MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Cięcie na życzenie

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 26 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 10:41
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Liczba przeprowadzanych cesarek wzrosła w tym roku na Dolnym Śląsku o sto procent.

Marta jest w szóstym miesiącu ciąży. I paniczne boi się porodu. Kiedy wyznała to swojemu ginekologowi, ten zaproponował jej cesarskie cięcie na życzenie. – Da pani dwa i pół tysiąca i sprawę załatwimy – powiedział lekarz

W poprzednich latach cesarki stanowiły ok. 20 proc. wszystkich porodów, teraz jest to nawet ok. 40 proc. Wykonanie takiego zabiegu powinno mieć wyraźne wskazania lekarskie. Pieniądze mogą jednak pokonać wiele przeszkód.
Średnio koszt takiego zabiegu „na lewo” to 1,5 - 3 tys. zł
w szpitalu publicznym.
– Skoro dzięki temu można pozbyć się bólu, to dlaczego kobiety mają mieć wyrzuty sumienia? – pyta Karolina Kopczyńska z Jeleniej Góry. Jak sama przyznaje, obawia się bólu podczas rodzenia. – Moja mama urodziła poprzez cesarskie cięcie, dlatego ja, gdy będę miała rodzić, głęboko się zastanowię, czy nie poprosić o cesarkę.
– Nie ma u nas możliwości wykonania cesarskiego cięcia na życzenie – twierdzi Maciej Biardzki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. – Faktem jest, że liczba takich zabiegów wzrasta. Po pierwsze, do naszego szpitala trafiają wszystkie powikłane ciąże. Po drugie: teraz cięcie wykonuje się, gdy tylko występują najmniejsze kłopoty z płodem. Dawniej tak nie robiono.
Dlaczego pacjentki coraz częściej wybierają cesarkę? – Ze strachu, ale też dla wygody
– odpowiada jeden z jeleniogórskich ginekologów. – Bo chcą dokładnie zaplanować poród i na przykład szybko wrócić do pracy. Niektóre boją się też komplikacji przy połogu.
Najczęstszym powodem jest strach przed bólem porodowym. Rozwiązaniem mogłoby być tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe (polega na wprowadzeniu do kręgosłupa cieniutkiej igły i podawaniu przez nią leków znieczulających). Tyle tylko, że niewiele kobiet o tym wie, a szpitale stosują je bardzo rzadko. Dlaczego? Bo NFZ przeznacza na to zbyt mało pieniędzy, a przy zabiegu musi być anestezjolog. – Sytuacja jest patowa – ocenia dr Ryszard Smoliński z Wrocławia.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozmowy o Kowarach

Skalne ławki pod Szrenicą

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Minka na sobotni wieczór

Czytelniczka: drogo i brudno

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
253
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%