, Cieplice mialyby szanse byc fajnym kurortem. Największym problemem jednak są ludzie - tyle żulostwa na m2 co w Cieplicach to naprawde ciężka sprawa. Jak jedziesz do kurortu to nie po to żeby siedzieć obok tłumów brudnych pijaczkóe. Tylko co z tymi ludźmi zrobić? zbudować bloki w maciejowej i ich tam przesiedlić? Oto wyzwania dla samorządowców :)
~joy1 31-08-2011 11:59
do Pana Marcina Kaflika zakładam że pańska wypowiedź trąci ironią, ponieważ przytoczył pan nazwiska osób, które wprawdzoe wiele obiecywały i nawet trochę rozgrzebały spraw w Cieplicach, ale niestety niedbalstwo (nie wiem czyje ich czy ich podwładnych) spowodowało kolosalne marnotrastwo publicznyhc pieniędzi. Chćby wielokrotnie prztaczany aquaparki w fastalnej lokalizacji podczas gdy obecna P. v-ce prezydent dała osobiście nagrodę pieniężną za zupełnie inny projekt w zupełnie innej lokalizacji (po co było wydawać kasę na cały ten konkurs kilkanaście lat temu). Co do Pańskiego apelu to chętnie sprzątam po swoim psi, ale tu znowu kłopot bo najbliższy pojemnik na psie odpady jest bodajrze kolo małej poczty, a bilety podrożały. pozdrawiam Ciepliczanin (od urodzenia)
~Ciepliczanka 31-08-2011 12:07
A może by tak wyremontować wieżę widokową na Sołtysiej (Górze Strzeleckiej)? Dlaczego wyremontowano w ostatnim czasie za pieniądze z Unii Europejskiej nikomu nie potrzebne wieże w centrum miasta, a zapomniano o wieży na Sołtysiej, z ktorej rozpościera się przepiękna panorama uzdrowiska i Karkonoszy?
~joy1 31-08-2011 12:43
że przypomnę że na Sołtysiej(Strzeleckiej) był wyciąg narciarski, dodać by jeszcze można tereny spacerowe obok obecnego nowego cmentarze (ławki alejki), bsen olimpijski na lubańskiej i dwa kina Piast i Gencjana do tego w sezonie na raz może z 5 czy 6 dancingów a w Klubowej lody i ciastka zamiast po mordzie. Gdzie tamte Cieplice a niektórzy jeszcze pamiętają. Generalnie moje piękne miasto (urodziłem się w mieście Cieplice podkreślam, nie w Jeleniej Górze jak mam w dowodzie) się zdegenerowało teraz niby poprawiają ale to jak wstawianie alufelg i spojlerów do malucha. pozdrawiam
~jood 31-08-2011 13:03
@ joy1 Psią kupę w woreczku możesz wrzucić do każdego kosza na śmieci.
~URWISEK 31-08-2011 13:27
kij tam z aquaparkiem, moze trzeba czasu na jego budowę, ale kurna chata ile można remontować alejki?
~joy1 31-08-2011 14:07
@jood Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jelenia Góra tego niestety nie precyzuje czy mogę czy nie mogę wrzucać do pojemników komunalnych a powinno to być jasno określone. W cywilizowanych częściach kraju za wrzucenie psiej kupy do zwykłego śmietnika też jest mandat (Kraków Warszawa)
~mutant mass 31-08-2011 15:14
Gdzie jest SKM ?!
~jood 31-08-2011 15:19
@ joy1 Nic mi nie wiadomo, by w Warszawie wrzucanie odchodów do kosza było zabronione. A co do Jeleniej - jak coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Nie ma co szukać dziury w całym i problemów na siłę.
~??? 31-08-2011 18:10
A gdzie jest SZYBKA KOLEJ MIEJSKA!?!?
~ 31-08-2011 18:52
do 31-08-2011 12:43 | ~joy1 | - a kiedyż to na Strzelbie - Górze Strzeleckiej (a nie żadnej Sołtysiej, tfu, co to za jakieś nowe durackie nazwy powymyślali) - był wyciąg narciarski!??? Chyba za Niemców, bo żaden Ciepliczanin tego nie pamięta, aby tam ktokolwiek jeździł na nartach, ta góra zawsze była porośnięta drzewami, pod którymi były jagodniki, brało się kubek albo kankę i szło tam w lecie na jagody, a nie na żadne narty, a sanki brało się, jak się szło na Czerwonkę. Jak jesteś Ciepliczanin, to wiesz doskonale, gdzie była Czerwonka.
~cerber 31-08-2011 19:04
Zamiast SKM likwidacja kilku linii autobusowych. Ludzie po pracy mają po nocy wracać na piechotę do domu bo wszystko musi przynosic zysk. Po co w takm razie buduje sie fontanne za 700 000 złotych skoro z tego nie będzie żadnego dochodu. Nie lepiej było przeznaczyć te pieniądze na wieczorowe kursy autobusowe , które pomogły by mieszkańcom,a na miejscu fonntanny zrobić uroczy skwerek.
~joy1 31-08-2011 19:13
do właściwie nie wiadomo kogo góra Sołtysia (scholzenberg) do właściwa nazwa wzgórza leżącego obok malinnika (była kiedyś taka wieś). Ja też od zawsze mówiłem Strzelecka i chodziłem tam zarówno na narty jak i sanki. Można było zjechać z pod samej wieży. Jazda była super a jeszcze była skocznia taka gruntowa. Obok były pozostałości wyciągu.
~hala 31-08-2011 19:23
Tak jest czerwonka była pod PCK
~nie wiadomo 31-08-2011 19:50
DO JOY1 - SCHOLZENBERG NIE ZNACZY GÓRA SOŁTYSIA LECZ PO PROSTU GÓRA SCHOLZa, FACETA, KTÓRY NAZYWAŁ SIĘ SCHOLZ. Polacy nazwali ją "Strzelecką", może dlatego, że na jej szczycie jest jakaś wieżyczka - ruiny, być może była punktem widokowym, może służyła jako punkt obronny, kto to może teraz wiedzieć. Zresztą nie wszystkie niemieckie nazwy zostały przyjęte wprost z tłumaczenia niemieckiego na język polski. W ostatnim czasie zaczęto na siłę prostować zwyczajowo przyjęte polskie nazwy miejsc na tych ziemiach, nie wiadomo po co, pewnie z poprawności politycznej. "Nie wiadomo kto".
~s. 31-08-2011 20:30
Wiadomo. 1804–1820 majątkiem sołeckim (w Malinniku) władał Johann J. Prenzel (sołtys), którego inicjatywą było założenie w latach 1808-1809 restauracji i parku na Górze Sołtysiej. W 1850 r. na szczycie góry wzniesiono drewnianą wieżę widokową, w 1866 r. w przekazach występującą pod nazwą Elisenhöhe. Poniżej wieży, niewielki, tarasowy park. W 1875 r. właścicielem Góry byli bracia Ernst Hermann i Wilhelm August Guessroy. W 1895 r. sprzedali oni Górę Sołtysią niejakiemu Schmidtowi. W 1899 r. z inicjatywy Schmidta wzniesiona została w miejscu drewnianej, murowana wieża widokowa (Keiser-Friedrich-Turm) o wysokości około 16 m, która zachowała się do dziś - w stanie wiadomym.
~olo cieplice 31-08-2011 20:33
Nazwa Strzelecka była błędem w niezrozumieniu i tłumaczeniu z niemieckiego.
~pytajnik 31-08-2011 20:42
Co na to Zofia Cz.?
~beka 31-08-2011 20:56
teraz to będzie gówno nie park
~Aldi 31-08-2011 20:57
I tak w sposób przypadkowy poznajemy historię Strzeleckiej Górki czy jak jej tam...........a gdzie górka a gdzie park????Przez możliwość wzajemnego "sobiedokuczania"-kto mądry a który mądrzejszy, odbiegliśmy od sprawy.Podobnie pewnie ,wyglądają zebrania decydentów i ich podejmowane decyzje, bo skutki są jakie są a efekty widać gołym okiem.Czy jednak poznamy kiedyś całkowity koszt rewitalizacji parku? i czy odpowiedzialny podmiot "beknie"za opóźnienia i straty z tym związane?Pożyjemy-zobaczymy.Pozdrawiam znawców historii(ale to nie ten temat).
~TZE 31-08-2011 21:27
Do 31-08-2011 18:52 | ~ |, Na Górze Strzeleckiej był wyciąg narciarski zbudowany przez pracowników Fampy, druga połowa lat 70 ubiegłego wieku. Pozdrawiam.
~Marcin73 31-08-2011 21:36
Panie (Pani) S - zapraszam w najbliższy wtorek na godzinę 19 na spotkanie "Miłośników Cieplic". Z przyjemnością poznamy osobę o tak bogatej wiedzy o Cieplicach, a jeśli ma Pan(Pani) ochotę - możemy zorganizować Pana (Pani) wykład na temat historii tej części Cieplic. Pozdrawiam. Marcin Kaflik, "Miłośnicy Cieplic"
~kz 31-08-2011 21:36
10 lat kurek z wodami termalnymi na wierzchu. Przepadło. Niewykorzystany temat. Straty liczone w milionach. Kuracjusze spacerują tylko po placu, bo żadnej innej oferty Cieplice nie posiadają. Prace ruszyły przed wakacjami zeszłego roku i planuje się ich zakończenie po wakacjach br. Choć jak słychać moze i później. Gdzie logika inwestora? Owszem, należy tylko wyczekiwać zakończenia prac i liczyć, że tłumy odwiedzą ten sypialniany klimat. Kiedyś trzeba byłoto zrobić, tylko pytanie. W jakim czasie i dlaczego takim kosztem? Cieplicki handel to stan agonii gospodarczej. Nie każdy się podniesie. Brak wsparcia miasta w tej kwestii.
~ioo 31-08-2011 21:41
Asfalt na parkowych alejkach był wygodny bo równy Wystarczyło pokryc jeszcze jedna warstwą wyrównać popekania i już.Trawniki przedtym były równiejsze niż teraz i to niechlujstwo jest nie do wybaczenia Zasadzenia są prymitywne i bylejakie alejki zaplanowano ni w pięć ni w dziewięc.Do tego te idiotyczne kamienie i zwirki.Wszystko na tróję z dwoma minusami.Jak ta Czernow mogła to zaakceptować??Jak iść na spacer w eleganckim stroju /w szpilkach/?Jak te buty bedą wygladały? jak bedzie każdy zakurzony?Czegoś takiego chyba nigdzie nie zobaczy sięCzernow jest okropna i nie nadaje się do czegokolwiek-wszystko zniweczy
~Ciepliczanka 31-08-2011 23:17
Ludzie, nie kłóćcie się! Strzelecka czy Sołtysia - teraz nie ma to większego znaczenia. Ważna jest wieża, którą można jeszcze uratować. Wcale nie potrzeba do tego dużych środków - popatrzcie jak wyremontowano wieżę k. Bukowca. Wystarczy wzmocnić mury, wstawić metalową klatkę schodową do środka i będzie jak znalazł wspaniały punkt widokowy na całe Cieplice, Karkonosze i Góry Izerskie (obejrzyjcie przedwojenne pocztówki z panoramą z tej wieży). Nawet drzew nie trzeba będzie podcinać, bowiem wierzchołek wieży wystaje ponad drzewa. Byłaby to z pewnością duża atrakcja dla kuracjuszy, turystów i samych mieszkańców. Towarzystwo Miłośników Cieplic powinno zająć się tą sprawą.
~Ciepliczanka 31-08-2011 23:36
Pod tymi linkami znajdziecie przedwojenne widoki na Cieplice z Sołtysiej: http://wroclaw.hydral.com.pl/139364,foto.html; http://wroclaw.hydral.com.pl/325131,foto.html; http://wroclaw.hydral.com.pl/197947,foto.html; http://wroclaw.hydral.com.pl/383835,foto.html
~placek 31-08-2011 23:40
Dlaczego wszystko jest robione pod kuracjuszy i turystów. To w Cieplicach już nie mieszka, Kowalski??? Chore jest to, że ktoś zrobił nawierzchnie z kamyczków. Teraz jak trochę popada, będziemy chodzili po błocie. Nie można było wylać asfaltu? Bo co? Bo kuracjusze będą się stresować, tym, że jakieś dziecko będzie się uczyło jazdy na rolkach, albo raz na jakiś czas przejedzie rower??? No cóż. Teraz, dzieciaki będą całymi dniami siedziały przed komputerem, telewizorem, ponieważ nie mają nawet przyzwoitego palcu zabaw. A jeżeli komuś przyjdzie, pomysł na wybudowanie palcu zabaw z asfaltową nawierzchnią, to niech sobie ten plac odpuści.
~Józef 1-09-2011 0:19
Miało być lepiej a jest beznadziejnie. Co było dobre - zostało zepsute. Zepsute, spartaczone za duże pieniądze.Sprawa tzw. rewitalizacji kompleksu parkowego bardzo bulwersuje mieszkańców i kuracjuszy, którzy już tutaj bywali.Czas trwania tzw. rewitalizacji to ewidentny skandal. A co na to Konserwator zabytków? Przecież kompleks parkowy jest zabytkiem. Jak można było zrobić ogrodzenie, powszechnie stosowane przy ogradzaniu cmentarzy? Czy był wykonany projekt rewitalizacji parku?
paweljo 1-09-2011 0:45
Aldi ma rację przecież nie chodzi o to kto zna lepiej Cieplice. Może Rada Cieplic ma jakiś pomysł jak kontrolować publiczne pieniądze i jak egzekwować właściwe wykonywanie kontraktów? Może miłośnicy Cieplic mogliby chociaż wytykać nierobów i niechlujów\" palcem\"? Niektórym możemy \"podziękować\" w najbliższych wyborach (ja zamierzam chociaż tyle). Może ktoś założy np profil na jakimś portalu gdzie zamieszczalibyśmy zdjęcia z fuszerek żeby każdy to zobaczył to może się coś poprawi? Może jeszcze ma ktoś jakiś pomysł? Dawajcie a nuż coś się z tego urodzi?
~ 1-09-2011 2:47
http://dolnoslaskie.fotopolska.eu/Jelenia_Gora/b20135,Gora_Soltysia.html - tutaj można przeczytać o górze Strzeleckiej przezwanej ostatnio Sołtysią nie wiadomo po co. Rodowici Ciepliczanie tak jej nie nazywają, ci co tutaj mieszkają od niedawna, przyjęli nową nazwę, bo nie znają innej.
~Marcin73 1-09-2011 7:42
Rada i Miłośnicy "wytykają", oceniają, egzekwują. W sprawach Parku i Aquaparku męczymy władze miasta do znudzenia (oczywiście robią to głównie nasi radni). Pod wpływem naszego "wytykania" niektóre rzeczy są poprawiane (np: drenaż w parku, czy uratowane elementy skateparku trafią w nowe miejsce na cieplickim stadione). Żeby była jasność - prawdziwym nieszczęściem jest obecny system przetargów, który nakazuje wybrać najtańszą ofertę. A najtańsze rzadko jest najlepsze. Zapraszam do nas - razem zrobimy dla Cieplic więcej dobrego. Pozdrawiam. Marcin Kaflik "Miłośnicy Cieplic"
paweljo 1-09-2011 15:58
ok! Może wpadnę w któryś wtorek. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Nietypowy finał Ligi Rocka

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Koncert na gongach

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
663
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%