MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Chopin i Schumann: muzyka damsko–męska w Łomnicy

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 15 listopada 2010, 7:58
Aktualizacja: 8:01
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W minioną sobotę odbył się koncert „ Mężczyzna okiem kobiety – Kobieta okiem mężczyzny”. Zabrzmiały pieśni Chopina i Schumanna w Pałacu w Łomnicy w wykonaniu jeleniogórzanek, sopranistki Michaliny Bieńkiewicz i pianistki Barbary Sas, zorganizowany z okazji 200. rocznicy urodzin obu kompozytorów. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej – oddział w Wojanowie.

Śpiewaczka wykonała po niemiecku pięć pieśni Roberta Schumanna z cyklu „Miłość i Życie kobiety”, i „Marzenie” oraz takie pieśni Fryderyka Chopina jak: „Gdzie lubi”, „Hulanka”, „Pierścień”, „Precz z moich oczu”, „Śliczny chłopiec”, „Dwojaki koniec”. Zaprezentowane zostały również „Wariacje na temat Życzenia” Ferenca Liszta oraz pieśń Chopina, pt. „Życzenie”, stanowiąca temat wariacji.

W odwrotną stronę poszła francuska kompozytorka, śpiewaczka Paulina Viardot „Plainte d’amour”, zainspirowana mazurkami Chopina zaaranżowała je jako pieśni. Zagrany został Mazurek Chopina f-moll Op. 6 nr 1. Przerobienie chopinowskiego Mazurka przez Viardot, także ukazało kontrasty damsko-męskie w spoglądaniu na emocje zawarte w dźwięku.

- Wybrałam właśnie takiego rodzaju teksty Chopina i Schumana, ponieważ spostrzegłam, że całkiem inne było spoglądanie na kobietę w wieku XIX, kiedy były te pieśni pisane. Uznałam, że warto zrobić koncert o relacjach damsko-męskich doby romantyzmu, i ukazać skrajny odbiór obojga płci. Pieśni Chopina inspirowane były głównie folklorem, z tego powodu wielu muzyków nie uważa ich za wybitne, gdyż są proste w odbiorze. Ja osobiście lubię je śpiewać, gdyż są po prostu śmieszne. Najbardziej do gustu przypadł mi utwór „Śliczny chłopiec”. Ponieważ mieszkam teraz w Austrii śpiewanie po polsku sprawia mi ogromną przyjemność – powiedziała Michalina Bieńkiewicz, sopranistka.
Wykonane zostały także utwory typowo instrumentalne oraz teksty gdzie podmiot liryczny jest kobietą.

– Był to koncert z cyklu spotkań z „Muzyką Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej”. Poprzednie koncerty organizowaliśmy w Pałacu Królewskim w Mysłakowicach, w herbaciarni Pałacu Bukowiec. 5 grudnia, w niedzielę o 17.00 odbędzie się kolejny koncert z tego cyklu. W Wojanowie zagra. akordeonista z Krakowa Tomasza Drabina. Koncerty organizujemy już od 5 lat, wcześniej odbywały się w Pałacu Paulinum, teraz odbywają się we wszystkich obiektach pałacowych Kotliny Jeleniogórskiej - poinformowała Grażyna Kolarzyk, dyrektor Oddziału Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

- W przyszłym roku organizujemy mistrzostwa świata w grze na pile muzycznej w Pałacu Wojanów. Obecny będzie mistrz świata gry na pile Wojciech Suchań. Temu wydarzeniu będą towarzyszył zarówno koncerty filharmoniczne jak i bluesowe – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Nowa wystawa w Muzeum Tkactawa

Rondo – czy w tym roku się uda?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 15-11-2010 21:59
Jezu,te zdjęcia to komórką robione,i to marną...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkania z Beatą Kempą

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Festiwal z azaliami i rododendronami w tle  

Teraz mazur z "Halki"  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
959
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%