MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Chwała żołnierzom nie tylko w dniu ich święta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 15 sierpnia 2009, 15:41
Aktualizacja: Niedziela, 16 sierpnia 2009, 8:31
Autor: rylit
Fot. rylit
Uroczysta parada orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej, która przygrywała maszerującym żołnierzom z kompanii honorowej z Bolesławca uświetniła tradycyjnie tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Uroczystość rozpoczęła zbiórka uczestników pod Bramą Wojanowską. Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, żołnierze z Bolesławca, poczty sztandarowe, delegacje różnych instytucji z kwiatami w rytm marszów wojskowych przemaszerowali na plac przy pomniku „Pamięć i Niepodległość” przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

Uroczystości poprowadził płk rezerwy Marek Gołębiowski. Nadmienił, że dzisiejsze święto nawiązuje do 89. rocznicy słynnej bitwy pod Warszawą, zwanej też „Cudem Warszawskim”, która zatrzymała ekspansję bolszewizmu na zachód Europy. Obchodzenie tego święta w Jeleniej Górze, mimo braku garnizonu, jest możliwe dzięki władzom miasta i prężnie działającemu Jeleniogórskiemu Stowarzyszeniu Żołnierzy Radiotechników „Radar” .

Podczas grania hymnu państwowego poczet sztandarowy z 23 Brygady Artylerii w Bolesławcu wciągnął na maszt flagę państwową. Na wstępie uroczystości głos zabrał prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Podziękował wszystkim żołnierzom za dotychczasową służbę, składając im życzenia. Głos zabrał również Honorowy Prezes Stowarzyszenia „Radar” generał brygady w stanie spoczynku Bronisław Peikert.

Po odegraniu przez orkiestrę Marsza Pierwszej Brygady delegacje przybyłe na uroczystości złożyły pod pomnikiem "Pamięć i niepodległość" wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończyła msza święta w intencji żołnierzy, którą celebrował proboszcz Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa ksiądz prałat płk dr Andrzej Bokiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pożegnali Słońce

Studium na początek

O rozpadających się górach

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Lio 15-08-2009 19:38
Syf, kiła i mogiła - to wizytówka Jeleniej Góry, miasta zapeziałego !!!
~......szum swiatla ....... 15-08-2009 22:11
POPIERAM poprzedni wpis w 100% .
~miejscowy 15-08-2009 22:11
Widać na zdjęciu numer 15, że panowie Jurki coś się nie lubią!
teessi 15-08-2009 22:15
Jak Pan Ryszard potrafi pięknie sfotografować KAŻDĄ kobietę... Zdjęcie nr 22 - cudne!
~tomaszek 15-08-2009 22:21
Lio! Co Twoja konstatacja ma wspólnego z opisaną uroczystością? Byłem na uroczystości i wrażeń negatywnych nie miałem, a wprost przeciwnie. Dobrze, że jeszcze są tacy, którym się chce czynić coś więcej niż dla siebie. Bardzo wzruszył mnie widok pani idącej z wieńcem od Sybiraków i dwóch dziewczynek obok niej. Okazało się, że są to jej prawnuczki. Jeśli się gdzieś w literaturze przewinęła postać Matki Polki, to w tym momencie, ją widziałem. Tak samo i kombatanci będący na placu dla osób mających serce i dbających o rozwój wartości wyższych, dostarczali oni refleksji o cenie jaką musiał zapłacić naród za to byśmy mogli żyć bezpiecznie. Takie było przesłanie tej uroczystości.
~patriota przez małe "p" 15-08-2009 22:43
Czołem i chwała, żołnierze. Chwała Wam, że żyjecie na nasz, podatników, koszt i tylko Bóg wie, co tam robicie w tych swoich ogrodzonych drutami koszarach (i czy w ogóle cokolwiek robicie). Chwała za te miliony, przez dziesięciolecia zmuszane do służby wojskowej i gnojone od samego początku jako "koty". Chwała za tych, którym obowiązkowa służba wojskowa przerwała karierę i dobry start w życiu. Chwała za feudalizm w wojsku - obok kościoła, policji i nauki ostatni bastion średniowiecznych porządków i mentalności. Chwała za tych, co zginęli w czasie wojny i ginąć będą podczas kolejnych, bo nie mogli odmówić (śmierć za ojczyznę lub kulka w łeb za nieposłuszeństwo - jedno i to samo). Chwała za kombatantów i ich wieczne roszczenia (a przecież to co robili, robili nie dlatego, że mieli dobre serce, tylko sytuacja ich zmusiła). Chwała Wam wreszcie za odwagę i waleczność w czasie II wojny światowej - to dzięki Wam mieszkamy w cuchnącej i skundlonej Jeleniej Górze, a nie wypolerowanym, otwartym na świat Hirschbergu. Czołem i chwała żołnierze! Ja nigdy nie będę taki jak Wy, bo mam jedną, jedyną rzecz, której Wam zabrakło - rozum.
~gienerau 15-08-2009 23:47
chwala im za to ze nie ma ich juz w Jeleniej i nie urzadzaja sobie nocnych strzelanek na poligonie ze szyby w niektorych czesciach miasta w oknach sie trzesly,no i ze nie dra ryja sie po miescie pijane przyglupy z poboru.Nara.Ps. do patrioty gdybysmy dzis mieszkali w hirszbergu to bylbys w nim jedynie przymusowym robolem do czyszczenia kibli wiec nie pier..i nie obrazaj kombatantow trolu bez rozumu,co do trepow z rocznika 1945-2009 masz racje,moze zmieni sie to jak do woja beda szli ludzie wyselekcjonowani i majacy warunki do noszenia broni a nie przyglupy bez zebow wcielane na sile.
~żołnierz 16-08-2009 0:20
tobie by sie przydała taka kulka jak piszesz...ale ciesz sie ze mozesz pisac bo w innym ustroju bys niemogl...
~Bombardier 16-08-2009 7:43
"z kampanii" ?? a może kompanii honorowej :)
~ 16-08-2009 8:28
kompanii piwowarskiej ;-)
~ 16-08-2009 9:54
Fala w wojsku była faktem, nawet film o tym powstał ("Kroll"), na Kadetów do tej pory mają zadrutowany teren, natomiast wojsko jest na koszt podatników, czy tego chcemy czy nie. Chwała tym, co ginęli i walczyli w czasie wojny, ale tych już naprawdę niewielu zostało, przecież oni mają obecnie powyżej osiemdziesięciu lat (jeśli w 1945 mieli po 20 lat lub więcej plus 64 równa się 84 lub więcej), zatem na tej uroczystości pierś wypinali ci, co byli odpowiedzialni za powojenne lata (np. za "falę").
~starszy szerowiec 16-08-2009 10:43
Do woja na siłę mnie wzięli. Ale dziś mile wspominam. Mamuśka jak przyjechała na przysięgę i mnie zobaczyła łzy lała ze szczęścia. Niestety wcześniej jakoś mi ze szkołami sie nie układało. Po unitarce trafiłem do Bibu i do WOSR-u. Dowódca plutonu był nerwowy bo w plutonie zdarzały się rózne nie sympatyczne dla niego przypadki. Po niektórych zdarzeniach, np. kiedy pół plutonu wyszło na zbiórkę bez butów dawał upust nerwom i nieźle jobował i kurwował. Ale pomocnik był równiacha. Technik budowlany, Krzysiek. Potem trafiłem na hutę Katowice. Nauczyłem się ciesielstwa i glazurnictwa. To zawdzięczam wojsku. Bo jak bym nie poszedł to dzisiał dziad moczymorda byłby ze mnie. W Niemczech przepracowałem 9 lat jako glazurnik. Ja chciałem skorzystać z okazji i skorzystałem. Inni stękali że im źle, że ich ścigają. Ja ancla nie oglądałem. Wybudowałem dom, dzieci już po studiach. Jak syn po liceum sobie zabuzował, to zrobiłem wszystko żeby poszedł do wojska. On też nic złego o wojsku nie powie, ja pomogłem i dowódcy żeby pojawiła się u niego ambicja bycia dobrym żołnierzem. Tylko nieudaczniki i maminsynki kwękają. Pozdrowienia dla dzielnego Pana Majora Cetery. Chłopie ale z ciebie była żyła. Nauczałeś nas dobrej roboty.
~cieńka relacja 16-08-2009 23:02
P.Foto z Jelonki widać po zdjęciach ,że to nie Tejo robił. Według relacji to tylko 3 delegacje składały kwiaty. A reszta to co na urlopach.Nawet nie widać partii politycznych i radnych.
~do cieńka relacja 16-08-2009 23:33
Ja tam byłam :PSL, WM to faktycznie nie było ale zapowiadali delegację z Partii Demokratycznej, a radni z PiSu też chyba byli ale P.,,RYLIT" urodził się z aparatem i robi po swojemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

Remiza jak nowa

Wypadek przy baniakach  

Problemy krwiodawców

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
125
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%