MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Choinkowy zawrót głowy

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 grudnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Angela, rylit
Już za 14 złotych można kupić naturalnego, świątecznego świerczka. Najtańsze jodły kosztują 49 złotych. Pełną parą rusza sprzedaż świątecznych symboli.

Na razie ruchu na stoiskach z choinkami jeszcze nie ma. Handlowcy przewidują, że zacznie się już w weekend. – Nasze drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji. Są sadzone tylko po to, aby przed świętami je wyciąć i sprzedać, jako bożonarodzeniową ozdobę – mówią sprzedawcy sprzed jednego z jeleniogórskich dużych sklepów, którzy do Jeleniej Góry przyjechali z Ziemi Lubuskiej.

W ubiegłym roku na zyski nie narzekali. – Ludzie mimo wszystko wolą naturalne drzewka. W ofercie mamy też nieco droższe świerczki i jodełki w doniczkach. Po świętach można odstawić je w chłodniejsze miejsce, a wiosną – posadzić w ogródku – usłyszeliśmy.

Jeszcze tańsze naturalne choinki można kupić w nadleśnictwach. Drzewko nie wyższe niż metr kosztuje około 9 złotych, a za pokaźną, trzymetrową choinkę trzeba zapłacić około 50 złotych. Są też jeszcze wyższe świerki, ale mało kto je kupuje. – W mieszkaniu się nie mieszczą, najczęściej w tym przypadku klientami są firmy, które ustawiają takie choinki na podwórkach lub w halach – mówią leśnicy.
Nadleśnictwa nie nastawiają się już na produkcję świątecznych drzewek. Za duża jest konkurencja prywatnych plantatorów.

Mimo przystępnych cen na rynku, w lasach na pewno nie zabraknie złodziei świerków. Straż leśna będzie wyczulona. Każdy przyłapany z nielegalnie wyciętą choinką może spodziewać się mandatu, a w przypadku większej liczby zabranych drzewek – skierowania sprawy do sądu grodzkiego.
Strażnicy będą też kontrolować punkty sprzedaży. Ich właściciele muszą mieć specjalne certyfikaty poświadczające, że drzewka pochodzą z legalnych plantacji.

Za to mniejsze wzięcie mają choinki sztuczne. – Fakt, że służą przez lata, jednak to nie jest to samo, co drzewko naturalne – mówi Krystyna Zalewska z Zabobrza. I choć sklepy oferują drzewka do złudzenia przypominające te, które rosną na plantacjach, zainteresowanie jest średnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Parada już po raz 20.  

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Ewa 15-12-2006 18:27
Zawsze miałam żywe drzewko, ale przy c.o. szybko się obsypywało nie doczekawszy Trzech Króli nie mówiąc o Marii, zazwyczaj w moim rodzinnym domu po Gromnicznej się robierało drzewko. W tym roku kupiłam sztuczną choinkę - po pierwsze ratując Polskie lasy, po drugie nie będę się martwić, że się obsypie, a do wazonów powkładam parę gałązek żywego świerka lub jodły. A w tych donicach, to nie do końca prawda, bo sama widziałąm jak wkładają ściętą choinkę do donicy, a klient się ciszy, że posadzi w ogrodzie.
~tradycjonalista 15-12-2006 23:10
sztuczna choinka??? a czemu nie sztuczny karp??? może spróbuj podstawić pojemnik z woda pod drzewko i odsunąć je od grzejnika... też mam c.o.
~do Ewy 16-12-2006 15:10
a u mnie choinka stoi zawsze długo nawet dalej niż do 3 króli. nie obsypuje się zbytnio a w domu pachnie świętami. i też mam C.O
~klarenz 16-12-2006 16:33
apropo 'zywej choinki' ponoc dobra metoda, ktora spowalnia efekt tracenia igiel jest wsadzenie drzewka przykladowo do pojemnika z ziemia (i podlewanie tego woda. ):|

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%