MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Chwała bohaterom Polski niepodległej!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 11 listopada 2008, 13:48
Aktualizacja: 16:28
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wyjątkowo dużo jeleniogórzan i gości uczciło dziś 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do stolicy Karkonoszy zjechali jedni z najważniejszych ludzi w państwie i województwie: wicepremier Grzegorz Schetyna i wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Na placu Ratuszowym grubo przed godz. 11 gęstniał tłumek zainteresowanych oficjalnymi obchodami Dnia Niepodległości. Przybywali samorządowcy, przedstawiciele ugrupowań politycznych i mieszkańcy. Ci ostatni – wyjątkowo licznie. Na pewno zachęcała ku temu sprzyjająca aura.

Uroczystość rozpoczęli trębacze z orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej, którzy odegrali hejnał Jeleniej Góry przed zgromadzonymi mieszkańcami, pocztami sztandarowymi szkół, partii, organizacji, harcerzy i weteranów oraz Kompanią Honorową 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca. Prezenter Dariusz Maląg prosił o głos wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetynę.

– Chwała wielu bezimiennym bohaterom tamtych dni, którym zawdzięczamy wolność. Cieszyliśmy się nią co prawda tylko 20 lat, ale oczekiwały na nią cztery pokolenia Polaków – mówił Grzegorz Schetyna.
Przemawiał także Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Uroczystość uświetnił odczytaniem patriotycznych wierszy Jacek Paruszyński, aktor Teatru Jeleniogórskiego. Trudów uroczystości nie wytrzymał jeden z weteranów. Starszy pan zasłabł i upuścił sztandar. Wyprowadzili go z placu Ratuszowego koledzy i harcerze.

Bo odegraniu Marsza Legionów Polskich orkiestra w asyście kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych i jeleniogórzan przeszła przez trakt śródmiejski pod Sanktuarium Podwyższenia Świętego Krzyża i pomnik Wolność i Niepodległość. Wcześniej wszyscy minęli okolicznościową wystawę poświęconą 90. rocznicy odzyskania niepodległości, jaką w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego urządził Władysław Stasieńko.

Przed pomnikiem Wolność i Niepodległość złożono wieńce i kwiaty. Uczynili to zaproszeni goście, władze miasta, przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych, policji oraz harcerzy. W południe rozpoczęła się msza za Ojczyznę koncelebrowana przez ks. prałata płk. Andrzeja Bokieja. – Trawestując powiedzenie jednego z amerykańskich polityków, można powiedzieć. Nie pytaj się co Polska zrobiła dla ciebie, ale co ty zrobiłeś dla Polski, dla Jeleniej Góry – mówił celebrans w homilii, wyraźnie akcentując potrzebę lokalnego poczucia patriotyzmu.

Wieczorem – ostatni akcent uroczystości niepodległościowych. O godz. 18 Stowarzyszenie Młodzi Konserwatyści urządzi przed Pomnikiem Wolność i Niepodległość uroczystą wieczornicę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

"Artysta" słono zapłaci

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Patryotka 11-11-2008 14:34
" Raduje się serce, raduje się dusza gdy Pierwsza Kadrowa na Moskala rusza "!
~Bohaterowie trzeciej "niepodległości" cz.3 11-11-2008 14:42
www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/2%20Upadek%20tzw.htm
~uczestnik 11-11-2008 16:09
DLACZEGO nikt nie zabezpieczył aby służby ratunkowe były na miejscu.Wiadomo ,że kombatanci są wiekowi i sztandary są ciężkie.Ta sama sytuacja w kościele.NAGANA dla organizatorów !!!!!!
~klocek 11-11-2008 16:48
jak chcecie częściej dawać takie obszerne fotoreportaże to musicie poważnie zastanowić się nad zmianą prezentacji zdjęć, bo w tej chwili jest dramat ; )
~były sm 11-11-2008 17:22
wreszcie, widoczny udział Straży Miejskiej w uroczystościach państwowych, nie tylko zabezpieczenia, ale czynna obecność, brawo.... czyżby zmiany w SM? pozdrowienia dla Jacka
~Che Guevara 11-11-2008 17:26
Obawiam się, że Naród Polski czeka jeszcze co najmniej jedna rewolucja przeciwko m.in. tym znanym gębom tu występującym w celu uzyskania prawdziwej niepodległości. Może to być rewolucja najkrwawsza, już bez żadnego okrągłego stołu i grubej kreski, ale za to potem latarnie będą służyły tylko do oświetlania miast Polski, a człowiek będzie znaczyć człowiek i polityk będzie brzmiało dumnie. Na razie zbierajmy archiwum i oglądajmy się dobrze za siebie...
~Trepak 11-11-2008 18:38
Ladna uroczystość , wcześniej bylo swięto Hubertusa i gonitwa za rudym lisem , ktory zostal schwytany . Czyżby , dzisiaj p. Sarzyński przybyl na ta uroczystośc i zapomnial umyć wlosy po wcześniejszej imprezie.?
~Gral 11-11-2008 18:48
Starszy Pan, ktory zaslabl to zolnierz 30 DP AK im. mjr Grzmota. Omdlewal trzymajac drzewce sztandaru w dloni. A tak swoja droga...uroczystosci powinny byc zabezpieczane przez sluzby medyczne. Zycie tego weterana jest dla nas bardzo wazne. Dziekujemy lekarzowi z SOR za pomoc.
~Pyzdra 11-11-2008 19:31
Wow! Tyle zdjęć! Ten TEJO jest niesamowity! Był we wszystkich miejscach, gdzie się świętowało! Piękne ujęcia!
~do Trepak 11-11-2008 19:39
Wszystko się zgadza, Hubertus stał obok tego rudego... i to w czerwonym krawacia;-) Nóż się sam otwiera w kieszeni...
~patriota 11-11-2008 19:47
Prawdziwi bohaterowie niepodległości się teraz w grobie przewracają jak widzą o jaką Polskę walczyli
~Sabath 11-11-2008 20:25
piękna uroczystość tylko smutne jest to że starszy pan żołnierz słabł w oczach widzów
~Sabath 11-11-2008 20:27
wykorzystywanie ponad siły a ten pan wielce się poświęcił trzymając drzewce sztandar dla tego ważnego i wielkiego święta a to już taki wiek kiedy trzeba odpocząć i nie robić niczego ponad swoje siły
~Brawa... 11-11-2008 20:32
dla wszystkich uczestników tej podniosłej uroczystości.Mimo ,że na górze panuję w dalszym ciągu przepychanki.To choć w Jeleniej Górze panie i panowie z różnych formacji politycznych w ramie w ramię uczestniczyli w uroczystości ,może ten przykład ,przeniesie się do Warszawy.I skończymy z głupimi ambicjonalnymi przepychankami ,a weźmiemy się wspólnie do roboty dla dobra naszej małej ojczyzny.
~Czerwona Dolina 11-11-2008 21:45
"panie i panowie z różnych formacji politycznych w ramie w ramię uczestniczyli w uroczystości..." - i większośc ubrana była na czerwono;-) Bo oni się kochają:-))) A tak poważnie, to nasi pseudopoitycy nie szli razem, tylko chcieli byż uwiecznieni na fotkach, a że okazja przednia i kamer wiele to co za różnica z kim mnie ujmą;-) A co do hasła "weźmiemy się wspólnie do roboty dla dobra naszej małej ojczyzny" to skieruj je właśnie do tych vipów, niech się w końcu wezmą do roboty i dadzą dobry przykład, a nie łapy w kieszeni jak brygadzista na czynie społecznym i składanie wiązanek kwiatów. Z tego chleba nie będzie. Jakby oni mieli ambicje, to by złożyli mandaty radnych...
~sarna 11-11-2008 23:34
Wielkie brawa dla bohatera armii krajowej starszego pana, ktory trzymal drzewce sztandaru w dloni ! Ten pan to zywa HISTORIA naszego narodu Polskiego,z ktorego my mlodzi powinnismy brac przyklad....! Jak mozna dopuscic do tego,ze gdy omdlal nie bylo na placu ratuszowym przy organizacji takiej imprezy ,,POGOTOWIA!, to wstyd dla WLADZ naszego miasta....oraz organizatorow!!!
~-he 12-11-2008 1:02
el Papajos miał biało-czerwony krawat widać niektórzy to tylko na czerwono widzą :))) ze złości może??
~do Brawa 12-11-2008 8:14
Bo to była parada równości;-) Marsz tolerancji... Ps. Ciekawe czy Rudziński stosuje Londa Color czy coś mocniejszego?
~SADY 12-11-2008 8:20
To Pan redaktor umieszcza tez foto swojego dziecka??? Taka mała propagada?:) <br><br> <i> a skąd ten pochopny wniosek? </i>
~ciekawy 12-11-2008 11:58
Może pan Preztdent zafundowaby łmieszkańcom,flegi narodowe,bo zwywieszaniem jest kłopot.Nawet pan Łużniak zapomniał,albo nie ma.Mo,ze wytłumaczeniem jestto,żesłużby komunalne ściągają wszystkie,nie bacząc czy je tam powiesili.trudno co roku kupować flagę.A na marginesie to pan min.Schetyna mógłby nie obrażać nas przyjeżdżając na taką uroczystość ubrany jak fircyk.Wstyd!!!!
~Jakub 21-11-2008 21:47
A ten jakiś mały na 8 zdjęciu w czarnych okularach to co za jeden - goryl czy mafiozo????
~Tee 5-12-2008 18:28
do SADY: a skąd wiesz, że Pan Redaktor w ogóle MA dzieci?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wizyta profesora

To było bezpieczne?

Trwa "Davos" w Karpaczu

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
772
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%