MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Cieplice w Polsce

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 czerwca 2020, 8:03
Aktualizacja: Wtorek, 16 czerwca 2020, 12:55
Autor: Stanisław Firszt
Centrum Cieplic (Cieplic Śląskich Zdrój)/fot. Muzeum Przyrodnicze
Fot. Archiwum S. Firszta
Ciepliczanie doskonale wiedzą, że oprócz Cieplic Śląskich Zdroju, które w 1976 roku zostały przyłączone do Jeleniej Góry, funkcjonują również w Czechach – Cieplice (Teplice), które są także Uzdrowiskiem. Nazwy obu miejscowości związane są z ciepłymi źródłami, które są wielkimi skarbami Cieplic i Teplic, bowiem właśnie powstały dzięki nim. W Polsce są także zupełnie małe miejscowości o nazwie Cieplice.

Śląskie Cieplice otrzymały prawa miejskie dopiero w 1935 roku, chociaż starania o to trwały co najmniej od XVIII wieku, a sama miejscowość powstała już na przełomie XII i XIII wieku. Miastem przestały być po 40 latach. Trudno jest dzisiaj powiedzieć, ile mieszkańców liczy obecnie podkarkonoski kurort. Z całą pewnością ludność Cieplic stanowi duży procent obywateli Jeleniej Góry, dużo większy niż Sobieszowa, Maciejowej, Goduszyna i Jagniątkowa razem wziętych.

W Polsce są także zupełnie małe miejscowości o nazwie Cieplice, które są częściami lub koloniami większych osad lub są samodzielnymi jednostkami. Większość z nich znajduje się we wschodniej części kraju.

Cieplice to, np. część wsi Jangrot położonej w gminie Trzyciąż, w powiecie olkuskim w województwie małopolskim. Jest to kolonia tej wsi. Małopolskie Cieplice wraz z Jangrotem należały co najmniej od XIV/XV wieku do biskupów krakowskich. Śląskie i małopolskie Cieplice łączy oprócz nazwy miejscowości także wezwanie kościołów. Oba kościoły parafialne są pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Nasz cieplicki, pochodzi co najmniej z końca XIII wieku, a ten drugi, małopolski zbudowano dopiero w XIX wieku. Cieplice są też częścią wsi Chorkówka w gminie Chorkówka, w powiecie krośnieńskim w województwie podkarpackim, a jeszcze inne Cieplice są częścią wsi Zleszczyn w gminie Berdzino w powiecie kutnowskim, w województwie łódzkim.

Osobne wsie o nazwie Cieplice znajdują się: jedna na północy, druga na południu Polski. Pierwsza jest w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko – mazurskim. Znajduje się na terenie Żuław Elbląskich na osuszonych terenach podmokłych 11 km od Elbląga. Dlatego nazwano ją z niemiecka "Nową Ziemią". Przez związki z wodą wieś ta łączy się z naszymi Cieplicami. Dzisiaj zamieszkuje ją niespełna 140 osób. Podobnej wielkości wieś Cieplice istnieje w gminie Gołcza w powiecie miechowskim w województwie małopolskim. Kiedyś, w latach 1975 – 1998 należała do woj. krakowskiego. Dzisiaj jest częścią miejscowości Rzeżuski Koniec (Wielkanowicki Koniec). Funkcjonuje tam kościół Zielonoświątkowców.

Wyjątkowe Cieplice (rus.Teplici) to wieś w gminie Adamówka w powiecie przeworskim, leżąca na Płaskowyżu Tarnogrodzkim w Kotlinie Sandomierskiej. Wzmianki o niej pojawiają się w XV wieku. Co ciekawe, jej nazwa wzięła się tak, jak Cieplic Śląskich - od ciepłych źródeł wody, która nie zamarza tam nawet zimą. Wokół tych Cieplic występują tereny podmokłe, bagna, mokradła i liczne stawy. Jest to duża wieś podzielona na wiele małych przysiółków. Dawniej zamieszkana była głównie przez ludność ukraińską o wyznaniu prawosławnym i częściowo grekokatolickim. Do 1939 roku liczyła 4.000 mieszkańców, w tym aż 3.000 Ukraińców, 530 Polaków i ok. 100 Żydów. Istniała tam cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Narodzin Najświętszej Marii Panny, zbudowana w 1904 roku. W okolicy wsi znajduje się cmentarz poległych w I wojnie światowej. Leżą tam zgodnie dawni przeciwnicy: Polacy, Czesi, Węgrzy, Austriacy, Niemcy i Rosjanie. Po zajęciu tych terenów w 1939 roku przez Niemców, Cieplice w 1940 roku włączono do powiększonego powiatu biłgorajskiego. W czasie wojny i po wojnie w jej okolicy aktywne były oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii polskiego podziemia zbrojnego, jak i zwykłe bandy (także polskie) rabujące i mordujące ludność cywilną, tak ukraińską, jak i polską. Największe mordy miały tam miejsce zaraz po zajęciu tych ziem przez Armię Czerwoną, najwięcej w marcu 1945 roku.

W ramach Akcji "Wisła" większość Ukraińców do 1947 roku wysiedlono na północ i zachód Polski. Nie jest wykluczone, że jacyś małopolscy ciepliczanie osiedli wówczas w naszych Cieplicach lub w ich okolicy. Cerkiew w Cieplicach przeworskich przemianowano na kościół katolicki pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła.

Jak widać - Cieplice nie są w Polsce osamotnione, bowiem jest w naszym kraju więcej Cieplic, wśród których nasze są niewątpliwie największe, najstarsze, najważniejsze, najpiękniejsze i zupełnie wyjątkowe.

Twoja reakcja na artykuł?

16
76%
Cieszy
4
19%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Koniec tramwajów w Jeleniej Górze?

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 15-06-2020 11:15
Jak ja bym chciał aby zrobić referendum czy chcemy przynalezec do Niemiec czy do Polski!! Nawet bym się nie zastanawiał!! Wole po niemiecku szprechać jak dalej patrzeć na ta smierć regionu zafundowaną nam przez Próżniaka!!!
~By 16-06-2020 0:01
do: ~Człowiek koń (11:15)
Yt
~DarioX 16-06-2020 6:18
do: ~Człowiek koń (11:15)
Masz się za lokalnego patriotę, a ujawniłeś się jako zdrajca.
~eco 15-06-2020 12:19
Wiesz, Koniu co? Proponuję ekstremalną lewatywę. Może Ci się polepszy. Co do Próżniaka. To nie On jest winien, tylko mieszkańcy, którzy go wybrali. Ci mieszkańcy to potomkowie "Ofiar" "Akcji Wisła", przymusowych osiedleńców wywiezionych ze Wschodu, warszawskich - i nie tylko - szabrowników, żołnierzy podziemia szukających tu azylu przed UB-ecją, młodych ludzi z całej Polski skierowanych tu do pracy na podstawie Nakazu Pracy. 70 lat to za mało, żeby z tych składników upichcić smaczny bigos.
~koń od człowieka 15-06-2020 14:42
do: ~eco (12:19)
Lewatywę potrójną i płukanie żołądka do tego. Po tych zabiegach podać końską dawkę Laxygenu i będzie git.
~ginger 15-06-2020 13:06
Niedługo zjadą się kuracjusze i będzie integracja kuracja covidacja
~ 15-06-2020 13:29
Żeby zrobić koniu lewatywę to chyba armatohaubica będzie potrzebna ......
~JegomoscXD 15-06-2020 18:53
Czlowiek- kon. Powiem tak wbrew ogolnym opinia, nie jestes idyiota! Sledze ciebie od dluszego czasu na internecine. Twoje formulowanie zdan swiadczy o tym jestes czlowiekiem inteligentnym a domyslam ze tez wyksztalconym czlowiekiem , a podpuszczasz ludzi ,tylko po to aby sobie robic " jaja" , a ludzie to lykaja jak " czapla kluski".Dobrze sie bawisz!!!! Co zas do Niemcow? Praca w niemieckich firmach? Polacy nie umieja pracowac! Sa niezorganizowani , balaganiarze a przez to I nerwowi, chaotyczni. Praca dobrze zorganizowana az do bolu ,ulatwia dzialanie .Z doswiadczenia wiem ze polaicy dobrze funkcjonuja jak inne nacie wskazuja jak trzeba pracowac. W mysl zasady " ordung muss sie!" A dodam ze obecnie wraca stare germanskie powiedzenie " polnische wirschaft" czyli " polskie gospodarowanie ,czyli " dziadostwo " . Nie chcial bym jednak wJeleniej panstwowosci niemieckiej bo mam dom poniemiecki i niewiem czy nie zglosil by sie niemiecki wlasciciel z przed 1945 rokiem. Uklady zjednoczeniowe Niemiec z 1990 roku jednoznacznie anulowaly pretensje do wschodnich terenow Niemiec ze strony Republiki Federalnej Niemiec, zarowno materialnych jak i finansowych. To byl warunek zjednoczenia BRD i DDR. Czasy sie jednak zmienily i zarowno USA, Rosja czy UK mieli by w nosie , to by Niemcy upomnieli sie o swoje terytoriumi pozostawiony na wschodzie majatek I zostawili Niemca wolna reke w tym temacje. W koncu Niemcy i politycznie oraz gospodarczo rzadza w Europie wg. doktryny " Mittel Europa".I nikt im nie " podskoczy"!!!!!!!!
~ 16-06-2020 3:56
do: ~JegomoscXD (18:53)
Własność prywatna jest nienaruszalna, jest przymiotem, częścią wolnego człowieka, natomiast granice państw się zmieniają, traktat z Niemcami z 1990 r. stanowi o granicach, zaś o własności prywatnej nie, bo który Niemiec zrzekł się swej własności tu pozostawionej, swego prawa do domu i innych swych dóbr? Również jakakolwiek własność Polaków na terenach Niemiec, jest własnością Polaków, choć jest umieszczona na terenie państwa niemieckiego. Zatem odebranie polskim właścicielom ich własności prywatnej na Kresach przez sowietów było kradzieżą i tak samo sprawa wygląda z majątkiem zostawionym przez Niemców na Dolnym Śląsku po 1945 r. Wszak kapitał nie ma granic, lecz ma narodowość, a co z tego wyniknie w przyszłości-czas pokaże.
~Juliusz 18-06-2020 21:11
do: ~ (3:56)
Czyli również do polskich właścicieli należą nieruchomości w Wilnie. Jest jednak różnica - Niemcy stracili je za wywołanie II WŚw a Polakom drugi agresor ukradł.
~Tyle w temacie 16-06-2020 11:55
do: ~JegomoscXD (18:53)
Ordnung muss sein! Jeśli próbujesz coś napisać po niemiecku, zerknij do internetu ;)
~ 15-06-2020 21:14
Na zdjęciach ładnie, w realu dużo gorzej.
~Katolpolski 16-06-2020 17:34
Lubię nasze Cieplice

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Coraz bliżej święta

Cieplickie ule figuralne

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Teatr w Jeleniej Górze

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1093
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%