MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Cieplickie Centrum Kultury po udanym starcie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 2 listopada 2008, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: K. Piotrowski/ tejo
Fot. Kazimierz Piotrowski
Koncertem wirtuoza organów Jana Tomasza Adamusa wczoraj w Cieplicach zainaugurowała działalność nowa placówka: „Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury” . Choć jeszcze nie jest ostatecznie uformowane, stało się zalążkiem prężnej organizacji, która ma umilić ciepliczanom i kuracjuszom uzdrowiskową rzeczywistość.

Na koncert przybyło ponad 200 słuchaczy, których przywitała pełnomocnik prezydenta miasta ds. utworzenia Cieplickiego Centrum Kultury Ewelina Marciniak. Po niej mistrz Jan Tomasz Adamus wyjaśnił, dlaczego zostaną zaprezentowane utwory, które miały złożyć się na koncert. Wśród nich zabrzmiała powszechnie znana Toccata i Fuga D-moll Jana Sebastiana Bacha. Ponad godzinny koncert minął bardzo szybko.

Cieplickie Centrum Kultury nie ma jeszcze stałej siedziby. Celem placówki ma być zapełnienie kulturalnej pustki w uzdrowisku, które – poza sezonem, jak i w jego trakcie – nie oferuje zbyt wielu imprez zarówno dla mieszkańców, jak i wypoczywających i odbywających kurację gości.

Jan Tomasz Adamus to jeden z najlepszych polskich organmistrzów ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Studiował grę na organach w klasie prof. Joachima Grubicha oraz w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Jest twórcą zespołów Harmonologia i Capella Claromontana oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Od pierwszego listopada obejmuje funkcję dyrektora Capelli Cracoviensis.

Zagrał na organach Kościoła Zbawiciela, dziele Johanna Gottlieba Meinerta z Wlenia i przebudowane w 1858 r. przez Christiana Gottloba Schlaga ze Świdnicy. Podczas I wojny światowej instrument uległ dewastacji (miechy klinowe, wiatrownice oraz mechanizm organów wraz z klawiaturami ). Ponownie zabudowane przez firmę Gustawa Heintze z Żar - zamontowano wówczas 48 głosowy instrument o barokowym brzmieniu (łącznie z 2 708 piszczałki; wielki miech otrzymał zarówno dmuchawę elektryczną oraz dwie dodatkowe dmuchawy przystosowane do nacisku nożnego).

Obecnie jest to instrument 46 głosowy (w okresie powojennym zaginęły dwa głosy: trąbka i puzon - tzw. języki). Na przełomie 2001/2002 roku organy poddano generalnemu remontowi. Uroczystość poświęcenia organów po remoncie odbyła się 26 maja 2002 roku. Organy te zdaniem znawców należą do najlepszych na Śląsku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trudny dojazd do szkoły

Nabór wniosków na wymianę pieców

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jelgór 2-11-2008 17:31
Mądra dziewczyna, obyta w kulturze, dynamiczna i pomysłowa- to dobrze rokuje cieplickiemu DK. A co z zabobrzańskim domem kultury, miał być nowy pod lasem?
~Sabath 2-11-2008 22:21
to co przyjemne niestety nie trwa długo dlatego trzeba się tym czasem strasznie delektować
~KIKQ 4-11-2008 11:04
koncert byl przepiekny ciesze ze pojawily sie pierwsze inicjatywy CIEPLICKIEGO CENTRUM KULTURY

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Energetyczny prolog!

Święto województwa  

Jest nowy wóz ratowniczo–gaśniczy  

Obchody jubileuszu 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
742
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%