Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 8021
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Chopin i Schumann: muzyka damsko–męska w Łomnicy

Poniedziałek, 15 listopada 2010, 7:58
Aktualizacja: 8:01
Autor: Agrafka
REGION: Chopin i Schumann: muzyka damsko–męska w Łomnicy
Fot. Agrafka
W minioną sobotę odbył się koncert „ Mężczyzna okiem kobiety – Kobieta okiem mężczyzny”. Zabrzmiały pieśni Chopina i Schumanna w Pałacu w Łomnicy w wykonaniu jeleniogórzanek, sopranistki Michaliny Bieńkiewicz i pianistki Barbary Sas, zorganizowany z okazji 200. rocznicy urodzin obu kompozytorów. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej – oddział w Wojanowie.

Śpiewaczka wykonała po niemiecku pięć pieśni Roberta Schumanna z cyklu „Miłość i Życie kobiety”, i „Marzenie” oraz takie pieśni Fryderyka Chopina jak: „Gdzie lubi”, „Hulanka”, „Pierścień”, „Precz z moich oczu”, „Śliczny chłopiec”, „Dwojaki koniec”. Zaprezentowane zostały również „Wariacje na temat Życzenia” Ferenca Liszta oraz pieśń Chopina, pt. „Życzenie”, stanowiąca temat wariacji.

W odwrotną stronę poszła francuska kompozytorka, śpiewaczka Paulina Viardot „Plainte d’amour”, zainspirowana mazurkami Chopina zaaranżowała je jako pieśni. Zagrany został Mazurek Chopina f-moll Op. 6 nr 1. Przerobienie chopinowskiego Mazurka przez Viardot, także ukazało kontrasty damsko-męskie w spoglądaniu na emocje zawarte w dźwięku.

- Wybrałam właśnie takiego rodzaju teksty Chopina i Schumana, ponieważ spostrzegłam, że całkiem inne było spoglądanie na kobietę w wieku XIX, kiedy były te pieśni pisane. Uznałam, że warto zrobić koncert o relacjach damsko-męskich doby romantyzmu, i ukazać skrajny odbiór obojga płci. Pieśni Chopina inspirowane były głównie folklorem, z tego powodu wielu muzyków nie uważa ich za wybitne, gdyż są proste w odbiorze. Ja osobiście lubię je śpiewać, gdyż są po prostu śmieszne. Najbardziej do gustu przypadł mi utwór „Śliczny chłopiec”. Ponieważ mieszkam teraz w Austrii śpiewanie po polsku sprawia mi ogromną przyjemność – powiedziała Michalina Bieńkiewicz, sopranistka.
Wykonane zostały także utwory typowo instrumentalne oraz teksty gdzie podmiot liryczny jest kobietą.

– Był to koncert z cyklu spotkań z „Muzyką Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej”. Poprzednie koncerty organizowaliśmy w Pałacu Królewskim w Mysłakowicach, w herbaciarni Pałacu Bukowiec. 5 grudnia, w niedzielę o 17.00 odbędzie się kolejny koncert z tego cyklu. W Wojanowie zagra. akordeonista z Krakowa Tomasza Drabina. Koncerty organizujemy już od 5 lat, wcześniej odbywały się w Pałacu Paulinum, teraz odbywają się we wszystkich obiektach pałacowych Kotliny Jeleniogórskiej - poinformowała Grażyna Kolarzyk, dyrektor Oddziału Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

- W przyszłym roku organizujemy mistrzostwa świata w grze na pile muzycznej w Pałacu Wojanów. Obecny będzie mistrz świata gry na pile Wojciech Suchań. Temu wydarzeniu będą towarzyszył zarówno koncerty filharmoniczne jak i bluesowe – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na różnego rodzaju imprezy eventowe organizowane w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
496
Tak
16%
Nie
67%
Czasami, wybiórczo
17%
 
Głos ulicy
Kwiaty na Dzień Kobiet
 
Miej świadomość
Krematorium "od kuchni"
Rozmowy Jelonki
Będą kolejne turnieje
 
Piłka nożna
Żeby jeszcze same grały i wygrywały...
 
Polityka
Wybory prezydenta Jeleniej Góry – przedstawienie kandydatów
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 18 marca 2024
 
Aktualności
Największe roboty od wojny
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group