MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Cieplice bardzo (nie)kulturalne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 13 czerwca 2008, 9:25
Aktualizacja: 9:27
Autor: TEJO
Czy gdyby w Cieplicach powstał dom kultury, mundurowi mieliby mniej interwencji?
Fot. TEJO
Do końca maja miał zostać powołany pełnomocnik do spraw utworzenia w Cieplicach domu kultury. Powstanie takiej placówki obiecał w programie wyborczym prezydent Jeleniej Góry. Do tej pory nic w tej sprawie nie zrobiono. A w uzdrowiskowej części miasta można dostać… w mordę.

W lutym komisja kultury rady miejskiej skierowała do prezydenta pytanie dotyczące harmonogramu działań w zakresie powstawania domu kultury w Cieplicach – mówi cieplicki radny Cezariusz Wiklik, szef komisji.

Rajca otrzymał odpowiedź w kwietniu. Wynika z niej, że w planie uwzględniono wynagrodzenie pełnomocnika prezydenta miasta do spraw utworzenia domu kultury w Cieplicach. Miał on zostać powołany najpóźniej do końca maja. – Mamy drugą dekadę czerwca, a pełnomocnika brak – stwierdza C. Wiklik.

– Taka placówka jest koniecznością – podkreśla Małgorzata Turowska ze Stowarzyszenia Miłośnicy Cieplic. – To jeden z niezmiennych punktów naszego programu. W uzdrowisku jest bardzo dużo młodzieży, która się nudzi. Nie wszystkim chce się dojeżdżać do Jeleniej Góry do tamtejszych domów kultury, a u nas tego nie ma – usłyszeliśmy. „Orlik” na osiedlu Orle ma za małą siłę przebicia: nie jest bowiem placówką działającą stale. A Cieplice to kulturalna pustynia.

Cieplicka nuda manifestuje się rozmaicie. Wystarczy spojrzeć na pobazgrane przez wandali ściany odnowionych kamienic przy placu Piastowskim. Sfrustrowana młodzież bywa także agresywna. W czwartek przy placu Kombatantów, ni stąd ni zowąd, chuligan uderzył w twarz Bogu ducha winnego człowieka. Sprawcą zajęła się policja.

– Zaczyna się od nudy, a kończy na konflikcie z prawem – mówi Małgorzata Turowska. Gdyby tę trudną młodzież czymś zainteresować, na pewno byłoby mniej takich przypadków. Tym bardziej, że miasto ma sporo lokalizacji dla domu kultury. Mogłaby być to opuszczona bursa szkoły rzemiosł lub kilka pomieszczeń w Pałacu Schaffgotschów, siedzibie Politechniki Wrocławskiej. – Stoją niewykorzystane, a dyrekcja PW zapewniła, że może je udostępnić miastu w zamian za remont – przypomina Turowska.

Póki co cieplicki dom kultury jest pojęciem wirtualnym, a radny Cezariusz Wiklik nawet nie wie, jak nazywa się pełnomocnik ds. powołania placówki, który rzekomo ma pracować od dwóch tygodni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Widowiskowy duet w Sokolich Górach

Skocznia już gotowa

Karetki dla pogotowia

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~iga 13-06-2008 10:09
W Jeleniej jest "dom kultury", a ściany też są pobazgrane jedno nie ma nic do drugiego. A swoją drogą oferta domu kultury jest nieciekawa, cieple posadki, nic nowego do zaoferowania.
~reif 13-06-2008 10:32
stoi taki budynek opuszczony po szkole fampy obok osiedla Orle jest tam super sala wiele innych pomieszczeń.na co to się marnuje?
~do ~reif 13-06-2008 11:25
budynek po szkole fampy może i byłby dobry ale nie pasuje "działaczom" - za daleko od Placu Piastowskiego - chcieliby coś w centrum.
~bn 13-06-2008 11:57
Koncerty w Cieplicach to niby nic?, imprezy plenerowe to też nic?, zajęcia młodzieży szkolnej po godzinach lekcyjnych to też nic?, prelekcje w Muzeum Przyrodniczym ...? Jak się chce i interesuje się tym, jakie imprezy się odbywają - to czas się zawsze znajdzie, aby je obejrzeć. Jak zwykle - więcej optymizmu, a nie szukania i czepiania się.
piipi 13-06-2008 12:13
..* Kocham Cieplice,a to miasto w moi sercu zawsze pozostanie.~Pracowalam w Cieplicach,a za "moich czasow" w tym miescie byl cudowny spokoj.., tylko po pl.Piastowskim pewien Pan krazyl,ale on tylko kuracjuszki podrywal,a drugi Pan "ladnie spiewal po wypiciu "czegos" mocniejszego.~Cieplice to wesole i fajne miasteczko,a gdzie jest tez dobra woda i szkoda,ze tej wody mozna TYLKO w Uzdrowisku napic sie.~Pozdrawiam Fajnych Ludzi z Cieplic.*piipi.
~ 13-06-2008 12:24
Pani M.Turowska najpierw niech pomyśli a później coś powie. 1. W Cieplicach stoi pusty od wielu lat dawniej "kultowy" DOM KULTURY GENCJANA i niszczeje. Dlaczego Pani Turowska nie zainteresuje się tym obiektem ? 2. Na Tabaki i Zamojskiego od wielu lat stoją puste budynki po KK. Te budynki są przystosowane dla ludzi niepełnosprawnych. Może te bydynki wykorzystać do celów kulturalnych. Ostatnio w jednym z bydynków jest jakiś ruch. 3. Pomieszczenia POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ w Pałacu Schaffgotschów, to sale wykładowe, ćwiczeniowe i laboratoria, służą głównie dydaktyce. Politechnika Wrocławska zawsze udostępnia przepiękną aulę dla celów kulturalnych, konferencji i innych imprez. POLITECHNIKA WROCŁAWSKA w Cieplicach udostępnia w miarę możliwości sale różnym instytucjom na zebrania, narady i imprezy sportowe. Sala sportowa Politechniki Wrocławskiej jest też wyorzystana w ~100%. Praktycznie wszystkie sale są wykorzystane i jest nieprawdą, że stoją puste. Kolejny raz Pani Turowska nie zdaje sobie sprawy (bardzo dziwne), że POLITECHNIKA WROCŁAWSKA w Cieplicach - podnosi prestiż Cieplic. Koszty utrzymania obiektu są ogromne i w całości finansowane przez Politechniką Wrocławską. W Cieplicach od nowego 2008/2009 roku akademickiego, będzie mozna studiować na nowym wydziale - BUBOWNICTWO. Troszkę życzliwości dla POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ ze strony Miłóśników Cieplic, inne miasta bardzo chętnie by widziały u siebie znaną i cenioną uczelnię jaką jest Politechnika Wrocławska.
~bn 13-06-2008 12:51
... a poza tym ze słów p. T. wynika, że w Cieplicach to tylko i wyłącznie jest trudna młodzież i nikt inny. To niezbyt sympatyczne stwierdzenie.
~Jacek Niemiec 13-06-2008 14:32
Powstanie domu kultury to bardzo dobry pomysł, który może po części rozwiązać wspomniane tagowanie ścian, warunkiem jest program realizowany przez ta instytucję. Trzeba zapewnić takie zajęcia, które zainteresują osoby biegające z puszką po mieście i malujące wszędzie gdzie popadnie. Wiadomym jest również to, że całkowicie nie wyeliminuje to tego procederu ale z pewnością zmniejszy jego skalę. Z pozostałą częścią osób, które nie będą zainteresowane tym co będzie oferował dom kultury powinny poradzić sobie odpowiednie służby. Co do miejsca, to najlepszym rozwiązaniem były by pomieszczenia, które zainteresowana młodzież urządzi sobie sama, oczywiście w określonych zasadach bez samowolki. Takim miejscem jest z pewnością wspomniana przez kogoś placówka po byłej szkole Fampie, jednak wydaje mi się, że jest ona nieosiągalna. Nasze starania kilka lat temu o to miejsce skończyły się na zapewnieniach prezydenta o tym, że zrobi wszystko, co w jego mocy żeby udostępnić ten obiekt młodzieży. Niestety efekt tych starań widać cały czas, niszczejący obiekt, którym nikt się nie interesuje. Nie pomogły ani starania Miłośników Cieplic ani artykuły w gazecie. Pomieszczenia w Pałacu Schaffgotschów z pewnością nie nadają się na tego typu placówkę. Trzeba pamiętać, że zainteresowania młodzieży są zdecydowanie inne niż kilkanaście lat temu, panuje moda na sporty ekstremalne lub graffiti. Jeśli od słów przejdzie się do czynów najlepszym sposobem ustalenia zajęć domu kultury było by zaproszenie samych zainteresowanych na spotkanie i na tej podstawie skonstruowanie planu działania. Chętnie sam wezmę udział w takim zebraniu.
~hmm 13-06-2008 14:59
Fundację Kultury Gencjana,ze tak powiem zjadło "PMP" , do tego zmarł jej Prezes, Pan Andrzej i domyślam się,że do budynku nawet wejsć nie można-tak jest to przyblokowane "papierami"... tak tak-już wcześniej przejęto wyższe kondygnacje,że tak powiem podstępem. Teraz zapewne ni to niczyje ni to czyjes-każdy chce cos z tego uszczknąć-a lokalizacja idealna. Dodam,że w środku znajduje sie restauracja, sala taneczna, KINO "Zorza" przeniesione z Podchorążych, i wiele innych niamałych pomieszczeń ok. 1200m2 w dobrym stanie... I to jest miejsce odpowiednie...na Dom Kultury-odmalować i działać...
~Ciepliczanin 13-06-2008 20:36

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jasełka dla seniorów

Pierwsza w regionie karetka dla zwierząt

Wandalizm czy profanacja?

Samorząd dopłaca do studni

Większość za zmianą

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
623
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%