MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Chojnik ma być w sieci!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 grudnia 2012, 7:04
Aktualizacja: 12:32
Autor: UM
– Trwają prace, zmierzające do budowy instalacji wodnej i kanalizacyjnej dla zamku Chojnik – informuje prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Oddział Sudety Zachodnie PTTK, zarządzający tym zabytkiem ma już dokumentację tej budowy, ale jest sporo problemów do rzowiązania. Po pierwsze, brakuje jeszcze kilkuset tysięcy złotych do spięcia jej kosztów. Po drugie – występuje potrzeba synchronizacji prac, bo w przyszłym roku Karkonoski Park Narodowy ma w planie poprawę stanu drogi, prowadzącej na Chojnik.

Warto najpierw zbudować sieć, a potem wyremontować drogę, co jest oczywiste. - Nie mniej wymaga to złożonych montaży finansowych i koordynacji działań kilku podmiotów naraz. Ponadto trzeba uzgodnić wpięcie końcówek tych instalacji do sieci Spółki „Wodnik” w Sobieszowie. Wbrew pozorom kompilacja tych wszystkich działań (organizacyjnych, planistycznych i finansowych) i ich synchronizacja w czasie nie jest najłatwiejsza, ale jeszcze przed końcem roku doprowadzimy do rozmów, które to zagwarantują - twierdzi Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Miastu na urodziny

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~wystarczy 3-12-2012 8:18
No takie to trudne. Kilkaset metrów uklepanej drogi i dwie rury na krzyż. A nawet nie na krzyż tylko równolegle. Zawiła, myślałem, że już bardziej się nie ośmieszysz, a jednak...
~~ 3-12-2012 8:21
i do tego kilkaset tys zl :P do rzowiązania
~M.Kaflik:-) 3-12-2012 8:26
Dlaczego wydawać moje pieniądze na rury do Chojnika, skoro w cieplicach jest tyle do zrobienia?! Ja jako dobry gospodarz, nie zgadzam się na to!
~zdziwiony 3-12-2012 9:40
Teorię "złożonych montaży finansowych" proponuję zgłosić do Nobla w dziedzinie ekonomii. Ciekawe czy to odkrycie indywidualne Prezydenta JG czy wspólna praca z kolegami uwijającymi się za kasą we Wrocławiu? Nagrodę oczywiście przeznaczyć, jako brakującą kwotę, na ten szczytny cel :)
Nοstradamus 3-12-2012 9:47
Oddział Sudety Zachodnie PTTK - tam to sobie siedzą ludziki i żyją jak pączki w maśle. Pełno takich ludzi obsadzonych jest na dobrych i MIODNYCH stanowiskach przez komunę. To właśnie oni i ich rodziny głosują na cztery ręce za PO. PTTK za darmochę otrzymała W PREZENCIE wszystkie schroniska w POlsce, zamiast ZARABIAĆ KASĘ to do tych obiektów trzeba ciągle dokładać z budżetów miast. Policzmy: Chojnik przez w sumie 6 miesięcy w roku przyciąga około 3 tys. ludzi DZIENNIE, każdy zostawia tam czystego dochodu w granicach 10 zł daje to kwotę 6 x 30 x 3000 x 10 = 5 400 000 zł (prawie PIĘĆ I PÓŁ MILION ZŁOTYCH ZYSKU ROCZNIE) A my mieszkańcy miasta Jelenia Góra mamy się do tej ZŁOTEJ KURY dokładać?! OK, ale w takim razie żądamy swojej części udziału w ZYSKACH.
~zdziwiony 3-12-2012 10:24
@Nostradamus, PTTK niejedno ma imię. Oddział "Sudety Zach." to stowarzyszenie, w którym obsada stanowisk mało "miodnych" raczej, odbywa się w drodze wyborów przez członków tego stowarzyszenia. "Posiada" też ono raczej tylko to jedno schronisko. Co innego Spółka Schroniska i Hotele Sudeckie PTTK, z którą "Oddział" niewiele ma wspólnego oprócz budynku, w którym mieszczą się ich biura. Prawdziwą próbą przejęcia części schronisk PTTK było działanie, lat temu wiele, "Szkoły Górskiej Przewodników Sudeckich" pod wodzą Jerzego P.
~zając z lasu 3-12-2012 10:25
do krzyża pod zabobrzem też przydało by się podciągnąć wodę i gaz bo prąd już jest,jak szaleć to szaleć;)
rymcycymcy 3-12-2012 10:39
09:47 | Nοstradamus | ...jesteś mistrzem dezinformacji ! :) ...takich ja Ty ...potrzebują ! :) ...POwinieneś się zaPiSać gdzie trzeba ! ;)
~Obserwer 3-12-2012 11:32
Ale totalna bzdura kilka set tysiecy za to mozna ska...lizowac caly np staniszow a nie tylko jedne ruiny .dy sie ta inwestycja zwroci czy znowy zaplaca wszyscy platnicy WODNIKA , Ciekaw jestem czy kto wydaje w jeleniej lekka reka taka kase na takie inwestycje. Jesli bedzie lebsza droga to nie widze problemu z dowozem wody i wywozem szamba przez nastepne 100 lat nie bedzie to kosztowalo nawet 10 % tej chorej inwestycji,
~Barry 3-12-2012 11:43
Oj Panie Prezydencie...... w dniu wyborów pokażą Ci wyborcy z innych części miasta co myślą o Twoich pomysłach.... Nie pamiętam tak złego prezydenta!
~**chipo 3-12-2012 11:52
jeśli dobrze rozumiem, to z tej notki wynika, że kasę na instalację wykłada PTTK, kasę na drogę KPN, przyłącze ma udostępnić Wodnik... a Marcin, a Marcin Z będzie wszystko spinał i przecinał wstęgi :)
~trolololol 3-12-2012 14:06
powinni archeolodzy inspektowac prace bo jak to jest w polsce ,skarb szybko zniknie jak sie znlazl.a przy takich wykopkac nie jeden cos znalazl!
~Obserwer 3-12-2012 14:16
Kase wyklada PTTK A skad oni wezma zobaczcie jak wygladaja schroniska PTTK ,Chojnik jesli zarabia to moze sam sobie wybuduje ta instalacje , Widac ze nasi radni podejmuja swietne decyzje na wyremontowany Grzybek nie ma kasy na monitoring czy ochrone , na park Zdrojowy wywalono 15 MLN i wywieziono kostke betonowa a uszczesliwili nas piachem i zakazami. droga rowerowa jelenia cieplice to koszmar z PRL a chodnik przy drodze na Goduszyn to jakas mzonka i wizja FANTASTY .Osiedle robotnicze jak pas do 4X4 OF road A CHODNIK pRZY STRUGA TO KSIEZYCOWY KRAJOBRAZ . wiele malych ulic i wiosek niema ka...lizy i leje scieki do strumieni i na pola gnojowice ze cala Jelenia pewnego dnia SMIERDZIALA jak CAP . Brawo rajcy Brawo oby tak dalej mysle ze wyborcy pamietaja wasze udane i nie udane decyzje
~zorientowany 3-12-2012 15:52
Ile tym razem dyr. KPN dostał w łapę, że KPN buduję drogę, która w istocie jest drogą dojazdową do schroniska??? A może kolejne porozumienie kumpli w KPN i PTTK, które jest właścicielem schroniska? Jak KPN ma za dużo kasy, to niech naprawi szlaki w górach, które są w nieporównywalnie gorszym stanie niż droga na Chojnik. Nie chcemy kolejnej autostrady w Karkonoszach!
~peacemaker 3-12-2012 20:10
to faktycznie bardzo złożone zadanie. proponuję zwrócić się do firm budujących CERN albo chociaż metro. Doświadczenie w złożonych montażach finansowych ma też NASA. Na świecie jest mnóstwo specjalistów od rzeczy z pozoru niewykonalnych. Projektanci Burdż Chalifa (najwyższy budynek świata) wiedzą jak równolegle położyć kilkaset metrów rury nawet w pionie. Wierzę że nasi włodarze dadzą radę temu nieprawdopodobnemu zadaniu a efekt ich pracy będzie można wpisać do Księgi Rekordów Guinnessa . Trzymam kciuki...
~M. Kamiński 3-12-2012 20:46
Doprowadzić i pompować wodę pod taką górę do jednego schroniska - dość niesamowity projekt. Ale skoro na koszt prywatnego zarządcy obiektu, to nie nam oceniać, jaki w tym sens. Swoją drogą, stanowiłoby nie lada atrakcję uruchomienie na zamku cystern i ujmowanie deszczówki tak, jak to drzewiej bywało. Byłoby to zarazem zgodne z historycznym duchem miejsca.
~pomylony 3-12-2012 23:13
Mam pomysł bardziej samowity. Zgodny z prawami fizyki, starożytną sztuką budowlaną, energią odnawialną i najnowszymi tryndami w rozwoju turystyki. Trzeba w "jeleniogórskich Karkonoszach" złapać któryś potok i puścić go akweduktem do zamkowej wieży- jako wieży ciśnień. Z niej wodę rurą w dół puścić (troszkę na potrzeby schroniska uszczknąwszy) i jeszcze przed wpięciem do "aglomeracji" wodociągów turbinę solidną zamontować (albo kilka mniejszych na zboczach pomiędzy skałkami wkomponować). Tym samym zamiast prąd na pompowanie zużywać go produkować. Przy zachowaniu kontroli higieny turystów, można dodatkowo atrakcję turystyczną zyskać, w formie kajakowego spływu prosto na Chojnik. Transport turystów i kajaków pod górę, oczywiście nową koleją linową (zasilaną np. prądem z wspomnianej turbiny).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Samowola budowlana w KPN–ie wciąż straszy  

Budowa łącznika rozpoczęta

Bezpieczniej nad Kaczawą

Dla komfortu pasażerów

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%