MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Chełmsko Śląskie słynie z tkaczy

Wiadomości: Region
Środa, 23 sierpnia 2017, 7:59
Aktualizacja: 8:03
Autor: Krzysztof Lewandowski
Fot. Krzysztof Lewandowski
Historia Dolnego Śląska opiera się w dużym stopniu na produkcji tkanin. W regionie znajdują się miejsca, w których kultywowana jest tradycja tkacka. Jedną z takich enklaw jest Chełmsko Śląskie. W tej niewielkiej wsi odbywa się unikatowe wydarzenie – Jarmark Tkaczy Śląskich.

Impreza zorganizowana w ubiegłą sobotę (19 sierpnia) przyciągnęła entuzjastów historii, turystów i sympatyków naturalnych materiałów. Jarmark rozpoczął się tradycyjną paradą z udziałem mieszkańców ubranych w historyczne stroje. Odwiedzający zapoznali się z dziejami Chełmska Śląskiego, dzięki spektaklowi pt. „Bunt Tkaczy”.

Później mogli poznać tradycyjne metody pracy, jakie wykorzystywano przy produkcji lnu. Len pochodzący z manufaktur był rozpoznawalny w Europie, a w szczytowym okresie rozwoju miasteczka eksportowany do Stanów Zjednoczonych. Podczas tej edycji Jarmarku Tkaczy Śląskich nie zabrakło straganów. Na nich rękodzieła lokalnych artystów, produkty regionalne w tym ekologiczna żywność i odzież wykoana z lnu.

Organizatorzy wydarzenia pomyśleli także o aktywnej nauce historii, prezentując „Zderzenie – Powrót do przeszłości tkaczy – Zgoda” reżyserii Honoraty Magdeczko – Capote. Aktorami w happeningu, byli nie tylko profesjonalni aktorzy, również mieszkańcy Chełmska i odwiedzający jarmark, mogli zaangażować się w przedstawiane wydarzenia.

Finałowym akcentem w najpiękniejszej wsi Dolnego Śląska 2016 roku, był premierowy koncert w Chełmsku Śląskim zespołu Wawele. Kapela swoje największe sukcesy odnosiła w latach 70. i 80. m.in. za sprawą rozpoznawalnego i charyzmatycznego wokalisty Jana Wojdaka. Mimo tego porwała do zabawy wszystkich zgromadzonych, którzy bawili się, tańcząc i śpiewając.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

MZK i... wrzosy

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Potrącenie rowerzysty

Wyróżnienie dla samorządowców

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Nietypowy finał Ligi Rocka

Wizyta profesora

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
634
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%