MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Ciekawe wnioski na komisji statutowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 8 listopada 2017, 10:36
Aktualizacja: Czwartek, 9 listopada 2017, 7:52
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Statutowo–Organizacyjna Rady Miejskiej Jeleniej Góry zajmowała się dzisiaj (8.11) sprawami dotyczącymi nazw ulic oraz statutem Rady Jednostki Pomocniczej Uzdrowiska Cieplice.

Radni wydali pozytywną opinię na temat propozycji nadania ulicy pomiędzy Żabią a Łazienkowską nazwy „Księżycowa”, o którą wnioskowali właściciele znajdujących się tam terenów. Ponadto wrócono do tematu ulicy Thebesiusa, którą część radnych chce zmienić na ulicę Czesława Niemena, aby podtrzymać tradycje związane z uczczeniem na Zabobrzu sławnych muzyków. Jak poinformował przewodniczący Komisji Wojciech Chadży, Archiwum Państwowe stoi na stanowisku, aby nie zmieniać niedawno nadanej nazwy, gdzie znajduje się nowa siedziba Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze. Podkreślane są zasługi Adama Thebesiusa, który został w 1713 r. fizykiem miejskim (naczelnym lekarzem) Jeleniej Góry, a rok później – przewodniczącym rady budowy powstającego od 1709 r. Kościoła Łaski, którego budowa zakończyła się w 1718 r. Thebesius służył swoją wiedzą także cieplickiemu uzdrowisku, pisywał wiersze, ale przede wszystkim zajmował się działalnością naukową. To właśnie Adam Thebesius wprowadził do medycyny pojęcie „aorta”, bowiem szczególnie zainteresowany był mechaniką krwiobiegu w ciele człowieka. Zmarł w Jeleniej Górze w 1732 r. Radni nie negują potrzeby nadania jednej z ulic w Jeleniej Górze imieniem Thebesiusa, jednak jak zaproponował Rafał Szymański – taka ulicy bardziej pasowałaby do Cieplic, niż Zabobrza. Póki co radni zdecydowali, że nie będą opiniować tego wniosku, bowiem poczekają na oficjalne stanowisko prezydenta miasta w tej sprawie.

W trakcie posiedzenia na chwilę wrócono do pomysłu nadania nazwy terenowi wokół Kościoła Łaski imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich – na ostatniej sesji Rady Miejskiej taki wniosek złożył Ireneusz Łojek z klubu PiS, jednak nie spotkał się on z aprobatą większości. W. Chadży poinformował, że tamten wniosek odnosił się do parku przy kościele, a formalnie jest to cmentarz, więc komisja nie zajmie stanowiska dopóki nie wpłynie oficjalny wniosek od grupy radnych.

Dobiegają końca prace nad zmianą statutu Rady Jednostki Pomocniczej Uzdrowiska Cieplice, w piśmie przesłanym w ostatnim możliwym dniu konsultacji przedstawiciel społecznej rady zwrócił się o wpisanie do statutu możliwości posługiwania się dawnym herbem miasta Cieplice Śląskie-Zdrój, jednak jak przypomniał mecenas Urzędu Miasta, sprawa była już omawiana dwa lata temu i wystarczy, że ciepliccy radni podejmą uchwałę w tej sprawie, bowiem gdyby taki zapis miał się znaleźć w statucie, procedura uległaby znacznemu wydłużeniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Trwa budowa punktu widokowego

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~jakotaki 8-11-2017 12:59
Lecha i Marii Kaczyńskich? A czym się oni zasłużyli?
~qwertys 8-11-2017 13:34
nie chodzi przecież oto ze Thebesius nie był zasłużony tylko oto że ma durne nazwisko i ciężko to ludziom zapamiętać i wypowiedzieć, już bym wolał łąkową albo krecią :)
~*4 8-11-2017 15:00
Thebesiusa może być tylko dla ulicy gdzie nie ma numerów ewentualnie nowa pseudo obwodnica maciejowej.
~lesław 8-11-2017 16:38
Czy mało jest polaków sławnych i zasłużonych dla kraju,żeby czcić niemieckie postacie.Komu to służy po co . Nie ogarniam .Thebesius kto to wymyślił.
~do malkontentów 8-11-2017 17:04
Urząd wydał zapewne już ,,KUPĘ" pieniędzy na przeprowadzkę. Pieczątki i inne dokumenty to wszystko kosztuje !! Pisząc dokument podatnik może napisać tylko ,,Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze " ulice sam urząd może ewewntualnie dopisać
~ 8-11-2017 18:08
Znowu Thebesius ? Ktoś kpiny urzadza? Jak to wymawiać ? jak pisać? -a chodzi o ulicę US -która wszyscy beda używać Starzy -młodzi - niedowidzacy itd.Jak to uchwalą to będzie ich ostatnia uchwała a potem -wynocha z rady -nie szanują wyborców to won. Niezrównoważony autor idiotycznego pomysłu powinien pokryc koszty jeśli już takie poniesiono Nie ma miejsca na chore niepoważne pomysły Jeden g...k coś wymysli a wszyscy potem maja kłopoty. Jak zapłaci to zacznie uwazać co robi i liczyć się z ludżmi Wybraliśmy radnych a nie pacjentów.Dobrze ze PIS wprowadzi badania psychiatryczne dla kandydatów na funkcje to tacy odpadną.Ludzie piszą że im to nie odpowiada a uchwala się wbrew ich woli bo tak się pewnie czuja jak kiedys PZPR albo PO
~t-tryk 8-11-2017 18:54
Poczekajmy , aż łaskawie wypowie się na ten temat miłościwie nam panujący Pan Prezydent. Radni -bezradni.
~ 8-11-2017 22:04
Z komentarzy wynika raczej, że to nie Thebesius "ma durne nazwisko", ale raczej, że to "ludzie durne i ciemne som i fcale sie tego nie wstydzom".
~TAK,TAK 8-11-2017 22:59
Niejeden z tych maluczkich polaczków chciałby mieć nazwisko Thebesius , ale chamska ciemnota ma inne korzenie.
~... 9-11-2017 0:21
Pytanie , czym się kierowali wnioskodawcy nazywając w Sobieszowie ul Księżycową, czy będzie się tam pędzić "bimber";))). A na poważnie, dziwna propozycja :(
~ 9-11-2017 6:28
Zajmijcie sie wreszcie tym, dlaczego miasto sie wyludnia w szybkim tepie, mlodzi i zdolni uciekaja w poplochu POLSKIE sklepy stoja puste zabite barbzo wysokimi podatkami. Centrum miasta ZAMORDOWANE. Co teraz nasze miasto ma byc dla Rosian? A dla nas PODATKi.
~rysiek wykładowca 9-11-2017 9:52
Pazerność wykończyła..a tak w słynnym średniowieczy się podatki płaciło i komu to przeszkadzało... sąd ziemski krak. poświadcza, że Kazimierz Jag. rozstrzygnął spór między kl. staniąt. a kmieciami z K. i Ostrowa o robocizny, ustalając wymiar pańszczyzny na 14 dni w roku
~Sobieszowianin 11-11-2017 10:19
Do: klient.box3.pl (176.*.236.76) Pijakom nazwa kojarzy się z księżycówką ( dla niewiedzących jest to bimber ) Dla innych z romantyzmem ( księżyc wprowadza w romantyczny nastrój ) Jeszcze innym z nocą ( pełnią, wilkami,magią, czarami, tajemniczością ) Musisz sobie wybrać z czym Tobie się kojarzy :) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Jest pomnik przyrody

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2137
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%