MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Chojnik pięknieje

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 10 października 2019, 6:04
Aktualizacja: Sobota, 12 października 2019, 11:11
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Komisja złożona z przedstawicieli inwestora, nadzoru budowlanego, konserwatora zabytków, Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz prowadzącego prace budowlane, odebrała kilka dni temu kolejny etap prac związanych ze wzmocnieniem murów pallacium.

Dzięki oczyszczeniu murów z porastającej je roślinności, działającej bardzo destrukcyjnie na substancję ścian, przygotowano i ułożono zbrojenie wieńca spinającego mury, mającego chronić je przed rozchodzeniem się. Teraz nastąpi zalanie zbrojenia i nałożenie nań kamiennej warstwy ochronnej.

Powyższe prace są prowadzone jako IV etap zadania „Zamek Chojnik – ratownicze prace budowlano-konserwatorskie korony murów pallacium 2019”. Do tej pory zakończono już trzy etapy prac rozłożonych w czasie ze względu na posiadane finanse. W tym roku Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze otrzymał dotacje na remont z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (492 tys.), Prezydenta Miasta Jelenia Góra (60 tys.) i Marszałka Dolnośląskiego (40 tys.). Udział własny Oddziału PTTK wynosi 19 tys. Razem IV etap remontu będzie kosztował ponad 611 tys. zł.

Niestety procedury przyznawania dotacji i przekazywania środków na zadania są tak skonstruowane, że prace budowlane można rozpocząć dopiero po ich zakończeniu, co z reguły wypada jesienią. Tak więc na prace te pozostaje niewiele czasu. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Jak na razie prace idą zgodnie z harmonogramem i wygląda na to, że uda się je zakończyć zanim spadnie śnieg i chwyci mróz.

Zamek Chojnik jest warownią zbudowaną na trudno dostępnym wzgórzu. W czasach jego budowy był to atut – trudno było ją zdobyć. Dzisiaj niestety jego usytuowanie nie ułatwia życia ani podczas prowadzonych prac budowlanych ani w trakcie normalnej eksploatacji. Dziesiątki ton materiałów budowlanych trzeba wwozić bardzo stromą drogą co, ze względu na ograniczenie ładowności samochodów dających radę pokonać takie wzgórze, rozkłada się w czasie. Następnie złożone materiały pod bramą zamkową muszą na mury zamkowe przenosić pracownicy na własnych plecach. Nie ma innej możliwości. Dlatego też bardzo dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa pracowników. Ponieważ lato było ciepłe na zamku stale brakuje wody, którą także trzeba dowozić z dołu.

Patrząc na zaawansowanie prac w obecnym etapie remontu możemy przyjąć, że zostaną one doprowadzone w przewidzianym terminie do końca. Dzięki temu mury zamkowe będą tak wzmocnione, że przetrwają kolejne kilkaset lat.

Następną niedogodnością, którą należy zlikwidować na zamku Chojnik jest brak wodociągu i instalacji sanitarnej. Do tej pory woda jest pobierana ze specjalnej instalacji sączkowej zlokalizowanej na zboczu góry. Jest to bardzo uciążliwe ze względu dużej różnicy wysokości ale także zamarzania starego rurociągu w okresie zimowym. Nowa instalacja pozwoli wyeliminować te niedogodności ale także pozwoli na dokonanie remontu schroniska oraz budowę nowych dostosowanych do aktualnych wymogów toalet.

Na dzień dzisiejszy Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” zlecił już wykonanie stosownej dokumentacji i gdy tylko ta będzie gotowa zostanie wykonany kosztorys tak by móc rozpocząć starania o dofinansowanie tak niezbędnej w tym obiekcie inwestycji.

Twoja reakcja na artykuł?

58
94%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
3
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Manewry medyczne

Promocja strony usługowej z Wrocławia za pomocą… pozycjonowania

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Gacek 10-10-2019 7:10
Nie tylko Chojnik pięknieje, ale ślepy i tak nie zauważy bo mało kto zwraca na to uwagę, a zamek jest przecież godny uwagi.
~18 sqandal 10-10-2019 8:39
…. to są pieniądze wywalone w błoto !!! Dynamit by się przydał !
~ 10-10-2019 10:48
do: ~18 sqandal (8:39)
Dynamit jest potrzebny dla...CIEBIE !!!😂 wiadomo gdzie masz go włożyć móżdżku 🙀
komentarz usunięty
komentarz usunięty
~vi 10-10-2019 14:20
odpowiedź na usunięty komentarz
włącznie z turystami? czy tak jak teraz w międzysezonie?
~traper 10-10-2019 9:15
Przydały by się jeszcze ruchome schody ...niby nic wielkiego a ucieszyło by starszych turystów
~solidna jestem 10-10-2019 9:39
Zamek Chojnik to jedyna taka atrakcja w Jeleniej Górze, w sensie biletowa. To miasto nei oferuje za wiele dla turystów. Fajnie , że zamek dostał środki na remont.
~Sanitariusz 10-10-2019 9:54
A gdzie Rezydent Próżniak ? Nie trzepnal fotki ? Wszakże to inwestycja strategiczną jest dla regionu.
~chwila 10-10-2019 10:16
"Jest to bardzo uciążliwe ze względu dużej różnicy wysokości..." - o matko, kto to pisał?...
użytkownik facebook 10-10-2019 17:18
Powoli to wszytko idzie ale lepszy rydz ...🤔
użytkownik facebook 10-10-2019 23:03
Super że się coś dzieje. Brawo
~iras 11-10-2019 10:47
Cysterny na wodę trzeba wykorzystać!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zygzakiem po ulicy

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Rowerowa Autostrada Dolnego Śląska

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
761
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%