MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Ciekawe odkrycie podczas remontu MOKSiAL–u pod Szrenicą

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 23 sierpnia 2012, 6:47
Aktualizacja: 8:44
Autor: Mea
Fot. Archiwum
– Pod podłogą zostały znalezione rysunki sprzed ponad 30 lat, wykonane podczas lekcji plastyki przez uczniów dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Szklarskiej Porębie, która mieściła się w obecnym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej przy ul. Słowackiego 13 w Białej Dolinie – mówi Katarzyna Maczel z MOKSiAL–u.

Po remoncie, który kosztuje ok. 330 tys. zł i potrwa do 15 listopada br. będzie można obejrzeć znalezisko podczas oficjalnego otwarcia siedziby. Na ten dzień poza wystawą prac zaplanowano również koncert.

Udało się odczytać autora i autorkę dwóch obrazków, trzeci nadal pozostaje anonimowy. Wiek tych rysunków nie został jeszcze dokładnie określony, ale przypuszcza się, że mogą mieć ponad 30 lat. Leżały pod deskami podłogowymi, które zostały zerwane podczas trwającego remontu.

– Okazało się, że burmistrz zna te osoby i są nawet jego szkolnymi rówieśnikami. Po zakończeniu remontu znalezione rysunki zawisną w sali plastycznej – dodaje Katarzyna Maczel. Dlaczego rysunki zostały ukryte pod drewniana podłogą, jakich tematów dotyczyły, a także czy autorzy pamiętają ich wykonanie, będzie można dowiedzieć się podczas otwarcia MOKSiAL-u, kiedy to zostaną po raz pierwszy zaprezentowane szerokiemu gronu publiczności.

Od kilku tygodni w MOKSiAL prowadzone są prace remontowe pomieszczeń, naprawy dachu, wymieniane są również okna i drzwi wejściowe. Po gruntownym remont trzech sal zostaną one wyposażone w odpowiedni sprzęt do prowadzenia zajęć. Powstaną takie sale, jak: muzyczna, fotograficzno-komputerowo-graficzna oraz ceramiczno-plastyczna. Dzięki temu już na początku przyszłego roku placówka zaproponuje mieszkańcom Szklarskiej Poręby nowe oferty warsztatów artystycznych oraz interdyscyplinarnych.

Remont ośrodka przeprowadzany jest dzięki dofinansowaniu projektu pn. „Operacja MOKSiAL – remont i wyposażenie ośrodka” Rozwój Infrastruktury Kultury / Infrastruktura Domów Kultury ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury przy wsparciu funduszy Urzędu Miasta Szklarskiej Poręby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ostrzeżenie przed burzami i deszczem

Śmierć na żwirowni

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Maksymilian 23-08-2012 8:12
Podobno to dzieła arka wichniaka !
~ 23-08-2012 8:44
A ja się pytam: dlaczego niejaki Kotecki nie napisał o tym odkryciu. A! WIEM! Musiałby napisać, że w ośrodku kultury trwa remont. Na domiar złego finansowany jest za pieniądze z wywalczonej dotacji i remont nie obciąża znacznie budżetu miasta! I w dodatku będa wyposażone sale - też z dotacji! I będą nowe zajęcia w nowych salach! TAK! To na pewno dzięki nepotyzmowi!
~nie 23-08-2012 10:27
Ależ oczywiście to dzięki rodzinie Kaczmarskich
~ 23-08-2012 10:30
cos tu nie gra - rysunki sprzed ponad 30 lat- a dzis ile latek liczy sobie burmistrz Szklarskiej Poręby chyba 52- , wiec bardziej by pasowalo gdyby wiek rysunkow byl okreslony na 40 lat, bo wychodzi na to ze burmistrz konczyl podstawowke przed 20-tką.
~*chipo 23-08-2012 11:37
ale po tym newsie nabrałem ochoty do stania się prawdziwym odkrywcą... zaraz sprawdzę w swojej piwnicy jakie tam cenne archiwalia posiadam... sprzed kilkudziesięciu lat, mam nadzieję, że jelonka o tym napisze. i... zadanie będzie dużo łatwiejsze z odnalezieniem autorów prac, bo albo to będę ja albo ktoś z rodziny... redaktorzy.. do roboty... kontakt na priv :D
~ 23-08-2012 11:50
A dlaczego tylko Katarzyna Maczel a nie dyrektor MOKSiAL Katarzyna Maczel ( od lipcu tego roku ) ? Nie obciąża znacznie budżetu, no chyba wydatki rzędu 1 mln. 100tys zł rocznie to już wystarczające obciążenie na utrzymanie tej instytucji.
~ 23-08-2012 12:01
Kotecki nie napisał, bo woli pisać o mieszkaniach. Ale Kotecki mógłby opisać rodzinne układy w PSL Szklarska Poręba. Kotecki wiceprezes, a mamusia Kotecka w komisji rewizyjnej. Łotarewiczowa prezes, a maż Łotarewicz przewodniczący komisji rewizyjnej.
~ 23-08-2012 12:04
No i musiałby napisać, że w kole miejskim PSL Szklarska Poręba któremu wiceprezesuje, zasiada emerytowany funkcjonariusz SB.
~mieszuch 23-08-2012 13:11
A ja się tylko spytam ? Kiedy ktoś się mocno wk..wi na te dziadostwo, bo to co się dzieje w Szklarni, tego nikt dawno nie pamięta. Włodarze i rajcy nadają się do wywiezienia na taczce. A tyle się pisze o wielkim remoncie budynku Moksialu, a kto doprowadził to do takiej ruiny,my mieszkańcy ?
~til 23-08-2012 14:28
1. "MOKSiAL". Idiotyczna nazwa instytucji i jej skrótu, którym posłużono się w tytule. Ponadto, na obecnym etapie sprawy ta informacja zaśmieca portal. Moim zdaniem nie powinna być publikowana. 2. Widać, że portalowi "Jelonka" brakuje pomysłów i nie widzi ważniejszych spraw do informowania społeczeństwa. Nasunęła się mi następująca refleksja: Od czasu jak zmieniła się osoba na funkcji Naczelnego, portal systematycznie obniża jakość informacji i jej zakres.
~*chipo 23-08-2012 17:06
@til nie dziw sie, ze jelonka porusza takie blahe tematy, jesli praca redaktorow tut. pisma bazuje w wiekszosci na materialach nadeslanych przez instytucje, firmy, albo osoby prywatne, a readakcja ich sprowadza sie do wykonania kilku operacji cut & paste. stad tez mamy tutaj takie poruszajace newsy jak ten czy wiele innych o dramatycznej pracy strazakow, policji, Prezydenta tego grajdolka, oraz Romana z ul. Zapchlonej, ktoremu sasiad narobil w nocy na wycieraczke pod drzwiami... brak wyksztalconych redaktorow i pieniazkow na ich prace, przejawia sie wlasnie takim, a nie innym poziomem i tematyka jelonki....
~rsk 23-08-2012 20:57
po tytule myślałem że wykopali szczątki dinozaura
~miesz 23-08-2012 21:42
Rok temu brałem udział w spotkaniu z burmistrzem i kierownikiem MZGL panem Robertem na temat obkaszania poboczy przy ulicy Armi czerwonej, Ludowej , Żeromskiego , Bat. Chłopskich i kilku sąsiadującym . Panowie zapewniali że w tym roku będzie na tyle sprzętu , że ogarną zaległości! I powiem wam iż w d.... mają mieszkańców tych ulic. chabazie od wiosny zalegają! a jesienią niema jak się ruszyć ! Ludzie czy my płacimy mniejsze podatki od reszty miasta? NIGDY WIĘCEJ NA CIEBIE NIE ZAGŁOSUJE PANIE SOKOLIŃSKI!
~j-23 23-08-2012 22:22
Niech się tak nie chwalą znaleziskiem,bo na"antykach"położy łapę muzeum narodowe albo i.p.n.
~ 24-08-2012 8:11
Chce wszystkim oznajmic ze znalazlem wczoraj swoje prace z prze 30 lat co ciekawostka jest w szafie zapraszam pismaka z jelonki na wywiad. Nie czesto mamy do czynienia z tak leciwymi pracami. Piekny artykul BRAWO!!!
~do ~miesz 24-08-2012 8:30
i ty myślisz, że ktoś inny ci pobocza wykosi? To jesteś w błędzie. I pochwal się ile podatków wpłacisz. Może się okazać, że 20 złotych rocznie.
~miodzio 5 24-08-2012 8:50
Kasa ładowana w moksial,p.dyrektor Kaczmarskiej,uchwałą \"de minimis\"ulga do 200,000 € dla parku rozrywki prezesa Kaczmarskiego a budynek dawnego koina Nefryt gnije pod gospodarskim okiem burmistrza Sokolińskiego
~ 24-08-2012 11:51
Burmistrz Sokoliński wie co robi, ktoś inny na jego miejscu pewnie wyremontowałby kino i stworzył tam dom kultury, on remontuje budynek po starej szkole bo on wie lepiej.Finał jest taki,że kasa władowana w ten budynek ( już, a będzie jeszcze większa ) jest kasą wyrzuconą w błoto, bo jest to tylko namiastka tego co można byłoby uzyskać wkładając te pieniądze w remont kina.A co się stanie kiedy okaże się, że w budżecie nie będzie już pieniędzy na utrzymanie i dalsze remonty tego myślowego gniota, zarobi to na siebie, czy będzie likwidacja.Kto wówczas odpowie za marnotrawstwo pieniędzy publicznych.Pewnie skończy się na tłumaczeniach -bo myśmy myśleliśmy, albo myśmy nie przewidzieliśmy - prawda jest taka, że " łatwo" się wydaje nie swoje pieniądze, bo odpowiedzialność żadna.
~miesz 24-08-2012 18:42
Do 8-30. Posłuchaj * ja swój teren mam dość duży , ale jest zadbany należycie ! A jeśli jesteś taki mądry to powiedz może mieszkańcy mają jeszcze miasto sprzątać i odśnieżać ?
~ 24-08-2012 22:37
NIE SA MO WI TE !!
~plpl 25-08-2012 9:56
A na terenie niszczejących budynków d.batalionu WOP/miały być mieszkania komunalne/gmina zrobiła nielegalne wysypisko gruzu i śmieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa handel biletami

Synoptycy: spodziewane burze i deszcz

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komu przeszkadza społeczna lodówka?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
777
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%