MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Chińskie obrzeża ateizmu w ODK

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 kwietnia 2011, 8:33
Aktualizacja: 8:33
Autor: Agrafka
Jutro (środa) o godz. 17.00 w ramach Klubu Religioznawczego „Kastalia” w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu odbędzie się spotkanie z podróżnikami Anią i Robertem Maciągami, które poprowadzi Sandra Nejranowska–Białka.

Tematem dyskusji będzie „Religia w Chinach, czyli na obrzeżach oficjalnego ateizmu”. Niedawno Ania i Robert Maciągowie gościli w Szklarskiej Porębie, gdzie w Chacie Izerskiej opowiadali o swoich dalekich podróżach i trasach, jakie przemierzali na rowerach.

Tym razem odwiedzą Klub Religioznawczy „Kastalia” w Osiedlowym Domu Kultury, gdzie opowiedzą o zwyczajach tak odległej kultury chińskiej, z którą zdążyli się zapoznać podczas ośmiomiesięcznej podróży do Chin przez Syrię, Iran i byłe republiki radzieckie, którą przebyli właśnie na rowerach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wieczór z akordeonem

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (44) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 26-04-2011 12:44
~Chiny ateistyczne są po STRACHEM dla całego świata ! ..dali już przykład do jakiej tragedii może doprowadzic ich .."wiara" .. taki *okrutnik Mao Tsee-tung w roku 1956 rozkazał wymordowac 2 miliardy wróbli,ale z tego powodu zaczeli umierac ludzie .. 30 milionów Chinczyków
~ 26-04-2011 14:15
piipi, nie rzucaj sloganami. W Chinach dzieje sie zle nie przez to, ze Chinczycy zyja bez religii, tylko przez to, ze maja ustroj scisle komunistyczny. Znam kraje (Finlandia), gdzie zyje sie na wskros bezreligijnie, a zyje sie dobrze, spokojnie, dostatnio i bardzo bezpiecznie. Bo bezkomunistycznie. Nie wkladaj roznych pojec do jednego kotla.
Piipi Jelonkowa 26-04-2011 15:16
..do - [~Autora püostu z godz.14:15] ..tak ? wiedzie im się dobrze ! ..bo 79,9 % dzieci jest chrzczona,a 87,6 % konfimowana ... *a Polacy budują tam reaktor elektrowni atomowej (Olkilaoto)
~ 26-04-2011 16:00
Jesli miara dobrobytu bylby chrzest noworodkow, to Polska bylaby krajem mlekiem i miodem plynacym....a do Finlandii jeszcze Polakom daleko, mimo 100% religijnej przynaleznosci. Mylisz pojecia, piszesz jak nawiedzona. Moze i chrzcza w Finlandii. Ale nikt nie chodzi do kosciola (pare starych babc) , bo przynaleznosc do jakiegokolwiek kosciola konczy sie wlasnie na chrzcie. A jesli chodzi o ten reaktor, to nie wiem, jak on sie ma do chinskiego ateizmu. Najpierw myslec- potem pisac. Nigdy odwrotnie!
~ 26-04-2011 16:12
Katolików w Finlandii jest zaledwie siedem tysięcy (nie wiem, skad ty masz powyzsze dane, chyba z Radio Maryja), wiec idac tokiem twojego nie-myslenia powiem, ze dla mnie to jest wlasnie odpowiedz, dlaczego w Finlandii (i krajach skandynawskich) tak dobrze idzie. " Idzie dobrze z powodu braku moherow"- taki humorek z zeszytow....A Chinach nie jest zle , bo sa ateistami. Kto szuka takiej zaleznosci jest po prostu troche glupawy. I tyle na ten temat.
~`blah 26-04-2011 16:20
Ateizmu nie można traktować jako synonimu nie wiary w Chrystusa lub nie bycia chrześcijaninem. Istnieje wiele innych wierzeń, które występują w Finlandii a które są niezgodne z ateizmem.
~ 26-04-2011 16:40
A jakie to wierzenia? Jestem w Finlandii bardzo regularnie- zyje tam od 10 lat moja siostra. Koscioly puste (nie tylko katolickie, takze luteranskie), a i innych "wierzen" nie sposob dostrzec. Moze masz na mysli wierzenia Wikingow z XV wieku?
~ 26-04-2011 16:50
Około 86% Finów to niepraktykujacy luteranie, 1,1% – wyznawcy prawosławia, a pozostali są niezrzeszeni. Do kościołów mniejszości, w tym katolickiego, należy kilka procent ludności kraju. W przeszłości Finowie żyli w ścisłym związku z naturą, łowiąc ryby, polując i uprawiając ziemię. Mieli niewielu bogów, ale czcili duchy zamieszkujące lasy (haltija) i podwórza (tonttu), i właśnie im składali ofiary. Wierzyli, że zmarli wędrują, zwłaszcza w okresach świątecznych, i powinni być traktowani z wielkim szacunkiem. Ofiary składano także na cmentarzach (kalmisto).
rymcycymcy 26-04-2011 18:37
No, ale za to fińscy kierowcy lubią ścigać się starymi gratami na kiepskich drogach ! ...zupełnie jak my ! :)) >>> http://www.youtube.com/watch?v=lwu0A0mSWiw&feature=related
~`blah 26-04-2011 18:42
np. wiara w duchy przodków, która wyklucza ateizm. Znasz statystyki jaki procent Finów w nie wierzy, oddaje im cześć, zwraca się do nich o opiekę? Obok animizmu jest to jedno z najstarszych wierzeń.
Piipi Jelonkowa 26-04-2011 18:47
~OJ ! ..*Rymcycymcy !!! .. według badań organizacji WWF, Polak zużywa dziennie 190 litrów wody,a Chińczykowi wystrarczy 20 litrów ... ~HURRRA ! ..Fajnie jest być Polką ! .. bo lubię swieże zapachy i .. np.herbaty zielonej !
Piipi Jelonkowa 26-04-2011 19:00
..do - [~Autora postu z godz.16:00..] .. to ty nie wiesz ? ~Finowie ............ są od siebie bardzo oddaleni, a na *takim Ranch to ..mają telefon i computer ! .. i tymi *przedmiotami łączą się ze światem .. i nawet uczestniczą wirtualnie we Mszy św.,bo muszą się wyspowiadac z grzechu nadmiernego picia .. Finlandia Vodka
~ 26-04-2011 20:18
piipi, czy ty jestes troszku chorutka na glowke?
~ 26-04-2011 20:30
Jak wszyscy wiemy, na tym dziwnym łez padole istnieje wiele różnych religii - od takich, które wyznają pojedyncze plemiona, po wielkie religie monoteistyczne. Wszelako mało kto zauważył, że ogromnie rozrasta się religia o nazwie ateizm. Cecha wcześniej znanych religiach jest wiara w jakaś istotę o nadprzyrodzonej mocy - w judaiźmie i religiach wywodzących się z niego tą istotą jest Bóg. Ateiści natomiast wierzą, że Boga nie ma. Ich wiara spełnia wszystkie kryteria religii - ma on swoje dogmaty, pierwszym i najważniejszym z nich jest dogmat, że Bóg nie istnieje. Ateiści, jak wszyscy wyznawcy innych religii mają swoje symbole religijne. Ich symbolem religijnym jest brak symboli innych religii.
~ 26-04-2011 20:43
Do blah: ateizm to poglad, ktory glosi, ze Bog nie istnieje. Twoja teoria jest jak najbardziej bledna. Wiesz, ze dzwonia, ale nie wiesz, w ktorym kosciele....piszesz" wiara w duchy przodkow wyklucza ateizm". NIC BLEDNIEJSZEGO. Zanim napiszesz- pomyszkuj w necie, albo zapytaj ksiedza....
Piipi Jelonkowa 26-04-2011 21:27
..do - [~Autora postu z godz.20:18,20:30] .. wydajesz wirtualne medical diagnosis ? ~NIE ! .. ty pytasz,a ja odpowiadam:~Głowa moje myśli i serce "podpowiada",bo jestem pewna,że .. "Jestem pewny,że wiara jest wiosną świata tak,jak ateizm jest jego zimą.Ale w zimoe zawarta jest zawsze wiosna" ~OCH ! ..my ludzie !
~`blah 26-04-2011 21:37
Ateizm stoi na racjonaliźmie śwatopoglądowym. On odrzuca wiarę w bogów, duchy, trolle i gnomy popularne w Skandynawii. Bez racjonalizmu ateizm przestał by być światopoglądem a stał by się religią.
Piipi Jelonkowa 26-04-2011 21:45
..do - [~Autora postu z godz.20:18,20:30] .. bo w każdym może nastąpic przemiana .. za sprawą Boga ! Mówiąc językiem ateistów "strzelił w niego grom z jasnego nieba" ~Wiesz ? .. tak było z Szalwą - Zyd posiadający rzymskie obywatelstwo,faryzeusz będący swiadkiem ukamieniowania św.Szczepan,ale jadąc do Damaszku z nakazem areszowania chrześcijan,zobaczył jasnosc i usłyszał głos: "Szalwe ,Szalwe ,dlaczego Mnie prześladujesz ?" .. tutaj w nim odezwało się sumienie .. po ludzku zrozumiał człowieka .. i przyjął w Damaszku chrzest ! ~Daj ludziom wierzyc ! .. i jeszcze raz to napiszę: ..ty nie możesz pisac,że Boga nie ma,ty mozesz ..JEDYNIE napisac,że w Niego nie wierzysz !! .. bo to będzie sprawiedliwsze,takie ... po ludzku
aristo 26-04-2011 22:33
.. bo w każdym może nastąpic przemiana .. , jak chociażby w więźniu obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Jak sam stwierdził (film dokumentalny w TV) był gorliwym katolikiem. Po tym co zobaczył i przeżył w obozie stwierdził - boga nie ma.
Piipi Jelonkowa 26-04-2011 23:48
..do - [~Aristo] .. tam był Bóg ! .. bo pokazał Człowieka - ks.M.Kolbe !
~rastaman 27-04-2011 1:53
NIGDY NIE IDZ NA DOBROWOLNE PODDANIE SIE KARZE NIGDY !!!
~Wey 27-04-2011 8:22
Piipi...czy wiesz,że nie ma już średniowiecza?Istnieje zadziwiająca proporcja stopy życiowej,skali przestępczości i poziomu umysłowego ludzi na korzyść krajów ateistycznych.Tylko Polska jest jak zwykle zacofana
~ 27-04-2011 8:44
Rozwija sie tutaj ciekawe (nowe) teorie na temat ateizmu i religii ogolnie. Jak to zwykle bywa- katolicy sa bardzo zafascynowani wlasna wiara i niektore rzeczy do nich slabiej docieraja. Nie znaja np. roznicy miedzy KK a KEvangelickim, nie znaja Biblii, nie znaja dogmatow katolickich itp... Faktem jest, ze ateizm odrzuca wiare w JAKIEGOKOLWIEK Boga. Pan kolega -blah tworzy wlasna na ten temat teorie. Gratuluje pomyslowosci.
~ 27-04-2011 8:51
Do Aristo: dzieki za spostrzezenie. Wlasnie z tego samego powodu przestalam wierzyc: jako dziecko wpajano mi, ze Bog jest sprawiedliwy, nieskonczenie madry i jest miloscia sama w sobie. (Jest nawet taka piesn katolicka: "Bog jest miloscia...la la laaaa").Zadawalam sobie czesto pytania: jesli jest sprawiedliwy- czemu karze malenkie dzieci ciezkimi chorobami? czemu one sa gwalcone, bite, molestowane?Czemu istnialy obozy koncentracyjne? Dzis pytam: czemu dopuszcza wojny, Czernobyl i Fukushime? Jesli nawet dorosli zawinili- czemu cierpia dzieci? sprawiedliwy??????? jakos tego nie dostrzegam! jest miloscia??? no chyba, ze nie lubi dzieci. Tak sie zdarza.
Piipi Jelonkowa 27-04-2011 10:13
..do - [~Autora postu z godz.08:51] .. ...nie dostrzegasz tego głębokiego sensu ? ,.. bo własnie w cierpieniu jest *ten ..sens °,bo Jezus poszedł na męki,by dac nam życie wieczne,to w ..CIERPIENIU zwykłego człowieka zawarta jest jakaś cząstka jego odkupienia ! ~Bóg jest miłoscią ... szukaj ! ~Pamiętasz: "Błogosławieni .. czystego serca,abowiem oni Boga oglądac będą"
Piipi Jelonkowa 27-04-2011 10:27
...do - [~Autora postu z godz.08:51] ..a wiesz dlaczego tak jest,że obozy koncentracyjne,wojny,gwałcone dzieci ! .. bo tutaj jest Ziemia ..na której rządzą ludzie, ludzie którzy mają "wiarę" .. w jedno życie !
~do piipi 27-04-2011 10:38
ktoś kiedyś powiedział, że wiara to opium dla mas. ja się z tym zgadzam i dodam coś od siebie: dla CIEMNYCH mas a ty jesteś tego najlepszym dowodem.
~ 27-04-2011 10:47
Piipi, jesli Bog jest nieskonczenie madry, milosciwy i sprawiedliwy, to powinien tak swiat (ktory rzekomo sam powolal do zycia!!!)zorganizowac, ze dorosli zloczyncy beda sie gwalcic, zarzynac i maltretowac nawzajem, a niewinne dzieci beda w tym czasie siedziec na hustawce i chrupac cukierki, beda najedzone, zdrowe, szczesliwe i czyste.To jest dla mnie sprawiedliwy i piekny obraz swiata, a nie ten, ktory tu mamy.
~ 27-04-2011 10:56
I jeszcze jedno: piszesz o cierpieniu, jako czastce odkupienia. Wiesz, Piipi, ja jestem zdania, ze do kazdego szajsu mozna sobie dospiewac uspakajajaca teorie. Ze czyli co??? dzieci cierpia, bo Jezus cierpial? bo przez swoje cierpienie tez odkupia grzesznikow? bylas w szpitalu na onkologii dzieciecej? albo mialas kiedykolwiek do czynienia z dzieckiem, ktore bylo przez lata molestowane seksualnie? albo bite? mam w sasiedztwie mala dziewczynke, ktora urodzila sie bez konczyn dolnych, a zamiast raczki ma kikutka. Ma dzis 5 latek. jest sliczna, wesola i inteligentna. Slicznie spiewa i przebiegle gra w Cinczyka (zawsze z nia przegrywam).Pytanie: KOGO ONA MA SWOIM CIERPIENIEM ODKUPIC??? HITLERA? Piipi, schowaj swoje teorie do piwnicy. One sa bardzo, bardzo chore.
Piipi Jelonkowa 27-04-2011 15:18
..do - [~Autora postu z godz. 10:56] ..do piwnicy ? .. tam jest okienko,które wychodzi na ..świat ! .. bo "trzeba umiec dostosowac się do istniejących warunków" - twierdzi niepełnosprawny chłopiec ze Stowarzyszenia "Integracja" ... i zyje dalej,maluląc nogami i ..sercem ! ~Treblinka 05.sierpien.1942 rok, umiera Janusz Korczak,który nie skrzywdził dziecka,bo wiedział .."Kiedy śmieje się dziecko,śmieje się cały świat" Treblinka to obóz zagłady stworzony przez Boga ? ..NIE ! ..przez człowieka ateistę !
aristo 27-04-2011 15:37
Katolik, to taka persona, która widzi i wie tylko tyle, na ile pozwala jej zindoktrynowany umysł. Jeżeli fakty mówią coś przeciwko doktrynie - tym gorzej dla faktów. Najgorsze zło na tej planecie popełnione zostało z powodu, lub pod osłoną religi. Armia niemiecka również powoływała się na boga. Każdy żołdak niemiecki miał pas z klamrą i napisem "Gott mit uns", czyli bóg z nami. Jeżeli nawet podązyć za chorą i kłamliwą tezą, że obozy zagłady stworzyli ateiści, to jakże miłosierny bóg pozwolił im na kontynuowanie dzieła zarezerwowanego tylko dla siebie, czyli zagłady ludzkości (potop, arka Noego), czy zapowiedziany koniec świata. Poza tym trzeba mieć sporo chorego samopoczucia, aby przeciwstawiać tysiące ofiar obozów zagłady, jednej śmierci Kolbego.
Piipi Jelonkowa 27-04-2011 15:44
~Aristo .. i tutaj jesteś w błędzie ! .. ten jest katolikiem,który żyje z Bogiem w przyjazni ! Obóz zagłady ? .. "gott mit uns" - może hitlerowcy myśleli o swoim "bogu adolfie", bo ten Bóg nie stworzył oboz zaglady..lecz człowiek ateista
~do piipi 27-04-2011 16:48
poszukaj sobie w informacji jak twój ukochany kościół katolicki płaszczył się przed hitlerowcami. poszukaj dobrze, historii nie zmienisz.
~ 27-04-2011 16:52
Piipi, ja odnawiam czyjas wczorajsza teze: TY JESTES CHORA. I ja nie zartuje, chociaz dobry zart lubie. Czy ty juz bylas u psychologa albo psychiatry? marna twoja argumentacja. marna, bo chora. Jakze latwo jest powiedziec, ze obozy stworzyl szatan, ateistyczny czlowiek, ale przeciez nie milosierny Bog! jesli on jest wszechmogacy- czemu dopuscil do tego, zeby gineli tam niewinni ludzie? Dzieci? Piipi, daj spokoj. Dajesz za przyklad Kolbego? jedna jaskolka ma uczynic wiosne? masz na wszystko (durnowata) odpowiedz. "Gott mit uns" znaczylo jak najbardziej to, co bylo napisane w doslownym pojeciu. Hitlerowcy byli blogoslawieni przez ksiezy, biskupa i szli mordowac.A ty snujesz bzdety o Adolfie.
Piipi Jelonkowa 27-04-2011 17:01
..do - [~Autora postu z godz.16:52] .. ..a może smutną prawdę wypowiedział Mathatma Gandhi,który widział inaczej ludzi: .."Prawdziwego chrześcijanina nie ma już od dawna" .. wierzę w te przez Ciebie określone "jedne jaskółki",bo tam przemawia serce..Człowieka ! ~Wiesz ? .. mam fajnego sąsiada - Człowieka ! ..a ty ? ..szukaj !
~ 27-04-2011 17:02
a tu mamy kilka zdjęć jak to pracownicy KK bratali się z wysłannikami szatana w nazistowskich mundurach: http://imges.webpark.pl/
~ 27-04-2011 17:09
Piipi, wiesz o tzw bałkanskim oświęcimiu? Tam zamiast straży w obozie koncentracyjnym dla muzułmanów byli księża katoliccy. Zakłady robili o to kto więcej głów utnie specjalnym nożem w ciagu dnia.Wygrał jezuita ktory obciął ponad tysiąc głów.Czy to do ciebie dociera??!Zarżnął nożem ponad tysiąc ludzi w ciagu dnia w ramach zakładu.A teraz możesz dalej pierdzielić swoje brednie o braku wiary i mo...lności.A błogosławił ich Stepanic,wyniesiony przez JP II na ołtarze.
aristo 27-04-2011 19:10
Zapewne też ateiści przebrani sie za dostojników kościoła katolickiego wysłali via Watykan ogromną rzeszę hitlerowskich z...zy po II wojnie światowej do Ameryki Południowej.
Piipi Jelonkowa 27-04-2011 20:42
..do - [~Autora postu z godz.17:09] .. wiem ! ..gdyż mam dostęp również do prasy zagranicznej,a lewicowo-liberalny dziennnik "La Pais" ujawnia grzechy KK .. *ALE nie pozwolę,abyś brzydko pisała o wszystkich duspasterzach ! ~Vikuśia, .. wiem,że ks.Piotr Sikorski z parafii pw.Podwyższenia Krzyza Świętego jest ..*fajny ! ..zapytaj uczniów z "Mechanka",gdzie uczy lekcji Religii ! ..i nawet "mój" ksiądz B.Zygadło jest dobrym Człowiekiem ... a ks.Kubek - Aniołem ! ..tak idę do ludzi i nic nie mozesz tutaj zmienic !
Piipi Jelonkowa 27-04-2011 20:49
..do - [~Aristo] .. wszystko możliwe ! ..*ALE ja wierzę,tak mocno wierzę w Dobrego Człowieka ! ..szukam i odnajduję ! ~Aristo,..spróbuj: " By mi dogodzic,gdym prosił o czary, // Dała mi babcia swoje okulary // "Idź w takie miejsce,gdzie jest ludzi wiele, // I przez szkiełka oglądaj ich śmiele, // Myśli ich staną przed tobą jak karty, // Z łatwością poznasz,co każdy z nich warty"
~do piipi 28-04-2011 8:42
i jak piipi? zabrakło Ci argumentów?
~ 28-04-2011 14:19
Dostrzegam pewien zgrzyt- poniewaz ja nie mieszkam w Jeleniej Gorze (chociaz wychowalam sie w niej), za krytyczne uwagi na lamach Jelonki na temat KK dostaje w czape. Inni krytykuja KK i nie sa wprawdzie za to chwaleni, ale zostawia sie ich w spokoju. Sa rowni i rowniejsi.
Piipi Jelonkowa 28-04-2011 14:33
..do - [~Autora postu z godz.08:42 ] **NIE ! .. dzięki chrześcjanom.. ateiści mieli dni wolne ! ~WIADOMO .. kartki czerwone !
~do piipi 28-04-2011 15:00
z czego większość świąt świeckich nagle okazało się świętami kościelnymi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burzowe opowieści – teatrzyk kamishibai już jest  

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Wrzesień z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”

Tym razem "Malala"  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
664
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%