MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Chopin Północy mieszkał w Cieplicach

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 30 września 2019, 6:22
Aktualizacja: Wtorek, 1 października 2019, 16:57
Autor: Stanisław Firszt
Adolf Georg Martin von Henselt/fot. Internet
Fot. Archiwum S. Firszta
Jednym z największych mistrzów fortepianu w okresie romantyzmu był Adolf Georg Martin von Henselt (Hänselt). Jego rodzice, Filip Edward i Karolina z domu Geigenmüller pochodzili z Saksonii, ale w czasie wojen napoleońskich,w 1813 roku przenieśli się do Schwabach w Bawarii. I to właśnie w tej miejscowości, 9 maja (w innych źródłach podaje się 12 maja) 1814 roku przyszedł na świat Adolf Georg. W 1817 roku cała rodzina przeniosła się do Monachium, gdzie trzyletni Henselt zaczął naukę na skrzypcach, a po dwóch latach – naukę gry na fortepianie u Józefiny Flad, uczennicy Georga Josepha Voglera.

Pierwszy występ młodego muzyka odbył się w Monachium w 1832 roku (inni podają, że w 1829 roku) i to właśnie wtedy został zauważony jego talent. Osiemnastoletni Adolf otrzymał stypendium na kontynuację nauki od samego króla Bawarii, Ludwika I. Rozpoczął ją u Johanna Nepomuka Hummela w Weimarze, a od 1834 roku kontynuował ją w Wiedniu u Simona Sechtera. W 1836 roku, w celu podratowania wątłego zdrowia odwiedził uzdrowisko Karlove Vary, gdzie poznał Fryderyka Chopina. W tymże roku przeprowadził się z Wiednia do Berlina. Koncertował w Dreźnie, Weimarze i Jenie. W 1837 roku wrócił do Berlina, a stąd wyjechał do Wrocławia. W tym czasie poznał Roberta Schummana. Będąc na Śląsku, 24 października ożenił się w Szczawnie Zdroju z rozwódką, którą poznał wcześniej w Weimarze, Rozalią z domu Manger, przyjaciółką Goethego. Miał z nią syna.

Mając wspaniałą sławę nieprzeciętnego pianisty i rekomendację wielu znanych i wpływowych osób, otrzymał zaproszenie na koncerty do stolicy Imperium Rosyjskiego. Uczyniła to zapewne Fryderyka Luiza Charlotta Wilhelmina Hohenzollern, córka Fryderyka Wilhelma III, króla Prus, od 1825 roku cesarzowa Rosji, jako Aleksandra Fiodorowna, żona Mikołaja I i od tegoż roku króla Polski, która często przebywała na Śląsku, m.in.w Szczawnie Zdroju, Cieplicach i pałacu królów pruskich w Mysłakowicach. Cesarzowa musiała na którymś z tych miejsc usłyszeć jego koncert. Dzięki temu Adolf Henselt trafił do Sankt Petersburga, w 1838 roku. W drodze do stolicy Rosji zatrzymał się na koncerty w Warszawie i tam skomponował walc "Souvenir de Varsovie". W Petersburgu koncertował, m.in. w Teatrze Balszoj. Został nadwornym pianistą carycy i nauczycielem fortepianu jej dzieci, w tym przyszłego cara Aleksandra II. Miał wielkich mecenasów wśród rosyjskich możnych, m.in. braci Wielhorskich i polskiej magnaterii przebywającej w stolicy imperium.

Henselt w Rosji poznał koncertującego tam w 1842 roku Franciszka Liszta. Obaj mistrzowie klawiatury zaprzyjaźnili się. Mieszkając w Petersburgu Henseltnie przerwał swoich kontaktów z Europą. Koncertował w Niemczech, Francji i Anglii. Tak, jak rodzina carska często wyjeżdżał na Śląsk. W 1852 roku kupił tam od Dallwitzów majątek Gierałtów, gdzie w maju – sierpniu rokrocznie spędzał wakacje. W 1858 roku, Adolf Henselt został generalnym inspektorem w Instytucie Pawłowskim w Petersburgu, a nieco później w Instytucie Sierocym w Moskwie, a następnie profesorem fortepianu w Konserwatorium Muzycznym w Petersburgu. W czasie wakacji w pałacu w Gierałtowie odwiedzali go znani i sławni twórcy tamtych czasów, w 1857 roku – Christian Andersen, w 1861 – Franciszek Liszt, a w 1863 - Ryszard Wagner.

W latach 1860 – 1861, uczeń Henselta, car Aleksander II nadał mu za zasługi dla rosyjskiej muzyki, obywatelstwo rosyjskie i tytuł szlachecki. Mieszkanie w Rosji i obowiązki nie pozwalały Henseltowi utrzymywać majątek ziemski w Gierałtowie na odpowiednim poziomie, dlatego muzyk postanowił go sprzedać w 1866 roku i kupił sobie willę w Cieplicach. Powodem tej zamiany był też zły stan zdrowia kompozytora. Pobyty w kurorcie pozwalały mu korzystać z miejscowych, leczniczych wód. W tym czasie w Cieplicach corocznie przebywało wielu obywateli rosyjskiego imperium. Mało tego, istniała tam nawet cała dzielnica (Rusiche Kolonie), w rejonie dzisiejszych ulic Łabskiej i Kamiennej, a w samym centrum uzdrowiska planowano zbudować łazienki rosyjskie.

Adolf Georg Martin von Henselt zmarł na serce w swoim cieplickim domu, 10 października 1889 roku. Następnego dnia, jego zgon zgłosił służący Heinrich Beger. Poinformował, że jego Pan umarł dzień wcześniej o godz. 9.45 mając 75lat i sześć miesięcy. Informacje o jego zgonie podała lokalna gazeta "Hirschberger Tageblatt", 15 października 1889 roku, nr 165 na stronie 3, porównując go do najlepszych światowych pianistów, tj. Chopina i Liszta. W księdze zgonów z tegoż roku, pod datą 11 października 1889 roku istnieje zapis pod nr 198 dotyczący sławnego muzyka (Zapis nr 83/249 Urzędu Stanu Cywilnego w Cieplicach znajdujący się w oddziale jeleniogórskim Archiwum Państwowego we Wrocławiu).

Henselt był jednym z najważniejszych muzyków i kompozytorów swojej epoki. Jego uczniem był, m.in.Modest Musorgski. O tym wybitnym człowieku i jego cieplickim domu wie niewielu mieszkańców Cieplic. Warto, w 130 rocznicę jego śmierci o nim wspomnieć. W jego rodzimej miejscowości Schwabach isnieje szkoła muzyczna im.Adolfa von Henselta, a w tamtejszym muzeum funkcjonuje jego archiwum i ekspozycja biograficzna jemu poświęcona. Działa też Międzynarodowe Towarzystwo Adolfa Henselta (International – Adolph – Henselt - Society). Cieplice niestety do niego nie należą.

Twoja reakcja na artykuł?

24
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Senator zachęca do głosowania na maszty

Trwa budowa atrakcji KPN

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~zaboberek 30-09-2019 9:25
Ciekawy artykuł,tylko dlaczego tak ogólnikowo o Cieplicach i o tym,że to mieszkał.Dlaczego nie jest podana ulica i ewentualnie dom,o ile jeszcze istnieje. Dopiero po tym,informacja będzie wyczerpująca.
~Pamięć 30-09-2019 11:13
do: ~zaboberek (9:25)
... i gdzie został pochowany?
~Mieszkaniec 30-09-2019 19:50
Pół nocy mieszkał??? A co robił w drugiej połowie nocy???
~Olo 30-09-2019 21:04
Mianem Chopina Północy określa się Edwarda Griega.
~ 30-09-2019 22:46
Przy jakiej ulicy i pod jakim numerem mieszkał ten człowiek?
~ 30-09-2019 22:47
"O tym wybitnym człowieku i jego cieplickim domu wie niewielu mieszkańców Cieplic." - niestety, z tego artykułu również nie można się tego dowiedzieć. Niedoróbka pisarska.
~Ewa 2-04-2020 0:09
Czy znane jest miejsce jego pochówku? szukam informacji na ten temat

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Leniuchem" do kolei na Kopę

"Madonna" Holbeina była w Karpnikach

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Oświetlenie karkonoskich bud do II poł. XIX wieku

Rocznica śmierci Schwenckfeldta

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
417
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%