MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Chcieliby, a boją się

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 8 lipca 2007, 9:53
Autor: DOB
Fot. rylit
Inwestor chce miastu zapłacić fortunę za umożliwienie budowy nowoczesnego sklepu.

Nowoczesną galerię handlową zamierza wybudować Paweł Müller, właściciel terenu przy ul. Jasnej. Radni i władze miasta mówią, że są „za”, ale nie chcą mu tego umożliwić.

W pasażu handlowym mieściłoby się kilkanaście sklepów renomowanych firm, kilka restauracji, być może także multikino. Byłby też podziemny parking na ok. 200 miejsc. Łącznie powierzchnia handlowa wynosiłaby ok. 6 tysięcy metrów kwadratowych.

Co stoi na przeszkodzie? Paweł Müller kupił ów teren (użytkowanie wieczyste) w 2005 roku, za milion złotych. Ale w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego, teren jest przeznaczony pod zabudowę kamieniczkami o funkcji mieszkalno-usługowej, co wyklucza możliwość wybudowania sporej galerii.

Właściciel może wybudować sklep, ale o powierzchni nie większej jak 2 tys. m kw. powierzchni handlowej. Wystarczy jednak w nowym planie zmienić zapis i dopuścić możliwość budowy sklepu. Na to z kolei nie chcą przystać władze miasta.

– To podwyższa wartość tego terenu kilkakrotnie – mówi Jerzy Łużniak. – Sprzedaliśmy o wiele mniejszy teren przy ul. Krośnieńskiej w Cieplicach za 4,8 miliona złotych. Poza tym, konkurencyjne firmy mogłyby zaskarżyć nas do sądu, że zmieniamy zapis w planie po przetargu. Znam miasta, w których tak postąpiono i sprawami zajmuje się prokuratura.

– Kwoty, o których mówi prezydent, mnie nie przerażają. Jesteśmy w stanie wpłacić miastu różnicę, wynikającą ze zmiany wartości tego terenu. Proszę tylko powiedzieć, ile – zapewnia Jan Mroczka, właściciel legnickiego dewelopera Rank Progress. Chce on utworzyć spółkę wraz z Pawłem Müllerem. Paweł Müller wniósłby do niej aportem grunt, deweloper zapewni finansowanie budowy galerii.

Rank Progress wybudował niedawno Galerię Piastów w centrum Legnicy. Jan Mroczka był także jednym ze współtwórców pierwszego hipermarketu w Jeleniej Górze – Tesco. – Skupowałem grunty pod tą inwestycję, ale robiłem to dla firmy z zachodnim kapitałem. Teraz mam własną – powiedział.
Zapewnił też, że przy ul. Jasnej nie powstanie “blaszak”, ale estetyczna galeria, wkomponowana w architekturę tego miejsca. Zaproponował też, że może wykonać dla miasta wskazaną inwestycję, np. budowę drogi lub ronda.

Jerzy Łużniak jednak nie chce na to przystać. Jak twierdzi, jedynym rozwiązaniem byłoby, aby właściciel zwrócił teren miastu. Ono zmieniłoby zapis w planie i ponownie wystawiło go na sprzedaż. Ale na to z kolei nie chce przystać Paweł Müller. Nie ma bowiem pewności, że wygra ponownie przetarg.
Zdaniem mecenasa Janusza Grodzińskiego, reprezentującego stronę inwestora, rozwiązanie zaproponowane przez jego klienta jest jak najbardziej możliwe. – Prawo na to zezwala. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówi o tym, że wójt, burmistrz lub prezydent może pobierać tzw. rentę planistyczną przy takich przekształceniach. Miasto powinno tylko określić, o jaką kwotę chodzi – mówi. Wtedy powstanie możliwość rekompensaty zmiany wartości gruntu i to proponują przyszli inwestorzy.

Radni komisji rozwoju przychylnie wypowiadali się na temat budowy galerii, ale żaden nie zaproponował zmiany w planie, umożliwiającej jej budowę. Czasu jest niewiele, gdyż rada plan zagospodarowania przestrzennego wkrótce będzie musiała zatwierdzić.
– Nawet jeśli się nie zgodzimy, to i tak powstanie tam galeria, tylko mniejsza, do 2 tys. m. kw. Efekt będzie taki, że miasto nie dostanie ani złotówki a ludzie będą się z nas śmiać – powiedziała radna Zofia Czernow.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (121) Dodaj komentarz

~Zibij 6-07-2007 7:27
Jak by to obcokrajowiec – DAWNO BY ZAŁATWIŁ – Polakowi to nie WOLNO. Zobaczcie co się dzieje na KILIŃSKIM . I jest dobrze.
~Rudy_GUSTAW 6-07-2007 7:36
A do kogo należały tereny, zanim powstało na nich Tesco? Nio, kto wie?
~mała 6-07-2007 8:03
Ja wiem do Zofii Czernow
~loco 6-07-2007 8:05
Przeciez pan Mroczka powiedzial, ze moze zaplacic roznice i jeszcze wybudowac jakas droge albo rondo! To co, ze chca tam kamienice? Niech te mieszkania buduja poza centrum! W Jeleniej przydala by sie taka Galeria Piastów jak jest w Legnicy! Dobrze powiedziala pani Zofia Czernow, beda sie z nas smiac... bo miasto robi problemy i nie wykorzystuje szansy i pieniedzy jakie daje inwestor!
~do Gustawa 6-07-2007 8:10
Ja nie wiem . Do kogo ?
~mmm 6-07-2007 8:21
To jest dowód dlaczego Jelenia przemienia się w wioskę. Tu sa blokowane wszelkie inwestycje. Litości na Florze i niedzielnej giełdzie w sferze handlu to my daleko nie zajedziemy. Na lepsze zakupy jeździmy do Wrocławia lub Gorlitz. Dlaczego nie dac szansy zrobieniatakich zakupów w Jeleniej. Co się trazdzieje z MegaMixem na Krótkiej, coś zdycha?
~mmm 6-07-2007 8:27
rany to miasto mnie rozwala normalnie tylko nie i nie nie pozwolic, zgnoic, zdeptac aby tylko stołek nie wypadł spad tyła i pozycja urzednika za 1,5 tys złnie została zachwiana :/ ludzie weźcie sie do roboty i zacznijcie myslec troche tyle ludzi chce inwestowac w jelenia cos tu robic a urzad tylko NIE i NIE i miasto sie cofa i to tragicznie wystarczy wyjechac 100km od nas w jakąkolwiek strne i cos sie dzieje miasta sie rozbudowuja powstaja obwodnice a u nas tyl;ko sie wali i niszczeje :/
~jeleniogórzanin 6-07-2007 8:38
zaorać tereny i zasadzić buraki takie same jak są w urzędach, po co nam galeria,w ogóle po co nam cokolwiek, wróćmy do lasu i urządzajmy igrzyska. Nic nie budować, nic nie robić, nie brać na siebie zadnej odpowiedzialności tylko jeszcze zarobić tak jak w przedmiotowej sprawie, odkupić i sprzedać raz jeszcze, kolesia wystawić, a naprzykład nowym właścicielem może być MAniek z Kowar,ten słynny cygański obcokrajowiec co na gitarce pod ratuszem przygrywa świcie radosnej.
~Misio 6-07-2007 8:44
Fajnie. Zgadzam sie ytylko jedno ale. Inwestor w tym przypadku pan P.M wiedział w momencie przetargu co chce budować i jakiej wielkości. Jeżeli w tym przypadku chce zmienić plany, to nie mieści się to w ramach określonych w procedurze, gdyż przy takim rozszerzeniu w przetargu uczestniczyli by inni inwestorzy (więksi), któzy chcieliby wykorzystać okazję. W takim przypadku w moim odczuciu należy przetarg unieważnić i przeprowadzić ponownie.
~Brońmy naszego miasta! 6-07-2007 8:46
Co u diabła? Jest to teren byłego starego miasta i powinny stać tu kamieniczki w stylu XVIII wieku! Tak jak było w warunkach sprzedaży! Mało tych sklepów wokoło? Powstanie niedługo galeria na Kilińskiego. I to duża! Na cholerę kolejna? Biznes tak naprawdę nie interesuje długofalowy interes miasta Jeleniej Góry. Interesuje tylko szybki i dochodowy interes. Nawet w budach przypominajacych targowisko na Kilińskiego. Pies pana trącał panie Miller. Wiedział pan o przeznaczeniu tego miejsca i trzeba się tego trzymać a nie teraz pleść o kolejnym parkingu podziemnym. Jeleniogórzanie brońmy tego historycznego miejsca przed kolejnymi głupawymi pomysłami biznesu! Popieram prezydenta Łużniaka!
~cr@zy 6-07-2007 8:58
Lol, to Tesco bylo pierwsze? Wydaje mi sie ze Hpernova...
~kazimierzp 6-07-2007 9:12
Gdyby pan Miller zamierzał wybudować zespół kamieniczek wraz z galerią handlową (ze sklepami a nie hipermarketem) w środku to spełniałby warunki przetargu! Ale on chce sklepu o powierzchni ponad 2000 mkw. czyli hieprmarketu, a to całkowicie byłoby sprzeczne z warunkami przetargu! Gdyby władze Jeleniej Góry wydały taką zgodę to prokurator miałby rzeczywiście co robić!!! W dodatku w sam środek starego miasta, w wąski zabytkowy układ ulic wprowadzać potężny ruch dostawców towarów, klientów – a taki byłby przy hipermarkecie – to ciekawe jak wyglądałby ruch na skrzyzowaniu Podwala i Sobieskiego? Tesco powstało na gruntach po zakładzie wielkiej płyty JPBM, a zbywającym był skarb państwa – miasto nic do tego nie miało. Co i rusz na różnych forach wypisywane są głupoty, insynuacje i ploty o tym, że ten i ów jest właścicielem jakiegoś terenu!
~obcokrajowiec 6-07-2007 9:24
Skoro ma kase i chce ją zainwestować to w czym problem Bo to robi polaczek któremu wszyscy zazdroszczą Skoro nabył legalnie grunt to niech robi z nim co chce a nie teraz wymyslaja że to czy tamto JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI O CHODZI O PIENIĄDZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Do Rudy_GUSTAW 6-07-2007 9:38
Obecne tereny TESCO nalezaly kiedys do MATEXU, tesco je odkupilo a matexowi postawilo obecny budynek
~Wiesław Tomera 6-07-2007 9:42
Nie jest prawdą ,że nikt z radnych nie zaproponował zmian w planie zagospodarowania przestrzennego . Na ostatnim posiedzeniu Komisji Rozwoju (4 lipca )zgłosiłem wniosek o zmianę w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieście płn. i dopuszczenie w rejopnie ulicy Jasnej zabudowy w formie małej galerii handlowo–usługowej ( do 4000 m2 ).Nie chcąc hamować uchwalenia w/w planu zaproponowałem , by teren ten wyodbrębnić jako obszar planistyczny dla którego zgodnie z procedurą byłyby ponowione uzgodnienia i zbierane uwagi. Uchwalenie planu dla tego obszaru trwałoby do 6 miesięcy, natomiast plan dla zasadniczej częśći rejonu Śródmieście płn.byłby uchwalony na najbliższej sesji Rady Miejskiej tj. 10 lipca 2007. Niestety głosowanie nad moim wnioskiem okazało się nieważne , gdyż nie wszyscy radni obecni na posiedzeniu wzięli udział w głosowaniu. W tej sytuacji problem zostanie rozstrzygnięty przez Radę na wtorkowej sesji , bo zapowiedziałem ponowienie tego wniosku. Wiesław Tomera Przewodniczący Komisji Rozwoju PS. Rozumiem uwarunkowania prawno–finansowe związane z tym tematem , ale przy dobrej woli stron można znaleźć zgodne z prawem rozwiązanie korzystne dla miasta i inwestora.
~jelonek 6-07-2007 9:53
Ja chce kamieniczek a nie galerii!!! Z cała pewnością jedna wystarczy na kilińskiego a tam powinny stac estetyczne kamieniczki:)
~buraczane miasto 6-07-2007 10:02
Jelenia wyludnia się najszybciej na Dolnym Śląsku. Myślący ludzie decydują się na wyjazd z tej wioski także dlatego, bo widzą, że niewiele się tu dzieje a buraki u władzy blokują sensowne inicjatywy. za kilkanaście lat z 85 zrobi się 60 tysięcy mieszkańców, myślicie, że wówczas inwestorzy będą zainteresowani jakimikolwiek gruntami? Jak po latach znalazł się w końcu ktoś, kto ma realny pomysł na zabudowanie klepiska przy jasnej a dodatkowo proponuje jakąś inwestycję miastu, to beznadziejni radni i urzędasy mówią nie i oczywiście mają 'podstawy prawne'.. jak się chce psa uderzyć, to się kij zawsze znajdzie. wmawia się ludziom, że to 'wrocław' powoduje marginalizację jeleniej góry, g.. prawda – za degrengoladę tej mieściny są odpowiedzialni do spółki hamulcowi radni i prezydent. bawcie się dalej w przeganianie inwestorów i opowiadajcie ludziom bajki o aquaparku, śmieszne ludki w ratuszu.
~O czym opowiada pan Tomera? 6-07-2007 10:08
O czym pan opowiada panie Tomera? Chce pan do końca zochydzić mieszkańcom Jeleniej Góry własne miasto. Panie Tomera: trzeba słuchać ludzi, którzy znają się na architekturze, którzy mają wiedzę i wizję tej części miasta. Galerie Miller niech stawia w innym miejscu. Rejon ul. Jasnej to szczególne miejsce. To nie jest miejsce dla handlarzy! Trzeba się trzymać wcześniejszej koncepcji a nie zmieniać co parę miesiecy zdanie. Miał pan czas na zastanawianie się. Teraz, kiedy Millerowi coś sie ubrdało natychmiast zmienia pan zdanie! W ten sposób daje pan dowód na swój chwiejny stan charakteru. Pan także odpowiada za charakter i wygląd naszego miasta w przyszłości.
~po co garaż podziemny jak obok jest 6-07-2007 10:21
niewykorzystywany. Jak tam miałyby dojechać samochody. Ta jedną wąską uliczką
~to po prostu nieuczciwe 6-07-2007 10:25
wobec innych potencjalnych chetnych do nabycia przy możliwości zainwestowanie w większy kompleks. Czy nie za dużo na Jelenią Górę aż dwa takie duże centara handlowe prawie obok siebie jedno na Kilińskiego drugie na Jasnej?
~Nowak 6-07-2007 10:45
Szkoda ... multikino :D
~Jeleniogórzanka 6-07-2007 10:46
Ludzie dlaczego nie rozumiecie,że działka ta była przedmiotem przetargu,a w tym wypadku obowiązują określone przepisy.Nie można nic zmieniać już nawet w SIWZ po otwarciu ofert,a co dopiero po zakończeniu procedury przetargowej.Przecież powoływany w artykule mecenas dobrze o tym wie.Dlaczego tego nie wyjaśnił? Zmiana w projekcie zagospodarowania to jedna sprawa a pogwałcenie przepisów UZP to druga.Renta planistyczna też jest rozwiązaniem ale nie w tym przypadku.Tu już jest sprawa zamknięta –ogłoszono przetarg,wybrano inwestora,sprzedano grunt na określonych zasadach.Koniec tej procedury. Zabawę można zacząć od początku ogłaszając nowy przetarg,tylko wtedy nie wiadomo czy znowu wygra go ten sam inwestor,chociaż jak znam życie to i to da się załatwić. W pełni popieram argumenty kazimierzap
~tommy 6-07-2007 10:55
Budowanie wielkiej galerii handlowej takim miejscu to ABSURD! Ponieważ: 1. Jelenia Góra jest zbyt małym i biednym miastem, żeby stawiać takie molochy. Ludzi nie będzie stać, żeby tam kupować a drobnych kupców nie będzie stać, żeby tam sprzedawać. Więc dla kogo to ma powstać? Dla niemieckich turystów? 2. Jest szansa, żeby przywrócić dawny architektoniczny urok miasta. Nie powielajmy błędów Wrocławia, gdzie ciągle stawia się budynki ze szkła i stali, a niektóre projekty architektoniczne to po prostu koszmar. 3. Z Jeleniej Góry nie zrobi się już metropolii, pogódźmy się z tym. Czy Wrocław będzie przyjeżdżał, żeby robić w zakupy w galeriach? Nie, ma swoje w nadmiarze.
~do Jeleniogórzanki 6-07-2007 11:00
tu nie naja zastosowania przepisy Prawo zamówien publicznych tylko ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oczywiste jest również to, że warunki przy przetargu były określone i winny być bezwzględnie ditrzymane!!!
~Radek 6-07-2007 11:28
A Ja powiem tak: wszyscy co uważają,że ku potomności trzeba zachować jak najwięcej zabytków (m. in. te piwnice) niech wezma do ręki skarbonki i uzbierają pieniażki na walące się grobowce wokół kościoła Garnizonowego . Epitafia walają się po łące (duuużo warte na niemieckim rynku) to wszystko się wali i zapada. Tutaj walczycie–a 500m dalej sie zawali–to co stoi. Dlaczego nikt nie broni wspaniałej górki ze skałą na Paulinum (z roku na rok czegoś tam brak) , pomników, tego co już jest–a ulega destrukcjii. Wiecie ile w okolicach jest starych drewnianych kościółków stojących gdzieś w odosobnieniu–bez systemów zabezpieczeń??? Tu się trzeba wykazać–a nie nagle blokować.. Po co 2 galerie??? Ano po to,żeby było taniej–ze względu na konkurencję–i po to,żeby można było przyciągnąć tu tłumy. Każdy ma świadomość dzidzictwa kultury–ale trzeba nadać temu sens. Parę lat temu rozkopano Krakowski rynek–ponieważ są tam stare podziemia– i co miało tak zostać??? Zrobiono dokumentację–i zasypano–przecież nikt na tym budynków nie postawił–bo kiedyś one tam były... W "Luwrze" stoi szklana piramida.... Brońcie tego co się wali, jest rozkradane–bo tam się dzieje tragedia–to są stare piwnice–które w sumie można częściowo w tą galerię wkomponowac... Ciekawe, czy ludzie,którzy są przeciwni postępowi (w tym przyp. słusznemu) nie mieszkaja przyp. w zabytkowych domach,w których skuto starą zabytkową ozdobną elewację–i wszystko obdziabano styropianem, piękne drewniane okana zastąpiono plastikowymi–a dach z papy zwieńczył dzieło.. I tu jest wszystko OK??? Szkoda gadać...
~'M'RLR do kazimierzap 6-07-2007 11:33
panie Kazimierzu nie jest prawda to co pisze pan na temat paralizu komunikacyjnego miasta czy katastrofie architektonicznej w zabytkwym centum. Jako pracownik wydz. arch. powinien pan znac wystarczajaca ilosc przykladow podobnych obiektow w samych centrach miast, w zabytkowej tkance gdzie zarowno rozwiazania komunikacyjne jak i architektoniczne sprawiaja ze uciazliwosc obiektow nie jest wieksza niz restauracji na Pl. Ratuszowym, a forma architektoniczna znakomicie nawiazuje do otoczenia (wcale nie bedac wstecznym kopiowaniem historycznych form). Nie bronie tu wlasciciela gruntow czy dewelopera, nie moge tylko sie zgodzic z pana opiniami, ktore wskazuja na proste kopiowanie obiegowych stereotypow bez najmniejszego przestudiowania dobrych przykladow z ciut lepiej rozwinietych miejsc niz powiatowa Jelenia Gora. Final takich sytuacji jest taki zwykle ze zabudowa bedzie sztucznym kopiowaniem historycznych podzialow na fasadzie piezeji – co jest architektonicznym uwstecznieniem, a Jelenia Gora nigdy nie doczeka sie ambitnej, nowoczesnej architektury... a market i tak powstanie, tyle ze do 2000m i bedzie schowany za tymi wlasnie pseudo–kamieniczkami.
~TaGo 6-07-2007 11:40
O .. ja tu widze dobra wiadomosc, spolka o ktorej mowa! Galeria Legnicka, ktora budowal potencjalny wspolnik Pana Mullera, ma identyczy, jak zaproponowany uklad tzn galeria za kamieniczkami, a w Legnicy wyglada to swietnie! Tylko sie cieszyc :)
~Wiesław Tomera 6-07-2007 11:49
Pan Kazimierz Piotrowski będąc V–ce Prezydentem nie widział problemu dziesiątków autobusów (!!!)i setek samochodów parkujących codziennie wśród tumanów kurzu na placach "parkingów" przy ul.Jasnej i Grodzkiej , teraz jako pracownik Wydz.Architektury UM jest pełen troski . Ustalając warunki dla funkcjonowania obiektu ,jeżeli on powstanie (?), można narzucić inwestorowi rozwiązania dotyczące np. godzin dostaw towarów , czasu otwarcia obiektu itp. Zmiana układu komunikacyjnego (ulice jednokierunkowe ) w tym rejonie leży po stronie służb miejskich i bywa rozwiązywane z dobrym skutkiem w innych miastach. Zapowiadane ponowne otwarcie parkingu wielopoziomowego przy ul Kilińskiego powinno poprawić sytuację pod warunkiem ,że zostanie poprawiony dojazd do tego obiektu.Panie Kazimierzu niech Pan nie mydli ludziom oczu hipermarketem , bo go galeria taka jak "Galeria Piastów " w Legnicy to jednak zupełnie coś innego .Architektonicznie obiekt na zewnątrz ma być podobny do wcześniej tam stojących kamieniczek. A czy kamienice w rynku to autentyki ? Gdzie byli architekci , gdy powstawała zabudowa ulic Kopernika , Drucianej bardzo odbiegająca od ich oczekiwań i wizji ?? To nie "krasnoludki" decydowały o powstawaniu potwornych pawilonów na Podwalu , przy ul Krótkiej itd. PS. Jeżeli "jeleniogórzanka" jest taką legalistką to dlaczego kryje się za pseudonimem? Tak jest łatwiej !!
~SWOJAKI I KONTRASTY 6-07-2007 11:54
Paweł Muller nadepnął na odcisk SWOJAKOM z ratusza wygrywając przetarg bo nie wygrał ich człowiek zasada jest prosta wygrywamy i budujemy my no i oczywiście czerpiemy z tego zyski kontrastem jest absurdalna sytuacja gdzie w nieskończoność idzie się na rękę inwetorom z Kilinskiego którzy nie wywiązują się z umowy a od samego początku utrudnia się życie Mullerowi który ma pieniądze i chce budować i stosuje się typowy szantaż jak wynika z artykułu albo budujesz z panem Mroczka albo wcale a tak na marginesie pytanko za 100 punktów Z KIM PAN PAWEŁ MULLER WYGRAŁ PRZETARG O TEN TEREN?
~baff 6-07-2007 11:56
budować z zachowaniem zabytkowego charakteru centrum miasta a więc tylko kamieniczki. a markety won na obrzeża i tyle.
~TaGo 6-07-2007 12:02
Chodzilo mi o Galerie Piastow ( jak w arytkule ) , i tez prosze o nie rozpatrywanie tej galerii w kategoriach blaszanego marketu. Zainteresowani: google ––> Galeria Piastowska pzdr
~do kazimierzap 6-07-2007 12:18
Pan chyba nie nie zna tematu, Pana wiedza jest bardzo intuicyjna. Inwestor deklarował chęć przebudowy układu komnunikacyjnygo w razie potrzeby. Ale Pan, jak zwykle ma swoje zdanie, jak zwykle nie daje się przekonać, jak zwykle chce Pan być oryginalny. A odpowiedź zawarł już p. Tomera, więc nie będę się powtarzał. Szkoda z Panem dyskutować. Na szczęście, od Pana już niewiele zależy.
~Sylwester Izydorczyk 6-07-2007 12:29
Jak zwykle diabeł drzemie w szczegółach. a...lizując możliwość powstania w tym miejscu galerii handlowej należy zauważyć kilka podstawowych problemów, między innymi: 1. Kwestia poprawności sprzedaży terenu – nie uważam jej za sprawę najważniejszą, to problem prawników i pracowników urzędu miasta. 2. Problemy komunikacyjne – nadmienił o tym Kazimierz P. Obecnie skrzyżowanie w rejonie baszty jest bardzo niebezpieczne i tworzą się tam korki. Wyobraźcie sobie co się będzie działo, gdy ruch zwiększy się o auta dostawcze i auta klientów. Jeśli planiści zgodzą się na galerię powinni od razu rozstrzygnąć ten problem, bo wymaga on przeprowadzenia kilku inwestycji na terenach miejskich. 3. Wpływ nowego obiektu handlowego w centrum Jeleniej Góry na wizerunek i na funkcjonowanie handlu w Mieście, biorąc pod uwagę, że zbudowana zostanie w końcu (mam nadzieję) galeria przy ul.Kilińskego. O tym jaki wpływ na wizerunek może mieć nieudolnie zrealizowana prywatna inwestycja w mieście można się przekonać obserwując to, co się dzieje z parkingiem wielopoziomowym i terenem z nim sąsiadującym przy ul.Pijarskiej. 4. Zyski do budżetu Miasta – jest to czynnik niebagatelny bowiem nie chodzi tu tylko w jednorazową wpłatę renty planistycznej, lecz o podatki, są one trochę inne od lokali usługowych niż od mieszkań. Zapraszam do konstruktywnej dyskusji. Jakie jeszcze widzicie za i przeciw, lub co traktujecie jako temat do przea...lizowania przez Radnych podejmujących decyzję (mam nadzieję, że oni czytają forum Jelonki)
~architecton 6-07-2007 12:51
dlaczego Polska musi byc tak zasciankowa, dlaczego Jelenia Gora ma byc tak wsteczna? Czy nie stac nas na cos wiecej niz kopiowanie zabytkowych kamieniczek? Mozna budowac nowoczesnie, przy tym ze smakiem, mozna wykreowac wizerunek nowoczesnego miasta i w ten sposob tez przyciagnac turystow. Ponizej kilka linkow ktore dedykuje radnym i urzednikom ktorzy sie tu wypowiadaja i zdaje im sie moze ze znaja sie na wszystkim... http://www.tropolism.com/kettingstraat%20scherm%20(14)_large.jpg http://rene.spika.cz/march2000/page_07.jpg http://www.usefulandagreeable.com/libeskindberlin.jpg http://uk.archiseek.com/scotland/edinburgh/images/scottish_provident_lge.jpg http://www.azarchitecture.com/images/photos/loloweb2.jpg http://www.studioandpartners.com/nw/img/stilwerk1.jpg http://www.london–se1.co.uk/news/imageuploads/1153436841_62.49.27.213.jpg http://image.guardian.co.uk/sys–images/Arts/Arts_/Pictures/2006/08/25/idea362.jpg
~czlowiek bezstronny 6-07-2007 12:58
Niedawno wrocilem do eleniaj Gory po dluzszym pobycie za granica. Tak sie sklada ze jestem mlody mam duzo pomyslow i jakies srodki na inwestycje. Na poczatku wydawalo mi sie ze to wystarcza ale sie pomylilem. Bylem niedawno w Wydziale Architektury Urzedu Miejskiego w Jeleniej Gorze ab dowiedziec sie o mozliwosc wydzierzawienia pewnych nieruchomosci. O dziwo panie urzedniczki byly mile ale raczej malo pomocne. Wkoncu odpowiedz ze cos nie ejst mozliwe do wydzierzawienia BO NIE! raczej malo wyjasnia. Panie Marku na naszych spotkaniach kola PO mial Pan wielkie wizje rozwoju naszego miasta a tym czasem to jak widac nic sie nie zmienilo od czasu Pana Kusiaka. Dlaczego Miasto nie moze dzialac jak normalne przedsiebiorstwo gdzie szuka sie kazdej okazji do zwiekszenia dochodow budzetowych. Pozatym wiekszosc dzierzawcow stara sie utrzymac obiekty i tereny w odpowiedniej czystosci i estetyce bo w koncu tego wymagaja klienci. Jak tak dalej bedzie to chyba znowu spakuje walizke i wyjade ale tym azem juz chyba na zawsze. No moze wroce za 50 lat zeby pokazac dzieciom jak wygladala Jelenia Gora na poczatku 21 wieku bo pewnie przez te 50 lat niewiel sie tu zmieni. Ps. A tak przy okazji to tak sobie mysle ze wyborcy glosowali w wyborach prezydenckich na Marka Obrebalskiego a tu zadzi Pan Luzniak. Panie Marku wiecej asertywnosci:)
~Ukryty Miller 6-07-2007 13:09
Pod niektórymi wypowiedziami zdaje się ukrywa się sam zainteresowany p. Miller. Z uporem godnym uporu osła / to tylko porównanie, za które przepraszam / w kółko powtarza swoje głupie argumenty . Zdaje się, ze ten jegomość już dużo wcześniej wiedział czego chce. Tylko mydlił oczy mieszkańcom Jeleniej Góry swoja troską o zachowanie historycznego wyglądu okolic ul.Jasnej. Jak zwykle bogaci ludzie widzą tylko swój egoistyczny interes. Mają gdzieś nasze miasto! Niech pan się trzyma panie Łużniak . Ma pan nasze, mieszkańców poparcie!
~Do Wiesława Tomery 6-07-2007 13:13
Jestem jeleniogórzanką i tak się podpisałam.Poza tym jestem nic nieznaczącą osobą,w dodatku już na emeryturze i nie zależy mi na promocji nazwiska. Zbulwersowała mnie ta sprawa,dlatego się odezwałam.I nie jestem "taką legalistką" jak Pan mnie z przekąsem określił.Jestem legalistką i choć ciężko mi z tym żyć,niech tak już pozostanie. A przetarg ...no cóż."Warunki przy przetargu były określone i winny być bezwzględnie dotrzymane!" choć powołałam się nie na te przepisy co trzeba,co słusznie (a może nie ?) zauważył ktoś piszący do mnie,też anonimowo. To forum nie jest miejscem na promowanie siebie,jest głosem mieszkańców tego regionu bez względu na to,czy nazywają się Malinowscy czy Iksińscy.A,że osoby mniej lub bardziej publiczne zabierają tu głos,by coś wyjaśnić,słusznym jest,że podpisują się nazwiskiem,aby uwiarygodnić to co piszą. Tak więc pozdrawiam pozostając anonimową. Jeleniogorzanka.
~W.D 6-07-2007 14:05
Jesli ktoś kupował grunt w przetargu a teraz chce juz po kupnie zmienic zasady na jakich kupował to moim zdaniem coś tu nie gra i zastanawiajace jest jak niektórzy usilnie za tym lobbują i chyba trzeba się temu bliżej przyjrzeć. Czy zmiana teraz warunków nie była by swojego rodzaju nieprawidłowością w stosunku do innych? Jakby był wcześniej taki zapis i zgoda na budowe galerii to możę by inna cena byłą, więcej chętnych do kupna itd To tak jakbym kupiła w przetargu pole 2 hektary pod kartofle za 2 tys zł a następnie chciała aby zmienić zapis i przeznaczyć na budowlankę (wtedy te 2ha warte by byly jakies 800tys)
~Doradca 6-07-2007 14:38
Panie "człowiek bezstronny" Sądząc z formy wypowiedzi jest pan jak najbardziej "niebezstronny". Albo kompletnie pan nie rozumiesz o co chodzi. Teksty należy czytać ze zrozumieniem. Nawet kilkakrotnie.Zdaje się, że opowiada pan świadomie dyrdymały. Proponuję dokładną lekturę wstępnego tekstu. Niech pan nie czaruje swoim "bogactwem". Może jednak lepiej spakuj sie pan i wyjeżdżaj do jakiegoś kraju w Afryce. Tam jeszcze panuje bałagan. Na pewno większy niż w Polsce. Tu jeszcze ludzie myślą. Będziesz się pan mógł tam zagłębić w "inwestowanie"
~Panie Muller, 6-07-2007 14:43
niech pan zostawi tę dziurę w ziemi 50 m od ratusza na 3–4 lata, tak łatwo pana nie wywłaszczą. Może po kolejnych wyborach władzę przejmą odpowiedzialni ludzie, którym zależy na rozwoju. Nie oczekujmy tak 'poważnych" decyzji od obecnej ekipy, szczyt ich możliwości decyzyjnych to posadzenie wiosną kwiatków na Bankowej i piastowskim.
~on 6-07-2007 14:51
A czy ktos wie ze sposrod 3 firm ktore startowaly w przetargu na place w centrum miasta byla firma repreentujaca intersy Focus Park czyli inwestora ktory ma budowac Galerie na Kilinskiego. Focus Park chcial kupic oba place i na nichwybudowac jeden wielki oniekt handlowy. Ciekawe czy wtedy miasto by wydalo zgode czy nie. Mi sie wydaje ze moze Pan Luzniak jest zazdrosny bo ktos zarobi na tym pieniadze. Jesli by to byl jakis inwestor zachodni to wszytko ok bo w koncu to jest taki ktos bezosobowy, a jak zarobic ma jeleniogorski przedsiebiorca to juz zle bo na pewno ukradl. I to jest takie nasze piekielko. Jak sie komus udaje i daje ludziom prace i sam zarabia to zle. A pzoniej sie dziwic ze jest bezobocie. A do tych wszystkich co tak bardzo chca kamieniczek w centrum, to prosze zwrocic uwage ze coraz wiecej ludzi woli wyprowadzac sie na przedmiesica ze wzgledu na wiekszy komfort zycia, a centra miast przeznacza sie na biura i sklepy. Pozatym wyjdzie na to ze zamiast inwestycji ktora niedosc ze zmieni wizualnie ta czesc miasta na pewno na lepsze( cokolwiek by to nie bylo) i da ludziom prace to bedziemy mieli wielka dziure.
~Do "Jeleniogórzanki" 6-07-2007 15:47
Nie mam nic przeciwko "legalistom " , bo sam zawsze dbam o to by działać zgodnie z prawem .Jeżeli Panią niechcący uraziłem to przepraszam . Wiesław Tomera PS. Sprawa proponowanej inwestycji jest bardzo złożona i wymaga odpowiedzi na szereg trudnych pytań: 1. Czy miasto jest za poszerzeniem oferty handlowej o segment tzw. galerii ? 2. Czy planuje monopol w tym zakresie ? 3. Czy inwestor ,który kupił legalnie teren , po rozeznaniu sytuacji rynkowej ma prawo wystąpić o zmianę charakteru zabudowy na etapie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego ? 4. Czy miasto jest zainteresowane szybkim "zagojeniem" ran które powstały po wyburzeniu starej zabudowy ? 5. Czy prestiżowy obiekt w ładnym kształcie zbliżony zewnętrznie do byłej zabudowy przyciągnie czy odstraszy turystów i mieszkańców? 6. Czy miasto chce być postrzegane jako przyjazne inwestorom ? 7. Czy w tym mieście można wybudować coś na kształt nowych czasów, czy będziemy chwalili się wiecznie tym co zbudowano przed wojną? 8. Czy patrząc wyłącznie wstecz (przetarg)daleko zajdziemy? 9. Czy naprawdę zapału , zaangażowania i środków inwestora (publiczne deklaracje!!) nie można wykorzystać dla dobra miasta i jego mieszkańców ? 10. Czy chcemy być skansenem na Dolnym Śląsku do którego turyści będą przyjeżdżali tak jak do Biskupina ???? Takich i podobnych pytań można i należy stawiać więcej , bo inaczej możemy się znależć w roli Jaśka z "Wesela". Demagogiczne zadęcia nie zaklną rzeczywistości.
~Misio 6-07-2007 15:48
Popieram zdanie jeleniogórzanki
~czester 6-07-2007 16:06
trzeba brac przyklad z karpacza, miasto wydalo pozwolenia na budowy – zalewskiego i golebiewskiego – i cos sie ruszylo w tym miasteczku. pewne jest, ze sa za i przeciw ale ja jako mieszkaniec jestem zadowolony z tych decyzji.
~do Wieslawa Tomery 6-07-2007 16:21
Aż tak bardzo mnie Pan nie uraził, ale dziekuję za niemodne dziś słowo "przepraszam". Życzę miłego dnia i dobrych pomysłów (koniecznie legalnych) na rozwiązanie tego problemu ku zadowoleniu mieszkańców. Jeleniogórzanka Ps. Czytająć Pańskie pytanie nr 8 trudno mi uwierzyć, że jest Pan legalistą.
~hugo 6-07-2007 16:35
moze i biedne miasto a jednak mnostwo osob jezdzi na zakupy do wrocka do fajnych galeri i centrow handlowych bo u nas lipa jak ma byc zrobione tak ze wkomponuje sie w tlo czyli bedzie na styl kamieniczek to czemu nie popieram pomysl w 100 procentach i pana tomere
~Do Doradcy 6-07-2007 17:08
Nikogo nie czaruje bogactwem bo takiego nie posiadam, czytac tez potrafie i pisac jak widac. Jezeli oburza Pana tak bardzo to co przedstawilem w moim komentarzu to moze przedstawi Pan jakies argumenty. A ztym wyjezdzaniem z tego co widac nie tylko ja mam podobne zdanie ale jakies 3 miliny Polakow ktorzy rowniez mysla o tym by opuscic ten nasz wspanialy kraj. I nie chodzi mi o to ze w Polsce sie zyje zle tylko ze sie utrudnia ludziom przedsiebiorczym realizowanie ich celow i marzen. Moze Pan jestes nieudacznikiem zyciowym ktory tylko narzeka na to ze inni maja wiecej zamiast samemu cos zrobic, a jak juz sie komus uda cos, to zaraz slyszy komentarz ze ukradl albo po znajomosci zaltwil. A do Pana wiadomosci nie wszyscy to zlodzieje, ale czesto ludzie ktorzy ciezko pracowali na to co maja (chociaz musze sie zgodzic ze nie wszyscy).
~jeleniogórzanka 6-07-2007 17:15
Proszę nie podpisywać się moim loginem: jeleniogórzanka! jest moje i koniec. A co do ulicy Jasnej, tam powinny być ponownie kamieniczki, a nie jakiś tam hipermarket. Brawo Panie Prezydencie nie dajmy im tego terenu!
~jeleniogórzanin 6-07-2007 17:17
XXI WIEK ,TO ERA NOWOCZESNYCH BUDOWLI,A NIE SREDNIOWIECZNYCH ZANIEDBANYCH KAMIENNICZEK,KTORYCH W JELENIEJ GÓRZE AŻ NADTO.GALERIA W CENTRUM MIASTA,TO BUŁKA Z MASŁEM,JESTEM ZA TYM...TYLKO CZEKAC AŻ BOGATY INWESTOR POSTAWI 100 METROWY WIEŻOWIEC W ŚRODMIEŚCIU JELENIEJ GÓRY,TAK WYGŁĄDAJĄ NOWOCZESNE MIASTA W ROZWIJAJĄCEJ SIE EUROPIE...JESTEM ZA TYM...
~Do Wieslawa Tomery 6-07-2007 17:29
Popieram Pana w calkowicie. Przeciez jeslie ktos chce zainwestowac pieniadze w naszym miescie to chyba powinno cieszyc bo kazda inwestycja przynosi korzysc. Nie rozumiem tych ktorzy sie upieraja ze tam MUSZA byc kamieniczki. Bo niby czemu musza? Bo byly tam 50 lat temu? Niektorym sie wydaje ze skoro cos tam bylo to musi tam byc teraz takie same. Skoro tylu jest zwolennikow budowy kamieniczek niech sie zrzuca odkupia teren od Pana Mullera i w czynie spolecznym wybuduja sobie kamieniczki. Dlaczego nikt nie protestuje przeciwko budowie Galerii Focus Park Przeciez tam tez 50 lat temu zadnej galerii nie bylo a wizualizacja przedstawiona przez ta firme ni jak sie ma do stojacego obok domu handlowego a wiekszosc komantarzy byla pozytywna i sie ludzie zachwycali ze w koncu zniknie ten obskurny plac na Kilinskiego. A wracajac do kwesti czy potzrebne sa dwie galerie handlowe w miescie to mi sie wydaje ze o tym decydowac powienien rynek czyli konsumenci a nie urzednik.
~marl 6-07-2007 17:31
Akurat Muller zapłacił milion złotych! Niech napisze ile tak naprawde zapłacił, bo akurat jest to rozłożone na dosyć dużą ilość rat.
~kowalski 6-07-2007 17:33
za rok jakby nie było 900 lat stuknie JELONCE i co mamy podziwiać w centrum noweczesne galerie czy też kamieniczki mające swój urok historycznej zabudowy chyba że kopertówki czynią cuda i tu masz mieszkańcu kwiatek u kożucha
~J.Góra była i pozostanie prowincją 6-07-2007 20:08
Radni i prezydent są tacy jak ich wyborcy –trzeba się pogodzić że większości jeleniogórzan odpowiada w zupełności oferta handlowa flory, giełdy na lubańskiej i tesco. Jak ktośma ciut większe aspiracje i potrzeby powinien wyjechać z tego miasta do bardziej cywilizowanych, choćby do Legnicy– gdzie dwie galerie w centrum już są , kolejne w przygotowaniu. W najlepszym razie można w jelonce liczyć na wybudowanie oszukanych–"zabytkowych" kamienic... i nie zapomnijcie wpisać ich do rejestru zabytków.
~METEOR 6-07-2007 20:09
Pomijając niektóre genialne wypowiedzi –nalezy pamietać ze miasto jest stosunkowo male , a atrakcyjnośc miasta to często rynek z charakterystyczną architekturą, jego uliczki, samak i klimat panujący w obrzeżu rynku.I to nalezy pielęgnowac!bowiem powierzchnie w obrębie ratusza są powierzchniowo ograniczone i winny być zachowane jak w przeszlości w ukladzie starych kamieniczek – więc nie może na Jasnej i w pobliżu powstać jakieś wlepione pudlo szklano ,rurowe czy polączony kicz niedocenionego jakiegoś artysty architekta tzw. nowoczesna galeria itp. Może jest to piękne ale usadowione winno być conajmniej 2 km w bok od rynku .Ale –Aktywiści i wszyscy odwieczni radni różnej maści niech zajmą się zagospodarowaniem w centrum miasta , jeleniogórskiego syfilisu za który wstydzi się przeciętny mieszkaniec wobec turystów a do tego należą obszary od Kopernika po przez Pijarską do Kilińskiego , Osiedla Rob, a od str. zachodniej Chrobrego , Kasprowicza , Groszowa – są to miejsca które przy operatywnych i odpowiedzialnych gospodarzach miasta mogly by być piękne zakątki , i tutaj spożytkujcie swoją energię.A rozmaitych galerii jest już aż zanadto , bo to są miejsca dla ludzi do wydawania pieniędzy – A Wy chyba nie wiecie że w Jeleniej Górze brakuje miejsc dla ludzi do brania pieniędzy jak nawych firm, zakladów prodykcyjnych , biur konstrukcyjnych, technologicznych z wizją rozwoju dla absolwentów szkól wyższych itp. Jelonka się wyludnila do 65 tys.mieszkańców a wieczni i nieustanni radni mają niekończące się pasmo sukcesów.Może rozpocznie się licytacja ile powstalo nowych firm w mieście i z jakimi inwestycjami ? W Legnicy jest ich pod daleki horyzont, widać przy wjeżdzie do miasta a– w Jeleniej? Inwestycje kolejne powstają w Radomierzu –a co bardziej operatywni i przedsiębiorczy wyfruneli z naszego miasta do Wroclawia i za granicę – w Jelonce pozostaną niedlugo już tylko sami żelaźni radni z pocieszającym niskim wskażnikeim bezrobocia bo większość wyjedzie a tematem zastępczym w ratuszu będzie nadal Aqwa–Park –a czy tam powstanie GALERIA ??i w jakim stylu?
~kosa 6-07-2007 20:41
Faktycznie – miejsce na galerie wspaniale – są tam wygodne miejsca parkingowe, szerokie bezkolizyjne ulice, wygodne dojazdy dla zaopatrzenia , i dla wyjeżdzających z zkupami. Po wyburzeniu ratusza będzie mnóstwo miejsca na multi kino , gdzie będzie mozna oglądać wszelkie nowości siedząc w samochodzie zaparkowanym na pl. ratuszowym i wciągając Hot–doga . Niech tęgie glowy od rozwoju miasta ten plan wdrożą jak najszybciej ! bo to jest genialne rozwiązanie !! jak wydanie spolecznych pieniędzy na remont "Domu dziecka " na ul Dlugiej – ile do tego dpolaca miasto co miesiąc ?
~realista 6-07-2007 20:50
kupił cwaniaczek kawałk pod ratuszem dobrze wiedząc o co chodzi.Dał milionik a teraz weźmie za to 6 baniek. Ciekawe jak to zrobi. Ałużniak ma naprawdę racje – popieram go. Cwaniak nawet sobie artykuły u pismaków zamawia niby jaka to mu sie krzywda dzieje. A niech se dziura będzie – zawsze to inaczej jak w innych miasteczkach u nas bedzie. Ale cwaniaczek przy pomocy najetych myslicieli dokrętaczy wykiwa zapene radnych – dotyczczas zawsze tak bywało.
~lx 6-07-2007 21:28
do marl–a Pan P. M. nie kupił nieruchomości, o której tyle się mówi. Jest ona w jego warunkowym użytkowaniu wieczystym. Jeżeli nie zrealizuje inwestycji, zgodnie z zapisami zawartymi w przetargu (i później w umowie) tj. nie zabuduje nieruchomości obiektami usługowo–mieszkalnymi będzie musiał tą nieruchomość zwrócić miastu. Jeżeli pierwsza rata opłat z tytułu użytkowania wieczystego wynosi 15% ceny to łatwo policzyć ile inwestor zapłacił (mi wychodzi 150 tys. zł.). Jak to się stało, że pierwsza wycena tego gruntu wyniosła 5 mln zł (nie doszło do transakcji) a druga zaledwie 1 mln (doszło do transakcji)?
~Do Meteora 6-07-2007 22:42
Nic dodać, nic ująć.Szkoda,że takie myślenie przeleci przez forum jak przysłowiowy meteor i nie zrobi najmniejszego wrażenia na naszych decydentach. Wiele racji ma też poprzednik z 20:08 chociaż zupełnie nie zgadzam się z jego awersją do budowy kamienic nawiązujących stylem do lat międzywojennych. Przecież to nie są oszukane, "stare" kamienice. Jak pięknie wygląda plomba na Solnej czy Jasnej – ta prawie naprzeciw DD.Porównaj to z koszmarnym parkingiem rodem z Manhatanu wybudowanym wśród starych kamienic.To dobre w dzielnicy przemysłowej,gdzie wykorzystano do tego celu nieczynną już halę produkcyjną.Te okropne granatowe i pomarańczowe rury, poręcze, balustrady – zgroza.A wszystko przy wąskiej, krętej bocznej uliczce staromiejskiej,wsród starych kamienic i uroczych budynków (zaniedbanych ale pięknych niegdyś),na tyłach zabytkowych murów miejskich.To właśnie jest przykład bezmyślnej stylistyki i nawiązywania do obcych nam kulturowo wzorów. Podobnie piękny jest budynek ZUSu,który wygląda jak stara kotłownia na typowym osiedlu w czasach PRL– tylko po co ten bulaj (okrągłe okno dla ścisłości) ? No i portiernia chyba Aniluksu . Na tle pięknej panoramy starej Jeleniej Góry,z górującymi wieżami kościołów, ratusza i Żeroma,z widoczną zabudową starego miasta – na pierwszym planie pudełko Aniluksu i koszmarek w kolorach rodem z Ikea.Uff.Nie chcę się denerwować.
~smutny 6-07-2007 22:55
Panie Bronku i czcigodna rodzino M., naprawdę nie rozumiem, po co Pan zmaga się z tymi wiatrakami. Najpierw był Pan zmorą ówczesnej komunistycznej władzy, bo był Pan za bardzo przedsiębiorczy, a teraz ...??? z kim Pan walczy? W tej Czerwonej Dolinie tylko potop, albo dżuma załatwi sprawę. Czy warto? Ja i tak nie wierzę, że w centrum naszego miasta coś sensownego jeszcze powstanie.
~Renata C 6-07-2007 22:59
Nie przeczytałam wszystkich postów powyżej, ale wiem jedno, że w chwili gdy ogłaszano przetarg było publicznie wiadomo, że wystawiany na przetarg teren Pan Mueller przeznaczy pod galerię handlową. Jeśli więc miasto oddało w użytkowanie wieczyste lub sprzedało na własnośc teren z takim przeznaczeniem, to jest zobowiązane kontynuowac swoje zobowiązanie. Trzymam kciuki za sukces inwestora
~kazimierzp 6-07-2007 23:42
Do Wiesława Tomery! Drogi Wiesiu! (Nie będę używał formy "pan" jako, ze znamy sie od wielu lat, razem byliśmy przez wiele lat członkami Unii Wolności – tyle, że ja nie przeskoczyłem (bo nie chciałem) do "PO". Jeszcze raz: Drogi Wiesiu! Poczytaj Ustawy kompetencyjne, ustawę o samorządzie gminnym, dobrze jeżeli poznasz ustawę o zamówieniach publicznych, potem ustawę o planowaniu przestrzennym (to względem uchwalania i mieszania w projektach planów zagospodarowania miasta – ustawę o ochronie środowiska zakładam, że znasz teoretycznie i praktycznie bardzo dobrze!;–) Jeżeli jeszcze poznasz Prawo Budowlane to oprócz tego, że dowiesz się co to jest władza uchwałodawcza, potem wykonawcza i co może (albo lepiej nie może) "urzędnik"! Teraz o placu przy Jasnej będącego w użytkowaniu wieczystym pana Pawła Millera (użytowanie to taka forma własności, że jeżeli nabywca nie wykona inwestycji zgodnie z umową to miasto może (choc nie musi) odebrać tę parcelę! A teraz także do 'M'RLR Nigdzie w swym tekstach nie pisałem o odtwarzaniu starej zabudowy. Pisałem o kamieniczkach! Kamieniczki nie muszą odtwarzać baroku, rokoko, czy eklektyzmu. Mają być ładne i przyciągające! To wszystko zależy od weny projektanta i mozliwości architekta. Faktem jest, ze jeleniogórski (ale nie podlegający miastu) konserwator zabytków uwielbia jak się coś odtwarza! Ale architekci nie muszą z tym się zgodzić! Chyba, ze zasady maja w ..., a szybko chca kasę od inwestora otrzymać! Są różne izby zawodowe. Każda z nich ma swoje zasady, kodeksy etyczne itp Architekci też. Mam te kodeksy skopiowane i przyrównuję do praktyki codziennej! Mało który członek tej izby zawodowej trzyma się przyjętego przez nich samych "kodeksu etycznego. Radzę tenże kodeks poczytać!;–) Mnie zawsze śmieszy taka sytuacja: otrzymuję do zatwierdzenia projekty czołowych architektów, aktywnych w swym stowarzyszeniu. Niektórzy z nich pouczaja i piętnują środowiska urzędnicze! Otrzymuję te "indywidualne" projekty dla różnych waznych miejsc miasta. Miomo, że są to różni projektanci, miomo, że jest to inny "kontekst" architektoniczny, to zawsze wychodzi taki sam np. Lidl! Wracając do Jasnej i Grodzkiej gdzie coś w końcu powstanie. Najłatwiej i nie potrzeba przy tym wielkiej "weny twórczej" jest odtworzenie elewacji i attyk kamieniczek starych! Wiećej pracy, więcej umiejętności potrzeba aby powstało cos pięknego, cos na miarę naszych czasów a przy tym niepowtarzalnego! Ale na to potrzeba prawdziwego architekta i odważnego inwestora, a nie geszefciarza i nie wyrobnika!!! PS: Jeszcze raz do Wiesia!;–) Co do autobusów, samochodów itp na Jasnej, Grodzkiej, placu Ratuszowym. Zawsze byłem przeciwnikiem robienia wyjątków dla niektórych. Jeżeli rejon starego miasta w obrębie dawnych murów obronnych ma zakaz ruchu i parkowania pojazdów to powinien on byc przestrzegany. Kłociłem się na Zarządzie Miasta z dawaniem zgód na odstępstwa. Uważałem i dalej uważam, że nasi radni powinni dac przykład i na teren palcu Ratuszowego nie wjeżdżać! To, że Wy tam stajecie to swiadczy tylko o tym, ze w naszym mieście są równi i równiejsi. Kiedy byłem osobą funkcyjna (teraz z reszta też) na tereny objęte zakazami nie wjeżdżałem! Pamiętam scenę z sesji Rady Miejskiej na której jeden z radnych wydał z siebie płomienną mowę o wychowaniu poprzez dawanie dobrego przykładu, a zaraz potem wsiadł w swego poloneza i pojechał w ulicę Konopnicką (w strefę całkowitego zakazu ruchu!)
~nasi górą 7-07-2007 0:12
"smutny" więcej optymizmu. Jeżeli p.Bronek firmuje inwestycje to jej sukces jest pewny. "Tata" jest bardzo skuteczn ... i cierpliwy.
~kmam 7-07-2007 7:43
Kto poza Pawłem Millerem został zmuszony do przekopania placu pod zabudowę przez archeologów. Za tyle mu plac sprzedali a teraz czekają aż komuś da w łapę!
~inwestor 7-07-2007 10:30
do Kazimierza Piotrowkiego geszefciarz– pot. człowiek zajmujący się nieczystymi interesami; spekulant <od geszeft> Myśle że nie powinien Pan tak sie wypowiadać jako osoba pracująca w urzędzie miejskim w wydziale architektury , skoro taki ma Pan pogląd na inwestorów to nic dziwnego że w Jeleniej Górze nikt nie inwestuje a swoją drogą może prezydent Obrębalski za mało dokonał zmian personalnych.
~do loco i dzialaczy rady ! 7-07-2007 10:31
dotyczy slusznego spostrzżenia P.Czrnow– " że miasto nie wykorzystuje szansy i pieniędzy jakie daje inwestor" Chyba za kadencji p. Zofii miasto wydalo z wlasnej kasy ponad 4.5 miln. dolarów na remont domu handlowego tzw. Domu dziecka przy. ul Dlugiej – byl to przyklad i jest do dzisiaj wyjatkowego marnotrastwa publicznych pieniędzy , gdyż obowiązkiem prezydenta i gospodarzy miasta bylo znalezienie inwestora a nie wywalenie z kasy miasta tak ogromnych pieniędzy w ten wlaśnie punkt , jakby nie bylo innych pilniejszych dla miasta zadań– do dzisiaj nie wiadomo w jakim celu? Przecież zarządzanie nie polega na marnotrastwie nie swoich pieniędzy! Dlaczego nie zajęla się tym tematem prokuratura – do dzisiaj nie wiadomo !– A tak przy okazji to, co wówczas robili i jak postrzegali tą sprawę nasi dzisiejsi miejscy aktywiści, Wiesio i Kazio co okrakiem przeskakiwal partie i przepadal w wyborach za swoje osiągnięcia . Faktem jest że jeden i drugi samodzielnie na wlasny rachunek nie potrafil wypracować przyslowiowej zlotówki nie mówiąc już o podatku do budżetu więc zapewne najwlaściwiej czują na wlasnej skórze rozwój gospodarczy Jeleniej Góry> Ha– Ha ! Panowie pracować efektywnie ! a nie byle co gadać !! czy popieracie Meteora ?
~Radek 7-07-2007 11:07
Bardzo się cieszę,że włodarze chca zachować charakter starego miasta. Jednakże patrząc na to co wybudowano na ulicach Kopernika Solnej/Szkolnej i Drucianej jestem za mega nowoczesna w formie szklana kulą świecącą w nocy na wszystkie kolory.. Mamy XXIw postęp,coś co przyciagnie nawet mieszkańców na wieczorny spacer jest konieczne. Szare kamieniczki zostaną zasiedlone przez biura– i ani nie będzie parkingu,ani na co popatrzeć , ani miasto nie będzie zyskiwać. Przeciez te podziemia pięknie będą ze szkłem kontrastowały. Popatrzcie choćby na Drezno... To co się ostało po bombardowaniu otoczone jest ultra nowoczesnością, a wszystkie zabytki ruchome umieszczono w Zwingr'ze... Tu z jednej strony paplanina o zabytkowym charakterze centrum–z drugiej zupełnie co innego!!! Kościół zasłonięty (Erazma i Pankracego), Brama Wojanowska nie w tym miejscu co stała pierwotnie (kto się interesuje to wie,ze były to okolice Kościoła Garnizonowego.) Kościółek Świętej Anny razi żółcią nowoczesną–kolorystyka niczym w meksyku. Zajmijcie się lepiej cmentarzem, Aleją Wojska Polskiego, Cieplicami do końca– a tu dajcie szansę artystycznemu rozwojowi. Dajcie nadzorcę do spraw tego projektu–moze małe referendum–który projekt lepszy.. W PArku w Cieplicach stoi PRL–owski Agat. Dobudówka do teatru–godna zabytkowego skansenu.. A tu dajcie kaminniczki ze złoconymi ozdobami kowalskimi i złotymi krzyżami w oknach–będzie cudnie–i nudno. NIE MA POWODÓW BY ODWIEDZAĆ CENTRUM–RÓBCIE TAK DALEJ...
~kazimierzp 7-07-2007 13:12
Do inwestora!? Nidzie w dyskusji nie użyłem słowa "geszefciarz"! Nie wiem skąd takie pretensje! Uważam rodzinę Millerów za poważnych inwestorów! Chciałbym jedynie aby warunki zapisane przy przetargu były dotrzymane! Mogę nadmienić, że byłem w czasie swej kadencji w Zarządzie Miasta zwolennikiem podzielenia przed przetargiem tej dużej działki na mniejsze odpowiadające historycznym granicom – wtedy każda kamienica miałaby swój indywidualny charakter (nie musiałby być historyzujący!:–) Przeważyło lobby za sprzedażą całego placu! Do Radka! Brama Wojanowska stoi kilkanascie metrów bliżej starego miasta niż była pierwotnie (stała kiedyś mniej więcej w miejcu gdzie jest w tej chwili salon Ruchu)! Okolice kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego były na odległość "strzału armatniego" od tejze Bramy Wojanowskiej!;–) Takie były warunki zgody na postawienie w XVIII wieku kościoła łaski dla ewangelików – bo kościół garnizonowy do takowych sie zalicza! Niemniej cieszę się, że ten temat wzbudza taką dyskusje i to w większości na merytoryczne argumenty!
~kazimierzp 7-07-2007 13:20
Przeczytałem jeszcze raz swe wypowiedzi! Rzeczywiście użyłem słowa "geszefciarz" – ale nie dotyczyło to inwestorów, ale takich ludzi którzy wykonują projekty masowo, niezgodnie z "kodeksem etycznym" który ich własne srodowisko opracowało i przyjęło! Ktoś mi też zarzucił zmienianie koniunkturalne partii! Pierwszym i ostatnim ugrupowaniem do którego należałem była Unia Demokratyczna (przemieniona w nazwie na Unię Wolności). Od kilku lat nie należę do żadnej partii – żadna mi bowiem nie odpowiada! Albo programowo, albo osobowo!
~ALoio 8-07-2007 12:13
jeleniogórzanin... nie czytałem twoich wszystkich wypowiedzi, ale jedna mi wystarczylą, zeby cię poprzeć...!! To jest XXI wiek, a nie! Ja jestem za galerią...!!
~przerażony 8-07-2007 13:45
Jestem zdecydowanie przeciw galerii w tym miejscu! Wszystkie argumenty architektoniczne, estetyczne, konserwatorskie, urbanistyczno–komunikacyjne każą żałować, że ta parcela poszła pod młotek w całości. Ale nawet jesli tak sie stało, to nie powód by dać się wodzić za nos cwanym graczom. Przecież to jakaś ewidentna hucpa! Pacta sunt servanda! Był przetarg a w nim dokładno opis tego co Miasto zbywa i na jakich warunkach i szlus! To musi obowiązywac do końca!!! Zacznijmy się wreszcie uczyc szacunku dla prawa! I do samych siebie – to apel do Radnych (stanowiących prawo lokalne). Czy mam wierzyć, że p. Miller kupił działkę nie wiedząc po co i dopiero potem zabrał sie za a...lizy rynkowe? Bzdura, ale powiedzmy, że tak...A gdyby mu z nich wyszło, że prawdziwy biznes w tym miejscu to wieżowiec z lądowiskiem helikopterów, to tez byśmy go grzecznie słuchali ? Stare Miasto to urbanistyczny zespół zabytkowy i nalezy go nadal wypełniać subtelną tkanką budynków o drobnej skali. Tak się dzieje od kilkunastu lat i tak trzymać ! Niech jak najrychlej powstanie galeria przy Kilińskiego. Jak na skalę Jeleniej Góry – to w centrum wystarczy. Komu mało, kto lubi handlowe molochy – ma niedaleko całą gamę hipermarketów. Panie Piotrowski – masz Pan rację. Panie Łużniak – nie daj się Pan!
~Miko 8-07-2007 14:55
Zamierzlem swego czasu wystartować na przetarg – na tą dzialkę , ale opis i warunki mnie wyeliminowaly bowiem nie byla ona przewidziana na handel wielkopowiarzchniowy itp , lecz pod zabudowę mieszkalna . Wówczas należalo tak określić w urzędzie miasta ,że może być np. galeria to niewątpliwie bym tą dzialkę nabyL.Obecnie nie rozumię co się kombinuje ? czy mozna wykręcać zasady i przepisy jak się komuś podoba? względem wlasnego interesu!
~4x 8-07-2007 15:50
Na Jasnej galeria ? A cz ktos wie co bedzie na drugim placu starannie teraz urzadzonym parkingu na rogu ul.Grodzkiej i ul.Drucianej. Termin realizacji obu inwestycji jest podobny , a tu nie było nawet prac archeologicznych. Czekam na info. POzdr
~Do Kazimierzap 8-07-2007 20:31
Zobacz w jakim punkcie działa taka sama galeria w Legnicy? Właśnie w samym cenrum obok Kościoła i ma się świetnie. Ludzie też są zadowoleni. Często jeżdżę do Legnicy i widzę zmiany. Kiedyś Jelenia Góra i Legnica wyglądały prawie tak samo. Teraz różnica jest kolosalna. Jelenie pozostała daleko w tyle i wygląda jak prowincja a nie duże miasto. I czyja to zasługa. Można podumować rządy Kusiaka jako stagnację i czas całkowicie stracony. Ale Pan Obrębalski chyba jest ekonomistą i zdaje sobie sprawę że takie inwestycje to szansa na rozwój dla tego miasta. Turyści przecież tu zostawią pieniądze a nie we Wrocławiu czy Legnicy.
~Jubileusz 8-07-2007 21:46
900 supermarketów na 900–lecie!
~lx 8-07-2007 23:06
Do wszystkich, którzy twierdzą, że w/w inwestorom dzieje się krzywda. A szczególnie do P. Czernow, która mieni się wybitną ekonomistką i broni galerii. Co to znaczy, że miasto nie dostanie złotówki? Czyżby należało dać zgodę w zamian za jakąś łapówkę? Parę słów dla myślących. Działalność gospodarczą z grubsza dzieli się na: handlową, usługową i produkcyjną. Rzeczona galeria jest zwykłą działalnością handlową. Handel (w uproszczeniu) to nic innego jak dystrybucja towarów (od producenta do klienta). Klienci mają mniej więcej stałą siłę nabywczą (gotówkę, którą chcą/mogą/muszą zamienić na towary i usługi). Tak więc rozwój handlu powoduje niemal wyłącznie jedynie przybliżenie towaru do klienta oraz zwiększenie konkurencyjności pomiędzy sprzedającymi co najczęściej objawia się obniżaniem cen. Co się stanie skoro ludzie mniej więcej tyle samo wydają niezależnie od ilości punktów handlowych? Powstanie jednego punktu zazwyczaj powoduje likwidację innego. Wzrost PKB związany z rozwojem handlu przy dużym nasyceniu placówek jest niewielki. Możemy nabudować Kaufland–ów, Tesco, Carrefour–ów, Biedronek, Żabek itp. Miastu prawie nic to nie przyniesie (oprócz podatku od nieruchomości pomniejszonego o zwolnienia związane z tworzeniem miejsc pracy). Niestety, zarządzanie miastem nie jest taką prostą rzeczą jak by się wydawało. Dla miasta takiego jak Jelenia Góra, będącego przedsionkiem terenów wybitnie turystycznych najważniejsze są usługi okołoturystyczne oraz nieuciążliwy przemysł. Jednego i drugiego brakuje. Hotele: Feniks i Jelonek do sprzedaży (raczej dobrze prosperującego biznesu się nie wyzbywa, a jeżeli już, to zwykle natychmiast znajduje się nabywca – tutaj jakoś ich nie widać). Niedoszły hotel na ul. Kopernika już jest przebudowywany na mieszkania. Taka to prawda o "Jeleniej Górze – mieście turystycznym". Najlepsza strategia czy największe "chciejstwo" nie zastąpi zdrowego rozsądku oraz prawidłowych kalkulacji ekonomicznych. Nie mam nic przeciwko Millerowi oraz podobnym inwestorom. Ale biznes należy robić uczciwie. Nie jest uczciwym podpisywanie umowy a później wymuszanie jej zmiany wyłącznie w imię własnych korzyści. Jeszcze raz do P. Czernow. Miasto zmieniając zasady nic nie zyska (a może nawet stracić bo jeżeli wojewoda uchwały nie uchyli to prawdopodobnie wkroczy w to wszystko prokurator). Jeżeli miasto chciało zyskać trzeba było ogłosić przetarg tak, aby można było obiekt wielkopowierzchniowy wybudować. Wówczas pierwsza wycena (5 mln zł) nie byłaby wcale mała. A co do śmiechu. Jedynym, który mógłby się śmiać po zmianie zasad byłby inwestor, który za grosze nabyłby grunt wart miliony.
~lx, w swoim wykładzie 9-07-2007 1:08
zapomniałeś, że lidl, żabka, biedronka, itp nijak się mają do tzw. 'nowoczesnych powierzchni handlowych'. Firmy takie jak cubus, alma, kappahl, reserved, itp. preferują otwieranie swoich sklepów właśnie w tzw. galeriach i wiele z nich chce otwierać nowe sklepy w mniejszych miastach, ale nie przy bazarach czy pod jednym dachem z biedronką. I nie martw się , 'kto to będzie kupował' – takie same głosy słychać było przed otwarciem carrefoura/hypernovej. Kupować będą choćby ci, którzy teraz jeżdżą na zakupy z jeleniej do wrocławia. Na nowe mieszkania w ścisłym centrum jg popyt jest ograniczony, jak już ktoś ma wydać dwieście i więcej tysięcy za nowe 60m, to wybiera z reguły miejsca, gdzie jest trochę zieleni i przestrzeni, a nie ścisłe centrum, gdzie właśnie zabudowa handlowo –usługowa jest jak najbardziej logiczna. Jeśli inwestor chce zapłacić miastu różnicę między starą ceną, a nową, jaka wyniknie z aktualnej wyceny to w czym problem? cenę na te działki w ostatnim przetargu obniżono dlatego, że w poprzednich przetargach pies z kulawą nogą się nie zgłosił. Jeśli po 40 latach klepiska ktoś chce ten plac sensownie zabudować, to robi mu się problemy. Pan Łużniak i jemu podobnie myślący powinni raczej swoją energię skoncentrować na przypominających coraz bardziej slumsy kwartałach w centrum: Forteczna–jasna–podwale, Chrobrego–Kasprowicza–groszowa, okolice Traugutta, itd. A zasłanianie się 'wkroczeniem prokuratury' w sytuacji, gdy są narzędzie prawne do uregulowania problemu to cieńka zagrywka obliczona na naiwnych.
~Wiesław Tomera 9-07-2007 8:14
Miałem już nie zabierać głosu i zostawić sobie energię na wtorkową sesję kiedy sprawa zostanie rozstrzygnięta. Niemniej niektórzy wypowiadający się na forum spowodowali ,że gwoli prawdy kilka wyjaśnień i uwag: 1. Lepsze jest wrogiem dobrego tzn .jeżeli dopuszczamy w tym miejscu (u.Jasna) lokalizację obiektu do 2000 m2 , to czy nie lepiej mieć obiekt nieco większy (4000–6000 m2) , ale ładniejszy w bardziej funkcjonalny wewnątrz . Przypomnę ,że cytowane wrocławskie galerie to obiekty dziesięciokrotnie większe !!!! 2.Wprowadzanie nowocześności do zabytkowych centrów miast nie musi oznaczać niszczenia ich charakteru . Przykładów w Polsce i na Świecie jest ,aż nadto. 3. Ludzie niezbyt chętnie chcą mieszkać w zabytkowych , "zimnych" starówkach , o specyficznej szczególnie wieczorem i nocą atmosferze . Oni wolą wśród zieleni i ciszy , stąd powodzenie Jeżowa Sudeckiego , Starej Kamienicy , Dziwiszowa , czy choćby obrzeża Zabobrza. 4. Prestiżowa galeria i jej uporządkowane otoczenie oraz konieczna ochrona i monitoring to coś co uperządkuje otoczenie również w inny sposób. PS. Nie zamierzam polemizować z moim byłym kolegą z Unii Wolności p. Kazimierzem Piotrowskim , ale przypopmnę ,że różniliśmy się tedy poglądami na wiele spraw .Między innymi w sprawie współpracy z SLD i roli jaką miała odgrywać w niej UW. To sprawiło ,że ja w połowie kadencji zrezygnowałem z przewodniczenia klubowi radnych UW (połowa 2000 ) , a w momencie powstania PO ( styczeń 2001 ) wstąpiłem do niej. Pan Kazimierz do końca kadencji ( jesień 2002 roku) trwał na stanowisku V–ce Prezydenta . Jego wybór i tyle!! O podwójnej mo...lności , w tym architektów, już sporo napisano.O ocenie mojej pracy jako radnego trzech kadencji najlepiej świadczą wyniki kolejnych wyborów , gdzie co chciałbym przypomnieć jedynie raz startowałem z I go miejsca na liście , póżniej było to miejsce 3–cie , ostatnio 2–gie . Pozdrawiam wszystkich jeleniogórzan i wszystkie jeleniogórzanki Z poważaniem Wiesław Tomera
~hugo 9-07-2007 9:17
galeria i tyle a nie wiecznie zacofana jelonka gdzie my zyjemy ??? na wichurze z ktorej kazdy jak moze to szybko ucieka idzmy do przodu a nie jak zwykle u nas jest cofamy sie w tej jelonce smiech na sali i nic wiecej bo gow...no sie u nas dzieje
~tommy 9-07-2007 10:15
Nie dla galerii! Nie dla promowania konsumpcyjnego stylu życia! Oddajcie to miejsce pięknej architekturze, kulturze, turystom i pieszym! Nie bierzcie przykładu w wielkich miast, bo Jelenia Góra nigdy nie była i nie będzie wielkim miastem. Chcecie zobaczyć przykłady paskudnej, nowoczesnej architektury w starodawnym otoczeniu? Zapraszam do Wrocławia.
~Kilka pytań 9-07-2007 10:24
Czy na sesjach rady p.Kazimierz Tomera również połowę wypowiedzi powśięca promocji swojej osoby?Tu dyskusja idzie o to czy galeria,czy nadal zabytkowy charakter starówki!Co kogo obchodzi do jakiej partii i do kiedy należał p.Tomera i czy p.Piotrowski należał do niej krócej czy dłużej ?Jakieś kompleksiki w związku z tym drugim Panem ? A co do Starówki to (wypowiedź z 8:14): – punkt pierwszy – oklepany slogan,brak odniesienia do zarzutów o braku miejsca dla samochodów dostawczych i dużym skomplikowaniu ruchu w tym i tak newralgicznym miejscu – punkt drugi – no nie musi,ale jak ma być u nas? konkretnie proszę – punkt trzeci – jedni wolą,drudzy nie i co z tego wynika dla losów tego konkretnie miejsca ? – punkt czwarty – nowe osiedla w dużych miastach też są chronione i monitorowane,cóż stoi na przeszkodzie,żeby chronić i monitorować budynki mieszkalne w centrum ? Ta wyliczanka to nie są żadne argumenty.A właśnie solidne argumenty obydwu stron powinny zdecydować o wyborze galeria czy zabytkowy charakter.I myślę,że jeleniogórzanie chcą je poznać,bez dat przynależności i pozycji na listach w kolejnych wyborach osób podejmujących decyzję. Pozdrawiam.
~Sugestia 9-07-2007 10:44
Tytuł powinien brzmieć Chcieli by ale się boją ZłAMAC PRAWO ale z tego co tu czytam to jedna osoba ma to prawo głeboko w poważaniu...........
~do "Hugo" 9-07-2007 14:00
Ludzie – sami nie wiecie co chcecie . Najlepiej nic nie robić , bo kto nic nie robi nic nie zepsuje (?), a napewno niczym nie ryzykuje ! Hugo masz rację . Jelonka pod takimi rządami nigdy nie wyrwie się z marazmu.
~proszę przekonać 9-07-2007 18:21
mnie i innych na tym forum, że nie należy rozpatrywać łącznie dwóch spraw: przetargu i jego warunków oraz planów inwestora. Przystępując do przetargu znał zasady. Liczył że wszystko można potem zmienić? Czy funkcjonuje tu zasada: tanio kupic drogo sprzedać. Tak budowano fortuny.
~barbara 9-07-2007 18:22
Co dalej z galerią przy ul. Kilińskiego?
~Martys 9-07-2007 21:26
No rany przydało by się cos wreszcie w tej Jelonce! No bo np. Bielawa. Takie małe miasto, ale ma swój Aquapark. Już nie mówię o Darłówku, gdzie aquapark to juz wogóle jest wypasiony...
~schizofrenik 10-07-2007 14:14
a budujcie sobie co chcecie, tyle tylko że na księżycu i nie zapomnijcie nawiązać do otaczjącej zabudowy :)
~clx 10-07-2007 15:15
No i po sprawie, radni tak jak w tytule chcieli ale bali się. Galerii chyba nie będzie. Nasuwa się tylko jedno pytanie na które nie ma odpowiedzi ani w artykule, ani nie padło na radzie – kogo lub czego bali się radni.
~lx 11-07-2007 8:52
do clx Sądzę, że radni bali się: – złamania prawa (gdyby wprowadzili inny zapis w planie niż ten, który został umieszczony w warunkach przetargowych) – posądzenia o korupcję – inne zasady sprzedaży gruntu a inne realizacji inwestycji (przy zmianie w chwili obecnej wartość gruntu wzrosłaby przynajmniej kilkakrotnie) – pewnie zaraz pojawiłyby się komentarze typu: "zmienili zasady bo wzięli łapówkę" – protestów potencjalnych inwestorów, którzy nie uczestniczyli w przetargu, bo nie byli zainteresowani taką formą zagospodarowania jaka była w warunkach przetargowych a byliby zainteresowani uczestnictwem na warunkach forsowanych już po transakcji przez P. Millera – uchylenia planu przez Wojewodę (czas i koszty) i może paru innych rzeczy.
~taka jedna 11-07-2007 8:59
do clx: masz odpowiedź w komentarzu "Sugestii". Bali się złamać prawo i chwała im za to !!!
~wd 11-07-2007 9:16
Tak czytam te niektóre opinie i twierdzę,z Jelenia Góra stanie się niedługo prowincją I mają rację Ci co o tym mówią, a mówią jeszcze,że trzeba nam zmienić Pana Preydenta szybko bo przerabia praktykę w teorię.Jak nie potraficie rozwiązać problemu to idzcie precz i nie hamujcie rozwoju miasta a swoją drogą to jest tu brudno i nic się nie dzieje.A debatujcie sobie, a niedługo drogi zaoramy bo pies z kulawą nogą tu nie przyjedzie bo i po co i po czym.
~taka jedna – raz jeszcze 11-07-2007 11:08
Panie (Pani?) "wd" ! Prowincją – w negatywnym sensie – Jelenia Góra będzie, jeśli jej obywatele w swej mentalności i nawykach pozostaną prowincjuszami. A to zupełnie inna kwestia, niż to czy mamy bezkrytycznie godzić się na dyktat biznesu czy nie !!! Tak jak to się dzieje w Karpaczu : tam inwestycję pana Gołębiewskiego uznano za uśmiech losu, choć hotel o tej skali nijak do skali tego miasteczka nie pasuje.
~obserwator 11-07-2007 17:26
Na sesji Rady tylko Sarzyński i Malczuk mieli odwagę podjąć polemikę nad planem.Brawo tak trzymać
~europolak 13-07-2007 2:15
Typowy przekret developpera: po zakupie dzialki chce zmienic jej przeznaczenie. Procedura jest bardzo prosta: miasto odkupuje i oglasza przetarg z nowym planem zagospodarowania.
~kupiec 13-07-2007 5:42
a co miasto ma z tego, iż dopuścili obiekt wielkopowierzchniowy na kilińskiego, czy ewntualny inwestor cos obiecał, i czy ta uchwała nie spowodowała wzrostu wartości działki, krótko mówiąc co z tego będzie miało miasto?
~kazimierzp 13-07-2007 12:58
Na Kilińskiego nie ma zgody na obiekt wielkopowierzchniowy tylko na galerię to znaczy zespół pojedynczych sklepów w jednym budynku! Obiekt wielkopowierzchniowy według obowiazującego prawa to taki który ma powierzchnię sprzedażną u jednego podmiotu w jednym miejscu ponad 2000 m.kw! Np: Galeria Dominikańska we Wrocławiu nie jest zaliczana do wielkopowierzchniowych bo żaden ze sklepów nie przekracza 2000 mkw. Wszystkie Lidle, Biedronki, Plusy w Jeleniej Górze tez nie są w tej kategorii. Jedyne sklepy wielkopowierzchniowe w naszym mieście to Tesco, Carrefour i Nomi! Jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego zapisany jest jakiś obszar pod handel i usługi, a inwestor przedstawi projekt na sklep o powierzchni do 2000 mkw to dostanie pozwolenie na budowę. Takie jest prawo!!!
~kupiec 13-07-2007 14:49
teren kilińskiego "symbol nr terenu 69 – przeznaczenie podstawowe– tereny zabudowy usługowej przeznaczonej do sprzedaży towarów i świadczenia usług o powierzchni 2000 m2..." – proszę przecztać uchwałe z 10 lipca i dopiero zbierać głos
~kazimierzp 13-07-2007 19:51
Czyli żaden ze sklepów nie bedzie miał ponad 2000 m2 (tak właśnie należy czytac zapis planu)!;–)
~tryni 13-07-2007 21:31
Napisał Pan: "Galeria Dominikańska we Wrocławiu nie jest zaliczana do wielkopowierzchniowych bo żaden ze sklepów nie przekracza 2000 mkw.", a także: " Ale on chce sklepu o powierzchni ponad 2000 mkw. czyli hieprmarketu, a to całkowicie byłoby sprzeczne z warunkami przetargu!" A "Jelonka.com" informuje, że: "W pasażu handlowym mieściłoby się kilkanaście sklepów renomowanych firm, kilka restauracji, być może także multikino. Byłby też podziemny parking na ok. 200 miejsc. Łącznie powierzchnia handlowa wynosiłaby ok. 6 tysięcy metrów kwadratowych." Jeśli podzielimy 6 tysięcy na kilkanaście (conajmniej 11) – to wyjdzie nie więcej niż 550 m kw. – gdzie zatem ten hipermarket o powierzchni ponad 2000 metrów kw. (chyba, że jeden ze sklepów będzie miał taką powierzchnię, ale z doświadczenia wiem, że w galeriach handlowych w centrach miast nie umieszcza się hipermarketów) ? Proszę o komentarz.
~Panie KazimierzuP 13-07-2007 22:10
Zazwyczaj pisze pan rozsądnie, choć do dużych sklepów (castorama, galeria Mullera) jest pan najwyraźniej uprzedzony. Ale z tymi powierzchniami, to nie ma pan racji, gdyby przy Jasnej ograniczenie do 2 tys. m2 dotyczyło pojedynczego sklepu=stoiska w galerii, a wielkość galerii była nieograniczona to przecież nie byłoby o to tyle szumu. Jest inaczej – zapis w planie uniemożliwia wybudowanie obiektu, w którym handel i usługi ŁĄCZNIE przekraczają 2 tys. m. I tu jest pies pogrzebany. Ciekawostka 1: Jak Muller kupował ten plac w 2005 (sąsiedni plac – firma Polimarket) nad planem trwały dopiero prace i kazdy mógł zgłaszać uwagi. Właściciel co najmniej dwa razy zgłaszał uwagi do PROJEKTU planu o zwiększenie dopuszczalnej powierzchni handlowo –usługowej. Urząd miasta za każdym razem opiniował to negatywnie, a stosowne zarządzenia o odrzuceniu tych propozycji podpisywał tak Kusiak (zarz. Nr 1606/B/2006), jak i następca – Obrębalski (zarz. 0151–174/V/07). Ciekawostka 2: Muller od początku nie ukrywał, że chce wybudować tam galerie – można o tym przeczytać w pierwszych jego wypowiedziach po wygranym przetargu w ‘Nowinach jeleniogórskich’, w Słowie polskim’ z lipca 2005, do dzisiaj wiszą te teksty w internecie, więc nie fair jest posądzanie go o jakieś ukryte i nieujawnione rzekomo zamiary. Także ówczesny naczelnik wydz. architektury, p. Jaskólski publicznie zastanawiał się nie nad tym, czy galeria powstanie, ale ile może kosztować jej wybudowanie. Ciekawostka 3: w tamtym przetargu na te same place przy Jasnej/Grodzkiej startowała firma Focus Park – spółka– córka firmy Parkridge, która potem kupiła od Atlant sp. z o.o. plac Kilińskiego i zamierza wybudować tam galerię. Oferta Focusa została wtedy odrzucona z przyczyn formalnych, ale przecież jasne jest, że ta firma też startowała z zamiarem postawienia galerii. Więc stawiam pytanie: czy gdyby Focus wygrał wtedy przetarg na Jasną / Grodzką, władze miasta też by tak olewały tego zachodniego inwestora w staraniach o wprowadzenie zmian do planu, tak jak olewały niezachodniego Mullera? Ciekawostka 4: Focus Park Toruń Bis zgłaszał różne uwagi do projektu planu zagospodarowania (tego rzekomo niewzruszonego planu dla północnej części śródmieścia) dot. działki na Kilińskiego i wie pan co? Wszystkie te uwagi zostały uwzględnione. Natomiast uwagi Mullera i Polimarketu dot. zwiększenia dopuszczalnej pow. handl–usł. Jasnej/Grodzkiej nie zostały uwzględnione. [na marginesie – nie zostały też uwzględnione próby zablokowania inwestycji Focus Parku przy Kilińskiego czynione przez R.Polikowskiego – właść. Polimarketu – plac przy Grodzkiej), który chciał ograniczenia zabudowy Kilińskiego do 2 tys. m. Uwagi te były przez Urząd Miasta i obu prezydentów odrzucane]. Ciekawostka 5. A oto, jak argumentowali urzędnicy ratusza odrzucenie wniosku Mullera o zwiększenie pow. handlowej ponad 2000 m2: „Decyzja o lokalizacji handlu [na działce przy Jasnej] o pow. pow.2000m2, pod warunkiem zachowania standardów zabudowy, nie wpłynie negatywnie na ład przestrzenny, jest ona jednak uzależniona od innych, niezależnych od projektu planu czynników – społecznych i ekonomicznych. Uwagi [o zwiększeniu pow. handl.] nie uwzględnia się”… czyli nie chodzi o ład przestrzenny, tylko o jakieś inne czynniki. Jakie? Nie wiadomo. Najśmieszniejsze, że wiceprezydent Łużniak w ostatnim wywiadzie dla Jelonki twierdził… że na tym placu [przy Jasnej] może jednak być sklep o powierzchni ponad 2000 m – tylko najpierw Muller musi zwrócić działkę , a potem zmieni się plan… dlaczego PROJEKTU planu nie można było zmienić wcześniej, choć uwagi innych inwestorów były uwzględniane, a będzie można go zmienić, jak się zmieni właściciel, tego nie wiem. 6. Moja teoria jest taka, że władze miasta nie chcą z jakichś względów (JAKICH?) dwóch galerii w centrum i ewidentnie forsują [z jakich względów?] hegemonię Focus Parku….. jeśli w końcu powstanie – bo jak wynika ze sporych poślizgów w budowie innych galerii tej firmy (choćby w Rybniku), zapowiadanego terminu otwarcia FP Jelenia Góra na drugą połowę 2009 nie należy traktować zbyt dosłownie. Równie dobrze możemy czekać nie 2, a 3 albo 5 lat. 7. Jest to wszystko tym dziwniejsze, że Muller deklaruje budowę prawie od zaraz i idącą w miliony ‘rentę’ dla miasta z tyt. zmiany planu. Jakie dodatkowe profity za swoisty ‘galeryjny’ monopol w centrum deklaruje Focus Park? Ktoś słyszał o jakichś? Może się podzieli tą wiedzą z czytelnikami? PS. cytaty i dane pochodzą ze stron BIP UM J.Góra i lokalnych gazet.
~Hm?? 14-07-2007 0:13
Renta za zmiane planu? HA HA HA dobry zart:)
~kazimierzp 14-07-2007 10:16
Pan Miller startował w przetargu w którym było ogłoszone dla WSZYSTKICH potencjalnych uczestników, że ma tam byc zabudowa mieszkaniowa z usługami. Takie też przeznaczenie zostało zapisane w planie. Warunki rozstrzygniętego przetargu i głównie to (z tego co mi wiadomo!;–) było przeszkodą w zmianach w zapisach planu, choc i problemy logistyczne czyli dowóz towarów, parkingi, a także zalecenia konserwatorskie nie skłaniały do spełnienia propozycji pana Millera! O tym, ze stawiana była kwestia sklepu o powierzchni ponad 2000 mkw to wiem nie z artykułów prasowych ale od uczestników spotkań z inwestorem!!! Bardzo bowiem często sprawy przekazywane do prasy przez uczestników różnych dyskusji zawierają tzw "półprawdy"!;–) A gdy się pozna "całą prawdę" to wtedy odbiór może być zupełnie inny od zamierzonego. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników tej dykusji i mam nadzieję, że kiedy będą debaty publiczne w czasie tworzenia innych planów (takie jeszcze trwają w sprawie Cieplic) to też wszyscy będą w nich tak gorąco uczestniczyć! Moment skierowania planu do uchwalenia przez Radę nie daje praktycznie możliwości dużych zmian! Najczęściej żadnych!!! Są wcześniej dyskusje publiczne, są okresy przekazywania swoich uwag do projktantów, sa dyskusje radnych na Komisjach. Tyle, że te dyskusje na Komisjach nie są nagłaśniane, więc i harcowników tam jest mało – nie przekłada się to medialnie! Ale jeżeli komuś rzeczywiście zależy na przyszłym kształcie miasta to i bez kamer powinien o to walczyć.
~Do Panie Kazimierzu z 22.10 14-07-2007 10:23
Naprawdę dobra lektura, daje do myślenia. Przyłączam się do pytania – Co miasto zyskało umożliwiając realizację galerii na Kilińskiego i zapewniając firmie Focus Park wyłączność w mieście ?
~Faramzony 14-07-2007 12:02
akurat znam sprawę Jasnej i aż się we mnie gotuje jak słyszę zachęcanie do czynnego brania udziału w kształtowaniu planów miasta w Jeleniej Górze. W sprawie galerii na Jasnej odbyło się ponoć sześć posiedzeń komisji rozwoju i nikt nie raczył włączyć tej kwestji do obrad, na posiedzeniu Rady Miejskiej dotyczącej tego miejsca. Oczym my tu mówimy, to jest żałosne.
~JESZCZE RAZ (po raz ostatni) 14-07-2007 12:10
teren kilińskiego " nr terenu 69 – przeznaczenie podstawowe– tereny zabudowy usługowej przeznaczonej do sprzedaży towarów i świadczenia usług o powierzchni sprzedaży POWYŻEJ 2000 M2 m2..." – proszę przecztać uchwałe z 10 lipca, wyraźnie jest napisane że dopuszcza się handel wielkopowierzchniowy, celowo wprowadza pan czytelników portalu w błąd ciekawe dlaczego?Doskonale pan wie, że w mieście nie było wyznaczonych terenów pod taki handel, swego czasu Prezydent Kusiak wskazał ok 8 lokalizacji, wtedy jednak podniósł się wielki szum i nic nie uchwalono, dopiero teraz po cichu wprowadza się wymagane zapisy na przy okazji uchwalania planów zagospodarowania. Zgadzam się w zupełności że takie lokalizacje powinny być wcześniej określone tak aby potencjalny inwestor wiedział co może zbudować a co nie.W przypadku gdy nie zostało to wcześniej ustalone to każdy powinien mieć takie same warunki do inwestowania i Kiliński i Jasna i Grodzka.
~kazimierzp 14-07-2007 15:55
Aby można było ulokować hipermarket to sa jeszcze inne obostrzenia, a nie tylko zapisy planu. Co do tego zapisu o przeznaczeniu to specjalnie przeczytam aktualne brzmienie, bo możliwe, że od czasu kiedy miałem z tym bezpośrednio do czynienia nastapiły zmiany!;–) Jeżeli wprowadziłem kogoś w błąd to przepraszam. Wracając do tego nagłaśnianego "lokowania ew. 8 wielkopowierzchniowych" miała się wtedy rada wypowiedzieć czy dopuszcza się jakiekolwiek jeszcze hipermarkety, czy nie. A te osiem lokalizacji to był materiał do dsykusji przygotowany przez zespół niezaleznych ekspertów wyłonionych w konkursie. Gdyby radni określili lokalizację: jednego, dwóch, ... marketów to wtedy dopiero wskazaliby w których z tych ośmiu miejsc. Propagandowo przez przeciwnika ówczesnej władzy było to przedstawiane, że chce się lokować osiem marketów, a była to bzdura! Śmiem twierdzić, że informacje o tym co sie działo w czasach "Kusiaka" były przedstawiane fatalnie, nie było zupełnie przeciwwagi na czarny PR prowadzony przez czołowego opozycjonistę! To, że nie było tak źle, jak to przedstawiano, pokazują nagrody które teraz przedstawiciele miasta odbierają za dokonania ubiegłego okresu! Ale cóż zrobić, nic tak nie ożywia tematu jak trup!!! Więc wiekszość prasy i czytelników uwielbia rozczytywac się w ... A jeszcze u nas w Polsce nie zwyczjni jesteśmy chwalić cokolwiek. Nawet jak komuś bardzo dobrze się powodzi to od niego usłyszy się: "fatalnie, padaczka, bieda z nędzą,..." Życzę wszystkim więcej pogody ducha!
~lx 14-07-2007 16:20
do Farmazony Widać, że nic akurat na temat Jasnej nie wiesz, a przynajmniej bardzo niewiele. Jeżeli w planie sesji był punkt dotyczący zatwierdzenia planu zagospodarowania przestrzennego to po co niby miałaby się odbyć debata o Jasnej. Sześć posiedzeń nie było w sprawie konkretnego fragmentu ale całego planu. Były wcześniej publiczne wyłożenia.
~emigrant 14-07-2007 17:56
ogrodzic to miasteczko wysokim murem zasypac azotoksem i nakryc wielkim woerm za 20 lat posadzic buraki no bo co innego CHOLERNY ZASCIANEK
~Wiedzący 14-07-2007 19:07
Jak sprzedawano teren przy ulicy Kilinskiego to własnie pod budowe tegotypu obiektu wielkopowierzchniowego jak galeria Nastepnie zmieniły sie uwarunkowania prawne, nastepnie firma Atlant chyba miała problemy i ostatnio aby mogła ruszyc budowa potrzebne było uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego Niektorzy strasznie się tu wymadrzaja a nie przesledzili nawet kolejnych etapow co sie dzialo w prawie po sprzedazy itd a to niestety ejst podstawa Nie bede wiecej zabierał głosu i konczac powiem iż jesli ta inwestycja zostanie w terminie zrealizowana to będzie duzo srodkow na rozne zadania sam podatek odnieruchomosci (nie mowiac o prawie 2mln zl odszkodowania które sie miastu nalezy) to okolo 700tys zl rocznie a za to pare rzezcy sie dodatkowo zrobi
~"Q" 14-07-2007 21:03
do emigrant. Skoro tak ci się to miasto nie podoba i jak sugerujesz już gdzieś wyjechałeś (na szczęście)to po co zbierasz głos wypowiedzią świadczącą o inteligencji pomywacza szklanek w pubie. Zaścianek to wychodzi z twojej buraczanej wypowiedzi.
~schizofrenik 14-07-2007 22:28
Galerii na Jasnej nie bedzie i koniec. Po co ta jałowa dyskusja. Plan jest, przeznaczenie terenu znane, do roboty. My jesteśmy miastem rozwojowym, trzeba jak najszybciej budować. Powstaną kamienice, najlepiej takie średniowieczne, dobrze się wpisują w realia tego miasta, za parę lat będą slumsy i wszyscy powinni być szczęsliwi. Slumsy to przecież domena krajów wysoko rozwiniętych, w USA jest ich pełno.
~ emigrant 14-07-2007 22:32
postawcie sobie wiecej chtek krytych strzecha to pryjade pozwiedzac ten swiatowy ewenement
~Do Wiedzącego 14-07-2007 22:51
Zna Pan zapisy z przetargu na teren przy Kilińskim, bo ja nie, ale domyślam się, że nie ma tam mowy o obiektach wielkopowierzchniowych ponieważ w owym czasie nie było potrzeby takich zapisów formułować.Reszta pana wypowiedzi jest dosyć enigmatyczna ale mam pytanie czy inwestor z Jasnej lub Grodzkiej( bo jak słyszałem na Grodzkiej również były przymiarki do galerii) ma jakieś zwolnienia z tytułu płacenia podatku od nieruchomości i czy winą tych inwestorów jest płacenie swoich zobowiązań względem Miasta w terminie, bo nie narobili długów na kwotę 2 mln zł!!! Miasto już dawno powinno przejąć teren po targowisku a nie wspomagać przez odpowiednie zapisy w planie możliwość robienia kolejnych, kombinowanych interesów.
~do wiedzacy 14-07-2007 22:56
Jak zwykle nie masz racji, inwestor bedzie korzystal ze zwolnienia od podatkow na mocy uchwaly RM, ktora kazdemu, kto utworzy w JG nowe miejsca pracy pozwala wystepowac o zwolnienia z podatkow i oplat lokalnych. TEN inwestor na pewno o to wystapi:) Inna sprawa, czy spolka Atlant, ktora jest aktulanym wlascicielem terenu bedzie chciala cokolwie na nim zbudowac, czy tylko spekulowac gruntem. Parkrige Reitail, o ktorym tyle tu mowa ma tylko WYSTAPIC O POZWOLENIE NA BUDOWE, nic ta firma nie mowi, ze bedzie cos budowac. POzwolenie bedzie wydane na Altant...bo PR nie ma prawa do gruntu a jedynie pelnomocnitwo do wystapienia o pozwolenie na budowe. Na szczecie drodzy jeleniogorzanie, znwou zostaniecie z reka w nocniku...Moze to was nauczy myslec.
~lx 16-07-2007 11:30
do "do wiedzącego" PR jest właścicielem spółki Atlant. A zwolnienia mogą być wyłącznie od podatku od nieruchomości.
~Marek Kwiatkowski 16-07-2007 13:22
Niech miasto ustali odpowiednią rentę planistyczną i umożliwi realizacje inwestycji. W każdym większym mieście powstają galerie w centrum. To ma być galeria a nie hipermarket, wszyscy na tym zyskają. Wpływy z renty można byłoby przeznaczyć np. na remont basenu miejskiego. W tej sytuacji widać brak chęci ze strony miasta na wzrost inwestycji w regionie. Będziemy mieli następny pusty plac budowy po Kilińskiego, hotelu na Kopernika, piętrowym garażu. Niewykorzystane możliwości to strata, nic dziwnego, że młodzi ludzie wyjeżdżają z tego miasta.
~lx 16-07-2007 16:32
do Marka Kwiatkowskiego Problem w tym, że tak naprawdę inwestor chciałby wybudować hipermarket a nie galerię. Galerii nikt mu nie broni. Poza tym nie można rentą planistyczną zastąpić i zmienić warunków przetargu.
~do lx 16-07-2007 23:16
z tego co ja wiem intencją inwestora nie było wybudowanie hipermarketu tylko galerii handlowej. Zwrócił się on z pismem do radnych z prośbą o takie sformułowanie planu, który umozliwiłby zrealizowanie galerii a nie dał podstaw do wybudowania hipermarketu, jednak miasto go olało, a teraz odwraca się kota ogonem.
~Bez jaj 17-07-2007 12:50
Miasto Millera nie olało tylko celowo udupiło. Skoro inwestor proponuje wymierne korzyści dla miasta za możliwość zrealizowania galerii, (która wg. mnie by się przydała) i uniemożiwia się mu, a z drugiej strony daje się wyłączność w mieście na tego typu obiekt firmie Focus Park bez żadnych korzyści dla miasta, to o czym my tu mówimy. Sprawą powinien zająć się prokurator, bo naruszony został interes miasta i jego mieszkańców.
~pat0 21-07-2007 11:14
super by było musi to tam być!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~psychiatra 27-07-2007 18:14
"Schizofrenik"dobrze siebie nazwał, bo jego myślenie jest chore i życzeniowe. Kto będzie chciał budować kamienice w starym stylu i kto będzie chciał tam mieszkać !!! Tego typu "mieszkaniówka" jest najdroższa , a mieszkanie w centrum miasta to żadna przyjemność , dlatego funkcje mieszkaniowe w takich rejonach miast są na ograniczane . Myślenie nie boli !!!!
~Inwestor 28-07-2007 23:08
Jeżeli miasto zgodzi się na zmianę w warunkach zagospodarowania z przed I PRZETARGU to zgłosze zawiadomienie do PROKURATURY o popełnieniu przestępstwa.Miałem w tym czasie bardzo poważnego inwestora który był zainteresowany wybudowaniem WIELKIEJ GALERII A NIE KAMIENICZEK.JEŻELI MIASTO DECYDUJE SIĘ NA ZMIANĘ DECYZJI TO MÓJ INWESTOR JEST JUŻ GOTOWY DO PRZETARGU. PS.DO P.M.DOBRZE CHCIAŁ PAN TO ROZEGRAĆ CHYBA BYŁY ARCHITEKT J.MACZAŁ W TYM PALCE.MAM NADZIEJE ZE DOJDZIE DO II PRZETARGU I WTEDY WSZYSCY BĘDZIEMY MIELI RÓWNE SZANSE.PANIE M.NIECH SIĘ PAN NIE OBAWIA ,MOŻE PAN TERAZ TEŻ WYGRA. Z POWAŻANIEM DLA MIASTA JELENIEJ GÓRY.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Izba Tradycji Pożarniczych w Lubomierzu

Czyżby Andrzej Duda?

Policjanci u harcerzy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%